Jaderné zbraně Izraele

Počátkem února t. r. odtajnil Pentagon utajovanou analýzu o Izraelem až do roku 1987 prováděných přípravách k výrobě jaderné zbraně a o možnosti izraelských specialistů vyrobit vodíkovou bombu. Ačkoliv se uvedený materiál nedával do zahraničních sdělovadel, všimli si jednotliví komentátoři, že tento tajný dokument se podezřele dostal na světlo ve stejné době, ve které se zhoršily vztahy mezi USA a Izraelem, kdy byla Tel Avivem kritizována administrativa USA a iniciována její kritika i za hranicemi. Důvodem byl íránský jaderný program. Pozoruhodné je také to, že z dokumentu byly odtajněny jen poznatky týkající se izraelského jaderného programu a stránky o činnosti jiných zemí NATO v této oblasti (Itálie, Francie, Západní Německo) zůstaly v dokumentu zablokovány.

Tento dokument „Сritical technology assessment in Israel and NATO nation“ o 386 stranách byl vyhotoven v roce 1987 Institutem analytických výzkumů v otázkách obrany USA (IDA). Posuzuje detailně možnosti Izraele v oboru výroby jaderných zbraní v této době. Ze studie vychází konkrétně najevo, že izraelské tajné laboratoře pro výrobu jaderných bomb nebyly v té době horší než klíčové laboratoře jaderného arzenálu Ameriky:  Los Alamos, Lawrence Livermore a Oak Ridge National Laboratory.

Jak je patrné z dokumentu, už v této době se izraelští specialisté dostali do takového stadia příprav a práce na jaderných zbraních (konkrétně vodíkové bomby) jako američtí vývojáři v roce 1955 až 1960. Přitom výzkumníci přiznali, že v některých směrech dokonce izraelští odborníci své americké kolegy předstihli. Šlo zejména o tajnou izraelskou laboratoř „Rafael„, v níž se podařilo nalézt vlastní a celkově originální způsob jaderného štěpení a výroby vlastní varianty vodíkové bomby.

Za takových okolností je vhodné znovu se obrátit na dříve zveřejněná přiznání izraelského jaderného odborníka Mordechaje Vanunu v časopise The Sunday Times v článku „Revealed: The Secrets of Israel’s Nuclear Arsenal„. Ten světu odhalil tajemství jaderného arzenálu Izraele.

Uvedený jedenatřicetiletý izraelský specialista na jaderné zbraně pracoval před rokem 1986 již deset let v tajném atomovém středisku „Machon 2“ nacházejícím se pod pouští Negev a od poloviny šedesátých let produkujícím jaderné zbraně. Tehdejší svědectví M. Vanunu a fotografie odborníky na jaderné zbraně přímo překvapily. Byli nuceni přiznat, že Izrael se už v osmdesátých letech stal po USA, Sovětském svazu, Velké Británii, Francii a Číně jadernou mocností, i když se snaží tuto informaci co nejvíce utajit. Izraelský jaderný potenciál byl mnohem větší, než jaký měla Indie, Pákistán a JAR, také v té době (opravněně – pozn. edit.) podezřívané z vývoje jaderných zbraní.

Prozrazením M. Vanunu se ukázalo, že v průběhu dvaceti let vládl Izrael tajnou výrobou plutonia v množství až 40 kg ročně, což postačovalo na každoroční produkci deseti bomb. V průběhu osmdesátých let také získal zařízení nezbytné pro výrobu komponent termojaderných zařízení. Francouzi postavili v Izraeli reaktor o výkonu 26 MW a Izraelci jej zdokonalili na výkon 150 MW. To umožňuje vyrobit plutonium.

Jaderní specialisté, na které se nyní obrátil časopis Sunday Times, potvrdili, že Izrael mohl mít už v roce 1986 sto až dvě stě jaderných bomb.

Uvedená informace opodstatňuje chápání snahy Izraele k uchování jaderného monopolu na Blízkém východě a v blokování snahy svých potenciálních protivníků získat jaderné zbraně, což se stalo zásadní otázkou izraelské politiky v oblasti bezpečnosti. Proto Tel Aviv zaútočil dne 7. června 1981 na irácký jaderný reaktor „Osirak“ a proto nekompromisně odmítá přístup Íránu k jadernému programu.

Ve světle uvedených publikací a oficiálního uvedení Izraele jako jaderné mocnosti již přes půl století, musí se nezbytně v nejbližší době dosáhnout projednání této otázky v rámci OSN a vynutit izraelský podpis pod Dohodou o nešíření jaderných zbraní a jejich výrobě. Tel Aviv se musí dostat pod mezinárodní kontrolu.

Převzato z Ru.journal-neo.org

Překlad: zajoch

Námět Stan

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
3. 4. 2015 13:29

Iránsky jadrový program ohrozuje Izrael.Ak pripustíme,že Irán chce skutočne vyrobiť atómovú bombu ( ktorú okrem Izraela vlastní aj Pakistan),tak neviem ako by Irán s atomovkou mohol ohroziť Izrael.Už samotná myšlienka na to,že by Irán mohol použiť jadrovú zbraň proti Izraelu je absurdná,lebo v tom momente ako by to urobil,by prestal existovať.Takže prečo Netanjahu pod zámienkou,že Irán vyvíja jadrovú zbraň, tak tvrdo presadzuje vojnu proti nemu?

zedd
zedd
3. 4. 2015 18:11

Tahle zpráva skutečně spíš vypovídá o pnutí v US/IL věrchušce. Armagedonem posedlí neocons zjevně nad míru lezou do zelí těm, kteří chtějí „bussines as usual“. Netanyahu je zjevně moc i pro umírněnou pravici v Israeli. Čím dál tím víc oligarchů díky špatnému PR přichází o prachy.

leho
leho
4. 4. 2015 1:30

zedd napsal Tahle zpráva skutečně spíš vypovídá o pnutí v US/IL věrchušce. Armagedonem posedlí neocons zjevně nad míru lezou do zelí těm, kteří chtějí „bussines as usual“. Netanyahu je zjevně moc i pro umírněnou pravici v Israeli. Čím dál tím víc oligarchů díky špatnému PR přichází o prachy. Žádní „neocons“ nejsou posedlí žádním armagedonem, to spíš zedd je posedlý že jsou „neocons“ posedlí. Jak známo Netanyahu byl nedávno zvolen do čela státu značným rozdílem ve svobodných volbách na rozdíl od Iránu a sousedících států, které žádné svobodné volby nemají. Jak známo, v těchto státech vládnou náboženští fanatici a nebo diktátoři,… Číst vice »

peter.
4. 4. 2015 8:01

leho napsal Žádní „neocons“ nejsou posedlí žádním armagedonem, to spíš zedd je posedlý že jsou „neocons“ posedlí. Jak známo Netanyahu byl nedávno zvolen do čela státu značným rozdílem ve svobodných volbách na rozdíl od Iránu a sousedících států, které žádné svobodné volby nemají. Jak známo, v těchto státech vládnou náboženští fanatici a nebo diktátoři, kteří se svoji posedlostí zničit Izrael a Velkého Satana (USA) vůbec netají. Račte tedy z vesmírných dálek přistát na matičce Zemi, bylo by to tak pro všechny lepší i když by pak bylo na světě asi o hodně méně zábavy… Irak bol zlikvidovaný pod zámienkou,že vyvíja… Číst vice »

kchodl
kchodl
4. 4. 2015 10:11

Křik o ZHN je stejně pokrytecký a prolhaný jako o lidských právech a svobodě – po tom, co USA pozabíjely 1-2 milionů civilistů v okupovaných zemích. A nezarazily v jaderném vyzbrojování ani Severní Koreu, ani Pakistán (který dělal bomby i pro Saudy). Írán vadí hlavně tím, že jde stále ekonomicky, vzdělanostně, infrastrukturně nahoru a obyčejní lidé se tam mají dobře – v porovnání s USA protektoráty v oblasti. Má nejvzdělanější populaci, je nejvíce sekulární a nábožensky tolerantní – po zničení Iráku, Sýrie, Lybie z muslimských zemí. Náboženská diktatura už je po těch letech vyčpělá, asi jako bolševismus v ČSSR v… Číst vice »