Jak Západ a EU šlapou na krk Chartě OSN?

Tři hlavní závazky pro udržení světového míru vložilo padesát států zakládajících OSN (bylo mezi nimi i Československo), do Charty OSN v r. 1945.  Když si je přečtete, uznáte: Ano, kdyby se jen tyto tři zásady ve světě dodržovaly, nebylo by došlo k válce minulé a zmizelo by též nebezpečí války budoucí. Dnes jsou tyto závazky platné už pro 193 členských zemí OSN, ale přiznejme si, že jejich platnost je, bohužel, jen ryze formální. Západní svět, jehož jsme též členem, totiž nebere tyto závazky jaksi  v úvahu. Jistě mi v tom dáte za pravdu, když si jejich znění přečtete. Jde o tyto závazky:

  • Zásada svrchované rovnosti států
  • Zákaz použití síly a hrozby silou vůči jinému státu
  • Zásada nevměšování se do vnitřních záležitostí států

Tak co říkáte? Co z toho my, západní svět, dodržujeme? Jak šťastní bychom třeba byli, kdyby tento náš svět nějakému státu jen hrozil a nejen jej silou napadal, jak to až do vlády prezidenta Trumpa  běžně praktikoval? A kolikrát už se vměšoval do vnitřních záležitostí toho či onoho státu? Propánakrále, vždyť tohle vměšování je dnes jeho denní chléb, celá jeho zahraniční politika není doslova ničím jiným, než vměšováním se do vnitřních záležitostí jiných států. Cožpak nebylo vměšováním se do záležitostí jiného státu, když USA pod hlavičkou „Na pomoc ukrajinské demokracii“ strčily do ukrajinského Majdanu pět miliard dolarů? Nebo když na Majdan s nůšemi buchet docházela sama náměstkyně amerického ministra financí Victoria Nulandová, ze kterých protestanty za protesty odměňovala? Nebo když na Majdan jezdili štvát proti Janukovyčově vládě naši Schwarzenberg, Kocáb a další? Nebo když nás americký ministr zahraničí Pompeo varoval před ruskou dostavbou atomové elektrárny v Dukovanech?

A co EU? Nevměšovala se do ukrajinského puče i ona a nechystá se právě v těchto dnech vmísit se i do vnitřních záležitostí Běloruska? A když tohle činí, co je pro ni asi celá OSN i s její protiválečnou Chartou? Jakou cenu má pro ni snaha udržet ve světě mír, když si takto nezodpovědně a proti znění Charty OSN počíná? Vždyť Charta OSN, kterou EU a USA jistě slovně uznávají, stanoví, že nejen tři uvedené závazky hlavní, ale též závazky další v Chartě OSN vyjmenované mají přednost před jakýmikoli dalšími povinnostmi, kterými jsou státy vázány na základě jiných svých mezinárodních smluv.

Nu a jak se toto asi dnes dodržuje, když se s takovým pohrdáním přehlížejí tři hlavní závazky Charty OSN, si už už každý dokáže domyslit sám.

Že by se větší svědomitost lidstva dostavila teprve až po té válce třetí?

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Botičky od Diora
Botičky od Diora
22. 9. 2020 10:02

Jen takhle na EU:
Dnes, 22.09.2020, běloruský prezident Lukašenko zakázal dovoz skoro veškerého polského zboží do Běloruska: nyní je zakázáno dovážet do republiky téměř jakékoli zboží z Polska: od kávy po toaletní papír. Mám za to, že posledního artiklu bude v polsku brzy nedostatek :-)
Běloruská celní služba nepovoluje zboží z polska na území republiky, jehož zákaz zavedl Lukašenko. Celníci vydávají ultimátum: buď vyhodíte své nákupy, nebo se s nimi vráťte zpět do polska.
Někdo má gule, jiný zas hříba a koláře.
Heil, Novotný!

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
22. 9. 2020 19:24

Выступление Путина на 75-й сессии Генассамблеи ООН – Россия 24
https://www.youtube.com/watch?v=X3MNZKeMmRM

Dana
Dana
23. 9. 2020 0:57

Charta OSN uz delsi dobu pro urcite narody nefunguje, protoze bila civilizace je ve svetovem meritku v mensine. Proto se prosazuji kauzy, ktere nejsou Americe a Evrope priznive naladeny. OSN se sidlem v Newyorku se stala hlasnou troubou pro treti svet a kdyby to slo, tak ja bych byla moc rada, kdyby se OSN odstehovalo pryc z USA. Do Bruselu. :-) Organizace Spojenych Narodu se v dnesni dobe zameruje hlavne na lidska prava a klimatickiou otazku na globalni urovni. Coz by ale bylo zase aktualni ve Spojenych statech, az kdyby vyhral Biden. Uz ctyri roky se USA v OSN silne… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Dana
23. 9. 2020 11:16

Lidičky, dyť je to tajnej! – Provokatér, transhňup!

QQ
QQ
23. 9. 2020 10:40

Andre Vltchek, novinář, spisovatel, dokumentarista, kritický k západu a jeho politickým a vojenským intervencím, se narodil v tehdejším Leningradu r. 1962, rusko-čínské malířce a českému nukleárnímu fyzikovi. Vyrůstal myslím v Plzni, kde byl před několika lety na pozvání P. Kohouta přednášet studentům o americkém imperialismu a zejména o válkách v Afghanistánu a na Středním východě.
https://www.youtube.com/watch?v=uso5fMru1Iw Na OM vyšel Vltchkův článek – https://outsidermedia.cz/andre-vltchek-pozor-i-o-iranu-vam-lzou/ Jeho včerejší* smrt v Istanbulu se vyšetřuje. )* 22.9.2020

QQ
QQ
23. 9. 2020 11:08

oprava – M. Kohout

Dana
Dana
23. 9. 2020 22:37

Tak to zase byla ‚prča‘, kdyz na Valnem shromazdeni vudcu sveta v OSN vystoupil president Iranu.. Mistr president Rouhani si honil triko, jako ze i pres vsechny utoky zejmena od americkych imperialistu si Iran vede skvele. Ja mu to neberu, at si propaguje a at si klidne pouziva i opotrebovane fraze o americkem kleceni na krku, coz je ted moda. Proto nesmelo chybet ani zmineni o rasistickem zachazeni s Afroamericany a G.Flojdem, pac Americane jsou zli rasisti. Najednou vyslo najevo, ze iransky lid si nevede skvele, ale hrozne trpi pod americkym kolenem stejne jako George pod kolenem policisty. To jsem… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Dana
24. 9. 2020 5:37

Hajzlík ste! Pliváte na zem jako ve vlaku! Pořád jsem se divil, proč všude visej cedulky, že plivat na zem se zakazuje, a teď vidím, že to je kvůli vám! Voni vás asi všude moc dobře znají… – Vy jedna americká kreaturo!

Viky
Viky
Reply to  Dana
24. 9. 2020 7:06

Milá Dano, „“ Mela jsem doposud za to, ze o porazku ISIL teroristu se nejvic zaslouzilo Rusko. „“ Safra, Dano, co to tady tvrdíte? Vy snad neposloucháte vrcholné představitele USA a ostatních (opravdu!) demokratických zemí? Třeba ten Kačer, kolikrát Vám jasně řekl kdo je hodnej , kdo zlej, a jak se Emerika obětovala pro dobro všeho světa v boji s Islámským Státem v Sýrii? A Vy prej Rusko… A Floyd? Taky nesmíte věřit všem těm oficiálním báchorkám. Floyd skrýval ve vykotlaném zubu dávku nervově paralytyckého jedu značky „Novitchock“ a chystal se spáchat teroristický útok. Jen včasný a naprosto adekvátní postup… Číst vice »

Patrik
Patrik
Reply to  Dana
24. 9. 2020 8:10

@Dana „My přijali 3 miliony uprchlíků a nestěžujeme si. Evropo, pouč se, vzkazuje íránský prezident“ https://eurozpravy.cz/zahranicni/eu/143915-my-prijali-3-miliony-uprchliku-a-nestezujeme-si-evropo-pouc-se-vzkazuje-iransky-prezident/ EU a Írán (za kterým stojí také Británie, Francie a Německo) si jdou pěkně na ruku, teď už Írán jistě netrpělivě čeká, až Erdogan, zatlačovaný do kouta, všechny ty uprchlíky do Evropy pustí. A zatímco EU, Británie, Francie a Německo bojkotují americké sankce proti Íránu, proti Rusku je vesele zavádějí – poslední odpověď Ruska je čerstvá: „V reakci na kroky Evropské unie se ruská strana rozhodla rozšířit seznam zástupců členských států a institucí EU, kterým je zakázán vstup na území Ruské federace,“ uvedla Zacharová.… Číst vice »

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
24. 9. 2020 16:35

Spojené státy zavedly nové sankce proti Rusku hned po projevu Putina v OSN 22. 9. https://www.dialog.ua/business/215757_1600880376 EU prodloužila sankce proti Rusku, Rusko reagovalo, EU odpověděla: „BRUSEL, 24. září – novinky RIA. Evropská unie odmítá odvetné sankce oznámené Ruskem a považuje je za neopodstatněné, řekl mluvčí EU Peter Stano agentuře RIA Novosti . Ve středu mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová uvedla, že Ruská federace rozšiřuje černou listinu občanů EU, kterým je zakázán vstup, a tento krok byl kvůli konfrontační linii Bruselu učiněn na stejném základě. Počet osob zapojených do ruského seznamu je srovnatelný se stávajícím seznamem Evropské unie.“ https://ria.ru/20200924/evrosoyuz-1577693513.htmlhttps://ria.ru/20200924/evrosoyuz-1577693513.html Spojené… Číst vice »

Dana
Dana
Reply to  Patrik
24. 9. 2020 20:30

Patriku, nemyslim si, ze by projev Putina nejak ovlivnil americke sankce proti Rusku, jeho projev byl smirlive soudny, delal reklamu ruske vakcine, indikoval dialog ohledne jaderneho zbrojeni, tedy mel nekonfliktni projev. Podivala jsem se na nove sankcionovane jedince s ruskym pasem. Vsichni jsou podezrivani z nekalosti v oblasti cyberspace, tedy i spionazi, coz ruska strana definuje jako sbirani informaci kvuli statni bezpecnosti Ruske Federace. No, to nemohu posoudit, to je vysoka hra tajnych sluzeb mezi obema staty. Na listine OFAC (ministerstvo financi) jsou uvadena jmena sankcionovanych osob a firem. Velka esa nadnarodniho kseftu a spekulantu, na listine jsou „rusti“ Finove,… Číst vice »

Patrik
Patrik
Reply to  Dana
24. 9. 2020 21:34

Odbočím – tento dokument https://www.youtube.com/watch?v=_rv63RvV1vQ&feature=youtu.be by se měl promítat povinně. On je svým způsobem propagandistický, na druhou stranu o to víc je opravdu pravdivý. A Írán a Čína, sorry jako, ale ti ať i s celou EU a Německem i Bruselem jdou někam ve své vidině, jak oni teď budou velet světu, zatímco Rusko jen přejde z deště pod okap. A nebudu tleskat nikomu, kdo se chce do čela světa vyšplhat po zádech Ruska (jako Írán přes Sýrii a Čína jakožto pobočka Íránu s ním, protože bez Íránu nebude nové Hedvábné stezky, která, jaká to „náhoda“ má Rusko obejít, zatímco… Číst vice »

Dana
Dana
Reply to  Patrik
24. 9. 2020 17:01

Ano, B.Obama se opravdu snazil Iranske vedeni uchlacholit, omlouval se za vsechny americke spachane hrichy , poslal letadla narvana dolary a zlatem do Teheranu. To vsak nebylo dosti dobre, vrchni ajatolah jen poznamenal, ze „bylo na case“, krivdy se nezapominaji, a duvera k vedeni dialogu neni na miste… Trump zrusil smlouvu s Iranem, ktera stejne ratifikovana v kongresu nebyla a tak ji Trump mohl zakonite zrusit. Ted ovsem buraci Rouhani, ze chce jadernou smlouvu dodrzovat, pac je mirumilovny a dozaduje se implementace. Jo, Iranci promarnili sanci s Americany, kdyz hned nenavazali na Obamovo bratrickovani se.. S Evropskou Unii to maji… Číst vice »

Gatta
Gatta
25. 9. 2020 18:47

Každá smlouva, od domluvy sousedů až po chartu OSN, má smsl pokud se domlouvají zhruba stejně silné subjekty a chtějí se dohodnout proto aby se vyhnuli nedorozumění. A navíc je taková smlouva jištěna nějakou vyšší mocí, která je schopna a ochotna vynutit dodržování této smlouvy, nebo sankce za její porušení. Za těchto okolností se taková smlouva jeví jako v podstatě nabytečná,a k jejímu obsahu se netřeba mnohdy ani obracet. On každý potvrdí, že je lépe ji dodržovat než se vystavovat třeba nákadnému a nejistému soudnímu řízení. Problém je smlouva mezi silným a slabým. Taková smlouva má obvykle trvání jen pokud… Číst vice »