P. C. Roberts: Vraťte nám Studenou válku!

Vědátoři nám dali vědět, že se vrátila Studená válka. Kéž by tomu tak bylo! Protože Studená válka byla obdobím, v němž se vůdci Světa snažili omezovat napětí mezi nukleárními velmocemi. To, co máme dnes, je stokrát nebezpečnější. Je to bezohledná a nezodpovědná agrese Washingtonu proti dvěma velkým nukleárním mocnostem – Rusku a Číně.

Zažil jsem americké prezidenty, kteří se snažili rozptýlit napětí s Ruskem. John Kennedy společně s Chruščovem vyřešili raketovou krizi na Kubě. Nixon vyjednal dohodu o omezení strategických zbraní (SALT 1) i dohodu o omezení systémů antibalistických raket a navázal kontakt s komunistickou Čínou. Carter vyjednal dalekosáhlejší SALT 2 a Reagan společně s Chruščovem Studenou válku ukončili.
Berlínská zeď padla a Gorbačov, za souhlas Sovětského svazu se sjednocením Německa, obdržel od Západu slib, že NATO se už ani o píď dál na východ nepohne.

Mír byl na dosah ruky. A tehdy neokonzervatisté, kteří se díky izraelskému vlivu vrátili zpět do amerických tištěných médií, začali onen mír na dosah ruky likvidovat. Ukázal se být totiž příliš nákladný pro profit vojensko-bezpečnostního komplexu a gigantické vojenské a bezpečnostní zájmy se zas prokázaly být mnohem mocnější, než lobby usilující o mír. A od doby kriminálního režimu Clintona každý americký prezident dřel i v přesčasech na tom, aby napětí s Ruskem zvýšil.

V pátek hlas Izraele v USA, list New York Times (NYT), přidal k dehonestaci Ruska šířené Hillary Clintonovou úvodník opatřený titulkem: „Gangsterský stát Vladimíra Putina“. Že byl sepsán neokonzervativci, to dokazuje též ten fakt, že za všechny trable na Ukrajině a v Sýrii činí odpovědným jedině a pouze ruského prezidenta.

Presstituti v NYT samozřejmě vědí, že je to nesmysl, takže aby to měli z čisté vody nanečisto už všechno, vtáhli do svého úvodníku i holandskou zprávu o letu MH-17.

Ta zpráva je tak absurdní, že vzbuzuje nejvážnější pochybnosti o tom, že by kdesi na Západě přece jen ještě doutnala aspoň jiskřička zdravého rozumu. Rusko a nyní nezávislé ruské provincie na východě Ukrajiny přece nemohly mít zájem na sestřelení malasisjkého letounu! Bez ohledu na absenci tohoto motivu však holandská zpráva tvrdí, že to Rusko poslalo povstalcům na Ukrajině svůj raketový systém země-vzduch, využitelný výhradně jen proti cílům, pohybujícím se v extrémně velkých výškách, když to, co tito povstalci potřebovali, byla jedině zbraň proti nízkolétajícím ukrajinským bombardérům, které na ně shazovaly pumy. A vrchol této absurdity? Když povstalci malasijské letadlo sestřelili, poslali celý raketový systém zpět Rusům!

Jak tupý asi musí být člověk, aby tak průhledné propagandě deníku NYT uvěřil?

Píše tak NYT své nesmysly proto, že má finanční problémy a žije tak de facto jedině z podpory CIA? Je přece naprosto jasné, že malasijské letadlo bylo sestřeleno proto, aby se z incidentu obvinilo Rusko, čehož Washington obratem ruky využil k tomu, aby s ním Evropa spolupracovala při uvalení sankcí na Rusko s cílem Rusko destabilizovat. A též proto,že v tuto chvíli bylo Rusko jediným činitelem na mezinárodní scéně schopným zabránit americké snaze svrhnout legální syrskou vládu, čímž by byla Sýrie – pochopittelně a také naprogramovaně – uvržena do totálního chaosu. Jako tomu je v Iráku, Libyi a Afghánistánu.

Toto je současná preferenční cesta washingtonského korupčního kapitalismu vládnoucího dnes Americe. Nemá zájem na životě, má zájem o zisk. Jedině na něm záleží. Jestliže celé kontinenty propadnou zániku, tím lépe pro americký zbrojařský průmysl.

Ano, vraťte nám Studenou válku! Jako konflikt odpovědně řízený – namísto toho, co máme dnes. Bezohledný a šílený tah za světovládou, prosazovaný ďábelskými kriminálníky Washingtonu ženoucími svět do Armageddonu.

Zdroj: Paul Craig Roberts

Vybral a přeložil Lubomír Man

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
42 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
1. 10. 2016 12:32

Naprosto stručná a přesná zpráva o stavu Země.

Sio
Sio
1. 10. 2016 12:47

Já věřím, že řízeno je to i teď. Jen ty řeči jsou svalnatější. Ušáci si dávají velký pozor, aby ty války byly proxy, dokonce si vytvořily ISIL, když nenašli nikoho vhodnějšího. Rusové dělají to samé, přece Asadovi jen „pomáhají“.

peter.
1. 10. 2016 15:30

Baťko svojou rečou v OSN u mňa zabodoval.A výrazne!
https://cont.ws/post/387667

Sio
Sio
1. 10. 2016 15:53

peter. napsal

Baťko svojou rečou v OSN u mňa zabodoval.A výrazne!
https://cont.ws/post/387667

Hezká slova. Nezbývá než souhlasit, snad jsou i upřímná.

hudryper
hudryper
1. 10. 2016 16:36

Nevěřil jsem divadélku o rozporech mezi Putinem Lukašenkem. Díky jemu přistoupil natěšený západ na zprostředkovatelskou roli Lukašenka v ukrajinské kauze ,což Rusové opravdu potřebovali.
No a dnes ,když potřeba vzbuzovat naděje za západě zmizela,přišel do NY Lukašenko s projevem,
jenž nenechává nikoho na pochybách,na čí straně je.

peter.
1. 10. 2016 20:52

Z Ľvova odchádzajú plné vlaky Haličanov do prekliatej Moskvy.Nemajú žiadnu hanbu v sebe.
https://cont.ws/post/387515

peter.
1. 10. 2016 21:36

Včera bolo výročie podpísania Mníchovskej dohody.Neskôr sa to nazvalo „Mníchovskou zradou“.Ale skutočnú zradu na národoch ČSR spáchali tí,ktorý bez boja vydali republiku Hitlerovi.Na obrannej línii stáli vojaci pravidelnej čsl.armády aj mobilizovaní záložáci.Všetci s odhodlaním brániť republiku.Skutočným zredcom bol Beneš a vláda ČSR,ktorí vydali obrovský kus republiky Nemecku,Maďarsku a Poľsku.Bez boja.Vtedy Gottwald povedal,že“Ešte aj tí bosí Habešania sa bránili talianskemu vpádu“.Existujú hodnotenia tej doby,ktoré tvrdia,že naša armáda sa mohla ubrániť.Hitler sa stal skutočne mocný až vtedy,keď bez boja získal české zbrojovky.
Médiá prešli toto výročie bez povšimnutia.

Sio
Sio
1. 10. 2016 21:55

peter. napsal Včera bolo výročie podpísania Mníchovskej dohody.Neskôr sa to nazvalo „Mníchovskou zradou“.Ale skutočnú zradu na národoch ČSR spáchali tí,ktorý bez boja vydali republiku Hitlerovi.Na obrannej línii stáli vojaci pravidelnej čsl.armády aj mobilizovaní záložáci.Všetci s odhodlaním brániť republiku.Skutočným zredcom bol Beneš a vláda ČSR,ktorí vydali obrovský kus republiky Nemecku,Maďarsku a Poľsku.Bez boja.Vtedy Gottwald povedal,že“Ešte aj tí bosí Habešania sa bránili talianskemu vpádu“.Existujú hodnotenia tej doby,ktoré tvrdia,že naša armáda sa mohla ubrániť.Hitler sa stal skutočne mocný až vtedy,keď bez boja získal české zbrojovky. Médiá prešli toto výročie bez povšimnutia. Demogracie se neumí ubránit. Viz Francie atd. Ani Británii by se to… Číst vice »

idiotronic
2. 10. 2016 0:41

Sio napsal Viz Francie atd. Ani Británii by se to nepovedlo Ano . Čsl. tanky efektivně pomohly zanedlouho Francii obsadit. President Beneš válku na obzoru viděl, ale Británie (Francie) z ní měla hrůzu a v případě ozbrojeného střetu ČSR s Německem hrozilo, že ČSR bude označena za iniciátora, narušitele mírové dohody. Když se jím stal Hitler, postoj mocností se pozměnil. Je jasné, že nějakou dobu mohla ČSR rozprodávat výzbroj spojencům. Tajně – ovšem na rozdíl od Hitlera, který si mohl dovolit anglickým vyjednavačům například ukazovat jedna a tatáž letadla na více letištích opakovaně a ,,budit dojem“, Beneš měl v armádě… Číst vice »

peter.
2. 10. 2016 5:46

Sio napsal
Demogracie se neumí ubránit

Sio:
Ide mi skôr o to,či sme po tej potupe v r.1938,ako národy ešte vôbec schopní brániť sa so zbraňou v ruke proti akémukoľvek agresorovi aj keď by mal mnohonásobnú prevahu..Ako už spomínaní Habešania,Afgánci ktorí niekoľkokrát vyprášili Angličanov,Rusov aj Američanov,Fíni v novembri 1939,ktorí sa postavili omnoho silnejšiemu ZSSR…príkladov je veľa.Hovorí sa,že ak sa nepostavíš násilníkovi čo i len raz,budeš obeťou násilia už navždy.

peter.
2. 10. 2016 6:38

idiotronic napsal
případě ozbrojeného střetu ČSR s Německem hrozilo, že ČSR bude označena

http://dfens-cz.com/k-vyroci-mnichova/

Starý doktor
2. 10. 2016 9:12

Sio napsal Demogracie se neumí ubránit. Viz Francie atd. Ani Británii by se to nepovedlo, pokud by Němci neválčili se SSSR Já bych spíše řekl nechtěla se bránit neb záměr ekonomicko-politických elit byl získat po pádu Trockého tak vzdálené přírodní a lidské zdroje SSSR s tím, že dojde k oslabení moci Německa dotovaného finančně a i technologicky a vedeného směrem na východ. Západ pak vystoupí jako zachránce i arbitr a určí se za to své „výpalné“. Prvý krokem bylo obsazení demilitarizovaného Porýní. Jak píše Irving v knize Luftwafe (deník jednoho z otců luftwafe maršála Milcha) francoužští komisaři dohlížející na to… Číst vice »

Starý doktor
2. 10. 2016 9:16

Doporučuji shlédnout tento zajímavý dokument nejen o programu PERIMETR, MRTVÁ RUKA (program odvetného jaderného úderu Ruska bez zásahu člověka).
Терпение Путина подходит к концу (2.10.2016) США нужно задуматься
https://www.youtube.com/watch?v=HLOpEOUE0YI

Starý doktor
2. 10. 2016 9:22

В России готовится госпереворот 2.10.2016
https://www.youtube.com/watch?v=8gZ76e5jY-c

Starý doktor
2. 10. 2016 9:29

Мария Захарова. Право знать! (1.10.2016)
https://www.youtube.com/watch?v=4X1EUvIfHws

Sio
Sio
2. 10. 2016 9:35

peter. napsal Sio: Ide mi skôr o to,či sme po tej potupev r.1938,ako národy ešte vôbec schopní brániť sa so zbraňou v ruke proti akémukoľvek agresorovi aj keď by mal mnohonásobnú prevahu..Ako už spomínaní Habešania,Afgánci ktorí niekoľkokrát vyprášili Angličanov,Rusov aj Američanov,Fíni v novembri 1939,ktorí sa postavili omnoho silnejšiemu ZSSR…príkladov je veľa.Hovorí sa,že ak sa nepostavíš násilníkovi čo i len raz,budeš obeťou násilia už navždy. Jo, v tom máte pravdu. Ale na druhé straně, dnes se neumí postavit imigraci ani Francie, Německo, Itálie nebo Británie. Proč asi? My jsme se uměli postavit alespoň americkému radaru, hrdinní Poláci už mají amy základnu,… Číst vice »

Sio
Sio
2. 10. 2016 9:39

Starý doktor napsal Já bych spíše řekl nechtěla se bránit neb záměr ekonomicko-politických elit byl získat po pádu Trockého tak vzdálené přírodní a lidské zdroje SSSR s tím, že dojde k oslabení moci Německa dotovaného finančně a i technologicky a vedeného směrem na východ. Západ pak vystoupí jako zachránce i arbitr a určí se za to své „výpalné“. Prvý krokem bylo obsazení demilitarizovaného Porýní. Jak píše Irving v knize Luftwafe (deník jednoho z otců luftwafe maršála Milcha) francoužští komisaři dohlížející na to aby riechswer se neobnovil byli tak pedantičtí že vlastně donutili Němce při obnově vojenské moci spolupracovat se SSSR.… Číst vice »

peter.
2. 10. 2016 9:55

Starý doktor napsal
bych byl k Benešovi schovívavější. Myslím, že chápal co je asi narýsováno a snažil se nás z toho vyvést s co nejmenšími ztrátami. Při hodnocené jeho kroků je dobré mít na paměti časový

Starý doktor:
Odkazujem na postoj Švajčiarska k možnému napadnutia hitlerovským Nemeckom.Je popísaný v mojom odkaze vyššie.To aj Poliaci si mohli vybrať medzi národnou cťou a ušetrením životov poľských vojakov.Alebo Stalin pod Moskvou.
Beneš a jeho vláda porušili ústavu ČSR,čím sa dopustili sa velezrady.

hudryper
hudryper
2. 10. 2016 10:09

Starý doktor napsal : s ohledem na nejen tyto skutečnosti bych byl k Benešovi schovívavější. Myslím, že chápal co je asi narýsováno a snažil se nás z toho vyvést s co nejmenšími ztrátami. Při hodnocené jeho kroků je dobré mít na paměti časový rámec i tehdy dostupné informace K objektívnímu posouzení rozhodnutí Beneše by bylo zapotřebí prostudovat proces vybrání a pěstování Hitlera spojenci Anglie a USA,kdy Francie sehrála zvláště hloupou a zbabělou roli. Beneš byl spojen s Francií nejen z titulu své funkce ministra zahraničí,později prezidenta,ale i neformálně už z doby svých studií ve Francii. Beneš musel znát cíle Anglie… Číst vice »

Bety
Bety
2. 10. 2016 13:48

Těžko říct, co by se stalo, ale mobilizace situaci v pohraničí uklidnila. Je možné, že by Hitler své plány sice nezměnil, ale válka mohla být oddálena, protože výzbroj ČS vojsk opravdu nebyla zanedbatelná. Zapomínáme, že pokud se např. Habešané bránili, měli nějaké vedení – naše vedení sklaplo podpadky. Jak říká slogan z té doby – Beneš má plán, má eroplán.

Martin (už bez taky m)
2. 10. 2016 15:29

peter. napsal http://www.military.cz/army_cr/obrana/obrana.htm Pán peter, autora článku Vámi odkázaného neznám. O věc jsem se od dětství několikrát poměrně zajímal. Knihy typu „Hněvivé nebe španělské“ od Guseva, či Fajtlovy a Buffkovy, Vilda, později i Peřinovy, Hubáčka a jiných autorů jsem četl dost pozorně. Bylo jich několik desítek. Později jsem četl také několik knih vydaných v současném režimu hodně okrajově, kde byla popisována složitá jednání SSSR před věrolomným napadením… Na základě všeho mám obavy, že autor neuvažuje dost realisticky. Ano, osobně bych bojoval, resp. se snažil odejít bojovat pokud by to naše země neudělala. Je to samozřejmě kdyby… Říkalo se, že „Beneš… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
2. 10. 2016 15:48

S „bleskovou válkou“ a útoky tankových klínů tehdy ještě zkušenosti nebyly, zato se zákopy Verdunu ano, stejně tak s yperitem a plynem… Myslím, že prezident Beneš viděl tehdy dále, a ukázal se jako dobrý prognostik. Národ zkušenost soužití s Němci měl, „Třetí říše nejen že nebude navěky, ale skončí mnohem dříve než se její tvůrci domnívají“- parafráze Benešových myšlenek zaznamenaných v řadě knih… Samozřejmě že Protektorát a okupace nebyla žádná selanka. Ale… třeba: tři- čtyři roky zákopové války od Prahy po Ostravu či Žilinu s nejsitým výsledkem – ba možným patem- nevím co by bylo horší, a zda by tam… Číst vice »

Sio
Sio
2. 10. 2016 15:49

Martin (už bez taky m) napsal

http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/sloupky/obcovani/

Jediná velmoc, která neuplatňuje doktrínu „tavících kotlů“, je Rusko.

Starý doktor
2. 10. 2016 16:17

peter. napsal Starý doktor: Odkazujem na postoj Švajčiarska k možnému napadnutia hitlerovským Nemeckom.Je popísaný v mojom odkaze vyššie.To aj Poliaci si mohli vybrať medzi národnou cťou a ušetrením životov poľských vojakov.Alebo Stalin pod Moskvou. Beneš a jeho vláda porušili ústavu ČSR,čím sa dopustili sa velezrady. Ať byl postoj Švýcarska jakýkoliv jeho napadení nebylo v plánech Hitlera. On je potřeboval klidné neboť v jeho bankovním sektoru probíhala spolupráce finančních elit západu a nacistického Německa jak před válkou tak během ní a to výhradně přes banku pro rozvoj ( Kdo financoval Hitlera – dokument BBC 1998 české titulky – https://www.youtube.com/watch?v=J8BdpBRHdHs, Hitlerovi američtí… Číst vice »

peter.
2. 10. 2016 16:18

p.Martin: Martin Šaro je vojenský historik,autor viacerých monografií na tému oboch svetových vojen a konfliktov v 20.storočí.Jeho monografie sú uverejňované aj na českých weboch ako napr.Militery.cz.Ja nepoznám mnohých slovenských aj českých autorov,čo naznamená,že im a priori neverím alebo že ich považujem za nekompetentných-príp.naivných. Neviem z čoho usudzujete,že autor podceňuje význam letectva.On iba poukazuje,že dvojplošník Avia B-534 bol už zastaralý eroplán v porovnaní s nemeckou stíhačkou Bf 109.Čo je pravda,ale zároveň to bola snáď jediná nevýhoda čs armády v porovnaní s wehrmachtom A to čo autor podľa vás naivne tvrdí o Slovákoch sú historicky dané fakty,týkajúce sa konfliktov s Maďarskom a… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
2. 10. 2016 18:10

Pán peter, reaguji zatím bez přečtení Vašich odkazů. Naše tehdejší armáda byla solidně vycvičena na tzv. vševojskový boj. A opřít se měla právě o zmíněné (několikasledové, leč ten první byl nejmohutnější) opevnění. Jeho stavba ale nepočítala s anšlusem Rakouska (původně, ani s případným povolením Polska zaútočit Wehrmachtem i z jeho území. Minimálně v okolí Ostravska to hrozilo, ztráta Ostravska by byla nenahraditelná. Průmysl by nejspíše vyřadilo právě mnou zmíněné letectvo. Možná ne úplným zničením, jako spíše soustavnými útoky a narušováním dodávky surovin, energií… Luftwaffe sice celou válku neměla pořádný strategický bombardér, ale musíme uznat, že frontové bitevní letouny (Stuka tehdy… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
2. 10. 2016 18:41

Podíval jsem se na ten odkaz k výročí Mnichova. Ne, opravdu mne nenadchl. Hypotézy spíše než dokázaná fakta. Například prý „připravený státní převrat v Německu proti Hitlerovi“- no comment. Hitlerovci byli tehdy už“v laufu“, vnitřní opozice bezmála vyvražděna, neúspěšné byly pokusy o atentáty a převraty i později – za beznadějné situace na frontě… Dtto že by dle vyjádření JEN JEDNOHO POLITIKA začala „anglická a Francouzská děla střílet sama“… Pán peter: udělali z nás tehdy válečné štváče, Chamberlain „přivezl mír za cenu bezvýznamného národa někde…“Francouzi byli dvojací – jedni by se bili jako lvi, druzí by pro vyhnutí se války udělali… Číst vice »

Dolmen
Dolmen
2. 10. 2016 18:45

Myslím, že Beneš znal velice dobře mantalitu našich tehdejších „přátel“ . Francie a Velké Británie, respektive jejich vládnoucích vrstev. Dobře věděl, jací jsou to podrazáci a pokrytci a čeho jsou schopni. Zajímavé je, že úplně stejně hodnotil vůdčí politiky tehdejších evropských „demokratických“ států i Stalin a naopak Beneše považoval za jednoho z mála tehdejších demokratických politiků s rovnou páteří, kterému lze věřit.

peter.
2. 10. 2016 19:22

Dolmen napsal
Stalin a naopak Beneše považoval za jednoho z mála tehdejších demokratických politiků s rovnou páteří, kterému lze věřit.

Traduje sa,že to bol práve Beneš,kto zavinil smrť maršala Tuchačevského.Údajne odovzdal Stalinovi listinný dôkaz vyfabrikovaný nemeckou tajnou službou,v ktorom bol Tuchačevskij označený za nemeckého agenta.Iní zase tvrdia,že KGB disponovala kompromitujúcimi materiálmi proti Benešovi a vydierala ho.Tak možno preto tá Stalinova pochvala.Ja neviem či je to pravda a aby som pravdu povedal,tak ten človek ma zaujíma už len ako osoba,ktorá v mysliach Slovákov vyvoláva negatívne emócie. Z rôznych dôvodov.

Starý doktor
2. 10. 2016 20:02

Tzv. Tuchačevského spiknutí je opředeno mnoha mýty, jak ukazují na základě zkoumání archivních materiálů ruští historici Martyrosjan, Jurij Žukov, Starikov či E. Prudnikovová. Martyrosjan udává, že našel dokumenty ukazující, že již v roce 1935 měl Stalin na základě kontaktů francouzské a sovětské tajné služby díky tajnému protokolu po podepsání smluv mezi ČSR a SSSR za spoluúčasti Francie.Mimochodem na podkladě podobného protokolu naše služba pomáhala sovětům při pašováni vojensklých poradců do Španělska jak udává ve své knize gen. Moravec. Tímto kanálem dostali sověti varování od gen. štábu Francie o spolupráci Tuchačevského a spol. s německou generalitou. V protokolu ze samotného procesu… Číst vice »

hudryper
hudryper
2. 10. 2016 20:13

Pokud Beneš skutečně poslal Stalinovi dokumenty o Tuchačevským a spol.připravované zradě Stalinovi,udělal to,co by rád ,kdyby se v podobném případě Stalin zachoval podobně. Zdali ten dokument vyfabrikovala SD,nebo ne,to v tomto případě není důležité.Beneš to ani nemohl zjistit, natož posoudit z hlediska pravdivosti. To už byla práce NKVD ,která musela kauzu prověřovat a dojít k nějakému závěru. Rozhodnutí podvolit se Hitlerovi bylo učiněno pod tlakem zcela obklíčené republiky nepřátelskými vojsky v té době spojenci Hitlera společně s 3,5 milionem sudetských Němců,kteří se nepokrytě hlásili k III říši a v neposlední řadě i slovenské klerofašistické vlády,jež v těch dnech již byla… Číst vice »

peter.
2. 10. 2016 20:35

Martin (už bez taky m) napsal ale život není „nekončící řada úspěchů či neustále vydařených a přejících akcí“… p.Martin: Pointa toho o čom diskutujeme spočíva v tom,že v istých okamihoch,keď je štát a národy v ňom žijúce ohrozený,tak povinnosťou každého občana takého štátu,jeho prezidenta a vlády obzvlášť je brániť svoj štát so zbraňou v ruke a nie počítať,či sa mu to oplatí alebo nie.To sú kupecké počty a taký štát ktorý si vyberie vykalkulované menšie „straty“,stráca svoju hrdosť a česť.Lebo ten,kto ustúpi násilníkovi čo i len raz,bude už ustupovať násiliu celý život.Keby takto kalkulovali Poliaci,po vpáde wehrmactu,tak mohli kapitulovať hneď… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
2. 10. 2016 21:02

Pán peter, já Vám rozumím, ubezpečuji, že v skutečném životě jsem nikdy „nekupčil“, neustupoval násilí – naopak… Až jsem v něčem zůstal jako „Poslední Mohykán“… Bohužel je mnoho občanů, kteří se nejprve podívají, „jak komfortní by byl nový ovčinec“… a jak zlý ten nový pán… ohnutá záda… Ano, padnout je celkem snadné, horší je to přežít a dívat se na decimovaný národ. Babička byla Polka, jsme tady „smíchaní“… Ano bojoval bych i dnes, přes nemoc, atd. Ale ne proti Rusku… Napsal jsem jen hrst úryvků jak bych to viděl, na vojně jsem byl na štábu a čmáral mapy od Strasbourgu… Číst vice »

peter.
2. 10. 2016 21:12

Martin (už bez taky m) napsal
Kéž ji nikdo z nás nebude muset zažít!

Podpisujem a prajem všetko dobré.

peter.
2. 10. 2016 21:29

Martin (už bez taky m) napsal
Za sebe sama bych utekl, popadl první kvér

Vtedy,v tom septembri tridsiatehoôsmeho,chcel brániť svoju republiku každý.Česi,Moraváci aj Slováci.Vidno to z odhodlanie s akým nastúpili do mobilizácie.Bez rečí a s odhodlaním.Každý z nich vedel,čo je vojna,lebo od tej prvej svetovej zase až tak veľa času neuplynulo..A potom všetko ich odhodlanie spláchnu smradi ktorí stoja v čele štátu.A ešte sa hrdia,že tak urobili aby ušetrili životy Čechov,Moravákov aj Slovákov.A ja nie som presvedčený,že nás podobným spôsobom neponíži a nezapredá aj to,čo nám vládne teraz.

Sio
Sio
2. 10. 2016 21:41

peter. napsal Vtedy,v tom septembri tridsiatehoôsmeho,chcel brániť svoju republiku každý.Česi,Moraváci aj Slováci.Vidno to z odhodlanie s akým nastúpili do mobilizácie.Bez rečí a s odhodlaním.Každý z nich vedel,čo je vojna,lebo od tej prvej svetovej zase až tak veľa času neuplynulo..A potom všetko ich odhodlanie spláchnu smradi ktorí stoja v čele štátu.A ešte sa hrdia,že tak urobili aby ušetrili životy Čechov,Moravákov aj Slovákov.A ja nie som presvedčený,že nás podobným spôsobom neponíži a nezapredá aj to,čo nám vládne teraz. „o,čo nám vládne teraz“ už nic dělat nemusí, je vybojováno beze zbraní. Polské elity (ne Poláci) narozdíl od českých elit (ne Čechů) šly do… Číst vice »

peter.
2. 10. 2016 22:32

hudryper napsal v neposlední řadě i slovenské klerofašistické vlády,jež slovenská klérofašistická vláda vznikla až 14.3.1939.Do vtedy bolo Slovensko súčasťou ČSR a jeho prezidentom bol Emil Hácha.V tomto článku je mimo iné popísané aj to,ako na mobilizáciu reagovala Hlinkova ľudová strana a noviny Slovák.: http://zurnal.pravda.sk/neznama-historia/clanok/294466-mali-cesi-a-slovaci-odmietnut-mnichov/ História slovenských divízií v Rusku je dostatočne známa ako aj to,z akých dôvodov ich Nemci z frontu stiahli.A mali sme ešte jednu divíziu v Taliansku a tá kompletne prešla k talianskym partyzánom.Veľmi by som bol rád,keby sem niekto napísal,ako sa malo okýptené a v Mníchove a Prahe zradené Slovensko zachovať,aby nebolo obviňované z toho,že vrazilo Čechom… Číst vice »

hudryper
hudryper
2. 10. 2016 22:48

peter. napsal
Na Slovensku nebolo nič,čo by ho lákalo k tomu,aby ho ku protektorátu pričlenil .

Chápu Peter,byla to nesmírně složitá doba pro občany i jejich elity. Proto je problematické soudit
lidi a jejich činy dnešníma očima. Nic víc asi tato diskuse z mé strany a asi i starého doktora + Sio
nechtěla připomenout. Máte pravdu s datem vzniku Slovenského štátu,jenže já měl na mysli a asi jsem to nedostatečně formuloval,informace bezpečnostního centra v Praze o přípravě Slovenska
k „osvobození „mnohem dřív, čímž musel být dojem z totálního obklíčení nepřáteli dokonán.

Dolmen
Dolmen
3. 10. 2016 7:08

Řekl bych, že tenhle článek
http://www.novarepublika.cz/2016/09/ze-zakulisi-mnichova-1938.html#more dobře osvětluje s čím a jakými pocity se musel poprat Beneš…a byl na to v podstatě sám. Zabývat se pouhými technikáliemi – my jsme měli 40 divizí, oni 80 a potřebovali by jich 120, my měli opevnění…atd., je velmi, velmi jednoduché a také slaboduché. Jak by se asi nynější kritici Beneše na něj dnes dívali v případě, že by dal povel k obraně a oni byli jedněmi z mála, kteří by masakr přežili? Byl by pro ně určitě tím nejhorším zločincem.