Diskuze k článku


 • PPK • 26. května 2015

  Korupce je možná vždy jen tam, kde nějaký člověk s určitými pravomocemi (které mu ovšem předtím někdo dal), něco nejen posuzuje, ale i o tom, co bude dál a za kolik STÁTNÍCH peněz to bude, také i rozhoduje.

  Má-li ovšem takový člověk pravomoc rozhodovat a nemá za to své rozhodování zodpovědnost, rozhodne-li špatně, pak jde o korupci systémovou a tudíž úředníky státu mlčky trpěnou, protože za mlčení se jim nic nestane.

  Jinými slovy, jde o korupci která je nedílně způsobována nejen těmi prvními „rozhodovateli“, ale zejména těmi, kteří mají činnost „rozhodovatelů“ kontrolovat – a nekontrolují.

  Ergo, každou korupci později vykonanou přímo či nepřímo fakticky způsobují ti, kteří takové zákony tvoří a schvalují jejich platnost a účinnost. Je užitečné rovněž vědět, že korupce není nic jiného, než speciální a nejškodlivější systémová forma tržního chování zúčastněných subjektů. Chování, které stát prokazatelně poškozuje a rozkrádá.

  Dříve se tomu říkalo jednoduše: Rozkrádání národního majetku nebo zneužití pravomocí veřejného činitele. Dnes je to porušování povinností při správě cizího majetku. Takže je tu otázka: K čemu má tento stát své prokurátory? Že by jen do televize pro okrasu?

  Každé STÁTNÍ tělo řídí nějaký státní mozek. Ten mozek sídlí v hlavě, řídící stát. Nesídlí v palci u ministerské či nějaké podnikové nohy, jehož pohyb následně uvidíme, když se hlava k tomu pohybu předtím rozhodla a nepodívala se, zda se ten palec hýbe právě tím správným směrem a tou správnou rychlostí k tomu správnému cíli pohybu.

 • Sio • 27. května 2015

  Opravdu netuším co by mohlo stát i třeba jen desítky miliónů, pokud někdo dá dohromady databázi, která může mít řádově desítky tisíc položek a slušně by běhala i na domácím PC. K této databázi se udělá internetový klient s pár formuláři a správcům těch objektů se uloží V RÁMCI JEJICH PRACOVNÍCH POVINNOSTÍ (ani koruna navíc) vyplnit, co je potřeba a pod formulář se podepsat elektronickým podpisem, aby bylo jasno, kdo za pravdivost záznamu odpovídá. Za 10 miliónů to přiveze na flešce malá firmička v pozlaceném kočáře, který bude součástí dodávky. Nabídne pak podporu řekněme za štědrý milión ročně. Zbytek je jen o organizaci, tudíž o tom, aby činovníci dělali to, za co jsou placeni.
  Smlouvy jsou nevypověditelné? OK. A ti co je za stát podepsali nejsou obžalovatelní? Všechny dokumenty musí být podle zákona předloženy k nahlédnutí, pokud o to někdo požádá. Dále pak na těch smlouvách někdo vydělal. Kdo to je? Platí poctivě daně? Nedostal se k zakázce díky korupci? Koho zkorumpoval a jak? Mít fungující policii, honicí psi už by dávno běželi po stopě.
  A to snad ne? Že by byl problém v té naší „demokracii“?