Diskuze k článku


 • orinoko • 11. února 2020

  Tak tohle všechno je pravda, ale už ne cela. V důsledku invaze zelených muzicku s týkadly se potápí už prakticky fsechno. V první řadě zkapaLNENY plyn. Kdo vi, neni to coronavir?
  Predikce: Přežije ten, kdo toho musí nejméně dovazet, prevazet, privazet.
  To je izolovaná Kuba, Venezuela, Severní Korea, Syrie, paradoxně Rusko, Nicaragua, Filipiny právě zacaly, záhadný Iran, a netuseny Jemen.
  Kolikrát to budu opakovat? Kdo zacal, ten to prosere.

 • racek • 11. února 2020

  Opět velmi zajímavý překlad ruského originálu. Je vidět, že Rusko umí v mnoha odvětví, ale zdroje na rozvoj všech nestačí. Proto nezbývá než se soustředit na některá klíčová odvětví a jak je vidět, ty se rýsují zcela jasně. Uhlí holt bude jen udržovat… Jak je vidět, ztráta Ukrajiny, zejména její strojírenské a těžební kapacity, je krvavá. Rusko to nějak vydrží, ale Ukrajinu to zabíjí, zejména to zničilo schopnosti jejího dříve vynikajícího strojírenského průmyslu.
  Překladateli za výběr dík .

 • Irena • 14. února 2020

  https://cont.ws/@id424201523/1580454
  Ekonomické srovnání začátku 21. století s dnešním Ruskem.

 • Martin (už bez taky m) • 14. února 2020

  Россия обогнала США, Китай, СССР и выиграла спор с Украиной
  https://www.youtube.com/watch?v=GAZSb2qO9m0&list=PLFA1CB42DBD08F633

 • racek • 15. února 2020

  Irena napsal s

  https://cont.ws/@id424201523/1580454
  Ekonomické srovnání začátku 21. století s dnešním Ruskem.
  Samozřejmě, rozdily jsou velké. Hlavnim motorem je cena ropy a plynu, krera byla od doby padu SSSR extrémně nízká ( taky to byla jedna z pricin padu komunismu) . Jeden rozdíl je však patrný. V letech sedmdesátých az do pocatku let osmdesátých cena ropy neustále stoupala a zacal masivni export plynu na západ. Toto obdobi ruští ekonomove nazývali Zlaty dešť. Bohužel tyhle penize sezrala tehdy armada s realizaci a vyzkumem projektů, které se ukazaly chybnou cestou, a samozřejmě rozplynuti v neefektivni struktuře prumyslu a zemědělství. Nebyly vytvořeny zadne rezervy a když zacala cena ropy padat, stat to ekonomicky neustál. Mimochodem, za ery Gorbačova se zjistilo, ze stat uz prodal skoro vsechno zlato …Když prisel k moci pro vytvoreni Putin, ropa byla na vzestupu. Putin ale vedel o teto slabine a zalozili spoustu opatření pro vytvoření rezerv probzle casy a snizil podstatne dane a ozivil statni zakazky. A dosahlo prebytkoveho zemědělství, coz bylo nsposledy za cara a Stolypina. Soucasne omezil moc zlodejskych oligarchů a zeefektivnil statni spravu. To se sakra vyplatilo, Rusko dosahlo uvedenych vysledku a úspěšně prekonava i období nizkych cen surovin a embarg. Samozřejmě, ten stat uz nema 300 milonu lidi, ale jen polovic, takže zazraky se nedějí. Ale jeho politika je efektivní a Rusko ma pořad svou váhu. Ale bez spojenců to lehké nema. A Číně moc nevěří, příliš šilhá po Sibiři…