Konec legrace

Naše společnost již zcela nepokrytě dává na srozuměnou, že tahle země opravdu není pro starý. Jestliže někdo trpí nebo umírá, ať s námi nepočítá. My ho nepotřebujeme.

Rád bych naše čtenáře seznámil se smutnými fakty. Navzdory tomu, že máme v obchodech toaletní papír a banány, některým z nás se nežije úplně dobře. Seznámím vás s minipříběhy z mého okolí.

Příběh první

Jedna moje známá onemocněla před několika lety rakovinou. Přes martyrium léčby to nevypadalo dobře a paní Květě byl přiznán invalidní důchod 3. stupně. Jak už to u této nemoci bývá jako na houpačce, chvíli se zdálo, že se zdravotní stav zlepšil, stupeň invalidity byl snížen na stupeň 2. V té době však nastala recidiva, napadeny byly další orgány. Paní Květa si podala žádost o zvýšení stupně na původní hodnotu. Místo zvýšení jí však příslušná komise sdělila, že když si tedy stěžovala, že jí naopak bude stupeň snížen na stupeň první, nejlehčí.

Takové příběhy samozřejmě každého zasáhnou, přesto je třeba k nim přistupovat opatrně a nedělat z jednoho selhání systému nějakou obecnou obžalobu poměrů či společnosti. Podíval jsem se tedy na příslušná data u Českého statistického úřadu a dalších institucí. Plyne z nich těžko uvěřitelný fakt. Od roku 2010 do roku 2014 dochází k masivnímu přesunu z 3. stupně invalidity na nižší stupně. Přitom ovšem zároveň klesá průměrná částka vyplaceného důchodu v tomto nejtěžším stupni invalidity. Znamená to tedy, že naše společnost již zcela nepokrytě dává na srozuměnou, že tahle země opravdu není pro starý. Jestliže někdo trpí nebo umírá, ať s námi nepočítá. My ho nepotřebujeme.

Z výše uvedeného grafu vidíme jednak snižující se počet invalidních důchodců a jednak razantní snížení přiznaných důchodů v nejtěžší kategorii. Toto snížení ve třetím a zároveň zvýšení v nejlehčím prvním stupni invalidity plně koresponduje s příběhem paní Květy. Celkový počet invalidních důchodů byl snížen ze 450 tisíc v roce 2010 na 415 tisíc v roce 2014.

ZDROJ: Český statistický úřad

Příběh druhý

Kamarád pracuje ve veřejném sektoru, kde bylo několikrát oznámeno zvýšení platů. Plat byl ovšem zvýšen tak, že je v současné době nižší než před „zvýšením“. Jak je to možné? Zvedne se základní plat a současně se sníží pohyblivá složka. Jelikož je mu nad 50, nezbývá než mlčet a doufat, že to celé nějak dopadne. Z televize slyší o nebývalé konjunktuře. Proto se právem obává, co s ním bude, až uslyší telku mluvit o krizi. Jak bude splácet hypotéku? Nemluvě o možnosti vážnějšího onemocnění. I když spadá svým příjmem do průměru, již nyní si bere na běžná onemocnění dovolenou, neboť výpadek příjmů si nemůže dovolit.

Z výše uvedeného grafu vyplývá vcelku neuvěřitelný pokles průměrných důchodů v nejtěžší kategorii. Pro další fakta se podívejte ZDE a také a ZDE a ZDE .

Příběh třetí

Nedávno zemřel kolega, který byl krátce před tím propuštěn z práce. Byl již v důchodu, a pracoval vlastně do poslední chvíle. Proč si raději neužíval dříve důchodu? Měl těžce nemocnou manželku, s velkými náklady na léčbu, a tak se doslova obětoval, protože byl sám těžce nemocen. Své nemoci „přecházel“, jen aby jeho manželka mohla žít.

Dle výše uvedených dat celková výše vyplacených invalidních důchodů klesla v měsíčním průměru z 3,6 miliardy v roce 2010 na 3,3 miliardy v roce 2014.

Příběh čtvrtý

Ten je podobný prvnímu. Paní Petře po operaci páteře přes úporné bolesti, omezenou pohyblivost a silné léky nebyl přiznán invalidní důchod a teprve po čase jen toho nejlehčího stupně. Přitom nebyla schopna se do potenciálního zaměstnání sama ani dopravit, natož pracovat. Její obtíže trvaly celé roky. Nebýt podpory nejbližších, asi by skončila pod mostem, neboť by neměla ani na nájem a ani by nebyla schopna se o sebe postarat. Teprve po 5 letech po operaci se její stav zlepšil a dnes může vést plnohodnotný život. Jak je to ale s lidmi, o které se nejbližší nemohou nebo nechtějí v nemoci starat?

Závěrem

Podobných příběhů bychom jistě společně poskládali celou řadu. Mě by hodně zajímala jedna věc. Kde se berou ti lidé, kteří v komisích přeřazují těžce nemocné mezi lehce nemocné, a kdo jsou ti, kteří snižují invalidní důchody a absolutní výši sociálních dávek? Rokují v Davosu a vymýšlejí úchylné scénáře, kterak budeme pracovat do sta let jako v tomto článku? Nač potřebujeme skvěle placené právníky produkující bezpráví? Kdo jsou ti skuteční šmejdi okrádající důchodce? Opravdu nemůžeme žít bez drog, prostituce, hazardu a bezdomovectví? Nač je nám zvyšující se produktivita, HDP a další skvělé ukazatele a ratingy renomovaných světových agentur? Skutečně potřebujeme svobodná média produkující zábavu pro debily? Jak je možné, že za Husákovy hrůzovlády vycházelo ze škol více lékařů a sester než dnes? Proč je dnes mnohem nebezpečnější chodit po ulici i v centru hlavního města než v dobách temných osmdesátých let? Co je tohle vlastně za svobodu? Jsme si opravdu jisti, že za tu všechnu bídu mohou uprchlíci, islám, Rusové a Putin?


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 550 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
28 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
iri
iri
11. 2. 2016 9:14

Mohla bych zde uvést další smutný příběh. Důležitější je najít odpovědi na otázky vznesené na konci článku. Změnil se společenský systém, a to tak, že peníze jsou až na prvním místě. Pak jsou nemovitosti, pak zábava a kdoví, co ještě. Na kterém místě jsou lidé , kteří pracují, si netroufám říct, vím jen, že je někdo už v devadesátých letech označil jako lidské zdroje. Pak samozřejmě kdokoli starý, invalidní je na posledním místě v hodnotovém žebříčku a ještě hůř, prostě by zde neměl vůbec zaclánět. Byla jsem svědkem hodnocení invalidity. Dělala to naprosto nezainteresovaná , nezkušená osoba , která pouze… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
11. 2. 2016 10:41

Obávám se, že autora musím poopravit: tahle země přestává být pro lidi, kteří onemocněli třeba právě proto, že společnosti, státu, blízkým a své zemi dávali vše.. V rozhodování „lékařů“ posudkových komisí nehledejte prosím nic než vyplňování politického zadání. Skončí to až výbuchem násilí těch, kteří jen tak prostě nebudou chtít zemřít? Jak dlouho naopak bude ještě na královské platy vyžírků a vlastizrádců typu Kalouska či Klause?!!! Vedou se zde spory o „potřebě si na sebe zodpovědně vydělat“-tento názor zastávají v současné zcela rozvrácené „ekonomice“ „postavené na hlavu“ většinou ti sociáldarwinisti kteří si říkali „liberálové“- jedno zda „neo“… Lidé této země… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
11. 2. 2016 10:48
Dolmen
Dolmen
11. 2. 2016 12:18

Podobných příběhů ze svého okolí zná celá řada lidí…., ale rozhozená jich je z toho jen menšina. Většině stačí že mají banány a svobodu. O svobodě toho sice moc neví, ale říkají to v televizi, tak to asi bude pravda a basta. Všiml si někdo, jak často je v české televizní bedně frekventováno slovo SPRAVEDLNOST. Snad jen tehdy, kdy se tam zmiňuje ministerstvo, které má toto nepohodlné slovo – patrně pozůstatek totalitní minulosti – v názvu. Mezi lidem opravdu panuje blbá nálada, ale její původ se připisuje 40 letům „komunismu“, příp. Rusku a Putinovi.

asym
asym
11. 2. 2016 13:11

Musím potvrdit poznatek autora článku o státních zaměstnancích, kteří po deklarovaném zvýšení platů ve st. sféře berou či brali méně než před tím. Byl to i můj případ, jako OZ MÚ(ministerstva útoku) pod taktovkou komika stropnického a důvod proč jsem zvedl krovky i když jsem se tím dostal do existenční nejistoty. Podporovat bandu neoconů, vojenských štváčů a žoldáků nehodlám – nikdy více.

fajt
fajt
11. 2. 2016 13:14

tohle musí dojít až do hořkého konce, tedy lidské zdroje musí zaniknout a povznesení kapitalisté nad realitou a přírodními zákony zase musí chcípnout hlady – rozhodně bych do finálních procesů netahal rozum, ten u opičáka NEEXISTUJE. ..)

cnemo
11. 2. 2016 13:34

Pro tyto lidi mám sice komplikované, ale spolehlivé řešení: 1. Seznamte se s muslimem nejlépe z Pakistánu či Afganistanu 2. Jeďte tam s partnerem na dovolenou a od jeho příbuzných se nechte unést. 3. Po obdržení 150e6Kč se s nimi šábněte napůl. 4. Z profitu si vezměte tak 5-6e6Kč, což by Vám mohlo vystačit na 30 let (déle žít stejně nebudete:) a zbytek zainvestujte do podobných nešťastníků, jakými jste byli sami. Mělo by to stačit přibližně pro desetiletý skromný život cca 60-70ti lidí. 5. Svou fintu zveřejněte. Zavřou Vás, ale zato bude navržen na Nobelovu cenu míru. Tu sice nedostanete,… Číst vice »

cnemo
11. 2. 2016 13:47

cnemo napsal
O tom, jak to chodí při při posuzování invalidity s důrazem na správnou rasu a místo pobytu jsem napsal už před několika lety, při velké „uzdravovací“ kampani (mimochodem nejúspěšnější v dějinách českých od dob Svatého Václava) jednoho ministra. Tuším Drábek se ten zmrd jmenoval.

Pardon, ještě ten článek https://nautilus2.wordpress.com/2012/04/12/925715-zazracna-lecba/

Béda
11. 2. 2016 13:49

cnemo, jak pravila sluničkařska fu“hrerin Merkel (a demokrat Erdogan ji u teho tiše asistoval) – musulmanska migrace je Božim darem a obohacenim pro celu Evropu. Pomuže Evropě vyřešit populačni problem, duchodovy problem, bo musulmani budu pracovat i po spuštěni 4 technologycke revoluce jak barevni (teď pracuji hlavně v azylovych centrech) a odvadět vysoke davky do socijalnich systemu – kvuli temu přichazeji musulmanšti synci jako dočasni hoste nastalo do Evropy (aby mohli hlavně pracovat a pomahat zdejšim komunitam). Budu laskyplně opečovavat evropske nevěřici senyjory v domovech duchodcu, utužovat styky s feminystkama a LGBT komunytu. Teď už zbyva enem postavit zeď nařku… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
11. 2. 2016 14:14

Narodil jsem se do země, kde si lidé byli zvyklí pomáhat, radovat se ze života. Žít zodpovědně, v klidu, na svět se i usmívat, pilně pracovat, do sloganu „snaha se cení“… byl jsem tak vychován a stále se snažím také podobně skromně působit na okolí… Dobu i svět změnili lidé… co se snů o lepším vzdali a shrábli vše co mohli… Stejní jako ti cynici, kteří dnes tvrdí, že už bude jen zle a hůře, že všichni zahyneme pod neocons či muslimskými fanatiky… Je mi na zvracení z toho ubohého „antiestablishment“ „aktivismu“ dneška… Jdu opět něco málo udělat i pro… Číst vice »

Béda
11. 2. 2016 14:21

Martin (už bez taky m) napsal Narodil jsem se do země, kde si lidé byli zvyklí pomáhat, radovat se ze života. Žít zodpovědně, v klidu, na svět se i usmívat, pilně pracovat, do sloganu „snaha se cení“… byl jsem tak vychován a stále se snažím také podobně skromně působit na okolí… Dobu i svět změnili lidé… co se snů o lepším vzdali a shrábli vše co mohli… Stejní jako ti cynici, kteří dnes tvrdí, že už bude jen zle a hůře, že všichni zahyneme pod neocons či muslimskými fanatiky… Je mi na zvracení z toho ubohého „antiestablishment“ „aktivismu“ dneška… Jdu… Číst vice »

Béda
11. 2. 2016 14:30

Martin (už bez taky m)

okopíruji sem příspěvěk Tribuna z jeho stránek: “
11.2.2016 – 14:08
Tribun
A teď jim to běžte říct do diskuse na OM, ale nezapomeňte hodně rychle utíkat, vy zrádce chudých českých babiček :-)

Ta věta v tom pase pořád je a pokračuje nějak takhle: „Žádají se všichni, jichž se to může týkat, aby mu poskytli náležitou pomoc a ochranu.“ Ta se mi vždycky moc líbila.“ (míněno uneseným, byť kvůli vlastní blbosti a neodpovědnosti – ať to stojí co to stojí systémem dvojího metru – pro jeny máme 75 milionů a pro druhé velké NIC.) http://tribun.name/2016/02/09/volim-vykoupeni/#comments

Béda
11. 2. 2016 14:44

Je to zvláštní. Kdysi jsem podobně argumentoval v diskusích s pravičáky, když jsem kritizoval nevratné kroky vlád, kterými rozbíjely a ničily stát. Říkal jsem (pravicovým „partňorům“, že jednou jim jejich krátkozrakost dojde, až bude všechno privátní. Některým to nedochází ani dnes, když dostávají od MPSV upozornění, že v důchodu budou mít důchodovou žebračenku). Dnes podobně diskutuji s levicovými slunečnými „partňory“ nad nevratnými změnami, které provádějí současné vlády bez ohledu na názor veřejnosti a upozorňuji na nedozírné důsledky této politiky. Můžu používat jakékoliv argumenty – všechno je marné, tak jako v diskusích s pravičáky nad likvidací jimi nenáviděného státu. Sluníčkářům zdá… Číst vice »

Gatta
Gatta
11. 2. 2016 15:04

Béda napsal Je to zvláštní. Kdysi jsem podobně argumentoval v diskusích s pravičáky, když jsem kritizoval nevratné kroky vlád, kterými rozbíjely a ničily stát. Říkal jsem (pravicovým „partňorům“, že jednou jim jejich krátkozrakost dojde, až bude všechno privátní. Některým to nedochází ani dnes, když dostávají od MPSV upozornění, že v důchodu budou mít důchodovou žebračenku). Dnes podobně diskutuji s levicovými slunečnými „partňory“ nad nevratnými změnami, které provádějí současné vlády bez ohledu na názor veřejnosti a upozorňuji na nedozírné důsledky této politiky. Můžu používat jakékoliv argumenty – všechno je marné, tak jako v diskusích s pravičáky nad likvidací jimi nenáviděného státu.… Číst vice »

bmw525i
bmw525i
11. 2. 2016 18:05

Na toto téma bych mohl napsat knihu. Mám doma 44 let starého nevidomého syna. Neumíte si představit, kolik a jaké buzerace jsem zažil při jakékoliv změně. Nejlepší příklad naprosté zhovadilosti jsem zažil vloni v říjnu. Kluk vlastní ZTP/P průkazku. Cca 35 let tyto průkazky byly papírové a nikomu to nevadilo. Jenomže vloni si nějaký iniciativní blbec někde na MPSV vymyslel, že papírové průkazky již nejsou IN a je nutné je nahradit plastovými. Příkaz byl, do 31.12. 2015 vyměnit. Podotýkám, že můj syn ji měl „bez časového omezení“. Tak jsem vzal jeho OP a ZTP/P a zajel na ÚP. Problém nastal,… Číst vice »

cnemo
11. 2. 2016 19:21

Béda napsal NAPROSTÉM SOBECTVÍ, ZBABĚLOSTI A ALIBIMU, o POHODLNOSTI o ŽVANĚNÍ NAMÍSTO I DROBNÉ PRÁCE… Hlavně „být realistou“, vždyť „hřbitovy jsou plné…“ BĚŽTE SE VYCPAT! OSMKRÁT DENNĚ ZAHÁNÍM INJEKCEMI SMRTKU ABYCH VŮBEC MOHL DÝCHAT, a CO TADY NĚKDY ČTU… Víte, to máte tak když Vás mocní štvou tak, že je Vám z toho nevolno a nemůžete nic dělat. Zeman měl svým způsobem pravdu, buď demokraticky odstranit (což bohužel nejde, všechny strany jsou obsazeny přibližně stejnými lidmi a oni mají metody, jak mezi sebe nepustit jiné) nebo to řešit tím kalašnikovem. Stav váhání mezi těmito dvěma extrémy se projevuje hlavně nadáváním.… Číst vice »

peter.
11. 2. 2016 19:53

Chcem sa vyjadriť k tzv „Istambulskému dohovoru“(úmluvě) ktorúČR v uplynulých dňoch ratifikovala. Dohovor pojednáva o napohľad o závažnej veci. O zákaze týrania žien.S týmto by sa stotožnil každý slušný človek.Je to však len obal,v ktorom je zabalená a akoby utajená oveľa podstatnejšia vec,ktorá keby o tom mala rozhodovať verejnosť,by bola jednoznačne odmietnutá.Je to jedno svinstvo ktoré má uzákoniť, aby naše deti boli už od materských škôlok vzdelávané podľa rodovej rovnosti,aj so všetkými často kritizovanými nechutnosťami http://www.hlavnespravy.sk/rozhodnute-ceske-deti-sa-budu-v-skolach-ucit-na-zaklade-ideologie-gender/742962 Na Slovensku sa proti ratifikácii tohoto dokumentu rozbieha kampaň a prebieha podpisová akcia pod petíciu odmietajúcu ratifikáciu Istambulského dohovoru. http://www.alianciazarodinu.sk/aktuality/peticia-proti-rodovo-ideologickemu-istanbulskemu-dohovoru-a-za-prijatie-nediskriminacneho-zakona-o-obetiach-trestnych-cinov/ Odporné na tomto je,že… Číst vice »

Alena
Alena
12. 2. 2016 6:17

samozřejmě, že vláda má peníze. Rozhoduje se podle priorit. Ty priority určuje vládní program, nařízení EU . Současnou prioritou jsou běženci, a tak naše vláda vyčlenila pro rok 2016 4,3 mld. Kč. Mimoto posílá peníze Turecku a utečeneckým táborům. Čeští občané , nemající možnost solidního výdělku, to jest invalidé, důchodci, prioritou nejsou. Prioritou nejsou ani děti. Mnozí diskutující vytýkají odpor proti přistěhovalcům a nabádají k solidaritě. Jejich úsilí se tedy naplňuje, a mohou být, přes své zdravotní potíže spokojeni, že přispívají svým strádáním k úspěšnému začleňování migrantů do ČR.

nikdo
nikdo
12. 2. 2016 10:08

„Jsme si opravdu jisti, že za tu všechnu bídu mohou uprchlíci, islám, Rusové a Putin?“
Jinak hezký článek končí demagogií. Nevšiml jsem si, že by někdo (tedy kromě pana Letka v tomto článku) obviňoval z problémů českého zdravotnitví a sociálního pojištění uprchlíky etc.
Je ovšem pravda, že náklady na uprchlíky, které nás ať už přímo nebo eurotransferem čekají, situaci určitě nezlepší.

Alena
Alena
12. 2. 2016 10:56

nikdo napsal „Jsme si opravdu jisti, že za tu všechnu bídu mohou uprchlíci, islám, Rusové a Putin?“ Jinak hezký článek končí demagogií. Nevšiml jsem si, že by někdo (tedy kromě pana Letka v tomto článku) obviňoval z problémů českého zdravotnitví a sociálního pojištění uprchlíky etc. Je ovšem pravda, že náklady na uprchlíky, které nás ať už přímo nebo eurotransferem čekají, situaci určitě nezlepší. pokud zde bude větší počet migrantů, při dlouhodobém pobytu to bude ohromná zátěž na sociální a zdravotní systém. Přijdou osoby, které nepřispěly v minulosti na zdravotní a důchodový systém a do budoucna záleží pouze na tom, zda… Číst vice »

idiotronic
12. 2. 2016 11:58

Zda přinesou migranti malárii nevíme (komár Anopheles tu žije, teploty stoupají, Československo vypadlo z malarické evidence v 50. létech XX.stol., vymřeli nakažení lidé, bez kterých infekce zanikne), stejně tak obrnu, černý kašel, ale rozhodně nepřinesou nové technologie, ani přístup k ropě či jiným surovinám. Z dosavadních zkušeností můžeme soudit, že znemožní pěstování ovoce a omezí pohyb osob po setmění, možná i hromadnou dopravu v některých lokalitách. Odpověď na otázku, jak odpomohou vymírání populace přináší rozhovor mezi pány Baštou a Kozákem : Když se křesťanství stalo státním náboženstvím, přestali církevní hodnostáři platit daně. Ani nejbohatší občané, kteří pořádali ,,chléb a hry“… Číst vice »

fajt
fajt
12. 2. 2016 12:09

idiotronic napsal
Píše se rok 2050, v odlehlém hospicu umírá poslední Čech. Přichází lékař, aplikuje eutanasii, která je nařízena z Centra pro regulaci lidských zdrojů z Bruselu, oddělení pro méněcenné národnosti a do rubriky ,,příčina úmrtí “ otiskne razítko ,,40 let komunismu“.

tak to posílám do světa, smutné, ale realitě a lidu blíže. ..)

peter.
12. 2. 2016 12:34

Bol tu spomínaný tajomný generál Ďumin,ktorého Putin vymenoval za gubernátora Tulskej oblasti.Uniformu síce vyzliekol,no z armády neodišiel.Veľa sa o ňom špekulovalo a špekuluje.V Tulskej oblasti sa nachádzajú významné ruské zbrojovky,čo podľa niektorých zdrojov môže mať súvis s menovaním Ďumina.
Do toho prišla ďalšia udalosť týkajúca sa armády RF.
Putin ako sa zdá pristúpil k čistkám v armáde:
http://realnienovosti.com/politika/bezopasnost/1455200218.html
Nejako to začína pripomínať čistky v armáde ZSSR,pred II.svetovou.

peter.
12. 2. 2016 13:04

predstaviteľ RF pri OBSE Lukaševič:Kijev sa rozhodol pre vojenské riešenie situácie na Donbase:
http://realnienovosti.com/politika/1454673690.html

Aleš
Aleš
12. 2. 2016 13:06

peter: Odstavit zrádce od moci a zdrojů a potrestat je je nutné pro další chod společnosti, musí být zachována aspoň elementární spravedlnost. (To co říká Martin.) A jak říká Pjakin, plno vlastizrádců mají u nich mezi prokuraturou. O stalinizaci Putina jako pozitivním nutném jevu jsme se bavili již před rokem, není se čemu divit.

peter.
12. 2. 2016 13:29

Aleš napsal

peter: Odstavit zrádce od moci a zdrojů a potrestat je je nutné pro další chod společnosti, musí být zachována aspoň elementární spravedlnost. (To co říká Martin.) A jak říká Pjakin, plno vlastizrádců mají u nich mezi prokuraturou. O stalinizaci Putina jako pozitivním nutném jevu jsme se bavili již před rokem, není se čemu divit.

Veď aj ja hovorím,že už je najvyšší čas!

peter.
12. 2. 2016 15:31

Prejav prezidenta Zemana v Bratislave o súčasnom stave sociálnej demokracie v Európe:
http://www.smertv.sk/c/1070/1/0/socialna-demokracia-v-xxi.-storoci-bez-skrtov-a-blizsie-k-ludom.htm