Malý mobilizační experiment

Na dnešek (23. 9.) připadá 80. výročí vyhlášení všeobecné mobilizace, což byla odpověď ČSR na územní nároky Třetí říše. Nechme teď stranou otázku, jestli jsme měli či neměli bojovat, a zaměřme se pouze na mobilizaci samotnou. Podle všech dostupných informací byla zmobilizovaná armáda materiálně i morálně extrémně bojeschopná. Zdůrazňuji morálně, protože vojáci byli motivovaní a odhodlaní, připraveni bránit svoji republiku před agresorem.

To bylo záři 1938.

Střih.

Je září 2018 a vy si zkuste představit mobilizaci v září 2018. Asi se shodneme, že materiálně i organizačně by to byla katastrofa, protože nikdo s branné povinnosti podléhajících občanů nemá ani ponětí, kde by se měl hlásit, a armáda pro ně nemá ani výzbroj ani výstroj, ani ubytovací kapacity, nic. A teď ten mentální experiment: Jaká by asi byla morálka v září 2018 zmobilizovaných? Byli by odhodlaní? Byli by motivovaní? Obětovali by se pro druhé, nebo by se snažili ze služby tak či onak zběhnout? Považovali by vůbec republiku, která je povolala do zbraně, za svoji, nebo k ní měli podobný vztah, jako o dvacet let dříve jejich předchůdci k Rakousko-Uherskému císařství? Našel by se dnes vůbec někdo, kdo by chtěl za republiku bojovat z idealismu? A bylo by dnes vůbec spravedlivé někomu vyčítat, že za zprivatizovanou kolonii nadnárodního kapitálu bojovat nechce? Přemýšlejte…

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
26. 9. 2018 11:47

Otázka také je – „Proti komu by se mobilizovalo ?“

Myslím, že na ochranu jižních hranic by se našlo i dnes dost dobrovolníků …

idiotronic
26. 9. 2018 18:03

Báječně modrá je má vojenská knížka…zpívá Žlutý pes. Když jsem nastoupil do konstrukční kanceláře na počátku mé kariéry, odešel jsem krátce na to na vojnu. Po mně nastoupil držitel modré knížky , který , ještě než jsem se vrátil, obdržel dekret na byt. Já jsem po návratu musel ještě deset let počkat. V roce 1976 se rozdělilo nejvíce bytů v poválečné historii , ale pak nějaký čas nebyly. Co hájit na státě, který mne sice nastrkává do první linie (ve vojenské knížce vlepen povolávací rozkaz pro případ mobilizace), současně mne pověřuje organizací civilní obrany na aktuálním pracovišti v případě napadení… Číst vice »

Dana
Dana
26. 9. 2018 19:07

Vy pacifiste, co mluvite o mobilizaci, vzdyt tech pet a pul vojaku nic nezachrani, samotna Ceska republika by kapitulovala behem nekolika hodin. Toto je znama, fakty podlozena prognoza, nejen od vnejsich analytiku, ale i od ticheho konstatovani ceskych generalu. . Coz je velmi tristni, protoze v budoucnosti se nemusi jednat o typickeho armadniho agresora, ktery prijede s tanky a obsadi vedeni zeme, ale muze se jednat o vyzbrojenou skupinu teroristu, kteri tez sleduji Ceskou republiku a vi, jak a kde je zranitelna. Ciliz by semi-militarni bunky zacali s utokem a rozkladem v miste, ktere je nejslabsi a postupne ziskavali teritorii.… Číst vice »

Aleš
Aleš
27. 9. 2018 19:33

Nikdo svéprávný nebude “ bránit“ Nadnárodní Americkou Teroristickou Organizaci. Ta se sice verbálně honosí tím, že byla založena jako pakt obranný, nicméně tahle čistá absurdita byla celou dobu používána v čistě orwellovském duchu. Válka je mír. Útok je obrana. Bezcitnost je humanita. Nenávist je láska. Zlo je dobro….. Vlastenectví totiž není totéž co dělání užitečného idiota ve prospěch teroristické organizace, a to ani v případě, že má ta organizace a její chapadla globální dosah. Čili srovnávat dnešek a rok 38 a mobilizaci by šlo jen v případě, kdybychom vystoupili z NATO a velký bratr zpoza velké louže by se s… Číst vice »

idiotronic
27. 9. 2018 21:06

Eric Best na svých stránkách v textu

PROČ FDR NESPÁCHAL ATENTÁT NA HITLERA ?

,,Mnoho nadšenců do historie už ví, že americký prezident Franklin Delano Roosevelt vyjádřil v dopise kanadskému premiérovi Mackenzie Kingovi radost amerického lidu nad tím, že se uzavřením Mnichovské dohody mezi 29 a 30, zářím 1938 podařilo odvrátit válku. “
Ignorovat představy mocných a pracovat dlouhodobě proti Hitlerovi vyžadovalo vnitřní odvahu a schopnost riskovat, protože velmoci byly dezorientované (asi ne naposled). V takových souvislostech se mi Edvard Beneš nejeví zbaběle , ale jako odborný politolog.