Americký president Barack Obama varoval svůj čínský protějšek, že Spojené státy nebudou schopny i nadále bránit Izraeli v útoku na íránská jaderná zařízení, sdělili listu Haaretz vysocí vládní představitelé.
Řekli, že Obama během své návštěvy v Pekingu varoval presidenta Chu Ťin Tao před měsícem, a že to byl pokus získat Číňany pro podporu přísných sankcí proti Teheránu, pokud nebude akceptovat podmínky Západu pro svůj jaderný program.
Izraelští představitelé, kteří žádali, aby zůstali v anonymitě kvůli citlivosti celé záležitosti, řekli, že Spojené státy informovaly Izrael o Obamových schůzkách na téma Írán v Pekingu. Řekli, že Obama oznámil čínskému presidentovi, že v jistém stádiu už Spojené státy nebudou schopny zabránit Izraeli v akci, jakmile se jim to bude zdát příhodné jako odpověď na to, co vnímají jako íránskou hrozbu.
Americká vláda si po pekingských jednáních myslela, že Číňané porozuměli tomuto vzkazu; Peking souhlasil s tím, že se přidá k odsouzení Íránu ze strany MAAE, jež přišlo pouze týden po Obamově návštěvě. V posledních dvou týdnech však Číňané trvali na svých pevných postojích vůči přáním Západu uvalit sankce na tuto islámskou republiku.
Izraelští představitelé říkají, že Američané nyní pochopili, že Číňané souhlasili s tím, že se přidají ke kritickým prohlášením, pouze z toho důvodu, že Obama předal osobní žádost Chu Ťin Taovi, a nikoliv jako součást změny politické linie.
Číňané dokonce odmítli saúdsko-americkou iniciativu, která navrhovala ukončit čínskou závislost na íránské ropě, jež by umožnila Číně, aby souhlasila se sankcemi, řekli nám izraelští představitelé.
Saúdská Arábie, která má také velké obavy z íránského jaderného programu a je příznivě nakloněna mezinárodním krokům proti Íránu, se nabídla, že dodá Číňanům to samé množství ropy, jako jim nyní dodávají Íránci, a to za mnohem nižší ceny. Čína však tento obchod odmítla.
Číňané se od Obamovy návštěvy odmítají zúčastnit jakýchkoli opatření, jež by vedla k sankcím. Izraelští představitelé říkají, že Číňané dávají nejasné odpovědi a nevyjadřují se k tvrzením západních zemí. Peking vydává pouze stanoviska typu „ještě nedozrál čas na zavedení sankcí“.
Čínské akce jsou zvláště problematické, protože právě Čína převezme předsednictví Bezpečnostní rady OSN v lednu. Západní diplomaté říkají, že Čína by neměla mít jinou možnost, než se připojit k sankcím, pokud Rusovoé budou souhlasit s jejich podporou, ale Čína může zdržovat diskusi a odkládat rozhodnutí do února, kdy předsednictví rady převezme Francie.
Izraelští představitelé říkají, že ruský prezident Dmitrij Medveděv ukazuje větší ochotu k sankcím vůči Íránu, navzdory váhavosti ministra zahraničí Sergeje Lavrova.
Převzato z Haaretz