Irák: Transplantace demokracie se nepovedla, pacient zase zemřel

Naše média náhle a s velkou razancí nás šokovala, nebo si nikdo z našich novinářů ničeho minulé měsíce nevšiml?

Z islamisty dobytého Mosulu prchá 500 tisíc lidí, pomoc hledají u Kurdů

Ofenziva islamistů v Iráku nekončí, po Mosulu a Bajdží útočí na Tikrít

Irácká katastrofa. Statisíce lidí prchají před fanatiky

Nebo to je zase jinak?
Podstatné je jedno a najdeme to v komentářích našich občanů všude. Transplantace demokracie se nepovedla, pacient zase zemřel. Druhou věci je, že na jedné straně hranice jsou černé prapory našim spojencem, kterého platíme, a na druhé straně hranice je černý prapor našim nepřítelem.
Nebo něco nevíme? Něco nám je utajeno? Bohužel není v lidských možností jednoho člověka suplovat placené novináře nebo tajné služby. Rozhodně se ale koukněte, jak to „tam“ vypadá. V ČT to asi nebude:






Jo a nakonec naši, myšleno té skvělé euroatlantické civilizace, placení kamarádi:

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
leho
leho
14. 6. 2014 3:20

Souhlasím. V Iráku se to nepovedlo, ale jinde a jindy se to povedlo. Napovím: Japonsko 1945. Pročpak si asi Japonci nechali nainstalovat demošku? Je jim dobře nebo špatně?

A co Němci? Proč si nechali diktovat od okupantů Američanů? To je ale záhada…

lomikel
lomikel
14. 6. 2014 5:08

neni to tak ze usaci akceptuji stat zahrnujici sever Iraku a CELOU Syrii ? Kdyz jim to jen v te Syrii nevyslo.

Vodník
Vodník
14. 6. 2014 6:47

Leho: jak to nepovedlo? Vždyť jste celých těch 11 let urputně tvrdil, že se to povedlo! Povedlo se to jen v Japonsku a Německu, v úplně jiné době a úplně jiných podmínkách. Jakékoli srovnávání se současným arabským světem je naprosto nesmyslné!

hudryper
hudryper
14. 6. 2014 7:16

V Japonsku i v Německu se povedl obrovský průmyslový rozmach umožněný ve své době nejmodernější technikou z USA za „nezištně “ poskytnutý kapitál stejné provenience v obou zcela devastovaných zemích a vysokou kvalifikací přeživšího obyvatelstva.Co se týče oné demokracie,má v obou případech drobnou,ale nepřehlédnutelnou vadu.65 let poté jsou v obou zemích masivní kontigenty americké armády a jakýkoliv pokus něco na tom změnit má za následek okamžitý pád demokraticky zvolené vlády v tom lepším případě a zemětřesením v tom horším. Německo je ve skutečnosti stále v pozici poraženého státu dosud bez ústavy a když například jeho kancléřka nevyhoví požadavku svého nadřízeného… Číst vice »

cnemo
14. 6. 2014 8:01

leho napsal Souhlasím. V Iráku se to nepovedlo, ale jinde a jindyse to povedlo. Napovím: Japonsko 1945. Pročpak si asi Japonci nechali nainstalovat demošku? Je jim dobře nebo špatně? A co Němci? Proč si nechali diktovat od okupantů Američanů? To je ale záhada… >Pročpak si asi Japonci nechali nainstalovat demošku? Nechci diskutovat o tom, zda je Japonsko demokracií v západním smyslu. Bez diskuze je ale přijetí západního životního stylu, skoro až karikaturním způsobem. Důvod je podle mne docela překvapující: Oni nás porazili, proto se od nich musíme učit. Symbolicky: na značce zákaz vjezdu motorových vozidel je silueta mercedesu – to… Číst vice »

Erich
Erich
14. 6. 2014 10:25

No neviem, ale mne sa nezdá to tvrdenie o fanatikoch z ISIL. Za vodcu povstalcov udávajú Izaata Ibrahim-ad Duriho. Stačí pozrieť jeho profesionálny životopis. V rokoch 1974-79 minister vnútra Iraku, od 1979 do 2003 predsada Zväzu revolučného velenia a od 1991 do 2003 sekretár strany BAAS. Po poprave Saddama bol zvolený za predsedu BAAS, žil v ilegalite organizoval odpor proti okupácii a 3.10.2007 zjednotil všetky Baasistické skupiny odporu do tzv. „Hlavného velenia džihádu a oslobodenia“. Taktiež všetci generáli ktorý sú spomínaný v súvislosti s povstaním dosiahli vysoké posty už za Saddáma a boli členmi BAAS. Tej BAAS ktorá nikdy nemala… Číst vice »

Ladys
Ladys
14. 6. 2014 12:58

Erich: zajímavé zamyšlení, ovšem nějak mi v něm nehraje postoj Iránu.

Erich
Erich
14. 6. 2014 14:31

Postoj Iránu je aj z tohto pohladu celkom normálny. Irán postupne po páde Saddamovho režimu získal pozíciu regionálnej velmoci. Im tiež vyhovuje slabý Irak rozdelený na rôzne frakcie. Ak by sa ale objavilo nejaké hnutie, ktoré by prejavilo dosť síl na získanie moci v celom Iraku a obnovenie jeho pozície v regione, tak by z neho iste neboli nadšený a spravili by všetko pre jeho oslabenie

leho
leho
14. 6. 2014 15:53

Vodník má svým způsobem pravdu. Je jiná doba a nainstalovat funkční demokracii v minulosti ověřenou metodou dnes prostě nejde. Není na to totiž politická vůle. Tenkrát se mohlo bombardovat atomovkami, srovnat se zemí celá města, dnes je něco takového nemyslitelné. Takže životy amerických vojáků jsou většinou obětované vniveč a společnosti to zrovna moc nevadí. Možná ale až do dalšího průšvihu a ještě horšího než 9/11. Irácká demokracie fungovala pokud bylo v Iráku tisíce amerických vojáků. Teď tam nejsou a takhle to vypadá. Holt ten světový policajt je potřeba, ale teď zrovna možná ne, pokud se budou mláti mezi sebou. Akorát… Číst vice »

Mudrc
Mudrc
15. 6. 2014 8:59

Erich napsal No neviem, ale mne sa nezdá to tvrdenie o fanatikoch z ISIL. Za vodcu povstalcov udávajú Izaata Ibrahim-ad Duriho. Stačí pozrieť jeho profesionálny životopis. V rokoch 1974-79 minister vnútra Iraku, od 1979 do 2003 predsada Zväzu revolučného velenia a od 1991 do 2003 sekretár strany BAAS. Po poprave Saddama bol zvolený za predsedu BAAS, žil v ilegalite organizoval odpor proti okupácii a 3.10.2007 zjednotil všetky Baasistické skupiny odporu do tzv. „Hlavného velenia džihádu a oslobodenia“. Taktiež všetci generáli ktorý sú spomínaný v súvislosti s povstaním dosiahli vysoké posty už za Saddáma a boli členmi BAAS. Tej BAAS ktorá… Číst vice »