Diskuze k článku


 • idiotronic • 9. února 2019

  Embargo je součástí našich dějin a museli jsme si ho zaplatit (pokud za něj neplatíme dodnes). Roku 1968 vyšla v Dikobrazu karikatura Bohumila Šimůnka se soupisem vynucených investic, ale na embargo narazíte ve všech vzpomínkách pamětníků průmyslové výroby. Chvaletická elektrárna (česká jednička v emisích rtuti) pak tvoří závěr téhle dějinné peripetie rokem 1979.
  Úpravna rud v Ejpovicích skončila dříve a okolní vegetace je asi o 50 let starší. Budovy později převzala Škoda Plzeň a provozovala tam do konce průmyslové éry lisovnu termosetů. Výrob tam bylo víc, montáž elektromobilů Beta nevyjímaje.

 • idiotronic • 10. února 2019

  A když autor zmínil Armanda Hammera, sluší se dodat, že na ,,nepřátelské“ (dnes ovšem ,,přátelské“) straně železné opony byli obchodníci, kteří se obchodem přes oponu živili a s ideologií a nebezpečím, že je komunismus schramstne si starosti nedělali. Pokud jste si zakoupili počínaje šedesátými léty televizor čs. výroby, ale i pouhý tranzistorák, tak jeho výroba byla možná jen za účasti obchodníků, kteří ,,komunistům“ prodali germanium, neboť toho se nepovedlo
  v těchto létech vyrobit ani deko ( v Německu – tom záporném (dnes ovšem kladném) – přitom zkoušeli výrobu ze sokolovského hnědouhelného popílku) . Situace nebyla legrační , některým lidem za nezvládnutí výroby hrozilo vězení (dostali se tam) a krizovou atmosféru ukončilo až zvládnití výroby křemíku . Samozřejmě nešlo o tranzistoráky, ale o vojenskou techniku na prvním místě. Germanium, které se sem dovezlo, bylo deklarováno jako nevyhovující pro polovodičovou techniku (Bedřich Rous: Tesla, náš celý život)

 • Martin (už bez taky m) • 11. února 2019

  http://www.novarepublika.cz/2019/02/o-suchu-nez-prijdou-povodne.html