MMF: Drancování světa a ožebračování populace
Duben 24, 2009


Mezinárodní měnový fond je popisován jako jeden z hybatelů globalizace. Státy, které obdrží pomoc od MMF, jsou často nuceny, aby omezily svou suverenitu a následně otevřely své hranice mezinárodním bankám a nadnárodním společnostem. Velká část jejich zdrojů je potom odsáta zahraničními predátory, přičemž obyvatelstvo z takové zahraniční pomoci sbírá jenom drobty. Výsledkem globální hospodářské krize je to, že se mnoho dalších zemí musí obrátit na MMF se žádostí o pomoc. Na posledním zasedání G-20 v Londýně byla úloha MMF rozšířena a její moc dále vystupňována. Zaznělo sice něco málo připomínek k jeho neúčinným postupům a nepříliš hvězdnému výsledku při podpoře rozvoje a šíření demokracie po celém světě, a tak přestože někteří mluví o jeho reformě, MMF pokračuje v současném drancování světa a ožebračování světové populace.


Instituce Mezinárodního měnového fondu a Světové banky byly založeny jako sesterské organizace v důsledku Brettonwoodských dohod z roku 1944. Jsou součástí systému OSN. MMF byl založen, aby pomohl stabilizovat poválečný mezinárodní finanční systém a byl nosnou konstrukcí pro centrální cedulové banky. Poskytuje krátkodobou finanční pomoc státům, které ji potřebují, ale za velmi vysokou cenu. Tyto země jsou Mezinárodním měnovým fondem i Světovou bankou, které pracují v těsné součinnosti, umístěny do svěrací kazajky, je jim nadiktováno, jak si mají počínat ve velkých oblastech svého veřejného života.

 

Některé podmínky MMF, k jejichž přijetí jsou tyto země nuceny, nemohou být popsány jinak, než jako odpudivé, kruté a nedemokratické. Častou předběžnou podmínkou pro pomoc ze strany MMF je devalvace národní měny. Poskytnutí půjček je zpravidla ze strany MMF podmiňováno  snižováním cel, restrikcí vládních podpor a výdajů, vyrovnáním rozpočtů a výprodejem státních institucí do zahraničních rukou. MMF také v některých případech zakazuje růst platů, kterými se tyto země snaží kompenzovat ostrý vzestup cen potravin a dalších komodit. Terči těchto postupů MMF bývají životní prostředí a práva zaměstnanců. Pod maskou pomoci narušenému hospodářství tak  MMF ve skutečnosti pomáhá zahraničním investorům a nadnárodním společnostem. Jenom tím přilévá olej do ohně chaosu a nestability v nejchudších zemích světa.

 

Na posledním summitu G-20 světoví lídři odhlasovali navýšení zdrojů MMF o 750 miliard dolarů. Výsledkem bude zvýšení jeho ústřední role ve sledování a regulaci globálních trhů. MMF bude hrát klíčovou roli při vytváření nového finančního systému. Moc MMF vytvářet peníze je posílena, a její bankéři ji budou schopni ještě více navýšit vydáním tzv. SDR (Special Drawing Rights) za dalších 250 miliard.  Některé země požadují, aby se právě tyto SDR použily jako nová rezervní měna, konkurující dolaru. V nedávném článku, jenž se objevil v časopise New American, napsal William F. Jasper: „Pokud bude MMF pověřen regulací globálního peněžního a finančního systému, k tomu ještě s oprávněním emitovat globální měnu a dluhopisy, tak nebude muset nadále žádat své členské státy ani OSN o příspěvky. MMF bude schopen řídit OSN a mít z toho takové příjmy, že se stane skutečnou světovou vládou.


 …MMF nedávno odsouhlasil úvěr 47 miliard dolarů pro Mexiko, které se tak stalo prvním, ale určitě ne posledním členem G-20, který se ucházel o takový druh pomoci. Doposud také existují dvojí standardy, které nechávají bohatší země používat zvyšování rozpočtů jako nástroj pro řešení krize, zatímco chudší národy jsou nuceny k přísnějším hospodářským omezením.

 

Globální elity mají vizi světa bez hranic. Pokračují v protlačování svého plánu světové vlády prostřednictvím MMF, Světové banky, OSN, Světové obchodní organizace a smluv o ekonomické spolupráci, jako je například NAFTA. Je naší povinností postavit se na odpor tyranii globalizace a čelit zotročování. Nakonec musí zvítězit národní suverenita – pokud máme mít nějakou budoucnost.
 

Dana Gabriel je aktivistkou a nezávislou výzkumnicí, která píše o trhu, globalizaci, suverenitě a mnoha dalších problémech.

 

Zdroj: Borderfire Report

 

Překlad: Stan

 

Redakčně kráceno

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments