Diskuze k článku


 • zajoch • 29. prosince 2014

  Irena • 23. Prosinec 2014

  „Zajoch: Druhá půlka bude o něco delší, zrovna se s ní mořím, ale ještě zajímavější, i zábavnější, slibuji. Prostě jsem neodolala, i když je to taková kláda.“

  Toto uvedla Irena pod první částí Putinovy tiskové konference. Konstatování, že je úprava tak dlouhého videa kláda není vůbec přehnané a od Ireny je to podle mne velklá oběť, která vyžaduje trpělivost a dobrou znalost ruštiny. Ono totiž je něco jiného zhruba porozumět tomu co je slyšet a něco jiného slyšený text výstižně převést do češtiny tak, aby všemu rozuměli všichni. V tom je to cenné co Irena dělá při titulkování videí.
  Druhá část je skutečně zajímavá už tím, že se do prezidenta navezli provokatéři i mimo Ukrajinu, například ten z BBC, jehož Putin usadil stejně důkladně jako v prvém díle Ukra. No a madam Sobčak, to byla ukázka zneužití radikálního přístupu Kadyrova k pokusům o rozvracení jeho republiky. Pro Putina zde bylo dost obtížně odpovídat, ale Kadyrovův mluvčí to skvěle udělal za něj.
  Jak mi bylo řečeno (sama už si tu dobu moc nevybavuji), tak Kadyrov byl nejprve na straně odpůrců Moskvy, až do doby, než mu teroristé zavraždili otce. V tu chvíli se jeho postoj zcela obrátil a stal se z něho radikální zastánce.

 • JanDrda • 29. prosince 2014

  Blahopřeji k perfektně vykonané práci, děkuji.

 • Petrpavel • 29. prosince 2014

  Vřelé díky médiu za zveřejnění i překladatelce! Povinně do škol místo Duky či Havla…
  Mít tak takovouto demokracii a takové politiky u nás …
  Snění o Evropě slovanských národů? Zatím bohužel. Poslechněte si vyjádření Putina cca v času 1:07:20 ….

 • aram • 29. prosince 2014

  Připojuji se k poděkování paní Ireně. Téměř dvě hodiny, to je pro mne, i pro poslech v češtině, v této chvíli tak náročné, že si to budu muset dávkovat.
  Dodatečné díky i za první část.

 • Irena • 29. prosince 2014

  Děkuji paní Zajoch za uznání.
  PetrPavel, pořád jsem čekala, kdy konečně někdo zareaguje na tu otázku od čečenského tiskového mluvčího, musím říci, že jste první. Je smutné, že podobné otázky musí zadávat Čečenec!

 • Irena • 29. prosince 2014

  PS: Ještě k té Sobčak, jsem se dívala na Vesti s Dmitrijem Kiseljovym a ten říkal, že na žádných federálních kanálech nikdy nikdo termín „židobanderovec“ nepoužil! Takže ona vlastně tímto způsobem zase šíří falešné informace. A k té poznámce Putina o Kiplingovi je tady jeden úryvek z Knihy džunglí:

  Přes všechnu pohmožděnost, ospalost a vyhladovělost neubránil se Mauglí smíchu, když ho dvacet Bandarů (Bandar lógů) najednou začalo přesvědčovat, jací jsou slavní a moudří a silní a mírní a jak je hloupé, když od nich chce odejít. „Jsme slavní. Jsme svobodní. Jsme úžasní. Jsme z celé džungle nejúžasnější! Říkáme to všichni, bude to tedy pravda,“ hulákali na něho. „Protože jsi mezi námi poprvé a naše slovo zaneseš obyvatelům džungle, aby si nás napříště všímali, povíme ti, jací jsme výtečníci.“ Mauglí se nebránil. Na terasách se sešli stovky opic a poslouchali opičí řečníky, jak velebí Bandary. Když došel řečníkovi dech, všichni naráz zahulákali: „Je to tak. Říkáme to všichni.“ Mauglí pokyvoval a mžoural a na všechno odpovídal: „Ano.“ Z toho rámusu mu šla hlava kolem. „Snad je všechny pokousal šakal Tabákí“, řekl si, „a oni se pominuli. Vždyť je to dívání neboli pominutost.“

 • Lex • 29. prosince 2014

  Sledoval jsem tiskovou konferenci Vladimíra Vladimíroviče v přímém přenosu na ČT 24 se simultánním tlumočením.
  Musím říct, že tento způsob sledování (záznam s titulky) se mi jeví mnohem přátelštější pro diváka a posluchače, umožňuje lépe sledovat intonaci mluvčího i jeho emocionální náboj. Výhodou je i možnost vrátit si záznam a porovnávat.
  A to tím spíše, nakolik je „Irenin“ překlad perfektní. Skládám hlubokou poklonu autorce překladu a titulků.

  Pokud pak jde o prezidenta Putina a „naši“ oficiální nenávist k němu, nemohu se ubránit tristní představě, že by na jeho místě seděl „Bohuš“, Zaorálka raději ani nebudu jmenovat.
  Jen pokud jde o Putinovo přesvědčení o přetrvávajících vnitřních svazcích ve slovanských národech, nevím, nevím. Aspoň pokud jde o ten náš, myslím, že vítězství mamonu a vydraxlovaných mozků ve vztahu k základním lidským hodnotám je definitivní.
  Já vím, Werich….