Krach globálního kapitalismu?

Vtloukali do nás, že neviditelná ruka trhu je něco, jako byl Pán Bůh, všechno prý vyřeší a všechny odmění věčným pobytem v nebi.

Někteří pesimisté o tom pochybovali už na začátku, jiní zapochybovali až poté, co zjistili, že neviditelnou rukou trhu pohybují někteří chytráci směrem do vlastních kapes. Ale jejich pochybnosti nepřivodily změnu. V posledních letech se zapochybovalo už i veřejně, když se publikovalo, že Většina majetku na celém světě patří jen asi 1 % lidí. Pomohla tomu globalizace – odstranění hranic pro podnikání a umožnění přelévání zisku z místa, kde se přičiněním lidí tvoří, do trezorů neviditelných a vzdálených podnikatelů. To vidíme i u nás poté, co divokou privatizací a kejklemi privatizačních fondů, přešlo vlastnictví významné části průmyslu k cizím investorům (a peníze za to zůstaly v kapsách našich privatizátorů). Mazané zákony o zabránění dvojího zdaňování pak dotvrdily přesun zisků do ciziny. U nás třeba noví zahraniční majitelé našich cukrovarů některé naše cukrovary zrušili. Není problém, prostě budeme dovážet a vyvážet to, co nám tady zůstalo.<

Současná epidemie koronaviru ovšem odhalila to, o čem se nám mlčelo. Globální podnikatelé přenesli výrobu tam, kde měli nejmenší výrobní náklady (dětská práce v zemích třetího světa je jen třešničkou). Dnes se třeba zjišťuje, že celosvětově potřebné protiepidemické produkty (roušky, respirátory a další) jsou více než polovinou produkce vyráběny v Číně. A evropské země se předhánějí v  přeplácení, aby pro sebe získaly maximum. Ani nejmocnější národ světa (jak Trump označil Američany) nám nebyl schopen vypomoci a tak naše letadla míří do Číny a zpět!

A objevují se zásahy, které by ještě před deseti lety byly předmětem jekotu novinářů o plíživém návratu socialismu. Došlo u nás k zabavení zásoby respirátorů, které majitel hodlal prodat za nekřesťanskou cenu do ciziny. Došlo u nás k tomu, že nemocnice, která se bála spolehnout na příslib vlády o dodávce z Číny, zaplatila za rychlou výpomoc také nekřesťanskou cenu. Těm, co to bylo zabaveno, hrozí trestní stíhání, těm, co takovou cenu zaplatili (z peněz náš všech) nehrozí zatím nic.

A už se objevují i hlasy (zatím ne u nás, ale v blízké cizině) o možnosti znárodnění některých průmyslových podniků, aby výroba pomohla státu a nikoliv pouze majiteli. Dělá to dojem, že jsme se socialismem vylili i vaničku. Nutné zavření těch továrem, které produkují to, co prodáváme, výměnou za to, co už neprodukujeme, nám způsobí nedostatek peněz na dovoz toho, co už nevyrábíme. Možná, že plánovaná výroba (v době, kdy výpočetní technika takové plánování zvládne bez obav, že nebude WC papír či že maso bude až v „Brzku“), by v krizových situacích účinkovala rychleji a levněji.

Může nás však utěšit, že ten problém není jen náš, že ho mají i ty bohatší státy, ke kterým jsme se hodlali přibližovat. A možná, že razantní zásahy naší vlády (samozřejmě některými pobitvovými generály kritizované) vedou k tomu, že u nás zatím ta epidemie probíhá s menšími následky na životech než ve zmíněných státech, které byly naším vzorem.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
23 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tribun
Admin
21. 3. 2020 9:02

Je stále těžší předstírat, že císař není nahý, ale má alespoň bederní roušku.

Gatta
Gatta
21. 3. 2020 9:52

Se mi asociovala jedna veselá příhoda – no, veselá, jak pro koho … Když jsem byl na vojně, tak jeden spolubojovník z vedlejši roty se nakazil kapavkou. Bylo zjištěno, ne zrovna příjemně přeléčeno – bez následků. Když jednou povídal jakým způsobem mu to bezva léčili (nebudu popisovat), tak jsme se ptali, kde k tomu vlastně přišel. Prý na nádraží, když se vracel z dovolené. Vystoupil z vlaku, v nádražní restauraci si dal pár piv a když vyšel ven, ta se na něj nalepila nějaká ženská. Prý, říkal jsem si: „Škaredá je, stará je, smrdí ji z huby, třeba aspoň kapavku… Číst vice »

Dana
Dana
22. 3. 2020 2:35

Podniky pod statni kontrolou nemaji primou zodpovednost a hlavne strach o preziti, takze je to vesmes vzdy hajdalacky a neorganizovany cirkus. Az bude kazdy obcan navysost zodpovedny, peclivy a pilny, jeho prvni starost bude hladky a bezproblemovy provoz firmy kde pracuje, pak ano, predejte to tem svatym ve svatem state. Mne staci, jak funguje americka statni posta , ktera zas tak spatna neni, oproti poste privatni(FedEx). Privatni firma se holt vzdy vice angazuje, protoze se boji konkurence. Cesti soudruzi meli 40 let na to, jak ukazat kapitalistum, ze kapitalismus je spatna volba, presto lidi kapitalismus pri prvni prilezitosti zavrhli. Lidska… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
22. 3. 2020 16:08

Po včerejším telefonátu Putin-Conte: čtvrté ruské letadlo, An-124 Mrija, z Čkalovskoe, právě přistálo 30 km od Říma – celkem 100 (sto!) vojenských a civilních virusologů, takovej medicinskej specnaz, tuny roušek, dezinfekce, ochranných obleků… Včera do Itálie přiletěli 10 lékařů z … KUBY. Jen na okraj: ten chudý státeček už 60 let trpí pod sankcemi amerických zrůd. Včera a dnes dostáváme pomoc z … Číny. Kde je NATO? Kde je EU? Koronavirus se do Itálie dostal z Německa. Jak se vůči Italům zachovalo Rakousko a právě Německo? Hlavně že tu máme to tupě provokující LGBT-stvoření „dana“, pilně a určitě nezištně žvanící… Číst vice »

Dana
Dana
22. 3. 2020 18:21

Naprosto v poradku, kdyz Italie prijala pomoc Rusu. Jak je videt, pomoc z Evropske Unie nedostala a tak se v nouzi obratila jinam. Kubansky zdravotni personal v Italii- snad jich bude vic nez ta hrsticka- je nanejvyse potrebny v dobach, kdy je italske zdravotnictvi zdecimovano. Sbirat z teto humanitarni pomoce nejake politicke body je ostudne. Spojene Staty resi sve problemy, protoze jsou na vsechno prakticky samy, s Cinou jsme rozhadani a Evropa taky nepomuze, naopak, NATO Evrope pomaha…… Mne to vyhovuje, aspon se ted podpori domaci vyroba. Je pravda, ze nemame dostatek rousek, anzto Cina chtela miliardy za prumerne rousky-respiratory,… Číst vice »

Gatta
Gatta
22. 3. 2020 19:37

„Spojene Staty resi sve problemy … desetileti a desetileti…… “

Se to dneska moc nepovedlo :-)

racek
racek
22. 3. 2020 19:59

No, milá Dano, obchodní praktiky jsou různé. Např. jedna malá zemička si chtěla koupit víceúčelové vrtulníky, i vypsala výběrové řízení. Bohužel, vítěz bohužel nesplňoval základní předpoklad, tedy nákup z jedné velké spravedlivé země. Tak si president té země předvolal předsedu vlády té zemíčky, obětoval cenných 20 minut času a zcela přatelsky vysvětlil, co má dělat. A tak se nakoupily vrtulníky … sice s nepatrnými vadami, třeba nebyly určeny pro létání v mrazu, neb postrádaly odmrazování, byly to bohužel poslední vyrobené po 60 letech výroby a bylo jich jen 8. Naštěstí tedy se objevily 4 ks bitevní verze, které tuším Pakistán… Číst vice »

Dana
Dana
22. 3. 2020 23:25

Ne, obchodem s Cinou neztratite v Cesku svobodu ani neprijdete na buben. Jen pisu, ze Cina tez v obchode nezna bratra a hned pozna, na koho se muze vytahovat. Coz dela s gustem. Bude ocekavat od Cechu vdecnost, prestoze prodej zdravotnickeho materialu byla chladnokrevna transakce. Cas ukaze. Abyste , racku , neslapl z blata do louze. :-) — Vrtulniky jste meli v Cesku hrozne zastarale, jeste z dob Sovetskeho svazu. S takovym materialem nemuze NATO pracovat. Jestlize byla jina moznost koupit si vrtulniky jinde v ramci spojencu NATO, pak se mohli cesti armadni zadavatele dohodnout s tim statem, ktery by… Číst vice »

racek
racek
23. 3. 2020 0:01

Milá Dano, servisní středisko bohužel neservisuje nakoupený typ. Jinak informace mám bohužel dost přesné. Výrobců univrerzálních vrtulníků je spousta. Uvedenou konkurenci např. USA koupili pro námořnictvo, tuším 250 ks. Samozřejmě, ne přesně nabízenou verzi. Ty vrtulníky co nakupují se pro krize moc nehodí. Jsou dobré tak pro konflikty někde v Afganistánu či v subtropech, přepravit několik vojáků a střílet partyzány. Na civilní provoz jsou velice drahé. No, v Afganistánu jsme opět slavili vítězství, jak to v těhle hrdých zemích bývá. Ten Viper nám byl vnucen, poptáván vůbec nebyl. 4 ks znamenají že v provozu jsou dva, fakt odstrašující síla. Byly… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
23. 3. 2020 0:04

Samozřejmě jsme vrtulníky měli koupit v Rusku. Mají nyní bezkonkurenčně jedny z nejlepších, v mnoha parametrech nepochybně nejlepší… Zejména co se týče provozuschopnosti, nákladů, spolehlivosti, odolnosti a výkonů motorů např. Také perfektně zvládnuté zázemí nebo modernizaci a další výrobu v budoucnu… Jistě byly možnosti i západoevropských typů, ani Italové či Frantíci tady nejsou vůbec špatní, i když teda na Rusy už dneska se vytahovat rozhodně nemohou. Naše pozice v NATO je pozice vykořisťovaného otloukánka a použité žvýkací gumy, vystoupil bych zítra kdyby na mně záleželo. Nikdy pro nás žádnou bezpečnost nepředstavovalo a mělo být rozpuštěno stejně jako Varšavská smlouva… Mimochodem… Číst vice »

Dana
Dana
23. 3. 2020 3:17

Uznavam, mate to blbe, panove,
zbyva uz jen to remcani, ze.
Vase vlada mohla taky podlehnout tlaku z Brusselu a v ramci evropske solidarity nakupovat vrtulniky od EU Airbus. Nejsou tak spatne, jen drahe. I madarsky Orban nakonec podlehl a nakoupil nejake vrtulniky od Evropske unie, (cimz asi castecne odcinil svou tvrdohlavost) a podporil evropsky uvedomelou Angelu. U ni je tusim hlavni produkce. Teda ted zrovna se Airbus reorganizuje, ale po koroneviru bude zase hledat zakazniky… :-)

severočech
severočech
23. 3. 2020 6:57

A da capo al fine

Martin (už bez taky m)
23. 3. 2020 9:14

https://cs.wikipedia.org/wiki/Rusk%C3%A9_vrtuln%C3%ADky
třeba tento Kamov Ka-27,
mezi uživatele patří i Brazílie, J. Korea, Japonsko, Kanada, Švýcarsko…

Martin (už bez taky m)
23. 3. 2020 9:24

Třeba v Jeseníkách by se nepochybně -v současné smrkové kalamitě- ruské dopravně- transportní stroje (robustní i citlivé, spolehlivé, výkonné) velmi šikly při transportu dřeva z obtížných lokalit kde je ho místy až příliš. Rozhodně by cca 3 mašiny byly variantou lepší, mobilní a operativní – a dokonce i levnější (!) nežli stavět nesmyslné a škodlivé lesní cesty – které jsou jednou z příčin kolapsů neodpovídajících lesních porostů…
Mohli jsme si pragmaticky vyhovět- oni zakázky a dlouhodobého uživatele, my solidní pracovní nástroj, rozumný servis a dobrou spolupráci. To by ovšem v našich „elitách“ nesměli sedět fanatičtí rusofobové…

Martin (už bez taky m)
23. 3. 2020 9:39

Tohle například létá cca 40 let (!), má na kontě i „úklid Černobylu“ (kde v podstatě zachraňoval lidstvo a hrdinové na palubě by měli mít „metály“ z celého světa), minimum nehod, uveze přes 20 tun a množství vykonané práce nemá prostě obdoby. Ve světě přitom NEMÁ srovnatelnou konkurenci… https://cz.sputniknews.com/svet/201904099596285-mi-26-t2v-nejnovejsi-modifikace-ruskeho-dopravniho-supervrtulniku/ Mají pochopitelně mnoho menších specializovaných na záchranářské akce, vyhledávání, lety v extrémních podmínkách (silný vítr, mráz a led, námraza, noc-den)… Co se vojenských typů týče jsou již dnes myslím v podstatě ve „frontovém pásmu“, i pro „speciály“ opět naprostá špička – s vývojovou a výrobní praxí přes 60let… Naposledy se o… Číst vice »

Dana
Dana
23. 3. 2020 17:04

Jestli bude Boeing pokracovat v tomto zpusobu teto divne „modernizace“, pak zkrachuje. Co ja s tim ?
Euro-evropsky Airbus je nejvetsi konkurence Boeingu a kdyby se zorganizovali a nefusovali, tak Boeing nema sanci. Ovsem, v Evrope jsou jeste vetsi bridilove a byrokrati, takze ono to s tou konkurenci tak horke nebude.
Specialne pro Stana:
https://qz.com/1796122/throughout-boeings-troubles-airbus-is-struggling-to-shine/

————
Ruske stroje na tvoreni cest v lese se zde jeden cas pouzivaly, vesmes jsou to ale masiny na praci nekde v tajze.

Stan napsal

Kdože se to reorganizuje?
https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/boeing-737-max-ma-dalsi-problem-s-novym-softwarem-uz-treti-v-poradi-40312621
Dan už ani neklouže po tenkém ledě, on už se nám přímo topí…

Dana
Dana
23. 3. 2020 17:07

To „citovani“ nefunguje spravne, prvne se objevi kodovana citace a nejde ji posunout. :-)

leviathan
leviathan
23. 3. 2020 17:51

Pomáhají pouze Rusové a Číňané. Bez nich se postkoronoviraný svět nejen že neobejde, ale bude vysát umírající vnitřní elitou USA, která si tím svou smrt oddaluje celé století parazitováním na jiných národech. Zdrojově neudržitelný kapitalismus to má spočítané, už Marx varoval, že to špatně skončí, když se spotřeba nesníží. Nechtěl bych připomínat období první průmyslové revoluce, Rejmont o tom napsal dostatečně varovný román. Je čas na národně sociální systém a toho času rychle ubývá.

leviathan
leviathan
23. 3. 2020 17:54

Pardon, Reymont, Wlodyslaw (Zaslíbená země), do češtiny se jeho jméno obvykle nepřekládá. Komu a čemu byla zaslíbená, je po přečtení jasné.

racek
racek
23. 3. 2020 20:47

Dana napsal

Uznavam, mate to blbe, panove,
zbyva uz jen to remcani, ze.
Vase vlada mohla taky podlehnout tlaku z Brusselu a v ramci evropske solidarity nakupovat vrtulniky od EU Airbus. Nejsou tak spatne, jen drahe.I madarsky Orban nakonecpodlehl a nakoupil nejake vrtulniky od Evropske unie, (cimz asi castecne odcinil svou tvrdohlavost) a podporilevropsky uvedomelou Angelu. U ni je tusim hlavni produkce. Teda ted zrovna se Airbus reorganizuje, ale po koroneviru bude zase hledat zakazniky… :-)

No jo, když ty evropské byly za polovic.

Aleš
Aleš
23. 3. 2020 22:05

Kdyby zákon nabídky a poptávky neomezeně fungoval, nemuseli by se soudruzi z SSa ničeho bát, a korona by měla na burzu i soudržnost Nadnárodní Americké Teroristické Organizace nulový dopad. Dnes však museli ukrást Italům testy a za pár dní budou u Doníčka škemrat o vakcínu.
https://www.youtube.com/watch?v=6vfbPCNehx0

racek
racek
24. 3. 2020 15:20

Aleš napsal

Kdyby zákon nabídky a poptávky neomezeně fungoval, nemuseli by se soudruzi z SSa ničeho bát, a korona by měla na burzu i soudržnost Nadnárodní Americké Teroristické Organizace nulový dopad. Dnes však museli ukrást Italům testy a za pár dní budou u Doníčka škemrat o vakcínu.
https://www.youtube.com/watch?v=6vfbPCNehx0
No, ty testy byly americké armády, bohužel. A to jsou poslední zásoby, které se uvolňují pro lidi. Jako všude na světě. A v pořadí doma, spojenci, kolonie … To bych jim zrovna nevyčítal. Vzpomeňte na zkratkovou Babišovu reakci na žádost číňanů o pomoc v únoru