O Putinově poselství Federálnímu shromáždění

Ve výronu nejrůznějších komentářů k poselství ruského prezidenta parlamentu a následné demisi vlády RF mi připadla jako nejvyváženější úvaha ekonoma Michaila Chazina, a proto se o ni s vámi dělím. Hlubší pochopení důsledků událostí si vyžádá solidnější rozbor, na který je však příliš brzy.

Role prezidentova poselství mi připadala mimořádně důležitá z prostého důvodu: Už jsem vysvětloval a znovu opakuji, že liberální parta v ruské společnosti vytýčením hlavního úkolu (nikoli bez inspirace ze zahraničí), a to kompromitovat maximálně ruskou politickou moc, přesněji patriotickou část ruské elity před společností, tedy splnění tohoto úkolu prakticky dosáhla. Je to dobře vidět z mých pokusů o objasnění komplikovaného systému vztahů uvnitř elity, které jasně ukazuje, že si lidé nechtějí připustit, že v elitě existují nějaké komplikace.

Jinými slovy, po penzijní reformě (jejím vyhlášení prezidentem – pozn. překl.) se veřejnost vnitřně rozhodla, že Putin a liberální parta jsou bratři a dvojčata, a s chutí se začalo chytat logiky, že jediným cílem této spojené party je totální zlodějna. Poznamenávám, že hlavním cílem liberální elity je totální zlodějna, protože nic jiného neumí. Tato zlodějna pokračuje i teď, jen v 90. letech privatizovali majetek a nyní státní funkce. Zároveň každý, kdo četl „Schody do nebe“*), to ví – fungování elitních skupin je velmi stabilní a nelze ho tak snadno vyměnit. To je dobře viditelné na příkladu Trumpa, který není schopen instalovat svoje lidi ani na pozice nejbližších pomocníků, a pokud se mu to podaří, tak jeho lidi docela rychle likvidují.

To ukazuje sílu státu jako mašinerie a souboru institucí, a musím poznamenat, že v ruském státě ve sféře ekonomiky a financí jsou všechny instituce kontrolovány liberální partou, což patřilo do onoho liberálního konsensu, ke kterému došlo v poslední dekádě 20. století, a Putin přišel už do tohoto systému. Jemu se podařilo v některých místech liberální partu odsunout, ale v ekonomické kontrole hospodářství se mu to nepodařilo možná i proto, že tato politika byla velmi silně dohodnuta se Západem.

V dnešním poselství Putin vytáhl jednu velmi zásadně důležitou věc: Z hlediska ruské ústavy jsou stanovy MMF jako závazek převzatý státem důležitější než kterýkoli ruský zákon. V ruské ústavě je zakotvena priorita mezinárodních smluv před vnitřní legislativou. Už jsem několikrát zdůraznil, že hlavním problémem ruské ekonomiky je to, že prakticky realizujeme ten ekonomický program, který nám diktuje MMF, jenž má dva principiálně důležité momenty:

  • Prvním je zákaz omezení přeshraničního toku kapitálu – přitom vkládat západní kapitál do Ruska je velmi složité, protože americké a evropské banky dnes peníze do Ruska nepouštějí.
  • A druhý moment: V Rusku nesmí být vnitřní investice, ale jen zahraniční. Výsledkem toho je mj. to, že podíl domácností na ruském HDP je jen kolem 50 %, když minimum by mělo být 60 – 70 %.

Víme, že se prezident nejednou snažil vštípit oné liberální partě některé požadavky, ty ale byly úspěšně ignorovány. Přitom upozorňuji, že s hlediska oběhu dokumentů a součinnosti státních institucí se neliberální hledisko nemohlo ani nesmělo na prezidentově stole legálně vyskytnout. Například Sergej Glazjev po řadu let ve funkci prezidentova poradce, ale bez fyzického přístupu k němu,  nemohl mu položit na stůl svoje zprávy. Předával je administraci, kde úspěšně mizely, protože tam sloužící zástupci liberální skupiny je nepropouštěli. Zdůrazňuji, že to byla věc součinnosti institucí a že Putin tyto zprávy nečetl… Tedy možná je i četl, ale protože nebyly součástí oficiálního oběhu dokumentů, nemohl na jejich základě vydat příkaz, a jestliže ho i vládě poslal, dostalo se mu záporné odpovědi.

Co tedy udělal prezident ve svém poselství: Především velmi ostře deklaroval nutnost posílit sociální součást státní politiky. Je pravda, že veřejnost zklamaná předchozí penzijní reformou z roku 2016 tvrdě řekla, že jsou to jen slova …bez výsledku, a pro společnost je téma uzavřeno. Takže, pokud výsledky nebudou, tak ta slova žádný pozitivní vliv na autoritu prezidenta rovněž mít nebudou. Vidíme, že většina kroků liberální vlády k pozitivním výsledkům nevede.

Putin prakticky nejenže trochu zamíchal systémem politického řízení, ale stanovil systém umožňující vytvoření skupin alternativních liberálnímu elitnímu seskupení – například ve státní dumě, která má nově právo jmenovat ministry a veřejně se zabývat různými otázkami. Poznamenávám, že duma i vláda často nacházely společnou řeč, například při schvalování rozpočtu, kdy poslanci dostávali svůj kousek při rozdělování rozpočtu, nicméně, s přihlédnutím k výsledku voleb roku 2021, kdy se do dumy podaří přivést neliberální skupiny, se mnohé může změnit. Z toho ale plyne, že během příštího půldruhého roku se situace měnit nebude. Nevylučuji ale, že do té doby bude možné provést změny v systému kontroly činnosti vlády.

Kromě toho se posiluje ústavní soud, rovněž ve věci tlaku na vládu. Ústavní soud není zcela v moci liberálů, protože, a to je nutno přiznat k dobru Putinovi z první části jeho prezidentství, jelcinovské figury, které v 90. letech ústavní soud kontrolovaly, z funkcí uvolnil.

Pokud se na celý obraz podíváme, tak vidíme následující: To, co bylo možné říci v oblasti posílení sociální politiky bez revoluce, bylo řečeno, ale s hlediska společnosti (protože nikdo nebyl potrestán) jsou to zase jen slova, která prezidentovi v očích veřejnosti neprospějí.

Pokud jde o zahraniční politiku, tak Putin jasně vysvětlil, že se oddělujeme od této liberální závislosti, protože přímo řekl, že je nutné odklidit z ústavy to, co tam zakotvuje prioritu cizí legislativy před vnitřní.

Pokud jde o systém řízení, tak Putin v maximální míře zavádí systém kontroly nad vládou a společenské struktury, které nejsou přímo kontrolovány liberální elitní skupinou. Navíc, pokud státní duma nebude spokojena s některými ministry, může prezident už zítra tyto ministry v souladu se změněným systémem řízení odvolat. Zda se to podaří nebo ne, těžko říci, protože při katastrofální situaci v našem hospodářství, při sedm let trvajícím nepřetržitém hospodářském poklesu a šesti letech poklesu životní úrovně obyvatelstva, musíme neprodleně tuto životní úroveň zvyšovat, a to okamžitě možné není. Jestliže úroveň spotřeby domácností dosahuje jen 50 % HDP a dát jim možnost více si vydělat nejde, protože politika finanční moci – centrální banky a ministerstva financí – spočívá v tom, že nepřipouštějí rubl jako investiční nástroj, je to politika MMF. Zahraniční investice nejsou, protože – sankce… a vnitřní investice být nesmějí. Bohužel to, o čem mluvil prezident, nebude fungovat, dokud nebudou vyměněni členové liberální party. Jistě, bylo pěkně řečeno, že nemají právo na trvalý pobyt v zahraničí nebo cizí státní občanství, ale mohu vás ujistit, že tito lidé jsou v natolik těsných vztazích se Západem, že i pokud nebudou s sebou mít nic, tak jakmile budou odvoláni, odjedou tam a vše dostanou neprodleně. Kromě toho tam jsou jejich děti, prapotomci, atd.

Na závěr mohu říci, že bez vážného potrestání a bez rozbití elitní liberální skupiny prezident řekl, co mohl, a teoreticky to poskytne nástroje k boji proti elitní liberální skupině, ale problém je v tom, že veřejnost nevěří, že to bude provedeno, a že se s touto skupinou lze vypořádat evoluční cestou. Za druhé nejsem přesvědčen, že máme dostatek času – dokonce ani do voleb v roce 2021, protože ekonomická situace občanů se rychle zhoršuje. Takže, obecně řečeno, zda bude to, co jsem nazýval obratem doleva, alespoň částečně uděláno, závisí na tom, jak tvrdá kádrová rozhodnutí prezident učiní. Neučiní-li je, pak společnost jeho poselství nepřijme.

*) Knihu jsem opakovaně přečetl a je velmi dobrým vhledem m.j. do struktury a fungování mocenské vertikály (Pozn. překl.)

Zdroj: www.khazin.ru

Překlad: st.hroch 200115

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
17. 1. 2020 22:34

Kdo jiny, ze? Autor je příliš ostry ve smyslu: buď a nebo. Všechno , co pise, se doplňuje s jinym, a zároveň poskytuje nové informace. Trochu paralelně věc srovnává s Kacerem Tydytweetem. Už někdejší emi Trumpuv první zavináč Tyllerson prohlasil, že v diskusi Trump-Putin se styděl za svého vlastního prezidentistu. Putin má svoje tezkoodence: Lavrov, Sojgu. Ve světě nevídaná zalezitost. Co má Trumpifajksl? Ho.vno. Tedy: První minela. Vite, já mám s tím NWO uspořádáním pořád problem. Nic nebagatelizuju, ale tvrdim, že svet není žádná petiLETKA . Pořád nás ovládá nějaké světové hovado, ze. A pořád vstávají noví bojovnici. Vzpominam, když… Číst vice »

Gatta
Gatta
18. 1. 2020 8:00

Jo, autor to vidí ostře – tak trochu po bolševicku. Ale ne že by byl zcela mimo. To srovnání s Trumpem je náhodou dost dobré. Donald taky překvapil a zaskočil svět náhlou zamýšlenou změnou politity a ekonomie USA. Taky, stejně jako Putin, s vědomím, že bez té změny půjde USA (Rusko) brzy zákonitě „do kopru“. A že už je nejvyšší čas … Proti oběma stojí také nevídaně silný vnitřní nepřítel – Trump už to zjistil, Putin to možná ví už teď. Poměry v USA a Rusku jiné, ale obtížnost něco změnit obdobná. V této věci by to mohlo oba muže… Číst vice »

hudryper
hudryper
18. 1. 2020 10:46

Kritický pohled na situaci ruského obyvatelstva autor charakterizuje slovy :
„při katastrofální situaci v našem hospodářství, při sedm let trvajícím nepřetržitém hospodářském poklesu a šesti letech poklesu životní úrovně obyvatelstva“. Zdá se,že ruský neoliberalismus definitivně narazil na svůj limit.
Astronomické sociální rozdíly v ruské společnosti nutně působí proti vlastenectví,
na němž je postavena jistota,že ožebračovaní občané ,až to bude nezbytné,položí
ochotně svůj život za zachování flotily stometrových jachet svým činovníkům. Tento zdánlivě neřešitelný problém ruské společnosti byl umocněn asociálním
penzijním systémem a tomu Putin nedokázal zabránit.Uvidíme jaké lidi má
Putin připraveny do ministerských funkcí,ten Mišustin se zdá být dobrou volbou.

Bety
Bety
18. 1. 2020 11:36

MMF je zlodějská organizace, která je prospěšná jen sama sobě. A Chazin
opomíjí – nevím jestli schválně – kroky, které už předtím, než vyhlásil potřebnou
změnu ústavy Putin už realizoval, t.j. například vymanění se ze zahraničních
dluhů, zabezpečení rublu nákupem zlata, obchody na jiném základě než je
ten dolarový… Měl k napravování opravdovou horu sajrajtu, která „zlatá devadesátá“ Rusku přinesla a všechno to dělal za situace, kdy mu zahraniční
i vnitřní liberálové neustále házeli klacky pod nohy. Takové chytráky, kteří jen
žvástají co by někdo jiný měl či neměl dělat, zatímco ten dotyčný pracuje
ze všech sil opravdu „miluju.“

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
18. 1. 2020 13:59

Я.Кедми: Начался новый этап развития России https://www.youtube.com/watch?v=JcEbyVvaAyg&feature=emb_logo Nové řídící kádry RF budou zřetelně mladší, technologicky vyspělejší, odpovídající potřebám země v budoucnu. Současné změny jsou zřejmě obyvatelstvem RF přijímány kladně, dosavadní vláda se přežila a nebyla odpovídající i po personálním obsazení, vyzdvihuje Šojgua který do vedení armády přišel z oblasti MIMO ARMÁDU. Přesto se mu podařilo mnohé problémy armády RF výborně řešit. Ukazuje se tedy, že EXISTUJÍ LIDÉ VHODNÍ pro řízení budoucnosti RF. Obdobně zatím hodnotí i nového premiéra, který si dokázal poradit s komplikovaným daňovým systémem a mnohými jeho velkými problémy. Vše řešil na odpovídající technologické úrovni, jednoduše, šikovně a… Číst vice »

Patrik
Patrik
18. 1. 2020 14:18

Nikomu nedochází tohle https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/evropa-konec-zidu-v-eu.A200116_220633_p_zahranici_wag a tedy ani tohle https://naseveru.org/2019/12/20/svata-valka-zide-izrael-biblicka-kultura-a-krvave-uplnky-druha-cast/ pouze Putin ví, co dělá a o čem všechno je „Izrael je rusky hovořící zemí“ – https://www.youtube.com/watch?v=KjLdEYDCp4w Přidávám perličku: S. Bannon jako nový Napoleon https://img.thedailybeast.com/image/upload/c_crop,d_placeholder_euli9k,h_1052,w_1869,x_0,y_0/dpr_1.5/c_limit,w_1044/fl_lossy,q_auto/v1499703689/Screen_Shot_2017-07-10_at_12.21.15_PM_p4exot – takový obraz dostal S. Bannon od francouzského křídla Rothschildů, Macrona: https://www.thedailybeast.com/yes-steve-bannon-has-a-painting-of-himself-as-napoleon-bonaparte A máme v Česku alternativy, které jedou na vlně S. Bannona, proto v souladu s globalistou Schwarzenbergem podporují Palestinu proti Izraeli – čas od 1h30m zde https://www.youtube.com/watch?v=tHSXCoOiL4M&t=5481s Patent na pravdu samozřejmě nemá nikdo, historie se ale v naší době až příliš opakuje – a to nejen tématem anisemitismu, ale i tématem nového Napoleona. Komu… Číst vice »

Patrik
Patrik
18. 1. 2020 14:22
Patrik
Patrik
18. 1. 2020 14:29

PS – k rychlému pochopení ještě tyto dvě souvislosti:
comment image
comment image

Co z toho plyne? S brexitem je hotovo (good job od S. Bannona), teď bude pokračování přes V4 (správně je přes V5!) – a že tedy Putin moc dobře ví, co činí. Sídlo Paneuropy je totiž ve Vídni (a v Praze).

Patrik
Patrik
18. 1. 2020 14:30
Patrik
Patrik
18. 1. 2020 15:51

K tomuto aktuálnímu článku, kvůli kterému moje komentáře vznikly
https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/evropa-konec-zidu-v-eu.A200116_220633_p_zahranici_wag

Žid H.Kissinger – „Židé jsou sebevědomí bastardi“
https://www.haaretz.com/jewish/1.5211076

Bety
Bety
18. 1. 2020 18:06

– stále stejné triky – ??
Autor článku míchá dohromady hrušky a jablka a přesvědčuje nás, že jsou to třešně.
Trockij a trockisté byli všechno možné, ale rozhodně nebyli bolševici.
S hodnocením trockistů jako rozkladného elementu souhlasím, ale znovu opakuji,
že jejich nálepkování má diskreditovat bolševiky se kterými byli neustále
v konfliktu.
Lenin byl možná podporován ze zahraničí v počátku, ale jelikož tancoval po svém
a ne jak se od něj čekalo, tak ho odrovnali.
A Havel? Ten panáček na niti? Ten kromě vlastního prospěchu a pocitu osobní důležitosti ani jinou ideologii neměl.

orinoko
orinoko
18. 1. 2020 19:01

Njn, tak se dari pořád stejne: Korova Clinton prohlásila – přišli jsme, viděli jsme, zabili jsme. /Kaddafi/ Kačer Strup Tydyt komentoval po svém Solejmaniho. /odkaz/ Co těmto emi lejnum jaxi taxi chybí, je stejná spontaneita v případě Zlého Ladika a islámského nacka Bagdadiho. U těch si vystačí s Disney animaci z Kacerova. Velmi doporučuji „nasemu“ Haftarovi z Libye ruské letadlo se speciálním doprovodem do německé události roku! Eurosojuz hodlá řešit Libyi. A už se do toho se.re i izrazid. Vyschl mu totiž pramen levné ropy z Iraku a Sýrie , kterou obstaraval darebak osman. Dorazit do Berlína má i Cina.… Číst vice »

orinoko
orinoko
18. 1. 2020 19:13

To je jedna dnešní bomba.
Ta druhá pochází z ODS. Je jen skoda, že řepa z nových ryji neukázala celému ptakostroji svoji proslulou prdel.
Abychom byli neustále v obraze, tak se tam rozprahl také pravdopraskac Vondra. Když totiž navrhl , aby vládnoucí ODS postavila v Česku letiště pro spojenecka letadla , tak nastal úplný orgasticky vyron. Modrá galerka tleskala jak o zivot, a nacek Novotný začal drandit svůj predek.
ODS je strana , jejímž českým problemem je Babis, a mezinárodním pak schopnost zaborit svůj kradacky rypák pokud možno až do slepého streva emerickeho hlinaka.

orinoko
orinoko
18. 1. 2020 19:29

A teď … Jak u zida? Ten přečetl situaci. Z jeho vysněného Kurdistanu zbylo hovno, zidodemosku čekají další protovolby, o zhulenem a drogově zavislem, vystresovanem, obyvatelstvu se drží celosvětově huba, export zidoplynu ze selfu do eurosojuzu má podobu zbozneho prani, neb válka na Středním vychode , kterou chce morbidní lejno emerickeho armádního sociku, takovou věc neumozni, a ještě ke všemu se čím dale tím více rvou zidi mezi sebou. A tak v zidove strouze usoudili, že podpora „naseho“ Haftara v Libyi je nakonec i jejich zajem. Nafta by mohla vonět zajímavou cenou. Co spojilo osmana a zida v nedávné dobe?… Číst vice »

orinoko
orinoko
18. 1. 2020 20:21

Asi se dám na kulturu. Moji ženské známosti to bude nejspíše více vyhovovat. Česká Řepa z Nové Ryje je nezadržitelně na postupu. Íránský Chamenei si dovolil kritizovat emi Kacera z Řep … a už to zase leta. Ten omyl dějin i historie jménem Donald Trump začal Chameneimu vyhrozovat. Má prý velmi vážit slova. Nebo….? Nebo po něm hodí svoje proslulé Kačer dron lejno. Preju dobre chutnani všem českým věřícím v emi dobracky Disneyland. Emi Kačer adoruje klasický kapik. Aspoň se tak ksichti. Přičemž se zároveň nechává vydírat emi army průmyslovým socikem. Skáče přitom židovský sestidup a lidem kdaka něco jednicce.… Číst vice »

Patrik
Patrik
18. 1. 2020 20:51

@orinoko „Velmi doporučuji „nasemu“ Haftarovi z Libye ruské letadlo se speciálním doprovodem do německé události roku! Eurosojuz hodlá řešit Libyi.“ Přišlo mi mailem: Zítra totiž v Berlíně začne první zasedání “berlínského formátu” o libyjské válce. Budou tam zástupci Ruska, Alžírska, Británie, Egypta, SAE, Číny, USA, Turecka a Francie v úmyslu diskutovat o situaci v Libyi. Putin dorazí osobně. Po té se bude zřejmě opakovat Haftarova návštěva Moskvy v rámci pokračování mírových jednání, tedy podle toho, jaký dopis napsal generál Chalíf Haftar svému příteli Putinovi – cituji: “Vážený pane prezidente Ruské federace V. V. Putine, můj drahý příteli! Vyjadřuji svou osobní… Číst vice »