Kverulant: Nerovné podmínky pro farmářské trhy v Praze

Praha, 15. ledna 2015 – Kverulant.org se tentokrát zaměřil na farmářské trhy v Praze. Zjistil, že podmínky pro pořádání se v jednotlivých městských částech zásadně liší. Někteří pořadatelé musejí Praze platit a jiní naopak dostávají zaplaceno. Vyjednávání podmínek svádí ke korupčnímu a klientelistickému jednání. Kverulant.org dnes zaslal dopis pražské primátorce a všem městským částem a vyzývá je, aby odstranili tuto hrubou nerovnost, která je financována z veřejných peněz.

Kverulant.org si od jednotlivých městských částí vyžádal informace o pořádání farmářských trhů a provedl srovnání podmínek. Zjistil, že organizátory trhů lze rozdělit do tří skupin: pořadatelé, kteří neplatí žádný nebo jen minimální poplatek, takoví, kteří platí městu přes milion korun ročně, a ti, kterým naopak za pořádání trhů platí městský úřad.

Trhy kde organizátor neplatí žádný nebo jen minimální nájem, probíhají například v Praze 1 na Náměstí republiky nebo v Praze 2 na Tylově náměstí. Na Náměstí republiky se ročně koná 160 trhů a nájem vůči Praze 1 je 0,– Kč. Stánky pronajímá pořadatel, jemuž z toho také plynou peníze. Totéž platí i o Tylově náměstí. I tam je roční nájem stanoven na 0,- Kč. Farmářské trhy, kde pořadatelé městu platí nájem, se konají zejména na náplavce na Praze 2, jejímž vlastníkem je Magistrát hlavního města Prahy, nebo na Náměstí Jiřího z Poděbrad na Praze 3. Oproti bezplatným trhům zde organizátoři vynakládají částky, které přesahují milion korun ročně. Farmářské trhy, kde za pořádání naopak dostává peníze organizátor, jsou například v Praze 4 před nákupním centrem Arkády, v Praze 6 na  „Kulaťáku“ nebo v Praze 8. U Arkád stojí 50 stánků, za které Praha 4 své vlastní firmě vyplácí ročně 437 000,– Kč. Za „Kulaťák“ na Praze 6 městská část hradí pořadateli 1 200,– Kč ročně. Karlínské farmářské trhy organizuje Centrum Palmovka, a.s., firma vlastněná ze 100 % městskou částí Praha 8. Ta své společnosti ročně vyplácí údajně více než 1 000 000,– Kč.

Organizátoři účtují prodejcům nájem ve velmi širokém rozmezí od 0,– do 3000,– Kč/stánek/den. To ovšem neznamená, že pořadatelé, kteří městské části nic neplatí, nebo dokonce sami dostávají zaplaceno, stánkařům účtují nulové nájemné. Pravdou je spíše opak. Finanční podpora těchto trhů ze strany mnoha radnic neznamená automaticky jejich kvalitu a oblíbenost. Podpora z radnice se k samotným farmářům a dalším účastníkům často vůbec nedostane. Nejoblíbenější a nejvíce navštěvovaný je stále trh na Náplavce, kde pořadatel platí nejvyšší celkové nájemné a poplatky nejen v celé Praze, ale možná i v rámci celé ČR. Jeho smluvní podmínky jsou však jedny z nejhorších. Je otázkou z jakého důvodu například Praha 5, Praha 4 nebo Praha 8 za organizaci trhů platí, když by bylo logické nechat si za tuto akci přiměřeně zaplatit.

Ředitel obecně prospěšné organizace Kverulant.org Vojtěch Razima k tomu dodává: „Větší otevřenost a jasně nastavené podmínky by pomohly nejen návštěvníkům trhů, ale také zastupitelům, kteří se snaží bojovat s klientelismem, protekcí a úplatky. Proto se Kverulant.org se svými zjištěními obrátil na Pražský magistrát a jednotlivé městské části a vyzval je, aby podmínky pro pořádání farmářských trhů v Praze sjednotili. Je také docela možné, že pokud bude nerovný přístup k jednotlivým pořadatelům nadále trvat, mohl by být příslušnou autoritou vyhodnocen jako nedovolená tržní podpora. Takové šetření prozatím nebudeme iniciovat, protože chceme věřit, že Praha dá celou věc v dohledné době do pořádku.“

Kverulant.org velmi děkuje za pomoc s touto kauzou ing. Pavlovi Bartošovi a paní Nikol Syrovátkové. Byla to právě ona, kdo prvně upozornil veřejnost na tuto problematiku.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
brtník v brlohu
brtník v brlohu
16. 1. 2015 8:32

Ještě v 90tých letech bylo v každém i menším městečku tržiště, většinou provozované přímo místní radnicí. kde bylo plno – prodávajících i kupujících, denně mimo nedělí, místo za celkem symbolický poplatek, pravda stále více využívané Vietnamci, ale většinou se tam prodávalo ovoce a zelenina, sazenice pro zahrádkáře, knížky, a spousta dalších věcí včetně takových co třeba v Rakousku najdeme na něčem čemu tam říkají Flohmarkt. Neříkalo se tomu farmářské trhy a sloužilo to všem. Dneska tato tržiště – pokud přežívají skomírají. Zato máme honosně nazývané něco jako farmářské trhy kde máme předražené něco co je stejně v hypáči.

envi
envi
16. 1. 2015 10:12

Dokud bude možné aby podobné VEŘEJNÉ záležitosti měly na starosti SOUKROMÉ firmy, nikdy to nebude fungovat regulérně a ku prospěchu lidí.

fajt
16. 1. 2015 10:23

na „farmarskych“ trzich radeji nic nekupuji ( zopar trhovcu a jejich praktiky poznam), mam svou rodinu a sebe rad. ..)

r.m.
r.m.
16. 1. 2015 11:43

zneužito je cokoliv nového přijde
z toho důvodu každá novinka poněkud smrdí a stáváme si tím pádem konzervativní krajinou
svým slizem umatlají cokoliv – energii ze slunce, šrotovné i zdravé potraviny přímo od výrobců na place

brtník v brlohu
brtník v brlohu
16. 1. 2015 13:03

r.m. napsal

zneužito je cokoliv nového přijde
z toho důvodu každá novinka poněkud smrdí a stáváme si tím pádem konzervativní krajinou
svým slizem umatlají cokoliv – energii ze slunce, šrotovné i zdravé potraviny přímo od výrobců na place

A básník tím chtěl sdělit … CO ??

lomikel
lomikel
16. 1. 2015 13:30

hele dalsi perla :),
dekodoval bych to tak ze jde o lametaci na nedostatek nadseni k progresivnim inovacim. sel bych hlub a zjistoval kdo ty sociokulturni inovace konstuuje a zavadi do ..
druhym sledem je tam receno ze byt konzervativni je hnusne (slizke) proto budme in s neo progresivni levici

humorne je jak se uz propaganda samogeneruje na nejsnizsich levelech, muze byt neco nize nez outsider, spolecneske hierarchie. uz to neno o, pouzilu je ne gramatiku velikana, o autocenzure ale o autopropagande.

r.m.
r.m.
16. 1. 2015 21:03

víte jak se pozná trefa? podle řevu

lomikel
lomikel
17. 1. 2015 5:08

r.m. :), zkuste vasi ideu prijmu inovaci, a jejich selekce, rozvest.

brtník v brlohu
brtník v brlohu
17. 1. 2015 8:59

r.m. napsal

víte jak se pozná trefa? podle řevu

Proboha – ona ani nepozná řev od huróoonského řehotu :)