K čemu potřebujeme Si Ťin-pchinga?

V polovině března proběhne v Moskvě dvoudenní odborná konference věnovaná vývoji v ČLR, organizovaná deníkem „Zavtra“ a celostátní televizí „NTV“. Vystoupí na ní přední ruští ekonomové, historici a sinologové – mj. Chazin, Děljagin, Fursov, Vavilov. Posledně jmenovaný informoval o akci krátkou upoutávkou, která, dle mého, stojí za zmínku…

Uvažujeme-li o Číně, musíme chápat, že je to nejen náš velký obchodní partner, zdroj turistiky, nejrychleji se rozvíjející dynamický trh… Ne, to není to nejdůležitější, co musíme v souvislosti s Čínou chápat. Rád bych připomenul Bismarcka, který řekl o Německu, že Německo nesmí bojovat nikdy na dvou frontách, a že to bude zhoubné pro Německo, dokonce i na jedné frontě, jestliže se na ní nachází Rusko.

Rusko se rovněž nemůže nacházet současně na dvou frontách – v Evropě s USA, se západním světem a současně s Čínou. Dokonce i jedna fronta s Čínou byla pro SSSR zhoubná, a v důsledcích vedla k rozpadu a izolaci SSSR, k rozpadu naší socialistické země a jejího sociálně politického systému.

Analogicky se utváří i současná naše situace ve vztazích s Čínou. Zvlášť citelné je to dnes, kdy Čínu zachvátila epidemie koronaviru, kdy se Čína ocitla na prahu hlubokých sociálně-ekonomických otřesů – na tom se shodují i velcí ekonomové světa. Proč je důležité studovat Čínu nejen jako to, co nám přinese nějaké hospodářské výhody ze sociálně-ekonomické a vědecké spolupráce? Důležitějším faktorem je existence Číny jako potenciální druhé fronty pro Ruskou Federaci, která bude ovlivňovat především její vnitřně-politickou část letošního roku. Před 70 lety byla zanedbána čínská skupina loajální k SSSR a osobně ke Stalinovi, a následně byla zlikvidována mj. rukama proamerických vlivových skupin v ČLR. Výsledkem takové situace byl výskyt silného nepřítele na jižním a jihovýchodním křídle sovětské hranice, což nakonec vedlo SSSR k odporu na dvou frontách, a nakonec k izolaci a ztrátě morálního ducha k odporu a k realizaci vytýčených plánů a, konec konců, k rozpadu SSSR a ostré sociálně-ekonomické krizi Ruské federace.

Dnes pozorujeme opakování této situace. Skupina Si Ťin-pchinga, loajální vůči Rusku, která v podstatě trhá vztahy se Západem, vyhlásila USA obchodní válku a odpor vůči nim v Jihočínském moři. Tato skupina je teď pod ostrými výpady proamerické liberální elity, zformované v Číně za posledních 15 let. Proto je velmi důležité sledovat situaci v Číně, chápat, co se děje, abychom na základě této přesvědčivé analýzy volili správné závěry pro ochranu našich zájmů v rusko-čínských vztazích a v podstatě pro zabezpečení klidu na našem jižním a východním křídle.

Nejde jen o obrat zboží, peníze, o bezpříkladné vědeckotechnické a vzdělávací kulturní součinnosti. Jde o existenci Ruské Federace jako uceleného státu, který od roku 2000 jde svou suverénní cestou rozvoje vlastního hospodářství a vlastní kultury, bez připoutání k jakýmkoli cizorodým hodnotám. Dnes je otázka suverenity, hospodářství a existence Číny, její sociálně-ekonomické stability a především zachování moci skupiny Si Ťin-pchinga, otázkou zachování existence nezávislého, suverénního kursu Ruské Federace.

Situace v Číně se dnes rychle vyvíjí a Čína se doslova před očima sesouvá do sociálně-ekonomické katastrofy. Je zastavena výroba, po ulicích měst nechodí lidé, zastavila se jakákoli meziměstská doprava. Čína je uvnitř rozpolcena a paralyzována. K této situaci se přidala vnější izolace se strany nepřátel Číny, ze kterých USA formují protičínskou koalici na jejích hranicích – z postsovětských republik, Indie a Tajwanu.

V této složité situaci, ve které se ocitla Čína, náš důležité geopolitický partner, je velmi důležité přijímat správná rozhodnutí na základě hlubokého pochopení historie rusko-čínských vztahů, starých vztahů, které se vytvořily ještě v dobách SSSR a potenciálu obsaženého v partnerských vztazích mezi oběma zeměmi. Dnes už Čína není velkou exotickou, vzdálenou zemí, jejíž studium je údělem marginálů, nebo milovníků exotiky. Dnešní Čína je věcí každého z nás, její studium je věcí každého z nás – každého, kdo rozhoduje v ekonomice, v politice a dokonce i v humanitárních sférách. Čína je důležitým směrem našeho života a naše budoucnost.

Překlad: st.hroch 210220

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
racek
racek
23. 2. 2020 23:56

No, to mi připomíná jednoho českého renomovaného ekonoma (jistý Pavel Kohout), co již 20 let předpovídá krach čínské ekonomiky na příští rok. No, u něj ještě příští rok nenastal, že … Koronovirus přišel ve správný čas. V době jeho kulminace se odehrával čínský nový rok, což je období kdy se v číně stejně moc nepracuje. Takže ztráty nebudou zas tak velké a brzy se zahojí. Je to v zájmu všech a číňané pracují rychle. Nicméně nechápu, že by číńané dávali koronovirus za vinu zrovna presidentovi. Všichni tam vidí, že stát dělá co může a pokyny všichni ukázněně dodržují. Samozřejmě, tržby… Číst vice »

estanislao
estanislao
24. 2. 2020 20:30

Mám spíše dojem, že Čína všem předvedla na Zemi nevídané, grandiósní cvičení svého pojetí civilní obrany a to při obrovských přesunech přes ohnisko nákazy mezi devíti provinciemi. Ten virus není výkonnější než běžná chřipka, ale určitě překvapil, když přeskočil z netopýra na člověka zrovna v době, kdy jsou netopýři zvyklí hybernovat a člověci slavit Nový rok. Prověrka odpovědných vedoucích byla jistě nezbytným následkem. Čína umí a nezbývá než smeknout.

orinoko
26. 2. 2020 15:55

No, co rici? Boj v Číně tak nějak může připomínat boj v Rusku ne tak davno. Nenazranci chtějí ještě vice, ačkoli by už mohli mít celkem dost. Čína je samozřejmě slozita. Stejně jako kdokoli jiný i v mikrorozmeru. Mně na celé situaci od začátku mnohe nesedi. Nikdo nepíše o vylecenych, a kdyz uz, tak prý se zase vracejí s novými problemy. Émerika neustále utoci. Co když pro změnu zaútočila Cina? Cvokarina? Ale kdez, émerický Hollywood už přece všechny katastrofy dávno natocil. Zvítězí lid. Je jen otazka, jestli ten emericky. Ta velká huba z bile doury už oznamuje klinické zkoušky leku.… Číst vice »

orinoko
26. 2. 2020 16:15

Sledujte vsechno, co muzete. Právě teď KAPITALISMUS o sobě vydává konečné svedectvi. Sledujte naše sousedy, sledujte meziradkova sdeleni. Tak v Itálii prý dochází zradlo. Prázdné regaly. To byl přece atribut sociku.
Kde jsou ty slavné banany? A gde je ochotnik Havel, aby nám svým selským rozumem vysvětlil, že jde jen prohulene plice.
Západ je na hunte.
Čínské impérium vrací uder.

orinoko
26. 2. 2020 16:25

Kam nám zmizel Hong Kong? A jeho destniky? Stačí , aby se objevil první kus corona v Česku a Milion českých debilu má po prd.eli
Pokud se Coronavirus objeví v emerice, tak jsem velmi zvědav na reakci emericke armady. Použije stealth kryti? Na nejnovější ponorce jim to právě upadlo.
A co ten colonel světového humoru? Uvali na coronavirUS sankce?

orinoko
26. 2. 2020 16:51

Nestačím zasnout, jak vítězně současnou situaci prochází Severní Korea. Kim velmi prozirave vyslal na klempaka z bílého zdroje všech světových problémů klasický prd , a světové info obludarium mlci.
Co z toho plyne, ze? Čím více jsme odriznuti od světového kácení majky, tím větší šanci mame NATO mít ji u našeho vlastniho vyfuku.
Druhá země, která jakoby pandemicky neexistovala: Malá Kretenie. Od té doby , co vypadla z EU, tak neexistuje.
Mam jednoduché reseni: Coronavirus vysadime na Moonu. Jen se musíme zeptat tehdejších expertu, jak se taková vjec vlastně realizuje.