O hegemonii USA

Pilíře dominantního postavení  USA tvoří:

  1. Ekonomická síla
  2. Vojenská síla
  3. Dolar jako světová měna

Jednotícím prvkem, který masivně znásobuje ekonomickou a vojenskou sílu USA, je dolar ve funkci světového platidla. Bez této funkce dolaru by při současných hospodářských výsledcích USA nebylo  možné, aby tato země, to je zhruba 5 % světové populace, konzumovala zhruba 40 % světových surovin, aby USA vysávaly masivním přeplácením a nákupy nejlepší mozky – produkty globálního vzdělání  z celého světa, nebylo by vůbec myslitelné aby hluboce předlužené USA vydávaly na zbrojení  tolik co zbytek světa dohromady, aby měly globálně rozprostraněnou armádu a vedly souběžně několik válek najednou, aby si USA mohly dovolit za svoji prudce inflační měnu takto masivní nákupy zboží a služeb z celého světa.

Celý zázrak dolaru stojí na provázání dolaru s obchodem s ropou. USA uzavřely se Saúdskou Arábií – jedním z nejvýznamnějších těžařů ropy a nejvlivnější zemí ropného kartelu OPEC – smlouvu, na základě které slíbily garance politické stability, politickou podporu, vojenskou ochranu  a přístup k moderní vojenské výzbroji saúdskému režimu výměnou za výlučné postavení dolaru jako směnné jednotky při veškerých obchodech S. Arábie s ropou. Tuto výlučnost dolaru při obchodech s ropou se S.Arábie jako nejvýznamnější člen ropného kartelu zavázala prosazovat taky v obchodní politice celého kartelu tvořeného převážně sunnitskými ropnými monarchiemi. Jedině díky provázání dolaru s nejobchodovanější komoditou, bez které se dnes neobejde téměř  žádné odvětví světové ekonomiky, se stal dolar nejžádanější měnou světa a univerzálním poměřovacím platidlem v mezinárodním obchodu, podle kterého jsou stanoveny poměrné hodnoty ostatních měn. Tímto získaly USA a jejich tvůrci měny ve světovém obchodu obrovskou moc. Mohou takřka z ničeho tvořit téměř neomezené množství inflačního oběživa, které se díky privilegovanému postavení dolaru jako nejžádanější měny světa dá rozpustit a reálně zhodnotit ve světové ekonomice. Takové výlučné postavení ve světovém obchodu nemá žádný jiný stát světa.

Z výše uvedeného plyne, že hlavní podmínkou  pro udržení hegemonie USA ve světě je schopnost udržet dolar jako světové platidlo. Proto Spojené státy zašťiťujíc se ochranou demokracie svrhly režimy v Iráku a Libyi, jejichž vůdci prosazovali politickou nezávislost a suverenitu vlastních zemí na politice USA, realizovali přechod svých zemí od obchodu s dolarem na nedolarové měny a vybízeli k tomu ostatní členy ropného kartelu OPEC. Ve skutečnosti přitom vůbec nešlo o žádnou demokracii, protože kdyby tomu tak skutečně bylo, USA by musely v první řadě svrhnout režim svého klíčového spojence v oblasti, tedy S. Arábie a dalších členů kartelu OPEC – totalitních režimů ve kterých mají umístěny americké vojenské základny.

Na jadernou supervelmoc Rusko, která současně patří k předním ropným velmocem, si vojensky netroufly. Tam zkusily využít celého vějíře nejrůznějších metod počínaje levným výkupem ropných aktiv za „demokrata“ Jelcina, přes opakované pokusy o provedení barevné „majdanské revoluce“ až po zavedení uměle vykonstruovaných sankcí. Rusko se přesto stalo bariérou, která brání USA při napadení další klíčové ropné mocnosti – Íránu. Při letmém pohledu na světovou mapu si lze povšimnout, že všechny stávající a čerstvé  konflikty, které iniciovaly Spojené státy, se nacházejí buďto ve významných  zemích bohatých na uhlovodíky anebo v zemích, které leží na reálných anebo potenciálních tranzitních trasách uhlovodíků (Afghánistán, Gruzie, Ukrajina, Sýrie). Je to proto, že ropa a plyn jsou klíčové strategické komodity a jak bylo zmíněno, na obchodech s ropou stojí dolar, základ pro hegemonii USA ve světě.

Všechny slabší ropné mocnosti potenciálně ohrožující jejich světovou dominanci  se USA povedlo zpacifikovat za pomoci „velkého klacku“. Po vytvoření tandemu Rusko – Čína, které ztělesňují konkurenční propojení jaderné supervelmoci na úrovni USA s reálnou ekonomikou na úrovni USA a ohlášení jejich záměru na vytvoření konkurenční světové měny postavené na reálné ekonomice přicházející ekonomické jedničky zbystřily politické špičky v USA pozornost. Začaly urychleně  s realizací „sebezáchovné“ strategie. Protože vojenskou silou na tohoto velice silného konkurenta nemohou a z dlouhodobého hlediska bude americká ekonomická pozice při zachování statu quo spíš horší než lepší, dostává se k moci prezident Trump, od kterého hlavní vlastnické struktury v USA očekávají nové přístupy spočívající v rozrušení pro politiku USA (stělesněnou v programu PNAC = americké výlučnosti a dominance – USA is Number One, USA first) velice nebezpečného tandemu, tj. v oddělení Ruska od Číny diplomatickým lavírováním a odvrácení nebezpečného záměru v oblasti světové měny. Jak je vidět z prohlášení ruského prezidenta, tento záměr byl prokouknut a Rusko veřejně prezentuje, že  vojensko-ekonomický dvojblok se v žádném případě nepodaří rozmělnit a že pro Rusko zůstává Čína klíčovým partnerem.

Další hrozbou pro dominanci USA spočívající na petrodolaru je samotná  politika USA, která přináší kontraproduktivní výsledky. Jde v první řadě o to, že postavení USA jako ekonomické mocnosti č. 1 oslabují opakované finanční turbulence a bubliny vzešlé z USA a narůstající ekonomická zadluženost USA. Ve vojenské oblasti jde pak o to, že se opakovaně ukazuje naprostá neschopnost „super“armády USA vyhrát válku a navodit na dobytém území smysluplnou životaschopnou politickou alternativu ke svrženému režimu. O demokratické alternativě, odpovídající původnímu zdůvodnění amerických válek  již ani nemluvě. Opak bývá zpravidla realitou. Výsledkem jsou padlé země zmítající se v trvalém chaosu a násilí, případně rozmach středověkého násilného totalitního kalifátu. Přímo noční můrou pro hegemonii USA ovšem může být, že začíná být politicky nestabilní totalitní režim jejich klíčového spojence S. Arábie, který je garantem postavení dolaru jako světového platidla. S. Arábie nejenom, že vede americkými zbraněmi válku, kterou nevyhrává, ale začíná být zadlužená a válka se již pomalu začíná z okolního regionu přesouvat na území S. Arábie, kde již dopadly první rakety na saúdské hlavní město. Schizofrenii postavení USA sedících současně na dvou židlích – spojence a garanta stability saudského režimu podtrhuje fakt, že právě S. Arábie garantující USA status dolaru je klíčovým podporovatelem vývozu radikálního islamismu a terorismu, se kterým USA bojují. Právě ona zásobuje radikály americkými zbraněmi, dodává jim finanční injekce a politickou podporu. Již z toho plyne, proč USA po celé roky vedly „mrtvou válku“ s al-Kájdou a ISIL.

Hegemonii USA v důležité oblasti významně oslabil vstup Ruska do konfliktů, které v oblasti zinscenovaly anebo pomáhaly zinscenovat. Efektivnost ruského vstupu do boje s radikálním islamismem i přes mediální ekvilibristiku a kamufláže západního mainstreamu   je nepřehlédnutelná. Rusko (vůči kterému USA dlouhodobě realizují politiku zatlačování a vytlačování) za několik měsíců své války s radikálním islamismem docílilo mnohem významnějších vojenských a politických úspěchů s nesrovnatelně menšími náklady vojenské síly a prostředků. Navíc nejenom, že opevnilo své stávající pozice v Sýrii, ale podařilo se mu získat v klíčové oblasti významné dřívější spojence USA – Turecko, Egypt. Z hlediska geopolitiky Rusko realizuje politiku postupného získávání klíčových strategických bodů. (Írán, Sýrie, Turecko, Egypt, časem možná Libye. změnil se vztah s Izraelem a vyloučen není ani šiítský Irák.) Rusko nepřímo může získat stále větší vliv v OPEC (Irán, Irák, Libye…) Toto vše přispívá k postupné erozi postavení USA jako světového hegemona. Přitom klíčem k prolomení  americké výlučné pozice je petrodolar jako světové platidlo. Kolabující S. Arábie by již nemohla být garantem petrodolaru.

Závěr: Svět je v pohybu a USA mocensky upadají. Trump je možná jedním z posledních pokusů USA o změnu dosavadních negativních trendů v americké politice, tedy pokusů o uchování americké dominance. I když reprezentace USA ohrožení petrodolaru uvádějí jako jednu z klíčových hrozeb své národní bezpečnosti, není tomu tak. Ohrožením národní bezpečnosti USA by bylo přímé vojenské ohrožení USA některým státem. Nic takového reálně nehrozí. Aktuální hrozba pro USA je hrozba ukončení jejich parazitického způsobu existence, která by zreálnila mocenskou pozici této země ve vztahu k jejímu reálnému ekonomickému stavu. Americká schizofrenie vyplývající z vazby na saúdský  režim bude dál zdrojem mocenské síly i přetrvávající slabosti stávajícího hegemona. Hodnoty reprezentované USA jsou mimochodem jedním z největších nepřátel islámského dogmatismu.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
29 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
16. 2. 2017 8:58

Velmi dobrý článek. Jen pár postřehů: Problém hegemonie dolaru, která pomáhá rozpouštět americkou inflaci do celého světa – je to jako s každou jinou nejistou a problémovou měnou. Když budete uvažovat o naší koruně – tak pokud byste byl v platebním styku jen s korunovými (i původem) produkty, tak se vás kurzové problémy netýkají. Podobně tedy s dolarem – je nejrozšířenější, jsou v něm uloženy většiny devizových rezerv – tedy pokud bude mít dolar problémy – budou mít problémy všichni – všichni stejně – tedy relativně vlastně nikdo. Pokud uložím devizové rezervy do (třeba) rublu, nebo do turecké liry …… Číst vice »

hudryper
hudryper
16. 2. 2017 11:36

Gatta napsal pokud byste byl v platebním styku jen s korunovými (i původem) produkty, tak se vás kurzové problémy netýkají. Zde se však vážený Gatto mýlíte.Podíl dopravy a výroby tepla z plynu je v ČR poměrně velkou položkou v kalkulacích cen v Kč. Jelikož plyn i ropu dovážíme , jejich cena se nejen vyjadřuje v us.dolarech,ale je také předmětem politických manipulací,zdražují obě tyto položky,a nejen ony, ceny,o nichž máte dojem,že jsou ohodnocením zboží domácího původu. To byste musel z těchto cen eliminovat všechny předchozí dovozy,jež se svým dílem podílejí na konečné kalkulaci zboží. S humbukem neomezené těžby plynu a ropy… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
16. 2. 2017 11:38

O hegemonii USA ve světě už dnes nemůže být řeči. Stav armády USA (námořnictvo a letectvo nevyjímaje) je neveselý, náklady dále neúnosné, stovky základem a opěrných bodů po světě nesmyslem. Věřím stále, že Trump není o snaze udržet zcela zjevně neudržitelné. Naopak volba Angela M.- M. Schulz je dokladem katastrofy ideově vytunelované EU jako struktury minulosti… Zdegradovala Evropa v oblasti řízení hloub než USA?? Koalice SPD – Zelení – DL by mohla být pokrok, ovšem ne pod M. Schulzem – to už může být německým kancléřem i Pepek Vyskoč z Horní – Dolní… Pokud EU využije zbytek chabých a slábnoucích… Číst vice »

Admirál
Admirál
16. 2. 2017 12:04

Na serveru První zprávy je článek s titulkem „Ruští pankeři prý získali „skalp“ senátora McCaina!“

Když se na pana senátora podívám, vypadá to, že jeho skalp u získal někdo před ruskými pankery.

Admirál
Admirál
16. 2. 2017 12:19

Martin – „Koalice SPD – Zelení – DL by mohla být pokrok“

Jaký pokrok si od tohoto poslepení slibujete? Ať už se Schulzem, nebo bez Schulze je to z pohledu Čecha katastrofa, to co, z nich poleze, z toho nám bude zle.

Jedinou nadějí je úspěch konzervativních stran. Jedno, zda pravých či levých. Ve Vaší sestavě žádná strana s konzervativním programem není. O DL se dalo tak uvažovat, ale to už není pravda.

Měli by jsme se starat, aby jsme měli alespoň reprezentaci, co si před nimi nesedne na prdel (ala Orbán v Maďarsku). Bohužel to asi nedopadne.

Martin (už bez taky m)
16. 2. 2017 12:43

Sama DL vládnout nemůže. Proč ji odepisujete?? Jde o maximum z reálně možného. Podotýkám ovšem nikoliv pod Schulzem. Konzervativním myslíte koho? Zabedněné katolíky?? Sudeťáky?? V čem byli „pravičáci“ za vlád Markely „konzervativní“?? Ve vítání „uprchlíků“?? Tato koalice by netlačila na posílení vlivu církví, coby „ideového“ protivníka muslimů. Nejde mi o nějaké vítače, nepatřím k nim. Ale pošlou „domů“ všechny co tam mají?? I ty „turecké kurdy??“ Opakuji s kým by tak DL mohla do vlády?? S tou „Alternativou pro Německo“?? V Evropě sílí národní ideje (v uměřeném měřítku lze říci díkybohu), ale lze ty „středové“ lidi zcela odepsat?? Nebo odradit… Číst vice »

Gatta
Gatta
16. 2. 2017 13:15

Re hudryper – s těmi dovozy – tedy celou cestou dovozu samozřejmě souhlas. Jen jsem to takto podrobně nerorzepsal, bral jsem to jako jasnou věc. Co se týká elektromobilů – odpich jako F1 a dotykový displej přes půl palubní desky … Že zrovna Vy na taková pozlátka naletite … ? :-) Samozřejmě elektroauta fungují – stejně ja ko už dávno fungovaly ve fabrikách „ještěrky“. Tedy ideální provoz je – v teple, s odhadnutelným a nízkým dením nájezdem, zajištěným dobíjením – prostorově i časově tedy s dostatečným a zajištěným parkováním a elektrickým příkonem. To vše v té fabrice nebo na nádražích… Číst vice »

Admirál
Admirál
16. 2. 2017 13:50

Martin (už bez taky m) Za největší hrozbu pro sebe a budoucnost mých potomků považuji spiknutí neocon. Hrozí nám totální ujařmení, Totalita, kterou s neomezenými možnostmi. Z toho vycházím při hodnocení dějů a změn ve světě. Kdo jde aktivně proti neocon, má moji podporu. Levej, pravej, nedělám rozdíly. Z tohoto úhlu pohledu mi ta Vaše německá sestava dobře nevychází, snad s přimhouřením DL. Opakuji, v blízkém zahraničí je pro mne nepřijatelnější Orbán. Děla, co má a kdy má. Má 60% podporu, nebude to takový pravičák jak nám ho sdělovadla líčí. U nás? S velkými vadami a výhradami Okamůra a KSČM.… Číst vice »

Gatta
Gatta
16. 2. 2017 13:51

PS
Mimo finamnčně dotační byznys a snahu maskovat globální boj o ropná pole zde vidím ještě jeden důvod pro elektroauta.
Možná jsem paranoidní, ale po odzbrojení lidí a zrušení užívíní hotovosti, vidím zavedení elektroaut jako zásadní omezení skutečné mobility občanů.

hudryper
hudryper
16. 2. 2017 14:34

Gatta napsal … Že zrovna Vy na taková pozlátka naletite … ? Zrovna dnes si můžete přečíst další novinky ze světa vědy. Už neexistuje jen generátor elektrické energie z prostoru, už si vyrábějí uhlovodíkové palivo uměle. Velké automobilky se snaží udělat ekonomicky přijatelnou technologii,jež by na místě výroby elektřiny z větru spotřebovala vyrobený proud k vyrobení energonositele,který již nemá časové omezení,jako tomu je u vyrobené elektřiny. A jsou s tím bastlením velice úspěšní. Koukněte se : http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/9861-audi-vytvorila-palivo-z-vody-a-oxidu-uhliciteho-ktere-zanechava-nulovou-uhlikovou-stopu Stačilo jen malé zaváhání nadnárodních korporací po překvapivých volbách v GB a USA a rázem se začalo objevovat to,co bylo skoro navždy uvězněno… Číst vice »

Gatta
Gatta
16. 2. 2017 15:08

Re hudryper – díval jsem se. O objevech zavřených v trezoru vůbec nepochybuji, třeba už někdy v roce 67 mi otec vykládal o existenci takto utajených plochých obrazovek. Dokonce ani Ottův, Dieslův a ani Wankelův motor nepovažuji principem konstrukce a účinností za nějaký zázrak. Nicméně tyto motory umožnily dnešní všeobecně dostupnou mobilitu. Je otázkou, zde je to dobře, a zda je to pro NWO žádoucí i do budoucna ? Ovšem s těmito dnešními alternativami se brzy doprava vlastním autem stane stejně drahá a vyjímečná, jako byla někdy před 100 lety. A vládní dotační podpora nynějších elektromobilů (viz Norsko) je stejně… Číst vice »

PPK
PPK
16. 2. 2017 20:05

hudryper napsal Zrovna dnes si můžete přečíst další novinky ze světa vědy. Už neexistuje jen generátor elektrické energie z prostoru, už si vyrábějí uhlovodíkové palivo uměle. Velké automobilky se snaží udělat ekonomicky přijatelnou technologii,jež by na místě výroby elektřiny z větru spotřebovala vyrobený proud k vyrobení energonositele,který již nemá časové omezení,jako tomu je u vyrobené elektřiny. A jsou s tím bastlením velice úspěšní. Koukněte se : http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/9861-audi-vytvorila-palivo-z-vody-a-oxidu-uhliciteho-ktere-zanechava-nulovou-uhlikovou-stopu Stačilo jen malé zaváhání nadnárodních korporací po překvapivých volbách v GB a USA a rázem se začalo objevovat to,co bylo skoro navždy uvězněno v sejfech těchto ekonomických mocnářů. Džin byl vypuštěn z láhve… Číst vice »

peter.
16. 2. 2017 20:40

PPK napsal
Velcí kombinátoři zkrátka vždy něco vymyslí a množství malých důvěřivců si ty výmysly od nich koupí … O

http://techbox.dennikn.sk/udajny-teslov-kvantovy-generator-ma-zachranit-svet
Skutočná nádej pre ľudstvo(dúfam)spočíva v tomto:
http://techbox.dennikn.sk/maly-fuzny-reaktor-mozno-navzdy-vyriesi-dopyt-po-energii/

hudryper
hudryper
16. 2. 2017 20:52

PPK napsal
JESTLI TO VŠECHNO POTOM I REÁLNĚ EXISTUJE A JESTLI TO DOBŘE FUNGUJE. Leč, kromě slov, už kde nic, tu nic.

Je mi líto pane PPK,že mne ani Vás ti žvanilové od AUDI nepozvali k prohlídce zařízení,abychom se na vlastní laické oči přesvědčili,zda zařízení opravdu existuje a dobře funguje.A s Teslovou energií v prostoru se to má zhruba tak,jak tomu bylo před Columbem,kdy země byla ještě placatá.

PPK
PPK
16. 2. 2017 21:17

Pro petera a hudrypera: Již jsem napsal, … „Právě že platí, že Otázkou je, JESTLI TO VŠECHNO POTOM I REÁLNĚ EXISTUJE A JESTLI TO DOBŘE FUNGUJE. Leč, kromě slov, už kde nic, tu nic. “ Takže, až nám to ti lidé předvedou in natura (jak tu fúzi, tak to zázračné palivo do klasických pístových aj. motorů a jeho úspěšnou funkci), pak bude mít debata smysl. Do té doby jsou to jen slova „novinářů“ typu ÚDAJNĚ, MOŽNÁ. Do té doby je jakákoliv řeč o poptávce po takových (zatím neexistujících) výrobcích jen mlácením prázdné slámy. Vážený hudrypere, já jsem přesnou FYZIKÁLNÍ definici… Číst vice »

idiotronic
16. 2. 2017 21:38

Gatta napsal dobudovat nějaký ten blok k Temelínu. Elektrické energie je dostatek pro elektromobily. Vládne omyl, že automobil elektrický či uhlovodíkový ) je jakýsi výkonný zdroj energie hodný obdivu a bursíci všeho druhu se mu snaží umést cestu, aby jezdilo s malými uhlíkovými emisemi. Přitom to byli právě ekolozi, kteří zúčtovali, že automobilové emise uhlíku, stejně jako spotřeba energie všeho druhu (zemní plyn, ropa, elektřina) jsou spotřebovány již v okamnžiku výroby , automobil sám v provozu nevyrobí za svůj život tolik energie, kolik je jí potřeba k výrobě jeho samotného. Zpracování řepky pro naftu je tedy pitomost prvního řádu, má… Číst vice »

peter.
16. 2. 2017 21:56

PPK napsal Pro petera a hudrypera: p.PPK: Ak by ste si dobre prečítal moje príspevky,tak by ste zistil,že : 1 – Sebekriticky som uznal,že moje znalosti fyziky sú nedostatočné na odbornú diskusiu k téme. 2 – Reagoval som na zmienený rusko-japonský model generátora na výrobu el.prúdu z „voľnej energie“tým,že niečo podobné(podľa dochovaných záznamov)predvádzal už N.Tesla,pričom uvedomujúc si svoju nekompetentnosť vyjadrovať sa k takýmto témam,som iba pridal na to odkaz dúfajúc,že sa k tomu vyjadria diskutéri fundovanejší vo fyzike ako ja.Na ich názory som bol zvedavý. Čo sa Tokamaku týka,tak po tom čo som si o jadrovej fúzii prečítal a na… Číst vice »

PPK
PPK
16. 2. 2017 22:57

peter. napsal p.PPK: Ak by ste si dobre prečítal moje príspevky,tak by ste zistil,že : 1 – Sebekriticky som uznal,že moje znalosti fyziky sú nedostatočné na odbornúdiskusiu k téme. 2 – Reagoval som na zmienený rusko-japonský model generátora na výrobu el.prúdu z „voľnej energie“tým,že niečo podobné(podľa dochovaných záznamov)predvádzal už N.Tesla,pričom uvedomujúc si svoju nekompetentnosť vyjadrovať sa k takýmto témam,som iba pridal na to odkaz dúfajúc,že sa k tomu vyjadria diskutéri fundovanejší vo fyzike ako ja.Na ich názory som bol zvedavý. Čo sa Tokamaku týka,tak po tom čo som si o jadrovej fúzii prečítal a na základe overenej informácii o stavbe… Číst vice »

Gatta
Gatta
17. 2. 2017 7:23

Možná někdo v mládí také četl – už tehdy byla otázka Teslovy energie vyřešena:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1pas_s_nebem#Smrtono.C5.A1

Pan PPK má pravdu – o elektromobilech zase někdy příště pod patřičým článkam.

zajoch
17. 2. 2017 7:35

Přidám sem k tématu energií také něco. Včera v regionálních ostravských zprávách byla informace o úmyslu vybudovat novou tramvajovou linku, která by nahradila autobusový provoz v jedné části města, která zasahuje až na okraj obvodu. Část tam bydlících občanů se proti tomu postavila s tím, že tramvaje jsou hlučnější než autobusy a žádali, aby se zavedly elektrobusy. Nevím co si od toho slibují. Jsou známy komplikace při provozu elektromobilů, třeba nutnost opakovaně nabíjet akumulátory. Jak by se při provozu na pravidelných linkách mělo organizovat nabíjení elektrobusů? Energii pro pohon těchto strojů je také potřeba vyrobit, nevytáhne se ze vzduchu, elektřina… Číst vice »

Aleš
Aleš
17. 2. 2017 10:38

Kapku střelím od boku, ale jestli to nebude tím, že tramvaje, koleje i troleje by byly vyrobeny v ČR a akumulátory elektroautobusů nikoliv. A krajské listy mohou psát v zájmu kapitálu, který pravděpodobně nebude náš…

fra
fra
17. 2. 2017 12:46

Nikola Tesla byl bezesporu velmi nadaný vynálezce a fyzik, který v elektrotechnice dosáhl pozoruhodných výsledků, které ovlivnili celý svět. Byl to zřejmě velký snílek (což není zrovna špatně) a v jeho pozůstalosti zůstala řada pozoruhodných myšlenek které ovšem byly poněkud vzdáleny realitě. Je pravda, že na internetu lze najít popis zařízení na získávání volné energie např. zde: http://vmiksik.sweb.cz/energy.html Zařízení bylo předvedeno i vědcům, bylo fotografováno, ale princip nebyl prozrazen údajně z obavy před vojenským zneužitím. To musí být buď velmi charakterní tvůrci kyž se zřeknou Nobelovy ceny, celosvětového uznání a patentu který jim zaručí nesmírné bohatství. To tedy smekám. Nebo… Číst vice »

leho
leho
17. 2. 2017 16:00

Článek není nic jiného, než pouhý blábol: Bez této funkce dolaru by při současných hospodářských výsledcích USA nebylo možné, aby tato země, to je zhruba 5 % světové populace, konzumovala zhruba 40 % světových surovin Zeptám se hrozně hloupě: proč by to nebylo možné? Kde je ta hranice, s kolika procenty světové populace se dá konzumovat kolik procent světových surovin? Béda asi má na konzumaci surovin množstvím populace nějaký vzorec, ale buď ho tají anebo spíše on o takové rovnici ani nepřemýšlel. V článku totiž nevidím ani jeden důkaz, že by Béda byl schopen nějakého komplexnějšího abstraktního myšlení a nějak… Číst vice »

Béda
19. 2. 2017 6:46

leho napsal Článek není nic jiného, než pouhý blábol: Bez této funkce dolaru by při současných hospodářských výsledcích USA nebylomožné, aby tato země, to je zhruba 5 % světové populace, konzumovala zhruba 40 % světových surovin Zeptám se hrozně hloupě: proč by to nebylo možné? Kde je ta hranice, s kolika procenty světové populace se dá konzumovat kolik procent světových surovin? Béda asi má na konzumaci surovin množstvím populace nějaký vzorec, ale buď ho tají anebo spíše on o takové rovnici ani nepřemýšlel. V článku totiž nevidím ani jeden důkaz, že by Béda byl schopen nějakého komplexnějšího abstraktního myšlení a… Číst vice »

leho
leho
19. 2. 2017 7:29

Béda: protože velká část US ekonomických úspěchů jsou vlastně úspěchy za pomoci inflačního dolaru přetažených mozků (cizí do USA přetažení vědci, zhodnocené cizí patenty a vynálezy …) Ti přetažení vědci do USA přišli naprosto dobrovolně, je jim placeno prý inflačními dolary, za které si koupili velmi pěkné domy, auta, televize, atd., a mohou bádat a užívat života jako nikde jinde na planetě. To je hrozné! To je hegemonie! Zhodnocené cizí patenty a vynálezy? Béda má asi na mysli vynálezy a patenty jako například helikoptéru, konkrétně design podle patentu ruského emigranta Igora Sikorského, který emigroval po VŘSR do USA, kde založil… Číst vice »

Béda
19. 2. 2017 7:51

leho,

až skončí (vazba) petro-dolar, (a vše nasvědčuje tomu, že tato vazba se postupně rozvolňuje) skončí hegemonie USA a tato velmoc splaskne jak bublina na úroveň regionální velmoci. Pak už si nebude moct dovolit vyhazovat na vojensrtví tolik prostředků jako zbytek světa dohromady, vést četné války s cílem prosadit vlastní dominanci a DIKTÁT. Pak se politická moc této země zreální a bude úměrná reálné ekonomice USA.

O to zde běží. To není o žádné závisti ani nenávisti.

Béda
19. 2. 2017 7:57

A USA se namísto cpaní do světa s velkým klackem budou muset umravnit a přestat žít paraziticky nad poměry, podobně jako všechny „věčné“ velmoci před nimi. (naposled VB)

Béda
30. 7. 2017 9:14

http://www.hlavnespravy.sk/co-sa-stane-ak-cina-odpovie-na-americke-sankcie/1083988 …Ak sa Čína ocitne pod dopadom amerických sankcií, je veľmi málo pravdepodobné, že Číňania nebudú reagovať. Už teraz Čína otvorene dráždi Američanov v oblasti Juhočínskeho mora a nemieni pripustiť zvyšovanie amerického tlaku. Americké pokusy podporovať Thaiwan vyvolávajú u čínskych lídrov vlnu nevôle a Čína veľmi pravdepodobne siahne v prípade amerických sankcií k recipročným krokom. Hongkongský South China Morning Post už publikoval zoznam amerických spoločností pôsobiacich na území Číny, ktorým jednoznačne hrozia odvetné sankcie. V prvom rade bude mať problémy Hollywood (6.7 mld USD), ktorý považuje čínsky trh za druhý v poradí za americkým. Nasleduje koncern Boeing, 150 tisíc pracovných… Číst vice »