Obnovitelné zdroje loni v Evropské unii vyrobily již 32,3 % elektřiny

Česká republika s pouhými 11% zůstává pozadu

Tisková zpráva Hnutí DUHA
středa 30. ledna 2019

Produkce evropských obnovitelných zdrojů v roce 2018 opět vzrostla, jejich podíl na celkové hrubé výrobě elektřiny dosáhl 32,3 %. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes zveřejnily think-tanky Sandbag a Agora Energiewende [1]. Na růstu se podílely především nové instalace solárních a větrných elektráren a normální produkce vodních zdrojů (po výrazně podprůměrném roce 2017). V České republice se podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny dostal na hodnotou 11,1 % a dlouhodobě stagnuje [2].

Důležitým evropským trendem je pokles výroby elektřiny z černého uhlí. Ta poklesla meziročně o 9 % a od roku 2014 o 40 %. Vzhledem k ohlášeným záměrům útlumu uhelných elektráren je patrné, že tento trend bude pokračovat. V případě hnědého uhlí, jehož spalování má ještě horší ekologické dopady, je ovšem pokles využívání v elektrárnách daleko pomalejší. Navíc země závislé na hnědém uhlí, ke kterým patří také Česká republika, nemají plán na náhradu tohoto paliva (výjimkou je aktuální výsledek jednání uhelné komise v Německu [3]). Autoři poukazují na skutečnost, že jednou z příčin pomalého poklesu výroby elektřiny z hnědého uhlí je pomalý rozvoj obnovitelných zdrojů v zemích, jako je Česká republika, Polsko, Bulharsko nebo Řecko.

Specifikem České republiky je, že významná část výroby uhelných elektráren není potřebná pro pokrývání domácí poptávky, ale směřuje na vývoz. Vzhledem k ročnímu vývozu na úrovni 13 TWh [4] by bylo možné řadu uhelných bloků uzavřít okamžitě bez náhrady, pouhým omezením vývozu.

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl: „Zatímco ve Velké Británii, Francii, Itálii nebo Rakousku končí uhlí a rostou obnovitelné zdroje, Česká republika a další hnědouhelné státy se této pozitivní změně stále brání. Až se nás jednou vnoučata nad fotografiemi povrchových hnědouhelných dolů budou nevěřícně ptát, zda to dříve bez těch děsivých jam nešlo, budeme muset připustit, že možnosti existovaly.“ 

Poznámky:

[1] Agora Energiewende and Sandbag (2019): The European Power Sector in 2018. Up-to-date analysis on the electricity transition.
https://www.agora-energiewende.de/fileadmin2/Projekte/2018/EU-Jahresauswertung_2019/Agora-Energiewende_European-Power-Sector-2018_WEB.pdf

[2] A. Bufka, J. Veverková, D. Andronic: Obnovitelné zdroje energie v roce 2017, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, říjen 2018

[3] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/nemecko-melo-ukoncit-spalovani-uhli-v-roce-2038-ci-jiz-2035-jde-o-kompromis-s-uhelnymi

[4] Roční zpráva o provozu ES ČR 2017, Energetický regulační úřad, 2018,
http://www.eru.cz/documents/10540/462820/Rocni_zprava_provoz_ES_2017.pdf

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
idiotronic
2. 2. 2019 0:00

Zda jsou obnovitelné zdroje využitelné pro budoucí život na Zemi je dosud nezodpovězená otázka. Civilizace,využívající uzavřené, obnovitelně se reprodukující systémy ,sice na Zemi ještě najdeme, ale dodejme, že jen v rezervacích. Kromě toho existují názory, že pro současnou přelidněnou planetu obnovitelné zdroje neexistují a už se nezdůrazňuje, že tedy někdo bude muset ze hry. Namísto toho se veřejnosti se interpretují amazonské pralesy jako ,,plíce planety“, ačkoli jejich uhlíková bilance je blízká nule . Metabolizovaný uhlík spotřebují mikroorganismy, houby , hmyz a vrátí je zpět jako CO2 a H2O, jinak by se v pralesích hromadilo např. uhlí, což nikdo dosud nezjistil.… Číst vice »

Admirál
Admirál
2. 2. 2019 11:02

„Specifikem České republiky je, že významná část výroby uhelných elektráren není potřebná pro pokrývání domácí poptávky, ale směřuje na vývoz. Vzhledem k ročnímu vývozu na úrovni 13 TWh [4] by bylo možné řadu uhelných bloků uzavřít okamžitě bez náhrady, pouhým omezením vývozu.“

Proč? Proč by se měly zavírat? Dotěžit co lze a přeměnit to v el. energii. Tu domácnostem zlevnit a nahradit s tím lokální uhelné topeniště.

idiotronic
2. 2. 2019 13:27

Admirál napsal Dotěžit co lze a přeměnit to v el. energii. Tu domácnostem zlevnit a nahradit s tím lokální uhelné topeniště.    Jo, k tomu jsem se nějak nedokoktal. Je to racionální, stejně jako využívání zdrojů pitné vody, kde například máme lepší přírodní podmínky, než Francie, co v ní sídlí milovaná Veolia. To topení by bylo dobré technicky racionalizovat (kompresorové topení), ale to už je mimo naše možnosti ,když se schyluje naopak ke zdražení elektřiny. Namísto racionálních opatření se mi do domu cpou agenti prodejců s nabídkami, kolik ušetřím, když si koupím plyn právě přes ně ( v domě není… Číst vice »

idiotronic
4. 2. 2019 23:33

Dvouhodinový rozhovor ze 04.02.2019 s Alenou Vitáskovou na téma
ceny energie a česká perspektiva,
brexit a energetika
http://www.svobodny-vysilac.cz