Komunální a senátní volby 2014 aneb Vítězové a poražení

Kdo jsou hlavní vítězové a poražení komunálních a senátních voleb? Co můžeme čekat do budoucna?

Komunální a senátní volby skončily, výsledky jsou sečteny a oficiálně vyhlášeny. Na radnicích se jedná o nových koalicích a senátní kluby sčítají přírůstky a ztráty. Podívejme se, kdo jsou hlavní vítězové a poražení proběhlých voleb a co nám občané ČR svojí volbou naznačili.

Vítězové

Vítězové jsou následující skupiny:

  • nevoliči, nezávislí kandidáti, lidovci a Andrej Babiš.

Nevoliči vyhráli, i když těsně

Image

Těsně, ale přece. Více než 51 % občanů se rozhodlo jít nevolit. A to zastupitelstva řeší mnoho běžných problémů občanů a zvláště v malých obcích a městech si všichni vidí do talíře. Navíc poprvé mohli hlasovat i EU-cizinci s přechodným pobytem v ČR. A to letos kandidoval rekordní počet volebních uskupení a kandidátů. Závěr: není to pro českou demokracii příliš povzbudivý stav. Volební účast se od roku 1998 pohybuje v úzkém rozmezí mezi 46 – 49 %.

Ještě horší je účast v senátních volbách. Senát je voliči nemilované dítě od narození a v letošním 2. kole senátních voleb přišel k volebním urnám historicky nejmenší podíl voličů, pouhých 17 %. Peteru Kolibovi z ANO stačilo ke zvolení senátorem za obvod Ostrava-město ve 2. kole pouhých 5 900 hlasů!

Nezávislí kandidáti a místní občanské iniciativy

Nezávislí kandidáti získali téměř dvě třetiny všech mandátů v komunálních volbách a budou vládnout především v těch nejmenších obcích. Výrazně však zabodovali také v krajských městech. V Karlových Varech zvítězila Karlovarská občanská iniciativa, která vytvořila koalici s druhou ANO a třetí místní volební stranou Karlovaráci. V Brně se součástí vládní koalice pravděpodobně stane „recesistické“ místní hnutí Žít Brno. V Liberci zvítězilo ve volbách politické hnutí Změna pro Liberec, které se před volbami otevřelo novým členům a snaží se stát celostátním. V Ostravě na 3. místě skončilo hnutí Ostravak, v Českých Budějovicích obsadilo třetí místo hnutí Občané pro Budějovice založené starostou a bývalým členem ODS Jurajem Thomou.

V senátních volbách však nezávislí kandidáti neuspěli a pravděpodobnost zvolení nejvíce zvyšovala podpora strany etablované v parlamentu. Do senátu se tak kromě kandidátů za ČSSD, KDU-ČSL, ANO a ODS dostali pouze dva zástupci neparlamentních stran (Strana práv občanů a Strana soukromníků ČR) a jeden zástupce regionálního politického hnutí Starostové za Liberecký kraj.

KDU-ČSL zabodovala, ale kvůli zoufalství voličů

KDU-ČSL vyšla z komunálních i senátních voleb posílena. V komunálních volbách získala nejvíce poslaneckých mandátů ze všech parlamentních stran(external link), v senátu získala 4 nové mandáty, další dva získali kandidáti, které podporovala společně se Zelenými. Lidovci upevnili své pozice na Moravě a překvapivě začali bodovat i v jižních a východních Čechách. S výjimkou Liberce a Ústí se sami nebo v koalicích dostali do zastupitelstev krajských měst a vzhledem k jejich vysokému koaličnímu potenciálu lze očekávat, že ve většině z nich zasednou i v radách. Že by už zapracovaly peníze z církevních restitucí? Nejspíš jde o klasické zoufalství voličů, kteří po vykradení radnic skupinou ODS-TO09-ČSSD volili zatím jedinou možnou komunální alternativu, to jest „koblížkáře“ a lidovce.

ANO 2011

Andrej Babiš nevypadal s výsledky voleb příliš spokojeně. Ale na stranu, která je na politické scéně pouhé 3 roky a která se čerstvě etablovala v poslanecké sněmovně, dosáhlo hnutí ANO velmi pěkné výsledky. Koblížkáři obdrželi nejvyšší procento hlasů z politických stran v komunálních volbách, zvítězili v Praze a také v osmi krajských městech. V senátu budou ANO 2011 zastupovat 4 senátoři a společně se senátorkou Dernerovou založí vlastní senátní klub. Andrej Babiš je populární a do velké politiky vytahuje celou novou generaci lidí. Příští volby do Poslanecké sněmovny rozhodnou o tom, jestli se opravdu stane vládcem na pravici a nahradí zdecimované ODS a TOP 09.

Zelení

Strana zelených se díky mocí zkorumpovanému Bursíkovi dostala do klinické smrti tím, že se podílela na druhé asociální vládě Mirka Topolánka. Ne že by na tom byla interně lépe, viz mocenský vzestup zelené uniformy, aneb bývalého vyšetřovatele Lásky. Ale politickým infantilům někdo vládnout musí, a to pevnou policejní rukou. A tato partaj naznačila, že by se opět mohla stát relevantním hráčem na politické scéně. Společně s KDU-ČSL získala dva senátorské mandáty, udržela si tři mandáty na radnici v Brně a získala 4 nové v Praze. V Praze budou Zelení po dlouhé době součástí vládní koalice.

Piráti

Piráti se poprvé prosadili v Praze, kde budou pod jejich vlajkou sedět čtyři zastupitelé, do zastupitelstva se jeden dostal i v rámci hnutí Žít Brno. Senzací je jejich výhra v Mariánských Lázních. K nim jsme psali článek Piráti a volby(external link), tak si klikněte.

***

Poražení

Naprostým debaklem skončily volby pro donedávna ještě vládní strany ODS a TOP 09. Tempo, kterým vyklízely pozice, je přímo strašidelné. Vzniklé vakuum ovšem nevyužily ČSSD a KSČM, jak by se dalo čekat, ale spíše výše uvedení vítězové voleb v první části analýzy.

TOP09

TOP 09 propadla na celé čáře. Do druhého kola sice postoupilo 5 kandidátů, v senátu z nich ale nezasedne jediný. Ztratili nejen vládu ale i bývalého primátora v Praze, v krajských městech pouze paběrkovali. Strana odstavená od penězovodů se Miroslavu Kalouskovi hroutí pod rukama. Snad je ještě na světě nějaká spravedlnost. Kníže už jen cucá prázdnou dýmku, do níž mu voliči odmítli nacpat zadarmo tabák. Ale mu to tak nevadí, na rozdíl od nás má vystaráno. A navíc sebere různorodé „bonusy“ za předešlé požehnané působení pro různé lobistické a jiné zájmové skupiny. Kalousek nikdy nezahálel a práce pro korporátní blaho tvoří smysl jeho existence. Viz náš článek Sněmovní Mordor v akci: Kobra ano, ale s náhubkem(external link), nebo celkovou analýzu Kalouskovy a Dlouhého bankovní kliky (Společenství Mordoru ve Sněmovně(external link)).

ODS

Jen 2. místo v Plzni a 3. místo v Olomouci. 4. místo v bývalé nedobytné baště Praze. Pouhých 7 kandidátů v druhém kole senátních voleb, pouhá 2 vítězství. Dluhy, zastavené platby zaměstnancům. Smutný konec někdejšího hegemona české politiky. Pád ODS je zbytečné komentovat. Tatíček Zakladatel a Amnestovatel to věděl lépe, a hlavně včas. Vždyť jím založenému spolku viděl až do nejprve hladového, poté plně nacpaného žaludku. Ideologii neoliberalismu dnes věří jen chudí duchem a děkan Ševčík na VŠE.

ČSSD

Zdá se, že se sociální demokraté budou muset spokojit s pozicí věčně druhých. Volby do senátu pro ně dopadly ještě celkem dobře, když nikdo nemohl reálně očekávat, že se jejím senátorům podaří obhájit 19 křesel ze 27. Přesto to znamenalo ztrátu většiny v senátu a nutnost dohadovat se s roztříštěnou senátní pravicí. Už v příštích volbách za 2 roky lze čekat velkou Babišovu ofenzívu. Pro ČSSD musí však být varující výsledky komunálních voleb v krajských městech. Padla ve svých moravských baštách, v Brně, Ostravě a Zlíně zasedne v opozičních lavicích, v Olomouci budou vládnout jen za tu cenu, že upekli koalici s langerovskou ODS a podobně tomu bude v Jihlavě. Zlodějny se nevyplácí a ČSSD se není schopna reformovat. Navíc nemá ani ideje, nechala se koupit oligarchickými zájmy, zradila zájmy občanské společnosti a chudých lidí. A do politické prostitutky si každý oligarcha s chutí kopne i dvakrát, když dobře posloužila.

KSČM

Z KSČM se pomalu, ale jistě stává neviditelná strana, a to i přesto, že výsledky voleb ukazují, že primitivní antikomunismus, kterým se snažili voliče oslovit ODS a TOP 09, už se po 25 letech vlády demokratů přežil. S jedním osamělým senátorem, ke kterému letos žádný nepřibyl, a v opozici ve většině obcí, kde se jim povedlo dostat se do zastupitelstev, je nečeká žádná procházka růžovou zahradou. Udivuje apatie mladých komunistů. Přece musí vidět, jak jejich staré kádry kupčí v Praze, na krajích a ve velkých obcích se zkorumpovaným triem ODS-TOP09-ČSSD. Svým způsobem komunisté zradili ideje levice mnohem více než socani. Jednak mají děsnou minulost, kterou měli možnost za 20 let napravit, a neudělali to. A jejich současná prostituce s oligarchickou mocí je ještě trapnější než u ČSSD.

Voliči

Voliči vsadili na jistotu a často dávali přednost osvědčeným šíbrům před občanskými aktivisty. Zabrali na Babišův marketing a ocenili klidný průběh prvních osmi měsíců vládnutí nové koalice. K zásadním problémům nového směru oligarchické vlády jsme se již vyjádřili ve dvou článcích:

O co jde opravdu ve volbách (1. a 2. část)(external link)
Volby 2014: přechod ke korporativní vládě jednoho vůdce(external link)

Uvidíme, jestli se naplní chmurné věštby obou citovaných redaktorů e-republiky.

Převzato z e-republika.cz

Přejít do diskuze k článku 9 komentářů