O virové válce „Číny proti všem“

Z besedy šéfredaktora týdeníku „Argumenty neděli“ Sergeje Uglanova v jeho tv pořadu „Za uglom“ s Alexandrem Losevem, matematikem, analytikem a členem předsednictva Rady pro zahraniční a obrannou politiku RF… (v zájmu stručnosti uvádím jen podstatnou část odpovědí – pozn.překl.)

Především je třeba si vyjasnit, s čím máme co do činění. Jde o propuknutí koronaviru, ale vůbec ne o epidemii, jak se nám snaží předvádět. Epidemií se rozumí onemocnění alespoň 5 % obyvatel příslušného teritoria, což by v případě města Wuchan s 12 miliony lidí a s aglomerací cca 40 milionů, mělo být 500-600 tisíc nemocných, a to není.

Omyl expertů a analytiků

V čem je hlavní omyl expertů a analytiků? V tom, že se pokouší lineárně extrapolovat události roku 2003, kdy propukla atypická pneumonie, kdy se od listopadu 2002 do března 2003 nakazil určitý počet lidí, z nichž asi 800 zemřelo, a způsobená škoda činila 40 mld.dolarů. Bylo to nepříjemné a Čína se to zpočátku pokoušela tajit. Co jsme tenkrát viděli: Ropa spadla o 30 %, světové akciové trhy o 15 %, ale vše se poměrně rychle srovnalo. Teď je ale situace jiná. Jestliže tehdy byl, dle údajů MMF, HDP Číny 1,6 bil. USD, dnes je to 14,3 bil USD, tedy devítinásobný růst. Světová ekonomika z tehdejších 39 bil. vyrostla na 89 bil. USD, tedy více než dvakrát. To jsou úplně jiná měřítka, a Čína je pevně zabudována do světové ekonomiky, do obchodního i výrobního řetězce. Takže jen tak extrapolovat tehdejší podmínky do dnešních nelze.

Informační válka

Máme tedy nejspíš co dělat s informační válkou. Na čem je postavena? Na logické chybě, podobné výroku, že „gejzíry jsou vulkány a vulkány jsou hory, tedy všechny gejzíry jsou hory…“. Říkají nám, že je to epidemie, a možná i pandemie, zatímco se jedná zatím jen o vzplanutí. To proto, aby na tom mohli postavit určité manipulativní procesy, a teď vidíme, že tuto manipulaci se slovem epidemie používá stále víc účastníků hry, a možná, že války. My teď velmi dobře chápeme, že ve světě probíhá nová studená válka, kdy USA ve své „Strategii národní bezpečnosti“ označily Rusko, Čínu a pár dalších států, jako Írán a KLDR za své protivníky v přehledu jaderných sil a protivzdušné obrany, atd. Jestliže ale je RF pro americký establishment protivník politický, protože vytváří problém pro hegemona, protože ukazuje, že je možné i neposlouchat, co říkají ve Washingtonu a budovat si svoji politiku, tak Čína je jejich protivníkem ekonomickým, a navíc se může stát i protivníkem vojenským. Potom ale je velmi pravděpodobná studená válka 2.0 mezi USA a ČLR.

Rozšíření koronaviru považuji za problém samotných Číňanů, protože by neměli jíst vše, co jim přijde pod ruku. Z hlediska vojenského je biologická, chemická zbraň neefektivní. Viry vyvíjené pro jednu rasu mohou mutovat, takže pak mohou zasáhnout i jiné populace. Dnes je všechno byznys, a pokud se takové výzkumy provádějí, konvertují se do zisků farmaceutických společností. Ti, kteří je vyvinuli, jsou borci, ale ještě většími borci jsou ti, kteří se prosadí na trh s léky proti nim. Někomu umožní s tím vyjít na trh, jinému ne. Pokud už na našem území jsou první nakažení – tak kmen už máme a můžeme zkoumat jeho genom. Vše, co se proti koronaviru v naší zemi dělá, je dostatečné k tomu, abychom se nebáli. Je období běžných chřipek a my víme, jaká preventivní opatření máme každý z nás činit.

Dopady na světovou ekonomiku

Jsou to opatření správná a Čína provádí opatření podobná, a celý negativní efekt pro světovou ekonomiku, podle zákona dialektiky, z těchto opatření vyplývá. Pokud vyhlásíte karanténu a, s přihlédnutím k minulým zkušenostem, začnete energicky bránit pohybu a shromažďování lidí, zastavíte práci podniků, blokujete paniku, atd., tak to velmi silně zasahuje světovou ekonomiku. Bloomberg spočítal, že akciové obchody koncem ledna spadly o 1,5 bilionu dolarů – jen z leknutí. Epidemie není, virulentnost (schopnost nákazy) u tohoto viru není mimořádně velká, a my vidíme pokles světového akciového trhu o 1,5 bil. USD. To jsou obrovské ztráty. A opět se vracíme ke studené válce. Jistě, Čína má strukturální problémy, které bude řešit. Nicméně jsou tu USA a jejich protivník ČLR. USA nejdřív šly cestou čelní srážky (obchodní válka). Ukázalo se ale, že obchodní válka velmi silně škodí světovému hospodářství – MMF spočítal, že díky obchodní válce v minulém roce ztráty USA a Číny, způsobené obchodní válkou dosáhly 850 miliard USD. Ale třeba i Německo, Japonsko, Jižní Korea a další země svoje řetězce tak či onak zabudovaly do Číny. Proč mají dnes problémy výrobci automobilů? Protože ve Wuchanu se vyráběly díly pro japonská auta. Problémy s díly vznikly dokonce i v našem Kamazu. Společnost TESLA má problém s díly pro výrobu elektromobilu Tesla 3, a nemůže s ním vyjít na trh, a její akcie včera propadly o 21 %. Podobné je to s výrobou smartphonů, pro které ČLR dovážela čipy v objemu finančně srovnatelném s dovozem ropy atd.

Souvislost s obchodní válkou

Podíváme-li se do nové obchodní dohody s USA, tak Čína přistoupila na velmi ponižující, závažné ústupky, a teď se někdo rozhodl, že umístí do Číny koronavirus a tím ji přesune za, doslova sanitární kordon, a řekne, že je to toxická země… Takže se dopustil stejné logické chyby, která poskytuje záminku k manipulaci a rozpoutání studené války. A rozpoutal hysterii kolem koronaviru, přitom v USA, podle oficiálních údajů, probíhá epidemie obyčejné chřipky s řádově 5 tisíci zemřelých, mezi nimi i dětí, na lékařskou pomoc se obracejí miliony lidí – a nikoho to nevzrušuje – kromě farmaceutických společností…

Problémy pro Rusko

Pokud jde o nás a Čínu, tak je síla naší ekonomiky v tom, že je zapojena do globálního řetězce natolik primitivně, že v základních materiálech skoro netrpí. Problémy se vzplanutím koronaviru v Číně nebudou mít dlouhé trvání – maximálně tak čtvrt roku. I kdyby, tak se nic hrozného nestane, protože hlavní je přidaná hodnota ve složitých produktech, a my, společně s Čínou, nic složitého nevyrábíme. Hlavní je tedy energie, jejíž odběr Čína snížila u ropy jen o 20 %. Čína se nikam nepoděje v případě dodávek kovů, protože pokračuje budování v rámci projektů „Pás a cesta“, o kterých se nám dříve ani nezdálo, takže kovy budou třeba, stejně jako naše hnojiva – náš export tedy příliš netrpí. Navíc trend snižování závislosti na uhlí vyvolává vyšší potřebu plynu. Tímto problémem trpí především producenti břidličného plynu, závislí na vysoké ceně na trzích, kteří se spoléhali na to, že Čína bude jejich novým trhem.

Odpověď Číny

Teď pozorujeme jakousi odpověď Číňanů Američanům, protože pro americké hospodářství bude katastrofou, pokud Čína prodlouží karanténu dál než na kvartál. Protože spotřebitel v USA, to je 30 % luxusního zboží, Čína vyrábí většinu smartphonů, dílů pro automobilový průmysl. Proč začal Trump obchodní válku? Vysvětlení je prosté: Vyhlásil snížení daní a inflace, americké společnosti a především sami Američané mají víc peněz, od čehož si Trump sliboval, že většina peněz začne pracovat pro Ameriku. Ale Američané začali kupovat víc čínského zboží, a tak většina podpory odplynula do Číny, prudce stoupl deficit obchodní bilance s Čínou. A to se stalo příčinou obchodní války. Dnes vidíme, že ceny akcií amerických společností stoupají k nebesům, ale dál už jen – pokud se budou moci rozvíjet. Pokud se Čína zavře, nebudou mít kam se šířit…

Souboj strategií

Dnes se setkáváme se dvěma druhy strategií:

  • Západní (včetně naší) – to jsou „Clausewitzové“*), kteří spolu s ním tvrdí, že cílem války je mír komfortní pro vítěze. Přesně to mají při rozpoutání studené války v plánu Američané: Být pány peněz, pány technologií, intelektuálního vlastnictví, atd. Čína se z toho vytrhla, a proto se jí dostává tvrdých úderů.
  • Číňané mají strategii Sun-C‘: „Válka je cestou klamu, cestou života a smrti, netřeba ukazovat protivníkovi svoji sílu. Rozbíjet protivníkovu strategii, aniž se s ním pustíš do boje“. Podle jeho učitele Gui Gun-C’e bylo výhodné jít cestou odporu souhlasem. Číňané byli velmi dlouho v „chabé“ opozici, navenek souhlasili, a připravovali odvetu. Kromě obchodní provázanosti s USA má ČLR další problém – ve finanční sféře – obrovské muünožství dluhů… Přišlo vzplanutí viru, a co udělali Číňané? – rozhodli se kompenzovat ekonomické ztráty peněžní emisí – Národní banka Číny oznámila start financování v objemu 1,2 bilionu jüanů (přes 171 mld. dolarů) – což nebylo od roku 2004. Jüan tak sice klesá o 2 % vůči dolaru, ale nikdo Čínu nemůže vinit z nedodržení dohod – ona jen využila logické chyby protivníkovy. Pokud se vzplanutí viru prodlouží např. po celý první kvartál, ztratí světová ekonomika 200-250 miliard USD. Je to mnoho, ale nikoli strašně, protože centrální banky zatím dotiskují peníze, aby si přikoupily čas…

Souvislost změny Ústavy RF se vzplanutím koronaviru

Tady nejde o přímou souvislost s koronavirem. Sledujeme proces zlomu systému. Ruší se globalizace, boří se model kapitalismu, boří se všechny modely, a procházíme takový bifurkační bod. My to, co se děje, příliš nechápeme, ale to, co provádíme, je přípravou na tyto změny. Víme, že máme před sebou cosi nepříjemného a možná i strašného. Celý ten světový systém, do něhož jsme zapojeni prostřednictvím ropy, plynu a dolarů, se začne hroutit. Jestliže se začne hroutit, bude to pro nás znamenat rizika – a na ta je třeba se připravit, konsolidovat společnost, měnit zákony, abychom se ochránili pře zásahy práva silnějšího zvenčí. Ne náhodou se objevila myšlenka vytvoření vlastního arbitrážního soudu BRICS, aby se země, které chtějí spolupracovat, nemusely obracet do nějakého Stockholmu nebo Haagu s jejich svérázným výkladem práva.

Jestliže bude koronavirus vážnější, neskončí během čtvrtletí a rozšíří se po celém světě…

Pochopte, že Rusko je zvláštní civilizace, není ani západní, východní ani jižní zemí, ale je severní zemí, na kterou Číňané pohlížejí jako na severního souseda, ale život tu pro ně není komfortní. Předpokládáme-li, že se vzplanutí viru změní v pandemii, pak už to jde podle termodynamiky. Kam se pohrnou prchající lidé – na Sibiř, umřít? Nikoli – tam kde je teplo a kde jsou lidé. Co bude dál s ekonomikou? Státy se změní v jakési pevnosti, a Rusko bude jednou z nich. A tady bude třeba se doopravdy věnovat kromě ideologie, voleb atd. i vlastní ekonomice, vlastnímu vzdělávání, vlastním financím, investovat mohutně do rozvoje Sibiře a Dálného Východu (peněz je na to dost) a budovat v podstatě autarkii, jakou byl Sovětský svaz – tedy jakýsi SSSR 2.0. I země kolem nás, které nás považují za nebratry, se budou muset zamyslet, a třeba i vyhnat nacionalisty a vrátit se k nám…

*) generál Karl von Clausewitz – pruský důstojník ruské armády v Napoleonských válkách, bojoval m.j. u Borodina v rámci sboru gen.Uvarova.

Překlad: st.hroch 200225

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
racek
racek
29. 2. 2020 10:11

Velmi zajímavé…

Dolmen
Dolmen
29. 2. 2020 12:38

Ano, zajímavý článek. Ale i tenhle je zajímavý:
https://aeronet.cz/news/novel-coronavirus-2019-ncov-celi-podezreni-ze-muze-jit-o-prototyp-biotechnologicke-zbrane-zamerene-prioritne-na-cinske-muze-rozumej-cinske-vojaky-potvrzuje-to-studie-6-vyzkumniku-publikovany/
Vzhledem k tomu, že všechny knspirativní články mají takovou naprosto logickou stavbu, je zřejmé, že vše je jinak.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
29. 2. 2020 13:29

Fascinuje mě, jaký velkolepý funus má několik Italů. Loni umřelo 38000 amíků na chřipku (místní šikovně nastrčený LGBT-troll „dana“ to ustál) a nikdo kvůli tomu Kaufland nevykoupil. Teď zmizela mouka a všelicos trvanlivého. Lidi budou péct chleba v zemljankách nebo ve sklepě. Kvůli amíkům nikdo loni nic nekupoval a chleba nepekl. Ten humbuk je tak obrovský, že to prostě nemůže být pravda. Někdo nás tahá za nos. Ta špína tu hybridní válku fakt umí. Možná přijdou i Marťani. Koneckonců, už tady byli :-)
Nakoupil jsem bůček a budu ho jíst bez chleba.

hudryper
hudryper
29. 2. 2020 14:58

Klidný tón úvahy nad možnými důsledky coronaviru kontrastuje se snahou českého mainstreamu,který se už týden snaží našlehávat „zprávy“z Číny a také z Itálie. Přitom mohu dosvědčit,že v Lombardii,kde žiji,žádná panika nepanuje. Roušku jsem zahlédl pouze dvakrát.Jednou u slečny,podávající informace na zdravotním středisku a podruhé na ústech zubařky sklánějící se nad plombou v zoubku mého vnuka. Před týdnem ,po oznámení „smrtelného nebezpečí“ se někteří lidé sice vrhli na supermarkety,druhý den ale byly regály zaplněné stejně jako kdykoliv dříve.Zajímavý byl místní výskyt nakažených občanů. Nikoliv tam,kde na příklad existuje největší Chinatown v městě Prato,nýbrž na kopcích podhůří Alp,jako kdyby ty viry trousila… Číst vice »

orinoko
29. 2. 2020 18:28

Zajímavý clanek, i diskuse. Pridam něco dalsiho. V TV kraksne hodně sleduji pořady o různých věcech, které jsou opravdu podstatne. Za prvé mě zaujalo, jak klidně na kameru mluví Rusove, když se něco řeší , a jak teatralne mluvi emericke hovado, když se vyjadřuje ke stejným nebo podobným problemum. Velmi zajímavý byl pořad o celjabinskem meteoru, což je zalezitost, kterou jsme zazili. Zaujala mě snaha hlavně se vyhnout otazce, jestli ten meteor trefila ruska raketa , předtím než dopadl na zem. Ale dobre, nest. Já osobně si myslim, že jo, ale Rusové mají nějaký důvod se tím nechlubit. Jde nakonec… Číst vice »

orinoko
29. 2. 2020 18:38

…kteří by na tom chtěli vytriskat majlant. Mezitím se druhá sklenice plní Va námi milované emerice. Už i ksichti na seznamu ideologické korektnosti si stačili vsimnout, že ten émerický oficiální kdakal vůbec nemá anunk, co se deje. Výskyt covid 19 v USA nastal prakticky najednou na obou březích a nejen to. I na Stredozapade. Do Los Angeles údajně dorazil z emericke kolonie Hondurasu, ale hlavně … Covid 19 napadl kromě Los Angeles jedince, kteří nikam necestuji, neb NATO nemaji. Žádný lokální Wu Chan, ale emericke území jako celek. A ti debilove přes drzkovani Muhamada Aliho NATO nejsou vůbec pripraveni. Turecky… Číst vice »

orinoko
29. 2. 2020 19:04

Už to běží jak na dratkach.

http://casopisargument.cz/2020/02/29/trhy-panikari-kvuli-koronaviru/

Tohle soudruh Soros nevydycha. A emi kdakal má po ptakach. Do voleb pujde, jak Kačer po kuře na lince v Kosteleckych uzeninach. Král Lavra.
Jj, Taliban podepsal s USA mir. Tak to je Taliban v hajzlu. Měl jet do Íránu na konzultace, jak to vypadá se smlouvami s debilem. Podepsal Pomyje. Ten už pozítří může někde na emi Stredozapade dojit kozy , a émerický Muhammad Ali prohlasi, že on nic nepodepsal. A muze se hnojit a dojít Afghanistan vesele dal.
Émerický debil vyzval Rusko i jiné země k poválečné rekonstrukci Afghanistanu.
Klasický lobotomik.

racek
racek
29. 2. 2020 21:55

Víte, Orinoko, ten Čeljabinský meteorit vážil asi 40 000 tu, Na to by nestačilo ani 100 dnešních nejsilnějších protiletadlových raket.

orinoko
1. 3. 2020 19:35

Njn, 40 tun nevazil ani nahodou , na to jsou jiní odborníci, asi se raději podívám kolik tun dokáže do výšky vynést třeba ruský Ruslan, ale o to nejde. Prave jsem shlédl fota a videa z několika émerickych měst a jejich chrámu konzumu. Kam se hrabe cizek. Do aut cpou napriklad i obří balení hajzlpapiru. Sikmooci, tlustoprdi, bývalí otroci z Afriky, svalovci … všichni v dojemné jednote. Národ naprosto bezkonkurenčnch lobotomiku. Precpane ulice, prázdné regaly, ve skladech se skvi skutečně hovno, banány nevidet, chybí vložky /co si dáme mezi nožky? … Pssst… Kdo to tady hulaka? Strcte si tam…/ Takové… Číst vice »

orinoko
2. 3. 2020 14:48

A tu máš , certe, kropac. Ruský Celjabinsk je velmi zajímavé misto. Řekl bych až neuveritelne. Jinak díky za pokus o manipulaci. Ale už také chapu, proč Rusové nepitvaji některé stránky dopadu meteoritu, a proč ruský ZirinovsKYJ zadal jaderný úder na USA. Celjabinsk dodnes požívá zvláštního statutu. A v jeho okolí kromě jiných věcí je i raketova základna. Ten meteorit měl údajně měřit 15 až 17 metru, a jeho váha se měla pohybovat kolem 10ti tisíc tun. To je podstatný rozdil. Že se všude možně blaboli na různé způsoby o této věci mě celkem prekvapuje. Celjabinsk má zvláštní ruské označení… Číst vice »