Inlinové kontrakty Uberu

Četl jsem kdysi jednu sci-fi povídku, ve které třetí či čtvrtou světovou válku vyhrála česká armáda. Tehdy totiž byly zbraně natolik sofistikované, že zabíjely pouze vojáky a ne civilisty. A česká armáda přišla na to, jak toho využít: pokud na českého vojáka letěla kulka, armáda ho prostě propustila. V tu ránu z něj byl civilista a kulka ho nezasáhla. Hned poté jej opět přijala a voják bojoval dál. Vteřinu voják, vteřinu civilista, střídalo se to rychle podle potřeby. A pokud mne paměť neklame, tak ten tento mechanismus měl název inline kontrakt.

Tohle bylo sci-fi, ale firmy jako v poslední době tolik skloňokvaný Uber fungují na velice podobném principu, jen v opačném gardu: zaměstnance přijmou, jen když pro něj mají práci, a pak ho hned propustí. Prostě neplnohodnotné úvazky a externalizace nákladů dotažené do dokonalosti. Zaměstnanci – de facto i de iure ovšem subkontraktoři – si na své náklady pořizují vše vlastní, nesou většinu komerčního rizika, a firma jim zaplatí jen tehdy, pokud má jistotu, že na nich vydělá.

Aby to vypadalo dobře a lákavě – i když spoustě lidí takový mechanismus přijde sexy i bez toho – říká se tomu sdílená ekonomika, což je ovšem zavádějící, protože ve skutečnosti se jedná o inovaci kapitalistického vykořisťování. Tam, kde dochází k těžbě renty – a to v případě Uberu jednoznačně dochází, navíc je to primární smysl jeho existence – nemůže být o nějakém sdílení řeč. Podstatou sdílení je totiž eliminace kapitalistického obchodního modelu, nikoliv jeho intenzifikace, jako v tomu právě v případě Uberu.

Ekonomika i společnost se mění, ale problémy, které tyto změny přinášejí, platformy typu Uber neřeší, jen je transformují na nové, na které společnost pro jejich novost není citlivá a jako problémy je nevnímá. V aktuálním sporu mezi taxikáři a uberáři tak nejde o spor mezi těmi, kteří problémy vytváří, a těmi, kteří je řeší, ale o boj o dominanci mezi problémem starým a novým.

Jako společnost nás pak čeká – a to nevyhnutelně, volbu máme pouze v tom, jak brzy se tomu začneme věnovat – odpověď na otázku, jestli princip inlinových kontraktů přijmeme, nebo odmítneme. A pokud ho přijmeme, tak zda se všemi negativními dopady prekarizace, která se na něj váže, nebo se pokusíme je vyřešit další inovací, například nějakou variantou nepodmíněného základního příjmu.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
asym
asym
4. 10. 2017 9:44

Naprosto souhlasím s Tribunem. Je to ukázkový příklad o kterých píše například Keller.

tatar
tatar
5. 10. 2017 10:01

fajt napsal

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Par-dnu-pred-volbami-uz-ani-nefunguje-parlament-a-ministr-podepise-miliardovy-kseft-s-lithiem-Maler-absolutni-leva-zuri-Patriot-Vitek-a-jmenuje-konkretni-osoby-506730 – češi si neumí vládnout sami, i po skoro třiceti létech korporatního masochismu se chovají jako idioti. ..)

A proto jim to tam ve volbach zase hodi, pro takovou chatru je demokracie a samostatny stat skoda.

fajt
5. 10. 2017 10:43

tatar napsal
tatar

http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika-proc-je-maslo-tak-drahe-d4i-/p_ekonomika.aspx?c=A170714_213245_p_ekonomika_wag – už i hnědému psovi se „kapitalismus“ aplikovaný v česku zajídá, ale pro švejka bude jenom hůř. ..)

Bety
Bety
5. 10. 2017 10:50

tatar napsal A proto jim to tam ve volbach zase hodi, pro takovou chatru je demokracie a samostatny stat skoda. Tatar je jak vidět „Evropan“, protože se zřejmě součástí té „chátry“ necítí. A protože je demokratický Evropan, tak nám vymezuje naše místo a nejspíš i osud – protože co s chátrou, že? Nejdřív se nechá podvodnými kecy o demokracii oblbnout a teď je jí pro ni škoda. Já bych řekla, že jak byly ty kecy o demokracii podvodné, tak je podvodná i sama demokracie – vláda věcí tvých se k tobě navrátí, ó lide český – člověk by zaplakal, kdyby… Číst vice »

tatar
tatar
5. 10. 2017 11:49

Já si, Bety, akorát myslím, že problém není ani v „demokracii“, ani v EU, ani jinde, ale v lidech. A švejci akorát od zastřelení Ferdinanda ukazují, že si prostě vládnout sami neumí a ty volby jsou pro ně zbytečnej luxus. Mě nevyjímaje.

fajt
5. 10. 2017 12:00

tatar napsal
tatar

jj, vyšší civilizační funkce ani v tom podělaném korporátním fašismu nedávaj ( a to jich doba ani tolik nevyžaduje) o místních elitách ani nemluvě, to je něco naprosto otřesného. ..)

Bety
Bety
5. 10. 2017 13:24

tatar napsal Já si, Bety, akorát myslím, že problém není ani v „demokracii“, ani v EU, ani jinde, ale v lidech. A švejci akorát od zastřelení Ferdinanda ukazují, že si prostě vládnout sami neumí a ty volby jsou pro ně zbytečnej luxus. Mě nevyjímaje. Tak švejci si vládnout neumí, co? Mají to nechat na těch chytřejších – a to je jako kdo? Já si zase myslím, že nejsme o nic hloupější než jakýkoli jiný národ a jako jakýkoli jiný národ jsme se nechali zblbnout demagogií těch, kteří prý vládnout umí ve prospěch prý všech, což je ve skutečnosti jen jejich… Číst vice »

fajt
5. 10. 2017 13:34

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/VIDEO-Zeman-Kdyz-prijdou-muslimove-budou-se-zeny-kamenovat-za-mestem-506675 – Jsem hrdý, že jsem jako premiér udělal tři reformy – zavedení krajské samosprávy, druhou byla privatizace bank a třetí reformou byla právě profesionalizace armády. Tvrzení, že vojna dělá z chlapců muže, je sice hezké, ale dovedu si představit racionálnější .. . ..)

Bety
Bety
5. 10. 2017 16:51

Chci se ještě vrátit k tomu, jak si neumíme vládnout, tudíž jsme neschopný národ, který si nic jiného nezaslouží. Co takhle Němci, Francouzi, Španělé, Italové, Řekové………. ti si vládnout podle tatara zřejmě umí, o Američanech nemluvě. A všechny ty banánové republiky a banánové diktatury po celém světě jsou asi také v poho.
Možná by nám ti všichni nespokojenci s naší národní povahou nejraději posadili na trůn nějakého knížete či císaře, protože ti přece mají vládnutí v té své modré krvi už dědičně zakódováno, ne?

PPK
PPK
5. 10. 2017 19:14

tatar napsal Já si, Bety, akorát myslím, že problém není ani v „demokracii“, ani v EU, ani jinde, ale v lidech. A švejci akorát od zastřelení Ferdinanda ukazují, že si prostě vládnout sami neumí a ty volby jsou pro ně zbytečnej luxus. Mě nevyjímaje. Vážená paní Bety, rovněž jako Vy, tak i já vnímám toto „tatarské“ tvrzení jako nic neřešící masochistické sebemrskačství. Je to zřejmá malověrnost člověka, který nám tu sám o sobě velmi zřetelně naznačil, že pravděpodobně nikdy nic pořádného a smysluplného v životě nedokázal ani promyslet, ani zorganizovat, natož úspěšně reálně udělat. Inu, tatarova sebekritika by nám mohla… Číst vice »