Izrael odmítl poskytnout pomoc Británii s vyšetřováním falešných pasů
Únor 23, 2010

 

http://assets.nydailynews.com/img/2010/02/25/amd_passport_eric-rassineux.jpgJERUZALÉM – Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman včera rázně odmítl požadavek britského ministra zahraničí Davida Milibanda na spolupráci při vyšetřování použití padělaných britských pasů při vraždě lídra Hamásu.

Požadavek o spolupráci přišel v době, kdy konečný počet britských pasů, u nichž bylo zjištěno, že byly použiti při vraždě z minulého týdne, vzrostl ze šesti na osm. Osobní rozhovory při příležitosti bruselské schůzky EU – ani totožný požadavek od irského ministra zahraničí Micheála Martina – nevedly k žádným ústupkům ze strany Izraele.

Prohlášení úřadu pana Liebermana znova zdůraznilo, že neexistují „žádné důkazy“ o zapojení Izraele do této aféry. „Pokud by někdo poskytl informace nad rámec článků v médiích, zabývali bychom se tím,“ řekli k tomu, co předtím sdělil Miliband. „Až doposud však žádné takové informace neexistují, takže není žádný důvod se touto záležitostí zabývat.“

Miliband zatím řekl, že „pro ministra zahraničí se tento problém stal velmi závažným“. Izrael se také dostal pod tlak kvůli společnému stanovisku ministrů zahraničí EU, že jsou „silně znepokojeni“ používáním padělaných pasů, i když v něm Izrael jmenovitě nezmínili.

Izraelská pozice nutí Brity, aby se rozhodli, jestli budou roztržku kvůli pasům eskalovat v krizi, která by mohla narušit dvojstranné vztahy. Izraelci předpokládají, že Británie na něčem takovém nemá žádný zájem. Milibandovy narážky na „hluboké znepokojení nad tímto incidentem, jež existuje nejen v Británii, ale v celé Evropě“ nenásledovaly žádné konkrétní kroky.

Britský požadavek ohledně použití pasů náležejících izraelským občanům, kteří mají také britské občanství, oznámil britský premiér Gordon Brown minulý týden poté, co úřady zveřejnily podrobnosti z vyšetřování zabití představitele Hamasu, Mahmúda al-Mabhúha v Dubaji. Tamní policie je přesvědčena, že vražedné komando bylo vysláno izraelskou tajnou službou Mossadem.

Avigdor Lieberman naznačil Davidu Milibandovi a Micheálu Martinovi, že vražda mohla být výsledkem sporů mezi Araby. „Existuje arabská snaha obvinit Izrael ze všeho. Na Blízkém východě existuje mnoho vnitřních rozmíšek mezi státy a organizacemi, jež nejsou tak demokratické jako Izrael,“ řekl podle mluvčího izraelského ministerstva zahraničí.

Prohlášení EU tvrdí, že tato vražda otevírá „velmi znepokojivý“ problém. Mluvčí Hamasu Sami Abú Zúrí však kritizoval takové slovíčkaření. „Odsouzení zneužití pasů bylo nedostatečné,“ řekl. „Prohlášení ani nenaznačuje odsouzení zločinu – vraždy Mabhúha.“

Britský ministr pro evropské záležitosti Chris Bryant v Dolní sněmovně řekl, že orgány v Dubaji včera předaly podrobnosti dvou dalších padělaných dokumentů. Jména na dokladech nebyla bezprostředně dostupná. Všech šest jmen, jež oznámila dubajská policie, náleželo občanům s britským i izraelským občanstvím, kteří žijí v Izraeli. Dubajská policie vyjmenovala jedenáct z těch, o nichž říká, že byli členy osmnáctičlenného vražedného komanda.


Převzato z The Independent


Překlad: Stan

 

Foto: Padělaný francouzský pas údajného šéfa vražedného komanda

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments