Odmítněme zpěv války!

Stanovisko vedení Unie českých spisovatelů k probíhajícím válečným agresím ve světě

12. 8. 2014

Čeští spisovatelé s krajním znepokojením sledují, jak jsou cynicky a brutálně potlačována elementární lidská práva, včetně práva na fyzickou existenci. Raketové, letecké, dělostřelecké a jiné útoky na hustě osídlené oblasti, jakými jsou Gaza, největší koncentrační tábor na světě, nebo Doněck či Lugansk, perly Donbasu, obrácené v ruiny s rozesetými dětskými hračkami a mrtvolami narychlo pokrytými plachtami, mezi nimiž v hrůzném zoufalství, jindy už takřka lhostejně, procházejí ti ještě živí. Zápalné, kazetové a fosforové bomby, raketomety grad, smerč či uragán, dokonce i balistické rakety se mají stát a stávají nástrojem masového zabíjení a gigantické devastace. Jako by velký satan destrukce skřehotal vítězné rekviem lidskosti.


To vše se vede s cílem zastrašit, vyhnat či vyvraždit co největší počet obyvatel. Představují se zločiny genocidy, zločiny proti lidskosti, zločiny nepromlčitelné a – hlasy všech mrtvých, umučených a zraněných krutým způsobem – do výšin nebes volající. Proč? Why? Začem? Warum? Pourquoi? Perché? Tato bestialita nové formy, ale jinak dobře známého nacismu a fašismu, na kterou se díváme takřka v přímém přenosu jako na katastrofický film, tato etnická čistka je přitom přímo či nepřímo schvalována režimními médii, nebo alespoň marginalizovaná či zamlouvaná. Tato bestialita je dokonce kýmsi pokládána za přirozené právo na obranu, za boj s jakýmsi ruským, arabským či jiným terorismem, a to s cynickým úsměvem práva silnějšího, práva nadčlověka – predátora. Ozývá se vítězný ryk moci, super power! A jako předstupeň třetí (čtvrté?) světové války k tomu duní tamtamy sankcí, hrozeb, demonstrace vojenské síly, rétorika klacku a biče.

Obracíme se na všechny spisovatele, žurnalisty, učitele, obracíme se na slušné lidi (lidi!) celého světa, aby byli rezistentní vůči zezvířečtění politiky v diktatuře junty, zrůd pod lidskými maskami. Ani pohled jim nevěnujte, ani slova s nimi nepromluvte. A pokud se nespokojíte s pasivní rezistencí, jistě víte, co máte dělat. Stačí nechat promluvit hlas vlastního svědomí.

Věra Beranová,
Michal Černík,
Michael Doubek,
Vlastislav Hnízdo,
Alexej Mikulášek,
Jan Poláček,
Michal Polický,
Radovan Rybák,
František Sarna,
Jiří Stano,
Karel Sýs,
Stanislav Zeman

Poznámka editora Zvědavce

Zaplať pánbůh, aspoň ti spisovatelé… Jinak čeští umělci v této chmurné době naprosto zklamali…

Zdroj: Zvědavec

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sugar Ray
Sugar Ray
12. 8. 2014 7:51

Zrůdy pod lidskými maskami , to je geniální . Čeští umělci , co k tomu říct o nich si každej obrázek mohl udělat už dávno ty se nezmění , jsou to fašisti v podstatě . Rainer Maria Rilke Je nepatrné s čím se rveme a obrovité co rve nás Jak věci bezejmené , němé vdejme se té již nezmůžeme , bouři jež vzdouvá širý čas. To je ten anděl , který trůní starozákonním soupeřům když touhy jeho protivníků v kov utuhnou v bojovém ryku , cítí je pod prsty jak struny , z nichž loudí hloubku k nápěvům. Kdo tímto… Číst vice »

Sugar Ray
Sugar Ray
12. 8. 2014 11:50

Ještě jsem si uvědomil že tady v Česku neni dokonce ani žádná punková kapela , která by nějak reflektovala realitu dneška . To je vážně smutný. Opravdu nějaká autentická kapela jako Oi Polloi , ty kluci to měly neskutečně srovnaný v hlavách už po těch řízených revolucích v devadesátých letech a na konci 80tých , klobouk dolu . Tady nikdo takovej neni , ani žádnej písničkář , ani raper , ty jsou spíš odrazem degenerace společnosti , hnus . Ale aspoň bych to točil na v nouzi poznáš nepřítele . Někdo by těm punkáčum Schwarzebergum měl ukázat co to je… Číst vice »

Ibrahim Ag Alhabib
Ibrahim Ag Alhabib
12. 8. 2014 17:25

není to české (jak by taky mohlo být!), ale aspoň něco….http://www.youtube.com/watch?v=Y1oyTbVVJM0

mirror
mirror
12. 8. 2014 21:01

Ti spisovatelé ze seznamu patří ke kruhu spisovatelů kolem časopisu Obrys-Kmen. Ti druzí, kteří vlastní národ nenávidí, patří k Obci spisovatelů ČR. Je to tak nebo se mýlím?