Jsme společností, která dovoluje přivádět chudáky na mizinu. Změňme to

Ačkoli si Lenka Zlámalová, Miroslav Kalousek a Miloš Zeman myslí, že se nám ekonomicky daří dobře, v realitě jistou formou chudoby trpí anebo je jí ohroženo čtyřicet procent domácností v naší zemi.

Problém ukazatele relativní příjmové chudoby spočívá podle sociologa Daniela Prokopa z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a společnosti MEDIAN v tom, že vůbec neměří chudobu, ale jen nerovnosti v chudší polovině obyvatel. Hranice takto měřené „chudoby“ je v západní Evropě zhruba dvakrát vyšší než v České republice i po zohlednění rozdílu v cenách.

„Kdyby všichni vydělávali dvakrát více nebo dvakrát méně, procento lidí ohrožených chudobou bude stále stejné, protože poměr jejich příjmů se nezmění. Nejlépe z toho ukazatele vycházejí země, kde jsou chudí úplně všichni a nikdo z toho nevybočuje,“ vysvětluje Prokop. Ukazatel je tedy poměrně bezcenný, chceme-li z něj dovodit, jak se lidem skutečně v dané zemi žije. Švýcarský chudý je tak podle výkladu Daniela Prokopa svou životní úrovní na tom podobně jako česká středněpříjmová domácnost.

Skutečné srovnání udělali statistici v roce 2012, kdy vyšli z mediánového příjmu na úrovni celé Evropské unie. Zohlednili přitom paritu kupní síly. Úkolem indexu parity kupní síly je stanovit, kolik peněz musejí lidé vydat na to, aby si v různých zemích mohli koupit jednotně stanovený koš zboží a služeb. Z tohoto srovnání vyplynulo, že příjmovou chudobou trpí čtyřiadvacet procent Evropanů. V České republice to bylo přibližně třicet procent…

Celý článek najdete v Deníku Referendum

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
31. 12. 2015 10:54

Přečetl jsem si celý článek na odkazu. Za klíčové považuji: „…V současnosti je v ČR 909 346 lidí v exekuci. Celkový počet exekucí u nás dosahuje neuvěřitelného čísla 4 068 061. Běžně je proti lidem vedeno několi exekucí najednou. 95,6 procent nově zahájených exekucí je tu vedeno proti lidem, kteří už minimálně jednu mají. V české – podle Zlámalové, Kalouska, Zemana a dalších – tak skvělé společnosti bez důvodu k blbé náladě žije téměř milion lidí, kteří se povážlivě vzdalují možnosti své problémy vyřešit a kteří se propadají stále hlouběji…“

Béda
31. 12. 2015 10:57

A ještě toto: „Predátorské půjčky drtí desetitisíce lidíTakzvaná finanční gramotnost je velice iluzorní. Trh s půjčkami je v České republice velice nepřehledný. Podle Daniela Hůleho z organizace Člověk v tísni, který se problematice zadlužování dlouhodobě věnuje, je v současné době v České republice kolem tisíce nebankovních společností. „Z toho jich jen pár nabízí férové podmínky, což se pozná tak, že jejich klienti končí málokdy v exekuci,“ „u poskytovatelů úvěrů je naprostá většina subjektů postavená na vykořisťování dlužníků. Půjčují co nejméně a virtuální kapitalizací se následně snaží vytvořit si zdroj příjmů,“ charkterizuje Hůle podstatu jednoho z nejzvrhlejších podnikatelských odvětví, které se… Číst vice »

Béda
31. 12. 2015 11:13

A pak závěr: “ ..Jak jsme vůbec mohli dopustit, že lidem, kteří vykonávají užitečnou práci, plat nestačí na pokrytí životních nákladů? Navýšení minimální mzdy problém nevyřeší, protože i kdyby vzrostla o několik tisíc ze současných 9200 korun měsíčně, stále by to nestačilo na uživení rodiny. Když přijde jakýkoli neočekávaný výdaj, člověk se snadno stane obětí odporné lichvářské mašinérie, jež tu vznikla ve jménu svobody podnikání. Místo nekonečných úvah, jak chudší zklamanou část společnosti ve volbách převálcovat, měli by se ti lépe situovaní zamyslet nad tím, kde se v lidech bere tolik frustrace. Jestli to třeba není tím, že žijí v… Číst vice »

Sio
Sio
31. 12. 2015 14:01

Exekuční mafie a zákony, které její existenci umožňují je zlo na které je potřeba ukazovat dnes a denně, s tím souhlasím. Ale ani tato čísla o počtu exekucí nemusí být moc vypovídající. („…V současnosti je v ČR 909 346 lidí v exekuci. Celkový počet exekucí u nás dosahuje neuvěřitelného čísla 4 068 061) Proč? Spousta lidí se do této situace dostalo opravdu s vlastním přičiněním a ne proto, že jejich příjmy byly příliš nízké: – ti, co sází o peníze – gambleři – ti, co fixlují a neuvádějí skutečné příjmy při žádostech o hypotéky – tj. nemají rezervy na splátky… Číst vice »

Béda
31. 12. 2015 14:09

Taky chybí zákony na ochranu lidí před spekulanty a postihy lichvářů, podvodníků… Čím to je, že za minulého režimu nebyly takové problémy, nebylo tolik podvodníků, spekulantů , podvedených závisláků (typu gamblerů, narkomanů, konzumních závisláků…)?

hudryper
hudryper
31. 12. 2015 14:45

Fundamentální základ z pozice Ministerstva financí a Ministerstva „spravedlnosti“ byl pro lichvu a následné ožebračování obyvatel zahájen po nástupu „skoro nedospělého studenta práv Sobotky“ do funkce ministra financí při současném působení na jeho rozhodování jistým chemikem Kalouskem v tehdejší funkci předsedy rozpočtového výboru PČR. Tito dva odborníci způsobili,že se lichva stala důstojným druhem podnikání ,což dovršili právníci ODS ze zplzně zákonnými akty ve prospěch vymahacích firem.Tyto zákony a vyhlášky nás z hlediska práva zařadily o pár století zpět oproti jiným evropským zemím. Jedním z nejznámějších propagátorů života s využíváním půjček /žiješ dnes,zaplatíš zítra/,který veřejně poukazoval na naši zaostalost oproti obyvatelstvu… Číst vice »

Miloslav
Miloslav
31. 12. 2015 15:05

Vážení, všem, kteří se účastníte těchto diskusí, přeji do roku 2016 hodně zdraví, štěstí, radosti a spokojenosti. Každému, komu není lhostejný osud lidstva a koho zajímá jak se bude dál vyvíjet náš svět, doporučuji seznámit se s článkem: http://miloslav7.blogspot.cz/2015/01/otevreny-dopis-vsem-lidem-na-planete.html

Sasin
Sasin
31. 12. 2015 15:07

Fundamentálně je to všechno špatně. Jestliže si něgdo myslí, že má práva na někom vydělat jakýmkoli způsobem, podvodem, lichvou, válkou, vírou, zakony či nařízením ještě s pojištěním zakona, musí mít druhý právo s takovými šmejdy, lichváři, podvodníky vydrbat a poslat je taky do háje. K tomu jim kafemlejnkem dopomáhej nikým a za žádných okolností nescizitelný podíl na půdě a rozpočtu. Pak si ve veřejném prostoru, no šak na to ten prostor tady máme, může každej dělat co umí. Na to bych byl teda vážně zvědavej. To by byl obrat o 180 stupňů. Muheeeee Dobrým lidem přeju dobré a šmejdům přeju… Číst vice »

orinoko
orinoko
31. 12. 2015 15:10

Nic proti recenemu , ale byla to take doba druhotne platebni neschopnosti , v jejimz ramci padalo mnoho nadejnych firem. Nekdo odebral ve velkem a nezaplatil. Byly to cele retezce. A neco se s tim udelat muselo.
Exekucni mafii stvorila predevsim ODS. Pamatuji mnoha varovani na webu.
A konkursni mafii stvorila rovnez ODS. Takovy soudce Berka je dneska v teplacich.

Béda
31. 12. 2015 15:23

orinoko napsal Nic proti recenemu , ale byla to take doba druhotne platebni neschopnosti , v jejimz ramci padalo mnoho nadejnych firem. Nekdo odebral ve velkem a nezaplatil. Byly to cele retezce. A neco se s tim udelat muselo. Exekucni mafii stvorila predevsim ODS. Pamatuji mnoha varovani na webu. A konkursni mafii stvorila rovnez ODS. Takovy soudce Berka je dneska v teplacich. Ať již toho parazita stvořil kdokoliv, jak to že s ním dodnes nikdo neudělal dodnes pořádek? Nemyslím pouze exekučního parazita ale taky spekulantského parazita. Vždyť se o těch věcech píše již nejméně 15 let. Pospíšil naopak vytvořil zákon,… Číst vice »

Sasin
Sasin
31. 12. 2015 15:28

Posvěcení zisku nad fundamentálním smyslem života, který z prcipu nikomi nic nedluží je zlo vůle a nesvoboda. V takové nesvobodě je odpovědnost člověka neplatná. I společenský řád, který upřednostňuje zisk, tedy právo dodavatele smontované věci ze společného, žádný dodavatel ani výrobce totiž nedodá nic z vlastního, je nesvobodný a tedy neplatný. Tuto nespravedlnost a stranění nelze řídit svobodně. Lze ji jen diktovat ku prospěchu vybrané strany, tudíž i právo, které to umožňuje je neplatné. Tož tak

to je jedno
to je jedno
31. 12. 2015 15:33

Je dobře, že to někdo napsal. Sice mám Zemana rád pro jeho vlastenectví, ale tím prohlášením, byť dobře myšleným, že blbá nálada již skončila, tím šlápl vedle – ta totiž skončí; až bude splněno toto: Exekuce budou zcivilizované; fenomén lichvářských a predátorských půjček bude vymýcen; chudé děti budou dostávat jídlo a obědy ve školách zdarma + budou zavedeny kvalitní a bohaté možnosti stipendijních programů pro talentované studenty z chudších poměrů – kteří budou s těmi možnostmi náležitě seznámeni; ze společnosti budou vymýceny drogy (alespoň částečně, přičemž prevence a osvěta by měly být více prosazované, než jen represe) a vymýceny hrací… Číst vice »

Sasin
Sasin
31. 12. 2015 15:50

I ti kteří ve víře, „že pracují“, a činí z druhých svojí „prací“ chudáky, jsou vykonavateli nesvobody. Tito pracovníci vykonávající pro své zaměstnavatele diktát, čili nesvobodu jako nositele zla úplně vyvynit nelze, byť jejich konání je neplatné. Vykonávají jej za úplatu. S nesvobodou nelze podnikat. Jestližeb produkt vytváří nesvobodu a není možné se jej zřeknout, je neplatný. Platné je jen to, co přináší užitek a svobodu. Zisk není platný, páč ve skutečnosti společnosti užitek nepřináší. Zisk jako veličina je pro společnost neplatná. Platné jsou jen celkové společenské náklady, které se neuvádějí. 80% populace pracuje neplatně. Je to práce vymyšlená a… Číst vice »

Kamil Mudra
Kamil Mudra
31. 12. 2015 16:43

Každou hodinou se blížíme k půlnočnímu přiťuknutí a tedy si dovolím něco jako virtuální přípitek:
Přeji všem příjemnou silvestrovskou oslavu a pohodová následující léta, ať už je strávíte kdekoli a jakkoli. Ať je kormidlo vašeho rozhodování vždy natočeno správným směrem a nikdo vám nebrání v jeho ovládání. Ať jsou vaše dny zkrášleny i časem pro hry a jiná potěšení a ve vašich setkáních převládají lidé dobré vůle.

Dana
Dana
31. 12. 2015 19:34

Pani Sasa Uhlova je dcera A.Sabatove , sama je socialne zamerena a pracuje s neziskovkami, ktere pomahaji hlavne Romum, takze se nedivim, ze jeji pruzkum, jiste spravny, je prevazne ziskany z romskych zdroju. . Ted v Americe slysime, jak mimo Romu utlacujete i utecence…
Coz mne pripada zabavne….

Bety
Bety
1. 1. 2016 0:17

Paní Dano, kdybyste se starali o své utlačované a ostatní svět nechali na pokoji, bylo by nám všem lépe.

idiotronic
idiotronic
1. 1. 2016 2:36

Dana napsal
Ted v Americe slysime, jak mimo Romu utlacujete i utecence…

Většina Ameriky se o ČR nezajímá, vy máte, paní Dano, asi z Ameriky na mysli především USA a chcete říci, že autoři článků jsou odtud. To je samozřejmě možné, proběhla tu romská migrační vlna do Kanady a Británie, o té kanadské pěkně referoval Břetislav Olšer.Dnešní postoj Kanady popsal srozumitelně.