P. C. Roberts: Exponenciální růst kybernetické nejistoty

Neexistuje nic takového, jako je kybernetické zabezpečení. A jak dokazuje poslední vyděračský útok viru WannaCry po téměř celém světě, je možné jen kybernetické zabezpečení větší či menší, ale nikdy ne úplné.

Hackeři viru WannaCry odcizili z americké bezpečnostní agentury (NSA) kybernetickou zbraň (to je onen vir WannaCry), který použili proti zhruba 150 zemím, v nichž poškodili např. údaje Britské národní zdravotní služby, španělské telekomunikační služby Telefónica, automobilek Renault a Nissan, ruského ministerstva vnitra, energetické společnosti PetroChina a stovek dalších společností.

Kupodivu však zpravodajské třeštění kolem uvedené události nemíří k NSA za její nedostatečnou ochranu dat, ale proti jednotlivým uživatelů Microsoftu. A to za ten jejich hřích, že si zabezpečení svých počítačových systému nenechali aktualizovat nejnovější obranou, vydanou Microsoftem před dvěma měsíci.

Otázky nejpodstatnější ovšem vzneseny nebyly. Například: Pro jaký účel NSA kybernetický vir u sebe přechovávala a proč o něm Microsoft neinformovala?

Je to jasné: NSA zamýšlela použít tuto kybernetickou zbraň proti nějaké zemi či zemím. Proč by ji totiž jinak před Microsoftem tajila?

A jak měla být tato zbraň použita? Měly se jí znehybnit obranné systémy Ruska a Číny okamžik předtím, než na ně USA vyšlou mraky svých interkontinentálních balistických raket.

Jde o obvinění natolik závažné, že by se jím měl okamžitě zabývat Kongres. Zvláště proto, že má souvislost s nedávným výrokem nejvyššího ruského vojenského vedení o tom, že Washington připravuje první, tzv. preventivní nukleární úder proti Rusku, a podobně se vzhledem k nebezpečí hrozícímu její zemi vyjádřila i Čína.

Co je totiž ještě nebezpečnějšího, než víra dvou nukleárních mocností, že jim bezprostředně hrozí cizí napadení? Znásobené navíc i tím, že jak Washington, tak jeho vazalové celou věc velkopansky přehlížejí a nevěnují jí ani zlomeček pozornosti.

Prezident Microsoftu Brad Smith naznačil možnost, že s krádeží kybernetické zbraně z arzenálu NSA může mít něco společného americká armáda. Viz BBC zde.

Co by se stalo, kdyby hackeři napadli ruské radarové varovné systémy a ruské vedení by dospělo k názoru, že tento kybernetický útok je předehrou útoku amerických interkontinentálních balistických raket proti jejich území?

Skutečnost, že nikdo ve Washingtonu či v Evropě nevystoupil a ruskou vládu ohledně americké hrozby neuklidnil, je arogancí, jež se už nalézá mimo možnosti normálního lidského chápání.

Zdroj: Paul Craig Roberts

Vybral a přeložil Lubomír Man

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zedd
zedd
17. 5. 2017 4:52

No, je to hodně horkou jehlou a bez znalosti problematiky. Jádrem sporu je, jak se má zachovat tajná služba, pokud najde v nějakém software (zde OS Windows) díru. V ideálním světě by byl výrobce okamžitě a potichu informován o problému a měsíc na to by došlo ke zveřejnění. Jde o to, že tu samou díru můžou užít Ami proti Rusům i Rusové proti Ami. Nakonec tu díru využili prostí kriminálníci. Ti ale neútočili na nějaké konkrétní instituce. Že bylo postiženo zrovna UK zdravotnictví je souhra okolností: 1. Jde o velké instituce s rozsáhlou lokální sítí a podfinancovaným IT. 2. Používaj… Číst vice »

zedd
zedd
17. 5. 2017 5:07

Mmch virus, který se šířil podobným způsobem, byl poslední kapkou, proč jsem se s MS definitivně rozešel. Šlo o malou síť, tak 60 IP adres. Když se to začlo šířit, zažil jsem opravdickou beznaděj. V tu chvíli bylo nejrozumnější vytahat kabely ze switchů a nejspíš i shodit hlavní jistič.

hudryper
hudryper
17. 5. 2017 7:55

zedd napsal Ta díra je ve Widlích od nepaměti a z toho vysvítají dvě otázky: 1. Jak dlouho o ní NSA věděla? Minimálně roky. 2. Nevěděl o ní náhodou i MS? Nebyla tam ta díra záměrně ponechána? zeddCitovat Jsem v této problematice laik,přesto si dovolím prezentovat názor,že internet jako armádní komunikace se k řízení válečných operací americké armády ukázal jako nespolehlivý a snadno zneužitelný protivníky.Proto byl bezplatně předán světové veřejnosti a současně specializovaným útvarům tajných služeb k efektivnímu šmírování kohokoliv na světě a pro komunikaci v armádě je používán jiný systém. Přitom druhotně došlo k úžasnému vývoji „železa“ i software,což… Číst vice »

zedd
zedd
17. 5. 2017 8:31

Hudrypere, internet jako koncept decentralizované „sítě mezi sítěmi“ se bezpochyby osvědčil. Že nesplnil očekávání vojenských stratégů ani naivních humanistů na tom nic nezmění.

Problémem zůstává, že ta decentralizace nikdy nebyla dotažena do konce – ono to ani technicky nebylo možné. Posledních deset let se vynořují kousky nového internetu. Podívejte se na WiFi mesh a blockchain (bitcoin). Tady se klube nový svět.

orinoko
17. 5. 2017 8:57

Zedde, a jaký OS vyuzivas?
Pro práci např se zvukovými editory si nic jiného než MS neumím představit.

zedd
zedd
17. 5. 2017 10:56

orinoko napsal Zedde, a jaký OS vyuzivas? Pro práci např se zvukovými editory si nic jiného než MS neumím představit. Už jsem 5 let na Linuxu. Původně Slackware, nyní Debian. Dřív jsem se živil 3d grafikou, takže si velmi dobře uvědomuji situaci ve specializovaných oblastech. Asi nemá moc smysl bavit se o tom, jak byl trh formován a deformován. Zajímavější je otázka, co nastane. Věc jménem „osobní počítač“ do 5ti let zmizí. Budeme mít v rukách zobrazovací prkýnka, přes která se budem připojovat k aplikacím, které běží kdesi v datacentru. A to včetně těch s velkým nárokem na grafiku. Technicky… Číst vice »

hudryper
hudryper
17. 5. 2017 12:16

Takže všechno to us.hacknuté software bude zbytečné,komunikovat se bude přes centra pod
totální kontrolou ? V prkýnkách nebude historická paměť provozu,jen jakýsi mikrofon a amplion ?
Policajti nebudou muset zabavovat počítače a podváděné manželky budou muset pustit chlup,aby
se dověděly detaily soukromého života svých „miláčků“ ? To se provoz na síti velmi znormalizuje..

zedd
zedd
17. 5. 2017 13:35

Můžu s tím souhlasit, nesouhlasit a to je tak vše, co s tím můžu dělat. Pracuju pro středně velkého ISP. Do teď jsme v podstatě vše provozovali na Linuxu. Teď potřebujem cosi, co jde jen přes Windows a to s tím, že tu věc potřebujem sdílet mezi pobočkami. Jednou z cest by bylo koupit každému potenciálnímu zájemci Win Pro + licenci na daný SW a všechno to přihlásit do Widlí AD. Nakonec je pro mne daleko schůdnější spravovat 1 samostatný Win server, kupovat CAL a celé to exportovat přes Xen. Kolegové sice mají svoje noteboočky s OEM Widlema, ale mě… Číst vice »

hudryper
hudryper
17. 5. 2017 14:19

Kdybyste předchozí příspěvek napsal čínsky ,nebo persky,bylo by to pro mně asi stejně vysvětlující. Tahle IT hantýrka je lidem nad 60 zcela nesrozumitelná,čehož se zhusta využívá při zakázkách institucí a hlavně při prezentaci pracnosti a tedy požadované ceně. To ale se ,samozřejmě v malém, provozovalo v podnicích už za socialismu. Znal jsem výpočetní střediska třeba v Žilině,kde kdykoliv jsem tam přivezl požadované náhradní díly,nebo spotřební materiál,nikdy jsem tam žádného pracovníka nezastihl a musel jsem za nimi domů,nebo třeba na chalupu pro podpis. Ředitelé to tenkrát „řešili“ tím,že nechali vystavět výpočetní středisko mimo areál fabriky s tím,ať si tam ti podivní… Číst vice »

hudryper
hudryper
17. 5. 2017 14:22

Ředitel tohoto střediska míval s prémiema vyšší příjmy,než ředitel podniku a oficiálně mu byla
přiřknuta funkce 1.náměstka. Zkrátka byl to ten,kdo rozhodoval o prémiích a basta.

zedd
zedd
18. 5. 2017 13:27

Za nesrozumitelnost se omlouvám. Nové skutečnosti vyžadují nová slova. I v případě, že ta skutečnost ji čirý nesmysl jako v případě licencování produktů MS.

S pracovní morálkou v IT se to má jak s pracovní morálkou kdekoliv. Pokud fungujete v alespoň trochu smysluploném prostředí, nebývá to velký problém už jen pro to, že většinu ajťáků jejich obor prostě zajímá. Na druhém pólu je IBM. Tam už se nedělá nic krom čekání na postup v žebříčku.

hudryper
hudryper
18. 5. 2017 15:08

zedd napsal Za nesrozumitelnost se omlouvám. Nové skutečnosti vyžadují nová slova Jaképak omluvy,zedde ? Starého psa novým kouskům nelze naučit. Vtip je v tom,že IT užívaná hantýrka se tváří jako něco jasného a každému pochopitelného ,no a kdo nechápe,ten je……, i kdyby byl ve svém oboru profík. Mám zato,že vznikla původně otrockým překladem z angličtiny a po implementaci spojek a sloves z češtiny představuje naprosto specifický komunikační prostředek. Protože byl význam českých slov stupidně posunut (jde o podobný proces,jako u politicky korektního slovníku),skoro každé menu mate lidi,kteří se snaží tomu porozumět a podle pokynů nesrozumitelných návodů cosi udělat.Přitom je jasné,že… Číst vice »

zedd
zedd
18. 5. 2017 15:46

@hudryper: Na to narážím každý den a jsem z toho dost nešťastný. Jsem ještě ze staré školy, kdy počítače mluvily jen anglicky a dosud mám všechno v AJ. Veškeré informace čerpám opět z AJ zdrojů. Těžko se pak bavím s lidem, který se mne ptá, jak si má nastavit Outlook … Outlook nemám a kdybych měl, nebude česky. Tož ode mne dostanou informace, které odpovídají standardům a nejsou vázané na nějaké překlady. Což je ostatně kouzlo IT: (Skoro) všechno vychází ze standardů a ty jsou (skoro všechny) veřejně přístupné. Pokud použiju nějaký termín, lze jeho význam dohledat v příslušné specifikaci.… Číst vice »

zedd
zedd
18. 5. 2017 16:24

A ještě technická: Jak kdo plave v IT je zcela nezávislé na věku. Nejmladší generace jistě vykazuje zručnost v užívání Facebooku a podobných nesmyslů, ale o tom, která bije, stejně nemají páru.

Je to podobné, jako s auty. Původně jejich provoz vyžadoval nadšení, znalosti a manuální zručnost. Dneska už se doslova řídí sama. To, jestli někdo jezdí jak prase, není nijak zvlášť závislé na věku.

orinoko
18. 5. 2017 18:29

Jsem konsternovan. Zedde, snad jsem se raději ani neměl ptát. Když domyslím důsledky Tvych projekci blízkého vývoje, tak nevím, jestli v něčem takovém budu chtít žít. Připadá mi to jako placeni kartou. Když vidím , jak se omladina v práci baví webovými prefabrikáty, tak ta generace chcipne, az někdo vypne elektřinu. Já se porad snažím oddělovat mobil od jiného zařízení. Facebook nevedu Skype jsem od instaloval. Ale vlastně, co se divim. Stara hudební studia jsou beznadějně stara. Ty pulty dneska působí jak omyl doby. Zacinam tušit, proč tak milují kolo. Pres všechen pokrok a výdobytky se jeho hardware nemění. A… Číst vice »

peter.
18. 5. 2017 20:13

Keď čítam túto diskusiu,pripadám si ako úbohý nedouk a začínam mať z toho mindrák.Tak ja mám poctivý tlačítkový mobil.Lebo keď zoberiem do ruky ten moderný s dotykovým displejom a pozriem sa na svoje hrubé vyrobené palce,hneď ma prejde chuť niečo také vlastniť.Na počítači som stále ešte začiatočník.Pre mojich synov je počítač nevyhnutnou potrebou v práci a vedia o ňom všetko.Čo nevedia,je vysvetliť mi veci,ktoré by som chcel vedieť zrozumiteľne,tak povediac polopaticky.Nemajú so mnou trpezlivosť a stále ma zahŕňajú výrazmi ktorým nerozumiem a keď im to poviem tak začnú prevracať oči nad mojou nechápavosťou.Tak som odkázaný na vnučku a desaťročného vnuka… Číst vice »