Diskuze k článku


 • Dana • 28. ledna 2019

  Ano, musi se vinit americky imperialista. 🙂
  Ovsem mame zde Kubu, maly ostruvek bez primych sousedu, Kubu, ktera odolava americkym vydriduchum 🙂 pul stoleti. Kubanci jeste hladem nezemreli, ani po znicujicich hurikanech, ktere ve Venezuele nemaji.
  Na Kube totiz vyzenou byrokraty z kancelari na „dobrovolne“ prace s lopatou a odklizet bahno, je li treba.
  Za Chaveze si Venezulane zvykli nepracovat, protoze znarodnili-ukradli ropny prumysl a tak bylo dost penez na vsechno, hlavne na skolstvi. Je usmevne, ze socialisticka snaha jak ideove vzdelavat masy vzdy vede k upadku praktickeho upotrebeni. Vzdy nastane hospodarsky upadek. . Kdyz Venezuelane zabavili kradezi americka ropna zarizeni, nikdo to neudrzoval, navic obrovska korupce a lajdactvi dokoncily zanik. Pak se zaclo zebrat u pratelskych statu, najme u Ruska a Ciny. Chamtivi Cinane sice dali pujcky, ale jako zastavu a splatky si zarucili odber ropy. Takze vymluvy, ze venezuelska ropa je zavisla na cisteni v americkych rafineriich je blbost. Cinane si odvazeji ropu a sami si ji doma zpracovavaji, americke rafinerie nepotrebuji. Ted, kdyz uz utekla-emigrovala vetsina zamestnancu v produkci ropy, tak si ji tezeji sami. . Z tohoto tezeni nema venezuelsky stat vubec nic, protoze timto produktem splaci Cine obrovske pujcky. Takze se vubec nejedna o nejaky petrodolar, je to vymeny obchod mezi Cinou a Venezuelou.
  Rusko, aby prudilo USA, dodalo, na pujcku, Madurovi vojenskou „pomoc“ .Ve Venezuele nemaji co jist, ale berou si na dluh militarni hracky.. Madurova moc totiz zavisi na jeho armade, ale i tak, sve ochrance neveri a ma v ni Rusy.. Plati jim ropou. 🙂
  Ja se domnivam, ze na revolucni zmenu systemu ve Venezuele je jeste moc brzo, jeste patricne nevyhladoveli a fajnovka Guaido je moc slusny.

 • Aleš • 28. ledna 2019

  https://cz.sputniknews.com/politika/201901289060354-USA-intelektualove-petice-Trump-intervence-Venezuela/
  Naši intelektuálové si pro změnu chtějí nechat líbit u nás víc amerického vměšování. Chamtivý emigrant obviňuje říši středu z chamtivosti. Prostě Kocourkov. Škoda, že Venezuela není jaderná země. To by si Maduro s Trumpem ještě i padli do náruče. Tak to spíš vyzní do ztracena. Protestní energii si ti podpindosníci z celého světa můžou strčit někam, není na ně již NIKDO zvědavý, stejně jako na FAKE NEWS made in SSa.

 • g.hrosik • 29. ledna 2019

  Jen čerstvý stručný komentář Michaila Deljagina: „Očekáváme ve středu ve Venezuele „neznámé snajpery“ – podle americké metodiky z Litvy roku 1991 – Jedinou nadějí, je, že vzhledem k tomu že mnoho amerických diplomatů bylo i přes Trumpovo vřeštění vymeteno, může se stát, že nebude mít kdo tyto vraždy organizovat…“
  P.S. – rád bych sdílel jeho optimizmus…

 • Bety • 29. ledna 2019

  Re Dana:
  Ti tupí socialisté dopřejí pracujícímu plebsu umění číst a psát a dokonce je
  přesvědčí, že nemusí přežívat ze dne na den na hladových dávkách a dřít
  přitom jako mezci. To je ovšem velmi špatné! Kam ten svět spěje, když ta chátra
  přestane makat na své vzdělané a dobře živené panstvo a domáhá se také
  kusu krajíce!! Kam by Wall Street přišel, kam by se poděly hodnoty, které
  dennodenně svou těžkou prací vytváří pro to nevděčné lidstvo!!

 • Irena • 29. ledna 2019

  Dodatek ke vměšování se USA do Venezuely.
  V roce 2002, v dubnu se Američané Cháveze pokusili zbavit pomocí převratu, a když jim to nevyšlo, tak zařídili Venezuele ropnou stávku. Ještě před Chávezem veškerou venezuelskou ropu těžila jedna státní společnost, která měla programové vybavení dodané z USA a odborníci, technologie, inženýři v ní byli buď přímo Američané, nebo lidé, kteří v USA vystudovali se silnými vazbami na ně. Takže prostě ukradli programové klíče od softwaru této státní společnosti, což nebylo nijak těžké, když je měla americká dodavatelská společnost, že? Vedlo to potom k řízeným katastrofám, když například málem ztroskotal ropný tanker. Venezuelští programátoři byli nuceni hacknout své vlastní sítě, aby se do nich vůbec dostali a zjistili, jak je distribuovaná venezuelská ropa.
  A potom si něco kupte od „demokratických“ vyspělých států. Najednou nepůjdou počítače, nebo jako v Iráku přestane fungovat vaše protiletecká obrana…

 • Dana • 29. ledna 2019

  Dokud budou mit ve Venezuele socialismus, tak tam bude bida a srab pro vsechny.
  Vymluvam na vse mozne, co brani venezuelskemu lidu prospivat uz nikdo neveri, zvlaste ty vymluvy na ropu.
  Fungujici stat se nesmi spolehat jen na jeden zdroj preziti, ani na rabovani a prodavani narodniho bohatstvi, jako to cini socialisticka bolivarska republika.. Zemedelstvi by melo byt hlavnim pilirem statu, aby se obyvatelstvo netrapilo hladem. Produkci potravin zvladaji i staty, ktere ropna loziska nemaji, ze ano . Socialisticka Venezuela to holt nezvlada. A pri tom ma Venezuela ty nejlepsi predpoklady a poodminky pro zemedelstvi. Ma urodnou pudu, slunce, dostatek vody a i ten benzin do traktoru stoji par bolivaru. Jak to, ze farmari produkuji tak malo ? No, statni hospodarstvi urcuje nizke ceny produktu a proto se novopeceni spravci poli a pozemku nenamahaji. Cekaji na potravinove pridely.. 🙂 Ze stovek venezuelskych znarodnenych pozemku , venezuelskych JZD, jich prosperuje jen par. A to tam v noci farmari nespi, hlidaji, aby jim lokalni gangy nekradli urodu. Zde socialisticky system ani nedokaze zajistit zakladni bezpecnost.
  Produkce zakladnich potravin je nedostacujici, zvlaste, kdyz populace Venezuely prudce roste..
  Spojene Staty byly jedine, ktere platily venezuelskemu statu za tezeni ropy v hotovosti, ovsem dle poslednich informaci se tyto finance, par miliard ulozenych v americkych bankach , zmrazi, a socialisticka vlada se k penezum nedostane. Zrejme ucelem je, aby Maduro ztratil finance na naklady jeho armady.

 • Vaska • 29. ledna 2019

  britskej chalifát nechce Venezuele vydat její zlato – no tak ať ho prodaj Číňanům a Rusům a ty si ho půjdou vyzvednout s příslušnejma papírama jako majitelé – ať z toho soudruhům z SS jebne v makovici (akorát si musej dát pozor aby to zlato nebylo nadívané wolframem)

 • Dana • 29. ledna 2019

  Soudruhum v USA v makovici nejebne, kdyby si Rusove nebo Cinani vyzvedli venezuelske zlato. Zlato je nezajima, ale odtrzeni socialisticke vlady od moci ve Venezuele ano. Stejne by Rusove ci Cinane dostali to zlato za polovicni cenu a Madurova vlada by venezuelskemu lidu zlato navzdy ztratila . (Podobnost s Ceskem ciste nahodna 🙂 V Bank of England lezi zlata rezerva jeste z dob hojnosti, kterou si do Britanie po leta Venezuela ukladala. Pak prisla doba rabovani. Chavez uz v roce 2011 lifroval zlate rezervy zpatky domu do Caracasu. Z USA (a mozna i z EU), vyzdvihl okolo 160 tun zlata, coz promtne rozfofroval.. V Anglii je uz jen 30 tun zlatych cihel za jednu miliardu, coz by nasytilo a zajistilo 32 milionu Venezuelanu a armadu na nekolik mesicu. Ale co pak ?
  Maduro uz ukazal, ze vracene zlato bud vymeni za dalsi pujcky anebo to zasantroci do pratelstejsich zemi jako zastavu. . Existuji informace, ze zlato posila pres Atlantik do statniho sejfu v Turecku. Kdyz se domniva, ze u muslimu je zlato v bezpeci, proc ne.. Allah mu to pohlida. 🙂

 • jan123 • 29. ledna 2019

  Dana napsal

  Dokud budou mit ve Venezuele socialismus, tak tam bude bida a srab pro vsechny.
  Vymluvam na vse mozne, co brani venezuelskemu lidu prospivat uz nikdo neveri, zvlaste ty vymluvy na ropu.
  Fungujici stat se nesmi spolehat jen na jeden zdroj preziti,ani na rabovani a prodavani narodniho bohatstvi, jako to cini socialisticka bolivarska republika.. Zemedelstvi by melobythlavnim piliremstatu, aby se obyvatelstvo netrapilo hladem. Produkci potravin zvladaji i staty, ktere ropna loziska nemaji,ze ano . Socialisticka Venezuela to holt nezvlada.A pri tom ma Venezuelaty nejlepsi predpoklady a poodminky pro zemedelstvi. Ma urodnou pudu, slunce, dostatek vody a i ten benzin do traktoru stoji par bolivaru. Jak to, ze farmari produkuji tak malo ? No, statni hospodarstvi urcuje nizke ceny produktu a proto se novopeceni spravci poli apozemkunenamahaji. Cekaji na potravinove pridely.. Zestovekvenezuelskych znarodnenych pozemku , venezuelskych JZD, jich prosperuje jen par. A to tam v noci farmari nespi, hlidaji, aby jim lokalni gangy nekradli urodu. Zde socialisticky system ani nedokaze zajistit zakladni bezpecnost.
  Produkce zakladnich potravin je nedostacujici, zvlaste, kdyz populace Venezuely prudce roste..
  Spojene Staty byly jedine, ktere platily venezuelskemu statu za tezeni ropy v hotovosti, ovsem dle poslednich informaci se tyto finance,par miliard ulozenych v americkych bankach , zmrazi,a socialisticka vlada se k penezum nedostane. Zrejme ucelem je, aby Maduro ztratil finance na naklady jeho armady.

  … očekával bych,že tak jako to uvádí autor článku,vyvrátíte jeho uvedená fakta – ne že budete uvádět nedoložené fráze,které jistě v některých případech existovat mohou,ale z celkovéh pohledu nemohou být problémem zásadním…..Autor článku dokazuje podstatné příčiny stávajícího stavu,což je podmínkou nápravy.

 • Napos • 29. ledna 2019

  Dano ci ta nahodou neplati Outsider, aby tu bola opozicia v komentoch. Tak si slaby v argumentoch, ze nemozem uverit. Snaz sa pouzivat viac logiku a menej predlohy…Urcite ti to pojde, len si musis verit. 😉

 • orinoko • 29. ledna 2019

  Telisku „Dana“. skončil syrský a afghánský mandát. Vypadá to, že na těchto adresách už je vymalováno. Nastaly nové problémy postaru. A tak je třeba nových svazackych vyhrezu. Amerických. I ve 40ti stupnovych mrazech.
  Mimochodem… dneska jsem viděl v rámci možností celkem objektivní pořad o Kubě. Kuba má problémy. Ale ne se vzdělaností. Pravda je taková , že v těsném sepětí s Amerikou by docela rychle mohla dosáhnout řádné debilizace.
  A propos …. České medyjalni ezpozitury hovoří jednohlasně o „hnutí Taliban“ …. v Afghánistánu. Co NATO náš militarni president? S teroristy se nevyjednava, s teroristy se bojuje. Proč emerika nebojuje?
  Jak je současně afghánské vládě? Ta u toho s americkými DANAjskymi dary neseděla.
  Tělísko Dana…. DANAjsky to dar světové informační pluralitě.

 • orinoko • 29. ledna 2019

  Musím ventilovat jednu věc:
  Dneska za mnou kdosi přišel a povídá mi: Víš , kdo jsou čeští Piráti? Zástupci světových Židů. Živí to Soros… toho přece znáš , ne … až se to lidi dovedejí, to bude rachot …
  Nevím, kde to dotyčný sehnal, ale na OM určitě ne.

 • orinoko • 29. ledna 2019

  Tady Rádio Jerevan: V Afghánistánu došlo tak možná k mediálnímu pokroku. Emerika se domnívá , že jedna s debily , podobně jako tomu bylo v případě Severní Koreje.
  Pro český medyjalni sajrat z toho plyne vlastní smrad. Oni ho necítí… ale my ho nemůžeme vystát, natož cítit.
  Takže trochu Saturnina.
  Afghánská vláda tvrdí, že má informace z Kataru, kde trumpifajksl vedl kecy s Talibanem. Za americkou stranu to byla hodně zvláštní persona. Hodně exotické jméno. Něco jako Vomakalamuhopotajmu.
  Hádali se tam prý do krve. Ani se nedivim. A emericky spratek odmítal jakákoli časová omezení.
  Pro mě to budí dojem, že vláda je už domluvená s Talibanem, a teď jde o to, jak vystrnadit smrad , ktery do Afghánistánu přišel porazit ty, kteří odmítli vydat Zlého Ladika.
  Pamatujete si to ještě?

 • racek • 29. ledna 2019

  No, milá paní Dano, ve Venezuele vůbec není socialismus. Tam je naprosto šílený systém charakterizovaný direktivním řízením soukromého sektoru a naopak neřízením státního. Nakonec, i to by mohlo fungovat (i ne moc dobře ale přece), kdyby na vedoucích místech seděli odborníci a ne ideově pevné avšak nevzdělané státní kádry. V mém poslením zaměstnáním jsme zem hodnotili za Cháveze za hůře než oficiální ratingy světových agentur s výhledem … katastrofa.
  No, škoda, měli si z Kuby dovézt nejenom ideologii „marbudos“ ale taky trochu rozumu jak přežít když nás kolem nemají rádi. Kuba to dokázala, i když jim nikdo nevěřil. A věřím, že do 10 let bude schooná dobře přijmout tržní systémy a rozumě privatizovat se státní kontrolou přírodního bohatství, které je zajímavé.
  To bohužel u Venezuely nehrozí.
  Jo z tou čínou máte pravdu. Oni pomohou, ale ne zdarma. Z této iluze už procitlo pár zemí. Naopak, zdarma pomáhal jen SSSR, občas.. Zejména africké země byly zvyklé, že úvěry se nesplácejí a dary a pomoc se utratí za zbraně či přerozdělí mezi kamarády pokrokového presidenta. Když se tohle zkusí na číňany, tak to nefunguje.
  Samozřejmě, věřím tomu že koncese na těžbu ropy byly mimořádně nevýhodné a zničit naftový průmysl embargem bylo naopak neobyčejně snadné. Konec konců, jako vždy jde o ropu, že. Vítěze čeká mimořádná kořist.

 • racek • 29. ledna 2019

  Mimochodem, řešení sporů snad nemusíme řešit urážkami a invektivami na diskutující. Víte, zrovna paní Dana má mimořádně kvalitní přízpěvky a hlubokou znalost problému. Málokdo se jí tady vyrovná. Tak pánové, přece se nesnížíme ke způsobu argumentace lepšolidí a pražské kavárny. Ti už jinak argumentovat a diskutovat neumí.
  Omlouvám se, ale neudržel jsem se.

 • Dana • 30. ledna 2019

  To snad mam argumentovat s panem Umlaufem, ktery si ucelove vybira grafy, aby poodporily jeho fantasie? Tupi soudruzi si nemeli pujcit ani jeden jediny, bezcenny zeleny papirek 🙂
  Ja se zabyvam spolecenskymi ukazy.
  Faktem zustava, ze se lidi zenou z Venezuely do sousedni Brazilie a Kolombie, kde jsou vdecni za kazdou praci, prezivaji na hrstce ryze a jeste staci neco poslat pribuznym. Zverejnuje se , ze bezencu jsou tri miliony, ovsem to jsou ti, kteri se radne zaregistrovali, coz bude asi jen polovina hladovych nestastniku.
  Vsimnete si na videiich, ze utikaji vesmes belosi, co maji spanelske koreny. Domorode obyvatelstvo (hlavne mestici) se vice drzi souputnika Madura.
  Madurova vlada ma Kolombii a Brazilii za loutky americkych imperialstu, ovsem neuvadi, ze u tech loutek je zivobyti a kvalita zivota mnohem vyssi, nez u nej , v socialisticke bolivarske republice.

  Kuba ma , po sedesati letech socialistickeho raje jeste stale zakladni potraviny na pridelove listky, takze Kubanci nikdy nevideli moderni produkty a tak je to tolik nepali jako Venezuelany, co vse meli a pak to ztratili. Nedavno nova kubanska vlada povolila male zivnostniky a hned je vice zbozi- dokonce prestaly byt brambory a lusteniny na pridel, je jich dost, povazte . A uz take maji pocitacove mobily, bezi na G3. Tomu rikam pokrok. 🙂

  Vypada to, ze ze Syrie a Afghanistanu Amerika pomaliku odchazi, zrejme cas dozral – nevim, co by na tom melo byt divneho……

 • Dana • 30. ledna 2019

  Jako zaver k tomuto tematu prikladam posledni zpravu o sankcich-zakazu obchodu USA s Venezuelou:

  The country faces a potentially devastating economic contraction as it stands to lose billions in export proceeds as a result of the sanctions over the next year.
  Russian Deputy Finance Minister Sergei Storchak told Russian state news agencies Tuesday „there will probably be problems“ for Venezuela in paying its debts.

  Storchak said Venezuela owes Russia $3 billion, with repayments twice a year of around $100 million, with the next due in March.
  Russia also has extensive commercial interests in Venezuela, including state oil company Rosneft’s partnership with Petroleos de Venezuela SA, which was placed under U.S. sanctions Monday.

  V kostce,
  Americane rusi obchodni svazky s Venezuelou, coz privede naprosty krach venezuelske ekonomiky, protoze ztratou vyvozu produktu do USA nastane Venezuele miliardova financni ztrata.. Prisun dolaru vyschne. Toto usoudil i rusky ministr financi S.Storchak prohlasenim, ze pravdepodobne nastanou problemy s venezuelskym splacenim dluhu. Storchak take uvedl, ze Venezuela dluzi Rusku 3 miliardy dolaru. Splatky jsou ocekavane vzdy dvakrat do roka, s castkou kolem 100 milionu dolaru a pristi splatka ma prijit v breznu.
  Rusko ma ve Venezuele i komercni zajmy. Statni ruska korporace Rosneft je partnerem venezuelske statni firmy Petroleum of Venezuela, ktera se prave octla na zakazu obchodovani.

 • Bety • 30. ledna 2019

  Dana napsal
  Vypada to, ze ze Syrie a Afghanistanu Amerika pomaliku odchazi, zrejme cas dozral – nevim, co by na tom melo byt divneho……

  Cha cha, chi chi, cho cho.

 • Dana • 30. ledna 2019

  Bety napsal
  Cha cha, chi chi, cho cho.

  Kdo se smeje naposled , smeje se nejlepe….(Viz Venezuela)

  Oni ti Amici se fakt s Talibanem dohaduji, coz uz samo o sobe je novy pristup.
  Jednatel za Taliban je samotnymi talibanci zvoleny vudce, kvalifikuje dle kmenovych pozadavku, je zprizneny , asi i snatkem s vlivnymi Afghanci, cely zivot zasvetil boji proti nevericim, takze ma exelentni zkusenosti a kvalifikaci. Dle talibskych tradic respektuje i uhlavniho nepritele, o nevericich okupantech Nato( i Evropanech:-) se mel vyjadrit, ze Allah na ne posle Ebolu a bude po nich. Byl co by terorista ve vezeni v Pakistanu a nedavno byl na zadost Americanu a afghanske vlady propusten. Ted dostal status mluvciho. Uvidime. Vudce Abdul Ghani Baradar zrejme bude hlavnim jednatelem v dialogu s americkou koalici v Afghanistanu, teda, pokud ho jeho sokove muhajeedove drive neodkragluji. . Anebo clenove afghanske vlady, pac ti jsou z jinych, tez vlivnych afganskych klanu…..
  Tady je Abdul Ghani :
  https://youtu.be/aCp_UhA8Rw8

 • racek • 30. ledna 2019

  No Trump je prostě obchodník a zvažuje náklady a výnosy. Válka s Afgány je mimořádně nákladná a zoufale neproduktivní. Prostě Afgáni uvažují jinak a málokdo je pochopí. Naše pořádky prostě nepochopí, oni žijí o 200 dříve než my. A to lithium a další vzácné zeminy se holt musí pustit, s těmi divochy umí vyjednávat jen Čína … Jo to Venezuela, to je jiná. Tam už dnes nelze prohrát. A stačí ochočit pár postaviček a šéfy armády a je vyřešeno. Oni už se postarají o pár desetitisíc odpůrců kteří budou vomylem … atd. jak je obvykle zvykem v tý américe jižní a střední. Takže, nic hezkého. Hnusné. Snad jen že Tálibové udrželi teroristy doma a zlikvidovali pěstování opia, za své vlády. Snad jim tyhle zvyky zůstaly. Doufám.

 • orinoko • 30. ledna 2019

  Racku, pripominas čím dále tím více jednoho zasvěceného exota, který tu vespolek vyprávěl, jak Rusko tu Sýrii už dávno projelo.
  A já jsem se neudržel, a vždycky moje reakce měla jednu totožnou větu:
  To je zase sračka!
  Exot už dávno zmizel, ale teď se tu spustilo jakési deja vu.

 • orinoko • 30. ledna 2019

  Venezuela bude jen dalším problémem. Další hnisající vred amerických soudruhu, kteří vynikají především v tom , že všechno rychle začnou , a pak s tím mají dlouhodobe problémy.
  Soudruh Trumpifajksl právě teď zadělává na další vred pod vedením vztekleho Fořta.

 • racek • 31. ledna 2019

  No, Orinoko, jsem si jistý na 100%. Jenom netuším, jestli mrtvých budou tisíce či stovky… A že bych měl radosst? To snad ne.. A samozřejmě, chudým lépe nebude a horní vrstvě připadnou nějaké drobky z koncesí. Bohužel, on se ten levicový vývoj v té jižní américe prostě obrátil. A Venezuela byla prostě poslední.

 • Botičky od Diora • 2. února 2019

  Napos napsal

  Dano ci ta nahodou neplati Outsider, aby tu bola opozicia v komentoch. Tak si slaby v argumentoch, ze nemozem uverit. Snaz sa pouzivat viac logiku a menej predlohy…Urcite ti to pojde, len si musis verit.

  Chlapi, priznejme si, že tělísko LGBT-dana, co si tu stále pilněji vydělává na živobytí, má koule.Možná i prostatu.
  Nedej bože, že dokonce deepstatu. 🙂
  Taková „naše“ Chelsea Manning… Její svět končí a to tělísko má strach. Velký strach. Klepe se a ví proč. Je to moc dobře.