Zamyšlení o národnostní a rasové nesnášenlivosti

Kde se v nás lidech bere ta národnostní a rasová nesnášenlivost? Skutečně je to v naší lidské přirozenosti? Nebo jsou ony vášně nenávisti někým záměrně rozněcovány? Jsem přesvědčený o tom, že jsou záměrně vyvolávány a to jenom kvůli něčímu osobnímu prospěchu.

Nemám nějaké obzvláště velké zkušeností s tzv. cizími etniky, ale nějaké přece jen mám. Třeba mám jakési známé v Bavorsku, mezi cikány znám také docela dost lidí, taktéž se znám s několika Vietnamci a dokonce se přátelím s muslimy. A nemám s nimi naprosto žádné problémy a ani oni se mnou, docela si vzájemně rozumíme. Možná je to tím, že vlastně nejsem rasově čistý Čech ba ani Moravan. Moje babička totiž pocházela z Uher, takže vlastně po babičce jsem Maďar. Tak mne teď napadlo, že bych si mohl zažádat o maďarské občanství, měl bych pak dvojí, jak maďarské, tak české. Na maďarské občanství bych byl docela hrdý (sebevědomý vlastenec), neboť bych se oháněl a vyzvedával slavné stránky maďarských dějin a bylo by na co být hrdý. Už jenom fakt, že v tom moři Slovanů a Germánů se nerozplynuli a udrželi státnost a svébytnost, je obdivuhodný. Zapomíná se také na skutečnost, že sami, za naprosto nečinného přihlížení jiných států Evropy, zastavili pronikání muslimských Osmanů, a křesťanská Evropa jim nepomohla jediným vojákem a už vůbec ne finančně. Asi si mysleli, že když si Turci Uhry vezmou, že to nebude nikomu vadit, stejně jsou s Maďary pouze potíže.

No a Maďaři po docela drsných vojenských střetech uzavřeli s muslimy dohodu o hranicích a vzájemném neútočení, dokonce spolu navzájem obchodovali a udržovali málem přátelské vztahy. Však také jeden sebevědomý maďarský vládce poslal vzkaz či jakési upozornění papeži asi tohoto znění: „Jestli ještě jednou budeš blbě kecat proti mé osobě, jestli proneseš proti mé královské Výsosti ještě jednu jedinou větu, tak se spojím s muslimy a vyženeme tě z Říma.“ A byl klid, papež už mlčel.

Dnes je podobným frajerem Viktor Orbán. Když za ním přijela delegace MMF a chtěla mu nabídnout další půjčky, tak Viktor Orbán pronesl, že nemá čas na nějaké jednání, neb jde hrát golf. (Pěkná urážka, co?) Také nařídil splatit jednorázově veškeré závazky vůči MMF, takže nebylo s kým a ani o čem jednat. Další dny před novináři pronesl, že liberalismus se neosvědčil a že proto vyhnal MMF ze země. Pokračoval tím, že: „Po vzoru Ruska musíme opustit liberální hodnoty a principy budování společnosti, protože liberální hodnoty ve Spojených státech dnes představují korupci, sex a násilí.“

A Merkelová se smyslem pro humor uštěpačně prohodila ironickou poznámku (zareagovala) zase takto: „To budeme asi muset poslat do Maďarska nějaké komando.“ Určitě tím myslela, že to komando násilím vytáhne Orbána z golfového hřiště a přivede (přinese, přinutí) ho jednat se zástupci MMF. Nebo že by tím myslela něco jiného? Orbán to ovšem má v parlamentu docela zábavné, třeba když jeden z poslanců za řečnickým pultem pronesl: „Neznám hranice maďarsko-slovenské, znám pouze hranice maďarsko-polské.“ – a sklidil bouřlivý potlesk, tak to moc k smíchu nebylo. Tento bod ovšem maďarský parlament nezařadil k projednávání a už vůbec ne k hlasování.

A jsme u státních hranic a u mé babičky, která byla z Uher. Vesnička, kde se narodila, byla vzdálená od naší vesničky necelé čtyři kilometry, přes kopec, dnes je samozřejmě na Slovensku, ale tehdy to byly Horní Uhry. Hranice sice byla osázena hraničními kameny, ale obyvatelé to nějak nebrali na vědomí, vždyť mluvili stejným nářečím a spousta z nich byla spřízněna rodinnými svazky, takže i pole měli třeba v obou vesnických katastrech (v Uhrách a na Moravě). Tehdy žádní celníci ani nějací pohraničníci nefungovali. Akorát babiččiny daně šly do Budapešti a dědovy daně šly do Vídně, to byl mezi nimi jediný rozdíl. Ostatně, proč vlastně evropské státy a státečky, knížectví a všelijaká feudální panství neustále mezi sebou válčily? Šlo pouze o kus území s pár vesničkami a samotami, z nichž šlo vybírat daně, prostě loupit.

I můj otec se ještě narodil v soustátí Rakousko-Uhersko. Ještě třeba pamatuji, když jsme například přijeli na Myjavu, kde byly běžně k dostání banány a pomeranče, a mluvili po našem, nikdo nepochyboval o tom, že jsme ze Slovenska, nářečí horňácké je skoro totožné s nářečím záhoráckým. Moje maminka, babička i prababička nosily snad neustále na hlavě šátky a žádné muslimky to nebyly, nýbrž byly pravověrné katoličky, proto vůbec nechápu ty dnešní žabomyší spory o nošení šátků. No a kdo a proč má zájem na tom, abych já nenáviděl své příbuzné na Slovensku (v Uhrách) a oni mne? Není to nějak nekale podivné a podezřele zvláštní?

Občas pěkně „vytočím“ spolusedící u piva, když totiž začnou něco o cikánech, tož pronesu, že po babičce jsem cikán a ještě navíc z Maďarska a jestli jim teda nevadí, že se mnou sedí u jednoho stolu. Podobně když začne jeden spolusedící celkem mdlého ducha hrubě nadávat a urážet židy, tož pronesu, že po babičce jsem žid a jestli mu nevadí, že sedí s židem u jednoho stolu, a je po nadávání. Kdyby mne moje babička z Uher slyšela, co všechno na ni svádím…, určitě by se tomu ale srdečně smála.

Cikáni prý kradou a nepracují. Jistěže, mohou být mezi nimi i takoví, stejně tak jako mezi bílými. Nepracujících je u nás skoro milión. Cikánů dle odhadů žije u nás kolem dvě stě tisíc. Tedy nepracujících bílých je nejméně pětkrát více! A kradení? Jeden jediný Bém či jeden jediný Pitr (a podobní týpci jako Chrenek, Kellner, Bakala) toho nakradl mnohonásobně více než všichni cikáni v republice dohromady. Takže kdo asi má zájem, aby se všechno svádělo na cikány? Zajisté ti velkozloději, aby se ty jejich veleloupeže zakryly. No a televize ochotně plní jejich zadání a šíří nenávist. Jako starý ortodoxní marxista a darwinista jsem přesvědčený, že hmotné (sociální) podmínky mají rozhodující vliv na chování a jednání lidí, tedy nikoliv nějaké humanitní ideály či jakási judeokřesťanská morálka, což považuji za ničím nepodložené žvásty na oblbování obyvatel.

Ve škole jsem učil spoustu cikánských dětí a nikdy jsem s nimi neměl sebemenší problémy ani kázeňské ani učební. Někteří žáci jako Ondra, Jana, Hela, Zuzi, Valentýnka… byli dokonce lepší průměr, takoví dvojkaři, podnes mne srdečně zdraví a znají se ke mně. Otec Ondry se jmenoval Martin a jako desetileté dítě si prošel Osvětim (Auschwitz). Jednou za mnou přišel, abych mu přečetl lejstro, kterým se mu přiznává jakési jednorázové odškodnění. Sice mu to určitě přečetly jeho děti, které jsem učil, ale chtěl to mít potvrzeno nejen od nich, ale i ode mne. Byl negramotný, ale velice pracovitý a sympatický člověk. Tak jsme spolu seděli, pili kafé a pokuřovali a probírali vše možné. Chtěl jsem, aby mi něco řekl o tom věznění. Řekl to velice stručně: „Ráno nám dali chleba a vodu a potom už nic. Ale když přišli sovětští vojáci, to už bylo dobře.“ Víc jsem z něho nedostal, ač jsem se snažil sebevíc. S dalším cikánem, mým jmenovcem Jendou, docela kamarádím. Jeho manželka je dětská zdravotní sestra. Od Jendy jsem si půjčoval fotoaparát. On totiž pracoval ve slévárně, dříč, a samozřejmě měl mnohem větší plat a tak si mohl dovolit koupit pořádný foťák, já měl jenom takový obyčejný na kinofilm, už ani nevím, jak se jmenoval, ale stál kolem 240 korun, no a když jsem chtěl udělat pořádný snímek, tož jedině z fotoaparátu od něho. Chodívali jsme spolu docela často na pivo a jednou, těsně po převratu, jsme seděli u piva a mladí fracci s vyholenou hlavou začali vyřvávat, že cikáni mezi bílýma nemají co dělat, přitom jim jeho manželka ještě nedávno v nemocnici utírala zadečky. Zajímavé bylo, že tihle skinheadi byli vnuci komunistů, čemuž jsem se teda velice podivoval. Tož jsem je upozornil, aby se uklidnili a šli si vyřvávat ke svým, tady na vaše řeči nikdo není zvědavý. A poslechli, přece jenom asi zapůsobilo to, že jsem je ještě nedávno učil ve škole. Ale Jenda přestal chodit na pivo.

Před pár lety jsem četl knihu, prý vědecké pojednání, od Petra Bakaláře, nar. 1970 – Tabu v sociálních vědách (Votobia Praha 2003). Autor v ní „vědeckými metodami“ dokazuje, že mozek lidí s jinou barvou kůže než je bílá, je méněcenný a že jejich mozek je hluboce pod úrovní mozku bílého jedince. Přikládá spoustu grafů a statistických dat, která to prý dokazují. Místo aby se vědecká obec rozhořčila a požadovala postavení autora před soud, tak se hovořilo o tom, že v něčem má pravdu, ale v něčem se mýlí, aniž by uvedli, v čem se mýlí a v čem má pravdu. Byla to kniha – bestseler. Osobně jsem byl skutečně přímo znechucen při čtení oné publikace a divil jsem se, jak je možné vůbec to vydat jako vědeckou práci. A takových podobných publikací a nenávistných textů vychází spousta, holt máme demokracii. Takže co z toho vyplývá? Propagace fašistických myšlenek o nerovnosti ras je už u nás naprosto běžná záležitost, naši někteří politici otevřeně podporují fašisty na Ukrajině, je to potom k divení? Prostě fašismus jak víno – a nikdo neprotestuje! Vědecká obec k tomu mlčí a umělci se přidávají k fašizujícím bojůvkám! U nás najdeme spousty pravověrných fašistů nejenom v parlamentu, třeba populární Liana Janáčková, extrémní Roman Joch, otec a syn Bendové, kníže apod. Duka nás nestydatě nazval „lůzou na Václaváku“ a Graubner varuje: „Pozor na vládu lůzy, která touží po pevné ruce“. Přitom jim sebeméně ale ani malilinko nevadí vláda silné pevné ruky banksterů, to je dle nich v pořádku. Zjevné náznaky fašistického myšlení lze pozorovat i v jednání Bruselu a přímo nepokrytě otevřeně v NATO. Důsledky budou šílené, hnědý mor se šíří a šíří…

Ještě jenom tak krátce o komunitě Vietnamců. Kdysi dávno jsem krátce pracoval v učilišti, kde byli i studenti z Vietnamu. První dny mi všichni, tedy všech 40 studentů splývalo k nerozeznání, jeden jako druhý, až tak za 14 dnů jsem je teprve začal rozlišovat. Byli to inteligentní, slušní, pracovití lidé. Během roku zvládli bezvadně češtinu, což já bych během roku vietnamštinu určitě nezvládl. Všichni byli už maturanti z domoviny. Jeden z nich, jménem Tu byl dokonce kapitán a vyznamenaný za hrdinství při odrážení čínské trestné či kárné výpravy do Vietnamu. Druhý Le Van Ty mi ušil džíny, tehdy to byla vzácnost, vlastně mi je daroval. Ředitelem učiliště byl Ing. Škoda, který jim ovšem jinak než Rákosníci neřekl, však byl právem komunisty z KNV odborem školství odvolán z funkce. Slavil jsem s nimi jejich svátek Nového roku a vzpomínám na ně jen a pouze v dobrém, byli to vynikající lidé. Vietnamské trhovce neznám, akorát několik jejich dětí, což jsou typičtí jedničkáři, nadmíru nadané děti, až mi to připadalo, že jsou mentálně na mnohem vyšší úrovni než naše děti, než děti domorodců.

Muslimové a já

Moji dobří známí Jirka a Rosťa si každoročně o prázdninách udělají výpravu na motorkách, loni si zajeli za polární kruh a letos projeli střední Asii, hlavně Kazachstán. Samozřejmě mají kameru a tak jsem shlédl jejich jedinečné záběry. Kdybych byl o několik desetiletí mladší, hned bych s nimi jel. Byli tam více než tři týdny a nesetkali se ani s jedním jediným teroristou. Muslimové jsou velice příjemní a velice pohostinní lidé, což, jak říkali, se u nás nevidí, akorát kumys jim nechutnal. Takže nás redaktoři televize, žurnalisté a politici, ať se sebevíce snaží, velice těžko přesvědčí o tom, že muslimové jsou teroristé a naši nepřátelé, vždyť máme přímé osobní zkušenosti naprosto opačné. Je skutečností, že spousta muslimů je v Německu i ve Francii a Anglii a že s nimi mají uvedené státy problémy. Jenomže proč jsou tady, proč sem do Evropy přišli? Němci ve velkém zvali Turky a využívali je jako velice levnou pracovní sílu, dnes už jich tolik nepotřebují, už jim začínají vadit. Dobře Němcům tak, přece je neměli zvát a tvrdě vykořisťovat!

Ve Francii mají s muslimskou populací také velké problémy, jejich muslimové se dokonce bouří. A proč je jich tolik ve Francii? To se ovšem musíme vrátit do šedesátých let minulého století. Tehdy jsem studoval a převelice jsem se divil několika věcem, třeba že v USA teprve tehdy konečně zrušili segregaci, to bylo pro mne docela neuvěřitelné. U nás v té době nikoho ani ve snu nenapadlo, že by třeba cikáni měli mít zvlášť školy, kina, vyhrazené místa ve vlaku či zvlášť autobusy, to by bylo pro nás tehdy naprosto nepředstavitelné. (Když se narodil můj děda, bylo v USA zrušeno otroctví, když jsem maturoval, byla v USA zrušena segregace, co nám má takový stát co kázat o demokracii a žvástat cosi o lidských právech?) A právě v té době probíhala také tzv. Alžírská válka o nezávislost (1954 až 1962). Před válkou o nezávislost bylo Tunisko, Maroko a Alžír tzv. Francouzská severní Afrika, byla to kolonie, kde byl dostatek levné pracovní síly bez jakýchkoli práv pro alžírské muslimy. De Gaulle vnutil Alžířanům ústavu. (Kdo nehlasoval pro ústavu, byl zastřelen.) O těch osmi letech války, o drastickém vyvražďování celých vesnic, o mučení… referovaly tehdejší noviny docela objektivně. Vycházely dokonce i brožury západních novinářů o francouzské bestialitě a neuvěřitelné brutalitě. Fakta lze dohledat na internetu. Při čtení těchto zpráv jsem byl tehdy docela v šoku. (Pravdoláskaři by si mohli porovnat francouzskou okupaci Alžíru s okupací naší země v roce 1968!) A když byla Francie nucena uznat samostatnost Alžíru, tak ze země odešla obrovská spousta muslimů, neboť jako „kolaboranti“ s okupační správou by přišli většinou o život. Byli to muslimští úředníci, pošťáci, výpravčí, učitelé, mistři v podnicích, lékaři, prostě všichni ti, kteří jakoby „kolaborovali“ s francouzskými okupačními úřady, no ale bez takových lidí žádná okupační moc nefunguje. Protože měli francouzské občanství, odešli do Francie, kam jinam by také šli?

Takže co dělali Francouzi v Alžíru? Přece přinášeli civilizaci muslimům, kteří o to ovšem ale vůbec nestáli. A těch mrtvých! A co dělali ve Vietnamu nejdříve Francouzi a potom Američané? Co Angličané v Číně? Také přinášeli civilizaci? Přinášeli tam naše hodnoty, které ovšem nikdo nechtěl! Závěr je jasný – muslimy k nám jsme si přivedli my! Žádné že oni se k nám cpou! Nejdříve jsme se násilně cpali my k nim!

Přátelím se s jedním muslimem, který ještě za sovětské éry u nás vystudoval, oženil se, mají děti a má české občanství. Občas se sejdeme, většinou na zahradě, a na takovém přátelském posezení probíráme vše možné. Smějeme se surrealisticko-dadaistickým zprávám našich televizních novin, probíráme i současné politické záležitosti, třeba že by kníže Schwarzenberg mohlo klidně koupit lodě Mistral, které Francie nechce dodat Rusku, ač jsou už dopředu zaplacené a EU ani USA je nechtějí koupit, protože zase nemají prachy, ať je tedy kníže koupí (i penále zaplatí zajisté), vždyť mu patří čtvrtina naší republiky, klidně si to může dovolit, a jak by se na přehradě pod Orlíkem ty lodičky pěkně vyjímaly, těch turistů co by tam přijíždělo, investice by se mu brzy vrátila.

Samozřejmě dojde i na ženskou otázku a na jejich utlačování. Co si budeme nalhávat cosi o podřízenosti žen, jenom se podívejte po svém okolí a uzříte, že většina žen mává se svými mužíčky dle libosti (znám z vlastní zkušenosti) a to platí i pro muslimky, mohl by zkusit manžílek odporovat. Však také většina muslimských žen nechce nějaké změny a už vůbec ne dle našich evropských rad, neboť jejich práva (hlavně hmotná) jsou zákonem (Koránem) upravena daleko lépe než práva žen u nás. Prastaré přísloví praví: Slepice také ví, že svítá, ale nechají to oznámit kohoutovi.

Faríz taky vyprávěl, jak ho hned ráno druhý den po 11. září navštívili tři pánové, ukázali odznaky BIS a chtěli doklady. Holt tajná policie ho musela zkontrolovat, vždyť je muslim a co kdyby na tom zřícení měl podíl, že? Takže naši chrabří bisáci mají přesné seznamy muslimů u nás i když tu žijí třeba třicet let, no frajeři, že? Vedou i seznamy ateistů? Asi jo. Kam se hrabe bývalá StB, to BISka je lepší.

Od kteréhosi spolusedícího zazněla otázka, kde se jeho původní domovina nachází. A já jako všeznalec urychleně pronesl – no kousek pod Kavkazem. Faríz zavrtěl hlavou, že pod Kavkazem nikoliv, nýbrž pod Hindúkušem. Tak jsem si trhl ale pěknou ostudu ve znalostech zeměpisu. Jeho mateřský jazyk přitom není ruština, ač ji také dokonale ovládá, nýbrž jeden z íránských jazyků.

Popíjíme vodku, neb Alláh to nevidí, vždyť už se setmělo. Bavíme se o ruské historii, tedy o ruském impériu a oba máme totožné názory, ač on vyrůstal v muslimském prostředí a k islámu se hrdě hlásí, u obou nás sklízí obdiv Putin. Stačí srovnat racionální a jasná vyjádření Putina a Lavrova v kontrastu s bláboly a žvásty Obamy a Kerryho, to je nebe a dudy.

Oba milujeme Antona Pavloviče Čechova a vůbec celou ruskou a sovětskou literaturu, v tomto tématu si docela rozumíme ba až přímo souzníme. Ač on je muslim a já ateista, jsme oba zapálení rusofilové.

A závěrem jsem vyprávěl historku, kterou popisuje můj oblíbený Anton Pavlovič Čechov. Popisuje setkání petrohradských intelektuálů-spisovatelů kolem roku 1880, tedy ruské smetánky, výkvětu Ruska. Když se jeden z těch intelektuálů vyslovil, že Číňané, Mongolové či Kazaši… jsou méněcenní, tak při rozloučení mu nikdo nepodal ruku. Doklad, že v ani v carském Rusku neexistovala nějaká nadřazenost jednoho národa nad druhým (jak je obvyklé v Evropě).

To u nás v Česku by to dopadlo stejně, akorát s opačným vyzněním. Kdyby totiž na takové slezině pražských intelektuálů některý z nich pronesl, že lidé jsou si rovni, tak tomu by nikdo na rozloučenou ruku nepodal, neboť je realita, že lidi si rovni nejsou, přece lidé jsou si nerovni už i před narozením, vždyť to je nepopíratelný fakt.

1 1 hlas
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
78 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
25. 10. 2014 12:28

Krásný, s citem napsaný článek. Radost k počtení a k zamyšlení.

Ladislav Hinner
Ladislav Hinner
25. 10. 2014 12:58

Budu se s prominutím opakovat : Xenofobie a následně obrana před cizorodým se objevuje už v buněčné struktuře. Má přirozený (genetický) základ ( i když na buněčné úrovni nelze mluvit o vědomé xenofobií) a pokračuje po linii individua i ve společenském (sociálním) prostředí. Má své modifikované projevy na úrovni sociálních skupin, náboženských společenství, rodů, národa i ras a působí i napříč těmito množinami, v závislosti na individuální či obecné preferenci hodnot. Potřeba bezpečí pudí k náklonnosti ke stejnému, protože je to vědomí podobnosti, která svou opakovatelností uklidňuje a dává možnost snadnější předvídatelností budoucího vývoje. Vědomí společné hierarchie hodnot, společných kulturních… Číst vice »

Ladys
Ladys
25. 10. 2014 14:05

Myslím, že pan Kadubec nám chce svými, ač jistě pravdivými, historkami o jeho skvělých kamarádech a historii jeho rodiny navodit pocit naivního idealismu, abychom si vzali myšlenku tzv. multikulti za svou a má být také zřejmě jeho obhajobou. Jeho hlavní kartou má být v článku nejspíš polemika o méněcennosti (tedy údajně někým prosazované nadřazenosti některých ras), ale o to z hlediska naší bezpečnosti do budoucna vůbec nyní nejde. Nezbývá mi bohužel nic jiného, než pouze opakovat slova z předchozího příspěvku: „Současná (a ať už vnucená s určitým záměrem, nebo z naivity) přemíra tolerance vůči cizímu je umělá (a řekl bych… Číst vice »

Béda
25. 10. 2014 14:12

Ladislav Hinner

zajímavá úvaha. Z toho plyne že je potřeba se zamýšlet nad kořeny „multikulti tolerance“, která tkví prapůvodně v ekonomických zájmech kapitálu nikoliv v nějaké toleranci (pány na bavlníkových plantážích ani pány služebnictva dovezeného z kolonií snad není potřeba podezírat z přemíry tolerance), který využívá různé formy otrocké a „otrocké“práce nepředvídaje dalekosáhlých důsledků, zrovna tak jako je potřeba se zamýšlet nad „tolerancí“ vývozu svých hodnot násilím do jiného hodnotového prostředí a jeho zpětnými důsledky a pod.. Jak se říká jména hloupých na všech sloupích. O americké a britské imperiální zahraniční politice to platí dvojnmásob.

orinoko
orinoko
25. 10. 2014 14:17

Tak hned na úvod se mi vybavil jeden vtip: “ Všichni jste blázni, jenom já jsem letadlo.“ A když už jsem u vtipu, tak přidám jeden „ženský“ k předešlému: Dcera se ptá matky: „Mám si pořídit chlapa nebo psa?“ – „To záleží na tom, jestli chceš mít posraný koberec anebo celý život.“ Tak Kadubec má slabost pro Maďary a Maďarsko? To je sympatické. Já také. Sám pořádně nevím, kde se to vzalo, ale může za to snad maďarský bigbít sedmdesátých let, první zahraniční čundr s partnerkou na Balatonu, přičemž jsme se po Maďarsku pohybovali stopem , tehdy dokonce i na… Číst vice »

Béda
25. 10. 2014 14:25

Jinak pokud jde o podobnost, totožnost a stejnost. V čem je Čech/ Česko stejné jako kupř Američan/USA, Brit/VB, Němec/ Německo? Není stejný. Stejný není dokonce ani každý Čech. Nikdo snad nechce tvrdit, že pan Babiš/Bakala a zemědělec/horník na jeho majetku jsou stejní, neřkuli totožní, že mají totožný původ, totožné vzdělání, totožné materiální podmínky, totožné zájmy, totožné cíle…?

Ladys
Ladys
25. 10. 2014 14:57

orinoko, také rád vzpomínám, třeba na Élő Omegu, ještě mám někde desky. Maďaři jsou mi vůbec sympatičtí, zejména pak v poslední době svým odporem k rektálnímu alpinismu.

Irena
25. 10. 2014 15:45

A já si myslím, že tento článek napsal „opravdový člověk“.

lomikel
lomikel
25. 10. 2014 16:01

pojdme vytezit clanek :) – lide si nejsou rovni de fakto/od prirozeni/etc., jedina potencialni rovnost je ta ktera je popsana, pokud k timu legislativci/zastu pytele tihnou, v zakonech, tedy lide si mohu byt, ve velmi priznivych podminkach, rovni pred zakonem. a to jen tehdy jsou li sbjekty dane spolecenske organizace(e.q. statu) ktera zakony prijala a ma prostredky k jejich prosazeni. – ergo kladivko, lide existuji jako subjetky konkretni spolecneske organizace, pokud se rozhodnou odmigrovat do jine nemaji ze zakona prava jako clenoce teto organizace ( do te doby nez jim jsou udelane/pokud jim jsou udelana), pred zakonem jsou ted neplnopravni,… Číst vice »

lomikel
lomikel
25. 10. 2014 16:02

Irena napsal

A já si myslím, že tento článek napsal „opravdový člověk“.

Meresjev ?

orinoko
orinoko
25. 10. 2014 16:06

Maďaři byli mistři ploužáků. Jednu dobu měli údajně nejvyšší sebevražednost v Evropě. Jsou to velcí srdcaři. A dneska jsou jedničky v rezistenci. Ostatně hned po skončení „balkánské“ kampaně vyházeli emerický army sbor ze svého území poté, co zjistili , že se McKarboš robocop chová jako dobytek.

https://www.youtube.com/watch?v=MKnAEeZBLtY kapela Marathon

https://www.youtube.com/watch?v=J58cwSfyTrs Omega

https://www.youtube.com/watch?v=a_x1eKJNYek Locomotiv GT

https://www.youtube.com/watch?v=ii-iwzoJh2k Bikini – bohulibý název

https://www.youtube.com/watch?v=QxV8kHwEwMc Omega

Je to zvláštní , v Maďarsku jsem měl pocit, že je to tam nějaké jiné s cikány než u nás. A jídlo si tam vždycky objednávám podle konzumentů vedle.

orinoko
orinoko
25. 10. 2014 16:13

Rasová a národnostní nesnášenlivost mnohdy pramení ze stereotypů nasbíraných v průběhu času v konkrétních dějinných a prozaických souvislostech. Někdy jsou tyto stereotypy zavádějící , ale jindy jsou nikoli křivým zrcadlem určitého geoetnika.
Tak například jako méněcenná hovada já osobně vnímám zhmotnělou tmu, která uřezává klitoris.

dixi
25. 10. 2014 16:27

Připojuji se k Ireně, tak uvažuje a sděluje své myšlenky opravdový člověk. Díky za krásný článek, byť jej někdo nazve naivně idealistickým, jsem přesvědčena, že právě takového idealismu je potřeba.

cnemo
25. 10. 2014 16:29

Ladislav Hinner napsal Xenofobie a následně obrana před cizorodým se objevuje už v buněčné struktuře. Má přirozený (genetický) základ ( i když na buněčné úrovni nelze mluvit o vědomé xenofobií) a pokračuje po linii individua i ve společenském (sociálním) prostředí. Má své modifikované projevy na úrovni sociálních skupin, náboženských společenství, rodů, národa i ras a působí i napříč těmito množinami, v závislosti na individuální či obecné preferenci hodnot. Pane Hinnere, článek ve velmi podobném duchu mám rozepsaný, ale ještě jsem neměl odvahu to pustit. Máte naprostou pravdu, snad bych ještě dodal, že obdoba „xenofóbie“ funguje ještě o stupeň níže, na… Číst vice »

Alena
Alena
25. 10. 2014 16:33

ruku na srdce, diskutující, jste rasisti. Plkat s muslimem u vínečka či jiného alkoholu, rozplývat se nad pracovitým Vietnamcem je jedna věc, a druhá věc je, pokud by Vám ten Vietnamec či muslim kraloval, vládl nad Vámi, a nařizoval své náboženství a své zvyky. Proč jste nesnášenliví? stačil článek o Moravě, kdy jsem propagovala POUZE spolkové zřízení, jako je v Rakousku či v Německu, neboli odbourání 14- ti krajů- místo toho 3 spolkové země, a byla jsem označena za osobu, která chce rozdmýchávat nepokoje podobně jako na Ukrajině!!!! Směšné- opravdu- papaláši těch 14- ti krajů by přišlo o svá koryta,… Číst vice »

cnemo
25. 10. 2014 16:33

Prostě, zbavit člověka nesnášenlivost, xenofobie a rasismu (v dnešním expandovaném smyslu slova) je jako chtít odříznout z pemanentního magnetu severní pól, z principu věci to nejde.

Béda
25. 10. 2014 16:39

cnemo, jak a proč se na západ ti muslimové, latinoameričané, afričtí černoši vyznávající jiné hodnoty dostali/ dostávají? Zde máme několik otázek. Odkdy se tak děje? Kdo a proč jim to umožnil? Jaké byli jeho pohnutky? Další otázka. Proč český stát podporuje války v jiných zemích? Máte vy anebo běžný český občan něco proti Libyjcům, Iráčanům, Afgháncům, nyní ruské menšině na jihovýchodě Ukrajiny, Syřanům? Já nemám. Vůbec nemám potřebu s nimi válčit ani takové války podporovat. Z těch válek nic dobrého nevzešlo. Leda příliv uprchlíků, nárůst odporu a specifická forma odporu – terorismus, podporovaná nositeli skryté „rasové“ a jiné „humanity“ –… Číst vice »

Alena
Alena
25. 10. 2014 16:46

panu Kadlubcovi bych doporučila tento dokument
http://www.nwoo.org/2014/10/22/sodoma-o-cem-je-fenomen-lgbt/
stvořen pravděpodobně pravoslavnými ruskými kruhy, podle mne trochu přitažený za vlasy, ale přesto v mnohém pravdivý. Naprosté zbourání křesťanství- a tím nemyslím mocenskou strukturu Vatikánu- nepřinese této zemi nic dobrého

orinoko
orinoko
25. 10. 2014 16:47

Toto byl dobrý člověk. A kolem něj mnoho jiných.

http://www.novinky.cz/kultura/351705-zemrel-jack-bruce-legendarni-baskytarista-erika-claptona.html

A toto je verze dneska už skutečného evergreenu, kdy si vedle sebe stoupli starý pardál a jedna ze současných kytarových hvězd – Joe Bonamassa.

A jde také podle mého názoru o jednu z nejlepších verzí této skladby pocházející od Cream.

https://www.youtube.com/watch?v=oHGEX8AaTEI

A dál lze hovořit o lidech. Ti se vyskytují bohužel v daleko menší míře než obludé.

orinoko
orinoko
25. 10. 2014 16:49

Dle očekávání tu přistál pseudoproblém.

Alena
Alena
25. 10. 2014 16:53

krása národů je v jejich proměnlivosti, v tom, že jsou jako květiny ve věnci, které mají jinou vůni, barvu a tvary. A výměna mezi národy by měla existovat, jeden národ může obohatit ten druhý, vzájemně se od sebe učí. Multikulti toto stírá, a vede k snadnější manipulaci s celým světem. Proč se dnes nemluví o tom, že rodina je základem státu? Ať žije NWO, propagovaný i na tomto serveru

Alena
Alena
25. 10. 2014 16:54

orinoko napsal

Dle očekávání tu přistál pseudoproblém.

ale je jen pouze váš, ne můj, tak se dobře pobavte

lomikel
lomikel
25. 10. 2014 16:55

neni to ano/ne , binarni rozodnuti, pravda/ lez, laska/nenavist zivot je spojity, jevy se plynuje manifestuji v cele siry pozitiv a negativ. clanek tohoto typu stahuje k sobe bud spoluslunickare nebo oponenty. byt spolusunickar je jendoduche, staci poukazat na debilitu programu, okopcenou od landsmansaftu, moravane a uz jste padouch, rasita a hyena :)) tak na to kaslu, na jemnou diferenciaci, stejne ni neni nikdo zvedavi a nebo to neni schopen rozlisit, a nebo to vemou jako slabost. takze jeste jednou, hranice a jejich 0brana je zaklad kazdeho organismu. je treba znat miru a byt schopen rozlizovat co je patogen a… Číst vice »

orinoko
orinoko
25. 10. 2014 17:00

Je třeba glorifikovat hranice. Především pak ty moravské.

Béda
25. 10. 2014 17:04

nesnášenlivost má obvykle základ v ideologii, v jejím výkladu a poslání. Křesťanství, zrovna jako islám anebo jiné náboženství může mít umírněnou anebo radikální formu. Otázkou je, proč se najednou muslimové v mnoha zemích začali radikalizovat (do jisté doby zde byla vcelku mírová koexistence „židokřesťanské“ tradice s muslimy) a taky jestli je anebo může být radikální dnešní křesťanství. (Na Ukrajině, předtím v irsku) kupř. proti sobě bojují /bojovali/ křesťani, v Sýrii pro změnu muslimové)

Alena
Alena
25. 10. 2014 17:05

lomikel napsal neni to ano/ne , binarni rozodnuti, pravda/ lez, laska/nenavist zivot je spojity, jevy se plynuje manifestuji v cele siry pozitiv a negativ. clanek tohoto typu stahuje k sobe bud spoluslunickare nebo oponenty. byt spolusunickar je jendoduche, staci poukazat na debilitu programu, okopcenou od landsmansaftu, moravane a uz jste padouch, rasita a hyena :)) tak na to kaslu, na jemnou diferenciaci, stejne ni neni nikdo zvedavi a nebo to neni schopen rozlisit, a nebo to vemou jako slabost. takze jeste jednou, hranice a jejich 0brana je zaklad kazdeho organismu. je treba znat miru a byt schopen rozlizovat co je… Číst vice »

lomikel
lomikel
25. 10. 2014 17:06

Béda napsal cnemo, jak a proč se na západ ti muslimové, latinoameričané, afričtí černoši vyznávající jiné hodnoty dostali/ dostávají? Zde máme několik otázek. Odkdy se tak děje? Kdo a proč jim to umožnil? Jaké byli jeho pohnutky? Další otázka. Proč český stát podporuje války v jiných zemích? Máte vy anebo běžný český občan něco proti Libyjcům, Iráčanům, Afgháncům, nyní ruské menšině na jihovýchodě Ukrajiny, Syřanům? Já nemám. Vůbec nemám potřebu s nimi válčit ani takové války podporovat. Z těch válek nic dobrého nevzešlo. Leda příliv uprchlíků, nárůst odporu a specifická forma odporu – terorismus, podporovaná nositeliskryté „rasové“ a jiné „humanity“… Číst vice »

Alena
Alena
25. 10. 2014 17:06

orinoko napsal

Je třeba glorifikovat hranice. Především pak ty moravské.

je třeba poklonkovat této vládě, to ostatně mají češi v popisu práce

Irena
25. 10. 2014 17:09

lomikel napsal
Meresjev ?

Opravdový člověk na rozdíl od vás?

orinoko
orinoko
25. 10. 2014 17:13

Tak tak … především dubisku ze Slovače a moravskému velkovezírovi v čele vlády. A pořád to nestačí.
Čechy jsou jako Rusko. Až na výjimky tu taky vládnou jiná etnika. Tam Gruzínec, Ukrajinec, Žid …. tady Slováci, Moraváci a slezské gule od Mamule.

Alena
Alena
25. 10. 2014 17:20

tak tak, až Vám Rakušáci vytěží českou Kanadu, můžete do Rakouska. Byla jsem tam a viděla samé kamiony, s kmeny, směřujícími do Rakouska. Plno mýtin, což v roce 90 nebylo

Béda
25. 10. 2014 17:23

orinoko,

no bylo mezi nima i pár nefalšovaných Čechů, kupř. Havel, Klaus, Kalousek, Schwarzenberg, Bursík…

lomikel
lomikel
25. 10. 2014 17:31

Irena napsal
Opravdový člověk na rozdíl od vás?

jdeme po sobe krapet osobne, me to nijak nevadi. uznavam vas za vasi prekladatelskou praci, k vasim emotivim vstupum mam vyhrady.

nevim, v takove vyhrocene situaci jsem dosud nebyl takze mejsem schopem rici jak bych reagoval, myslim Meresjeva, ne pana Kadlubce :)

lomikel
lomikel
25. 10. 2014 17:38

Alena napsal zneužít lze všechno, i tu nejušlechtilejší myšlenku, na landsmanšaft vám kašlu. V dnešní době, kdy stojí občan proti korporátním firmám, umocněno ještě vyjednáváním o TTIP mezi EU a USA, je to směšné. Maďaři se bouří ,mají to v krvi, je to obdivováno. Pokud by se začali bouřit Moravané, jsou ovlivněni landsmanšaftem, jak prosté dobra, ucucavam ribizove vino ktere me debkokuje od politicke korektnosti nastroji to NWO. pokud se hodlate bourit jako moravane tak ze destruujete ceskou republiku tak se tezko muzete srovnavat s madary. jste jen uzitecni idioti. uzijte si to. V programu vasich moravane.cz byla morava samostatny… Číst vice »

peter.
25. 10. 2014 17:46

Je krajne nefér od autora,ak obhajuje kriminalitu neprispôsobivých tým,že poukáže na rozkrádanie majetku politikmi.Doprial by som mu aspoň mesiac žiť v takých Jarovniciach,Žehre a v desiatkach ďalších dedín,ktoré sú obšťastnené blízkosťou rómskej osady.Ani ten najhorší pes bojového plemena by ho neochránil pred nájazdami „mladíkov z neďalekej osady“Použiť v tejto súvislosti výraz Róm,je neprípustné aj keď sa oni sami nazývajú Cigánmi.Ukradli by mu a zožrali aj toho psa.Tí dedinčania majú dosť starostí ako prežiť,než aby sa zamýšľali nad tým,prečo a kto spôsobil,že rómovia sa správajú tak ako sa správajú.Autor by tým dedinčanom mohol porozprávať o tom,že nie všetci rómovia sú takí,že… Číst vice »

lomikel
lomikel
25. 10. 2014 17:46
orinoko
orinoko
25. 10. 2014 17:48

Byla doba, kdy v oblasti Rajchéřova a Romavy při rakouských hranicích prakticky nebyl les. Dneska je v oblasti rybníka Kačer v podstatě džungle. Dá se tam lehce zabloudit nehledě NATO, že luční terén obsadili američtí bizoni. Od Návar až ke Klášteru a Artolči je to jak šumavský Boubín. Když člověk nechce na kole zabloudit – přes veškeré značení – tak holt musí do Dolních Rakous anebo striktně držet východní směr na Staré Město pod Landštejnem, Maříž až Slavonice. Terénní hřbet kolem Radouní /mimo Českou Kanadu/, hřbet na Kunžak, Zvůli, Blato , potažmo Novou Bystřici a Rožnov jsou zcela zalesněné. Žádné… Číst vice »

Alena
Alena
25. 10. 2014 17:57

procházela jsem Grázlovu stezku, od Slavonic, před Stálkov až do Českých Rudoltic, a co jsem viděla, mne hodně rozesmutnilo. Plno mýtin, oproti tomu, co jsem viděla v 90- tých letech. Protože mám projeto i Rakousko kolem hranic, obávám se, že Česká Kanada skončí jako Rakousko u hranic a ztratí tak svůj půvab. To by mne mrzelo, ráda tam jezdím. Neopomenu se mrknout na trojmezní kámen v Maříži, i staré zemské kameny v Terezíně. Mimochodem, jeden rok bylo špatné počasí, tak jsem sledovala zprávy o počasí, které se rozdělovaly na počasí v Česku a na Moravě. Říkala jsem si, sakra, tak… Číst vice »

lomikel
lomikel
25. 10. 2014 17:58

peter – problem je zpusoben spolupusobenim vice vlivu – socio-kulturni inklinaci cikanu/romu, kterou polistropadovy vyvoj prohloubil akcentaci kratkodobych strategii zisku na ukor spolecnosti a strukturalnin neresenim temat socio-kultuniho vylouceni ani v mire pred rokem 89 – rezignaci statu na standardni uroven zajisteni zakladich zivotnich potreb vsech obyvatel – rezignace statu na zajisteni stadardni urovene represe proti pachatelum prestupku/trestnych cinnu – destrukce spolecnosti skrze nevladni organizace ktere profituji na eskalaci probleu romu/cikanu a nemaji zajem na jeho reseni – pouzit problemu romu/cikanu jako indikatoru/spoustece represe proti majorite spolecnosti s cilem jeji dehomogenizace a vytvoreni prostredi k strategicke litigacci NWO konceptu. to… Číst vice »

cnemo
25. 10. 2014 17:59

Béda napsal Máte vy anebo běžný český občan něco proti Libyjcům, Iráčanům, Afgháncům, nyní ruské menšině na jihovýchodě Ukrajiny, Syřanům? Já nemám. Já proti nim také nic nemám, když jsou ve své domovině. Říkám tomu princip lokální tolerance. Budu respektovat i kanibaly, když budou kanibalit ve své zemi. Nikdy totiž nedokáží zavraždit tolik lidí jako semitské monotheismy. Při návštěvě mešity v Egyptě se plně podřídím tamějším zvykům, ale když mě tu někdo začne otravovat Prorokem násilím ho nakrmím vepřovým. Jako militantní atheista bych osobně vyhodil poblblé „Pussy“ z pravoslavného chrámu. Ale kdyby mi někdo tu někdo začal o boží milosti,… Číst vice »

orinoko
orinoko
25. 10. 2014 18:02

Mimochodem: Prakticky v nejvyšším místě na rakouských hranicích směrem od Maříže je Trojmezí s výrazným sloupem. Je to oblíbené místo na focení. Stačí krok tam či onam a člověk stojí buďto v Rakousku /ani nevím, zda vůbec Dolním/, Čechách anebo na Moravě. Někdy se tam na zvěčnění čeká téměř fronta, selfíčka se tam nepěstují. A všichni si tam při focení navzájem velmi ochotně vypomáhají.

lomikel
lomikel
25. 10. 2014 18:05

jeste who is who

– zlocinec parazitujici – Fedor Gal-
– uzitecni idiot, napr. pan Kadlubec

;)

Alena
Alena
25. 10. 2014 18:08

orinoko napsal

Mimochodem: Prakticky v nejvyšším místě na rakouských hranicích směrem od Maříže je Trojmezí s výrazným sloupem. Je to oblíbené místo na focení. Stačí krok tam či onam a člověk stojí buďto v Rakousku /ani nevím, zda vůbec Dolním/, Čechách anebo na Moravě. Někdy se tam na zvěčnění čeká téměř fronta, selfíčka se tam nepěstují. A všichni si tam při focení navzájem velmi ochotně vypomáhají.

ano, taky tam chodím, až na to, že to platilo kdysi, ne dnes

Ladys
Ladys
25. 10. 2014 18:16

Problém se tady řeší na úrovni „opravdového člověka“, či-li zejména, proč se to stalo a kdo za to může. Dokonce je tady fůra sebemrskačů, kteří si sypou popel na hlavu a berou si hříchy celého světa na svoji hlavu. Ale to nejsou ty správné otázky, či odpovědi. Všem těm „opravdovým lidem“ by mělo být umožněno se seznámit s realitou „přínosu“ multikulti, která se již v některých západních zemích a zejména pak některých regionech fakticky projevila. To je velký průšvih již teď a když se tento mor rozšíří dál, bude to naprostá katastrofa a nemyslím tím jen nějaké snížení životní úrovně.… Číst vice »

PPK
PPK
25. 10. 2014 18:26

Výklad pana Kadubce je jako vždy skvělý a přímočaře jasný. Takže, kde jsou kořeny lidské nesnášenlivosti? V tradicích, v pleti, v jiném jazyku, v jiných náboženských představách, anebo v AKTIVNÍM JEDNÁNÍ jedněch vůči druhým? … Prvoplánově vzájemně motat příčiny sociální xenofobie s poznatky o obraně buněčných struktur je navíc i ukázkové matení pojmů. Xenofobie je důsledkovým pojmem sociálně vztahovým a následně interakčním, zatímco obrana hranic biologických struktur před cizími biologickými entitami je obrana zachovávání jejich stavby a funkčních biologických algoritmů. V prvním případě jde o narušování klidu původně souladných společenských vztahů a ve druhém jde o narušování fyzické stavby a… Číst vice »

lomikel
lomikel
25. 10. 2014 18:48

ppk – soustredime li se na to podstatne, jak jinak nez pred zakonem, ve svetlych kamzicich dejin, jsou si lide rovni ? Obcansky prncip je princp obce, spolecnenstvi, komunity, statu, uceleneho sociokultuniho organissmu ktery ma nejakou kapacitu absorbce a nejakou stabilitu. Jadro pudla je imho v tom ze si myslite ze solidarita bez privlastku neco resi, ze takto jste scopen resit proble milionu, desitek milionu. Neni to mesiaskym komplex ? Nebyla pomoc v dobe CSSR preci jen cilenejsi a nedestabilizovala zemi ( tj CSSR) pro udrzovani teto pomoci. Vubec neni treba abychom se na necem shodli, muzeme se alie pobavit… Číst vice »

Alena
Alena
25. 10. 2014 19:19

proč se přít takto odborně? Vystopování, kdo je rasově snášenlivý a kdo ne je jednoduché. Vždy byly migrace obyvatel. Jak se tito noví přistěhovalci, kteří obsadili nové území, a to buď vojenskou operací či nenásilně ,a měli početní převahu, zachovali k původnímu obyvatelstvu? Splynuli s ním, či ho násilně vytěsňovali z jejich původních území a přemisťovali do nehostinných reservací? Pokud nenalezneme případ nenásilného splynutí s původním obyvatelstvem, je horování pro rasovou a národnostní snášenlivost jen chimérou

Alena
Alena
25. 10. 2014 19:29

ostatně, spanilé nájezdy muslimů na evropské země kolem středozemního moře, jejich bestiální techniky mučení křesťanů- napichování na kůl tak, aby oběť trpěla co nejdéle, jsou v literatuře dostatečně známy

lomikel
lomikel
25. 10. 2014 19:31

aleno – vy mate potrebu neco stopovat a tim odvaded diskusi nekam mimo otazky. CO mi prinese masova neintegrovatelne imigrace a PROC bych ji mel podporovat ke kadrovani. To si nechte od cesty.

Alena
Alena
25. 10. 2014 19:40

od cesty to není- viz první věty článku……… Kde se v nás lidech bere ta národnostní a rasová nesnášenlivost? Skutečně je to v naší lidské přirozenosti? Nebo jsou ony vášně nenávisti někým záměrně rozněcovány? Jsem přesvědčený o tom, že jsou záměrně vyvolávány a to jenom kvůli něčímu osobnímu prospěchu………… Mám se domnívat, že Američané- či původní obyvatelé Evropy byli rasisti, když vyhubili Indiány? A jsou rasisti dosud? Mám se domnívat, že Němci byli rasisti, když chtěli slovany vyhubit či v lepším je poslat na sibiř? A jsou rasisti dosud? Pokud se mám nad tímto článkem zamýšlet do hloubky, nemohu historii… Číst vice »