Klima Lima – generálka pro Paříž

Společná tisková zpráva organizací Care, Česko proti chudobě, Glopolis, Greenpeace, Hnutí DUHA, Klimatická koalice, Veronica

pátek 28. listopadu 2014

V pondělí 1. prosince začne v Limě dvoutýdenní klimatická konference. Jejím cílem je připravit návrh globální dohody o ochraně klimatu, která má být přijata už příští rok v  Paříži. Schválen má být i podrobný plán, jak k finálnímu textu dospět. Konference se zúčastní zástupci téměř všech států světa (1).

Jedním z jejích nejdůležitějších výstupů bude seznam kritérií, podle nichž jednotlivé státy do března příštího roku připraví své návrhy, jak budou snižovat emise. Konference bude také řešit jak zrychlit tempo omezování emisí, které je v současnosti nedostatečné.

V Limě se bude i přezkoumávat dlouhodobý cíl globální ochrany klimatu – udržet nárůst průměrné teploty do 2oC. Experti budou zejména hodnotit, zda je tento cíl v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky, které shrnula pátá zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC). Jejich doporučení bude podkladem pro připravovanou novou dohodu o ochraně klimatu.

Klima se tak letos opět vrátilo mezi nejdůležitější politická témata. U příležitosti summitu, který v září svolal šéf OSN Pan Ki-mun, pochodovaly New Yorkem a dalšími městy po celém světě statisíce lidí včetně celebrit, žádající jeho účinnější ochranu.

Mezivládní panel pro změnu klimatu vydal novou hodnotící zprávu, v níž shrnul aktuální vědecké poznatky o klimatu a varoval před rostoucími riziky jeho prohlubující se změny. Zpráva vyzývá světové společenství, aby ukončilo využívání fosilních paliv a přešlo na čistou energii.

Zástupci EU, Číny a USA jako první představili své dlouhodobé závazky na omezení emisí. Unie má v plánu snížit emise o 40 % do roku 2030 oproti úrovni z roku 1990. Čína slíbila, že její emise začnou klesat nejpozději okolo roku 2030 a USA je chtějí snížit o 26 – 28 % do roku 2025 ve srovnání s rokem 2005. Nyní je zapotřebí, aby se k nim přidaly další země. Pozice České republiky vyplývá z pozice EU, i když některé klíčové národní strategie (např. Aktualizace státní energetické koncepce) tempu snižování emisí dle závazku EU neodpovídají.

„Česká vláda zatím slíbila, že připraví zákon, který stanoví závazné tempo snižování závislosti na fosilních palivech. To je slib  budoucího závazku ke snižování emisí skleníkových plynů. S tím už příští rok nevystačíme, potřebujeme zákon opravdu přijmout,“ řekl Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA.

„Politikům již nezbyly žádné výmluvy, proč nepřijmout ambicióznější klimatická opatření. Vědecké závěry jsou jasné, podpora společnosti je značná a ekonomické výhody plynoucí ze včasně provedených opatření neoddiskutovatelné. Není na co čekat,“ uvedla Barbora Urbanová, koordinátorka Klimatické koalice.

„Je nezbytné, aby se vlády zavázaly vytvořit spravedlivý mechanismus financování ztrát a škod způsobených změnou klimatu. Především pro regiony, které nutně hledají technické a finanční prostředky na adaptaci k zajištění potravinové bezpečnosti pro chudé a zranitelné osoby“, řekl Jan Kejzlar, ředitel CARE.

“Nedávno ohlášená dohoda Číny a USA o snížení emisí dává naději, že ani ostatní velcí znečišťovatelé nezůstanou pozadu. Očekáváme, že na stole se objeví další zajímavá čísla, a to nejen pokud jde o emise, ale také například ochranu pralesů,“ řekla Klára Sutlovičová z Greenpeace ČR.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bety
Bety
30. 11. 2014 10:56

Změna klimatu je mýtus – nejsem proti ochraně přírody, ale klimatologové vylévají s vaničkou i dítě. Poté, co jsem si přečetla Říši strachu od Michaela Crichtona, jsem svůj názor na klimatology značně přehodnotila. Autor sbíral vědecké podklady tři roky a pak byl médii za své názory smeten pod černou zem. Jen si to vemte – do těch programů se sypou neskutečné prachy, stal se z toho neskutečně výnosný podnik jak pro podnikatele, tak pro spoustu úředníků. Prostě jakmile média začnou z něčeho dělat problém, je problém na světě a nikdo s ním nehne, najednou je to fakt, kterému lidé bez… Číst vice »

Béda
30. 11. 2014 11:05

Bety,

jenom bych dodal. V těch výrobních rájích si nadnárodní investoři vynucují zcela jiné ekologické standardy pro výrobu než v původních tzv. civilizovaných zemích. Jedna část se ozdravuje aby se druhá o to víc mohla „zasmradit jedy“.

cnemo
30. 11. 2014 11:19

Na konci tohoto týdne proběhla v Praze tzv. „ropácká“ konference o níž budu podrobněji referovat později. To jsou ti lidé, kteří navzdory destrukci tzv. OZE pořád ještě jaksi provozují energetickou soustavu tohoto státu a dodavatelské firmy, které generují desítky miliard ročního exportu v energetickém strojírenství. Takže jen pár malých postřehů: 1. Německo v roce 2013 vytěžilo rekordní množství uhlí v celé své historii. „Ekoenergetická“ revoluce tedy probíhá úspěšně. 2. Jen italské sopky uvolní tolik SO2, jako polovina všech evropských průmyslových zdrojů. Pokud by isladská Bárdarbunga soptila stejným způsobem celý rok, byly by tyto emise asi 3 násobkem produkce Evropanů. 3.… Číst vice »

cnemo
30. 11. 2014 11:23

Oprava: Ten zázrak má svědomí export ekologických škod a cena pracovní síly v Číně.

Bety
Bety
30. 11. 2014 11:59

Ještě chci dodat – ty neskutečné prachy na nesmyslné projekty a dotace jdou samozřejmě z našich daní!!!No konečně kdo by něco neobětoval pro blaho svých dětí a jejich dětí – to na lidi vždy spolehlivě zabere – a jestli budou / ty děti/ poněkud strádat – v horším případě radioaktivním spadem, v lepším případě jako otroci nesplatitelných dluhů, tak s tím se nedá nic dělat, demokracie nade vše!!!

fajt
30. 11. 2014 12:07

no na jednom ( uzavřeném jednání) bohatých to někdo řekl jasně – klima na planetě se podstatně zlepší ( i to venkovní) , když se omezí početní stav ovčanů a populační exploze výrazně klesne ( na to kýval i Pan Ki-mun jak nemocný oslík), takže závěry x-té Limo konference budou určitě úžasné, nádherné, plné uchvancujícího optimismu, ale bohatý už maj jasno. ..)

fajt
30. 11. 2014 12:25

http://www.nwoo.org/2014/11/30/nemecka-ministryne-zivotniho-prostredi-apeluje-na-obcany-aby-pri-sexu-zhasinali-a-zachranili-tak-klima/ …. a páč jsou skopčáci magoří do řádu ( jedno co to nese) a pořádku ( nejlépe státního), tak počítám, že i svoje domácí porna budou kutit pěkně po tmě – leda, že by přestali ficken …muhehe :-)

peter.
30. 11. 2014 20:09

cit. „Ja elektrinu k svojmu životu nepotrebujem…Ten televízor si kľudne pozriem aj pri sviečkach“.kon.cit.
Ľubica Trubíniová,známa slovenská enviromentalistka a zakladateľka slovenskej pobočky Greenpeace.

Aleš
Aleš
1. 12. 2014 10:08

Výzkum a vývoj na poli OZE, kde jedna z vedoucích pozicí patří Číně a vůbec orientace Číny na vlastní ekonomiku a obyvatelstvo je klíčem k hospodářské prosperitě. Rusové vydíráni válkychtivými Saudy už to musí taky brzo pochopit. Game is over. Kateřina Jacques není totéž co Jarda Bláha, Jindřich Petrlík či Martin Míček. A než takové souvislosti rádoby levičákům z om dojdou, přifrčí tu Majdan ještě rychleji, než na Ukradinu. Při zničené infrastruktuře i zdejší Čez sekta bude dezorientovaně bulet, co že se to stalo. O to lépe se tu po té povede prodeji John Deerům, Monsantu, Westinghouse, General Motors, General… Číst vice »

cnemo
1. 12. 2014 17:31

Aleši, v kontextu článku a níže uvedené diskuse mi Váš příspěvek nedává smysl. Nedává mi smysl ani mimo tuto, diskusi, ale to je vedlejší. Chtěl jsem jen citovat některé obavy a postřehy energetických odborníků, lidí, kteří již nějakou, možná dle Vás špatnou, ale přesto fungující, provozují. Osoby – hrdinové ve Vašem textu – kolik zajistí elektřiny ročně či kolik bylo vyrobeno na nimi navržených zařízeních? Nebo obecněji, jak se přičinili, že máte dnes v zásuvce 230V a budete je mít i pozítří? Pokud bohužel kužel, tak bych si alespoň poslechl názory lidí, kteří skutečnou energetiku vytváří.

cnemo
2. 12. 2014 11:40

Ale no tak:

ČSN 33 0121:2001 čl. 3 … 230/400V +- 10%.

Aleš
Aleš
3. 12. 2014 7:53

cnemo: To, že něco nechcete pochopit, je váš osobní problém.