Diskuze k článku


 • jogín • 21. června 2018

  Milý PPK, vaše poslední články jsou čím dál lepší.

 • idiotronic • 21. června 2018

  V rámci článku, který paroduje soudobé myšlenkové stereotypy, je vše v pořádku.
  Ostatně, v rozporu s jeho celkovým vyzněním není ani následující modlitba:

  ANALYTICKÝ OTČENÁŠ

  Jarníku náš, jenž si v knihovně
  konverguj integrál Tvůj,
  přijď derivace Tvá
  buď vůle Tvých limit jak v R, tak v C.
  Zkoušky naše vezdejší dejž nám dnes
  A odpusť nám naše numerické chyby,
  jakož i my odpouštíme Tvým důkazům.
  Ochraňuj nás před nekonečnem a neuveď nás ve spor.
  Neboť Tvé je epsilon, ksí i delta v celém definičním oboru.
  E.D.C.

  Stačí zadat pár slov do gůglu a dostanete řadu odkazů, kde matfyzáci dělají blbce z právníků, důkazy, že všechna celá kladná čísla jsou rovna nule a řadu dalších, které ovšem, na rozdíl od srovnatelných myšlenkových zmetků zákonodárců
  (myslím v Paraguayi, samozřejmě) nejsou myšleny vážně.

 • Aleš • 21. června 2018

  idiotronic: Nemáte náhodou ještě nějaký pěkný vtip o matfyzácích, ať tu nejsme ještě obviněni z bolševismu, že se tu jednotně smějeme jedinému možnému a správnému názoru?
  Teď zrovna docela úspěšně řeším úkol v těžkém rozporu s přírodními zákony. Přenést vodu ze studny, ve které není voda, a zalít s ní záhony, přestože se u nich nevyskytuju a nemám je kdy zalévat. Není nad to, si to jako umírněný ateista rozhádat se svatým Medardem. Za to profesor Doleček si může z nebe říci, že jeho úsilí nebyla marnost nad marnost a moje agentství s horkou a studenou vodou má v důsledku kladný vliv na osobní BMI. Jako správný ateista musím potvrdit, že Bohu díky za to…

 • Gatta • 22. června 2018

  Jak nás kdysi učili na základní škole … vývojově i významem …

  Základem všeho je zajištění potravin a vody – tedy zemědělství.
  Po jeho zefektivnění následovalo oiddělení a rozvoj řemeslné a následně průmyslové výroby.
  Na základě dostatečného výkonu těchto produkčních sfér vzniká sféra terciální – tedy služby, včetně širšího rozvoje kutury a jiného „pomyšlení“ …

  Všechny tyto etapy vznikly prakticky ze zvýšené efektivity dosavadních činností. Tedy na základě technického, technologického a organizačního zdokonalení pracovních postupů v zemědělství, dopravě a výrobě. To byl vždy výsledek práce lidí technicky a prakticky uvažujících.
  On vůbec technický pokrok má pro úroveň života společnosti naprosto rozhodující význam. Bez jeho tvorby „nadproduktu“ by žádná vládnoucí vrstva neměla komu vládnout, protože by všichni dodones běhali nahatí a sháněli po lesích něco k obživě.

  P. Dobeš s nadhledem:
  http://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/dobes-pavel/zum-zum-ii-226451

 • PPK • 22. června 2018

  Gatta napsal
  Základem všeho je zajištění potravin a vody – tedy zemědělství.

  Souhlasím a jen podotknu, že zřejmě právě tehdy vznikly i ty první – dnes tak společensky problematické – majetkové vztahy. Vztahy, kdy si člověk cosi od přírody (políčko země) přivlastnil jen sám pro sebe. Možná se mýlím, ale kdyby všichni první lidé rovnou zakládali JZD, tak by možná do dneška bylo i mnohem méně válek (smajlík). Jenže vedle lovu je i chamtivost lidskou přirozeností – a tak šel svět úplně jinými cestami. Konec konců, vždyť i příroda zná takový společenský vývoj – u některých druhů hmyzu. A jak jim to (např. těm včelám, termitům a mravencům) dodnes pěkně funguje. Ostatně, co by na to řekl odborník, např. pan Konvička? Anebo se pletu a i mezi mraveništi se vzájemně války vedou? No já nevím, ale docela by mne to zajímalo.

  P.S. Pozdravuji jogína a děkuji mu za vlídné ocenění článku.

 • Gatta • 25. června 2018

  re PPK – všechno to jsou jen starategie „života“ – tedy „přežít a rozmnožit SVOJE geny“.

  To, že takové chování vede někdy do slepé uličky – to srovná v nějakém tom neurčitém termínu přirozený výběr. A jede se dál … po všem zůstane jen geologická vrstva …
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Velk%C3%A1_p%C4%9Btka_vym%C3%ADr%C3%A1n%C3%AD
  Dlo by se říci „Bohužel“ , ale je otázkou zda právě ten „přirozený výběr“ není také dílo Boží ?

  Mravenci – normálně se jednotlivá hnízda různých druhů a hnízd nesnáší a v rámci konkurence se napadají. Vzájemně se poznají podle odlišných vylučovaných feromonů.
  Viděl jsem ale kdysi dokument, že (pokud si dobře pamatuji) v Americe se tamní kolinie nanapadají a o to lépe se množí vůbec prosperují. Vědci zkoumali … až nakonec zjistili, že celá západní pobřeží od Kanady až do Mexika je prakticky jedno velké mraveniště se stejnými vylučovanými feromony.