Miroslav Kalousek: Nechci nikomu vnucovat svůj pocit dobra

Viktor Vereš: Jaký je Váš názor na uprchlíky, protože jste ekonom, zvláště z ekonomické stránky? Existují názory, že by z ekonomických důvodů bylo dobré, abychom jich přijali 40-50 miliónů.

Za prvé nesmíme rezignovat na soucit a solidaritu, jinak nebudeme lidská společnost. Nemáme se nechat ovládat strachem, byť obavy jsou na místě. Osobně jsem poměrně skeptický k možnosti dlouhodobé integrace většího množství uprchlíků na evropském území. To proto, že snad máme jiné mravní vzorce chování. Zakódované odlišnými kulturami, zakódované po staletí. A to tak silně, že se často nedokážeme dohodnout, co je slušné a co je přijatelné. S úctyhodným muslimem, kterého si musím vážit, jako úctyhodné lidské bytosti se často nedohodnu na tom, co je slušné a přijatelné např. ve vztahu k menšinám nebo postavení žen ve společnosti. Prostě to naše kulturní prostředí v nás geneticky zakódovalo určité vzorce chování a sociální rozhled, který, jak nám ukazují zkušenosti řady západních států, nejsou překonatelné během dvou – tří generací. To ve mně vyvolává skepsi.

Já si opravdu nemyslím, že co uprchlík, to terorista, ale uvědomuju si, že on má prostě v sobě svoji kulturu, zažité jiné hodnotové priority, jiné vzorce chování, než máme zažité my, kteří jsme vyrostli v kultuře, která má své základy v antice, judaismu a křesťanství, oni vyrostli v muslimské kultuře. Já vůbec nechci tvrdit, která je lepší, úctyhodnější, na to si nehraju. Ale jsou tak odlišné, že se nedokážeme domluvit, v řadě případů, na tom co to znamená být slušný člověk.

A toto není zlomitelné jednou generací. Já si prostě nemyslím, z tohoto důvodu, že je větší množství uprchlíků dlouhodobě integrovatelné a nechci nikomu vnucovat svůj pocit dobra. Co to znamená integrovat – znamená to přesvědčit ho o tom, že ty mé kulturní vzorce jsou lepší než ty jeho a to já si netroufám. A on to stejně nikdy nepřijme. Takže daleko větší potenciál, včetně mobilizace prostředků, vidím v něčem jiném. Za normálních okolností nemám nic proti golfovým hřištím a cyklostezkám, je to navíc z rozpočtu EU, ale bez toho se asi obejdeme, takže bychom měli tyto zdroje zmobilizovat a použít na to, aby se ti lidé mohli vrátit do své bezpečné, pokud možno i svobodné země. A tam si žít svůj život podle svých zvyklostí. To je podle mne ten potenciál, to je ta pozice, kterou chci obhajovat. K možnosti integrace desítek miliónů uprchlíků na území EU jsem velmi skeptický. Myslím, že by to znamenalo velké trápení, jak pro ty, kteří vyrostli v evropských kulturních podmínkách, tak i v těch muslimských.

Na přednášce Institutu přednášející Adam Smith tvrdil, že nám masová imigrace pomůže. Myslím, že Západ má výborné zkušenost, když ze střední Evropy odcházeli nejschopnější inženýři a doktoři a nyní si snad myslí, že to bude podobné.

Oni se na to dívají úzce ekonomickým pohledem – obohacení pracovní a intelektuální silou. Ale nemůžete se na to nedívat také z hlediska kulturních kořenů, v kterých jsme vyrostli my a ve kterých vyrostli oni.

Myslím, že to nebude fungovat ani z ekonomického hlediska. Mám ČVUT, matematika a fyzika mi vždy šla, nevíte, kde by se daly tyto názory rozporovat?

To byste jim musel vysvětlit, že ekonomie je věda společenská a nikoliv exaktní. Že ta matematika a fyzika jsou krásné v tom, že když teorie je platná, tak když to podle ní vypočtete, tak to tak je. Kdežto ekonomie je věda společenská a tam to můžete spočíst, jak chcete, a když se ti lidé chovají jinak, než vy máte v tom původním předpokladu, tak to nefunguje.

0 0 hlas
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
3. 12. 2015 16:51

Hmmm, dva články s panem Kalouskem … tedy jen dotaz …

„Jak dlouho je pan Kalousek ve vrcholné politice? – Kolik za ty roky stál daňové poplatníky? – co záslužného za ty roky udělal pro ČR a její občany ???“

Myslím, že je čas poslat mu složenku …

Alena
Alena
3. 12. 2015 17:16

ono s tou složenkou, kterou nám kdysi poslal, abychom nedopadli jako Řecko, je to vůbec zajímavé. Zohlednil tam dluhy , které rozpočítal i na nemluvňata. Pomalu by měl přijít čas, zeptat se našich politiků, jak je to s nemovitým majetkem České republiky, odhadovaným v roce 89 na 9 bilionů korun.
Byl to majetek nás všech, tedy dle politiků nikoho? Určitě ne. ta složenka by měla být našim politikům vystavena- a nejenom složenka- viz Ortelova defenestrace

aram
aram
3. 12. 2015 17:41

„Ale jsou tak odlišné, že se nedokážeme domluvit, v řadě případů, na tom co to znamená být slušný člověk.“
To je sice pravda, ale že to říká zrovna on, u kterého slušnost není tou nejviditelnější vlastností. O dalších nemluvě. Schválně kdo přijde na nějakou pozitivní.

Sio
Sio
3. 12. 2015 18:19

Nevím, nějak se zrovna tady ke Kalouskovi nechci vyjadřovat.

Béda
3. 12. 2015 18:38

Zpráva MMF a lékařích, vědeckých pracovnících a jaderných inženýrech z muslimských zemí ve Švédsku: „…Ve včera publikované zprávě MMF se píše, že „narůstající migrace může v budoucnosti způsobit vyšší nezaměstnanost“. Na základě předchozích zkušeností s tempem integrace cizinců do švédské společnosti lze prý předpokládat, že v roce 2020 vzroste nezaměstnanost na 8,5 %. Podle aktuálních údajů švédského úřadu práce je nyní bez práce 21,8 % zaměstnanců narozených mimo Švédsko. To představuje téměř trojnásobek nezaměstnanosti mezi rodilými Švédy, jež činí 7,8 %. Mezinárodní měnový fond také vyjádřil znepokojení nad délkou doby, kdy se přistěhovalci asimilují do většinové společnosti. !!!Po pěti letech… Číst vice »

Sasin
Sasin
3. 12. 2015 21:21

Šmarjá pano, dyk každý musí chápat že DPH s nákupy imigrantů u nás či v Jevropě zvýší kalkulaci harpoagondechajů DPH. Gdyby všichni lidi z planety se nastěhovali do Jevropy a kupovali z viruálního měsíce všechnu spotřebu, byla by totálně nejbohatší v celé galaxii. Takhle nějak si to představují psychopati? Minule Stan říkal, že má má mylý stan, ale že mu do něj nebude táhnout gdyž ho zahřejí všichni a Tribun měl námitky, že by každému nemusel ujít stejně zateplený stan, páč u nás jich máme přece nazbyt. Jen ti naši systémoví imigranti na to nemůžou dosáhnout, páč nejdřívě je musí… Číst vice »

petr
petr
4. 12. 2015 10:50
Vlastimil
Vlastimil
4. 12. 2015 17:56

Když hovoří Kalousek o solidaritě a soucitu, přestávám číst. SCIFI a lži nemusím. Že právě OM se tím zabývají mne překvapilo.