Perličky z tisku za červenec 2017

*Poradce ukrajinského ministra vnitra Zorjan Škirjak podpořil zákaz vjezdu pro ruské umělce a vyzval ukrajinské orgány k zavedení přísnějšího omezení. „Myslím si, že čím přísnější bude SBU v kontextu zákazu vjezdu těch ruských zpěváků, tím bude náš vzduch čistší bez tohoto ruského svinstva.“ Dodal, že s radostí poslouchá ukrajinské rádiové stanice, kde prakticky nezní ruská hudba. Podle něj písničky zpívané rusky ničí mozky ukrajinských dětí. Ukrajinští vlastenci ruský jazyk přirovnávají k nakažlivé infekci napadající nervový systém a rusky mluvící lidé mají nízké IQ a trpí alkoholismem. Pluk Azov provozuje vojenské tábory pro děti. Účastníci tábora kromě polovojenského výcviku se dozvědí něco z historie Ukrajiny a její bitvy s Ruskem. Heslo ukrajinských dětí: Ať Moskva leží v troskách! Učí se zde písničky a nacionalistické slogany jako: Smrt, smrt Moskalům! nebo Budeme ovládat celý svět!

*Kyjev se chystá zavést biometrickou kontrolu Rusů přijíždějících na Ukrajinu. Není jich mnoho – ukrajinští pohraničníci se nepředřou. Jestliže Moskva zrcadlově odpoví, tak se tato odpověď dotkne téměř třetiny obyvatelstva Ukrajiny. V Kyjevě si to dobře promysleli?

*Zvláštní vyslanec USA pro Ukrajinu Kurt Volker ujišťuje, že nyní je v zemi víc ruských tanků, než mají všechny země západní Evropy dohromady. Rusko už je na Ukrajině se všemi svými těžkými zbraněmi. Teď je tam víc ruských tanků, než má dohromady celá západní Evropa. Je to velice, velice velký vojenský kontingent.

*Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg oznámil, že Rusko musí vyvést tisíc svých vojáků z území Ukrajiny. Také v Kyjevě prohlásil: „Aliance podporovala suverenitu a územní celistvost Ukrajiny, pomáhala demokratickým institucím a Ozbrojeným silám Ukrajiny. NATO v tom bude pokračovat – těsně spolupracovat s Ukrajinou v otázkách obrany, státního řízení a reforem v ekonomice.“

*Tereza Spencerová: Osobně mě víc zaujal nově zveřejněný seznam asi osmi set státních podniků, které Kyjev musí pod tlakem Mezinárodního měnového fondu privatizovat. Kromě továren, divadel nebo třeba přístavů jsou v něm i cirkusy. Jak suše konstatoval ukrajinský deník Vesti, hrozí, že jim tam nezbudou už ani klauni…

*Jen hloupý člověk si může myslet, že pacient, který přijede do nemocnice v autě za dva miliony korun, se postaví do řady s těmi, kteří tam přijeli tramvají. Musíme si uvědomit, že zdravotnictví nemá pro všechny na všechno v době, kdy to potřebují, vysvětlil v rozhovoru pro Parlamentní listy profesor Pafko.

*Sommerová v debatě o umístění Kaplického knihovny: „Na Severním městě? A kdo tam bude chodit? To, co tam bydlí v těch panelákách?“

*Ano, Olga Sommerová je zestárlá elitářská pí.a, řekl rázně publicista Štěpán Kotrba. Nikdy bych nenazval (jako tolik obdivovaný ožrala, který se stal prezidentem) byty v panelácích králíkárnami. A dodnes obdivuji tu schopnost tehdejšího státu postavit za pár let celé město pro sto tisíc lidí s dálnicemi, metrem, obchodními centry, kanalizačními stokami, dálkovým topením a těm lidem ty byty dát. Jako přídavek k platu za jejich práci, uzavřel Kotrba.

*Jiří Stránský: Najděte si Parlamentní listy a pokuste se nemít vztek z těch metráků lží podobných lžím komunistickým, a zkuste se pobavit blbstvím.

*Pane Slámo, jediné, co je na vašem blogu sympatické, je, že když už (opět) nemáte co říci, činíte tak (na rozdíl od ostatních vašich blogů) alespoň relativně stručně.

*Na panu Slámovi je vidět, že i dlouho před kauzou Plzeňská práva bylo zřejmě možné získat titul i s takto zásadním hendikepem. Bože, ty to vidíš, jací duševně nemocní lidé s rozpadlou osobností nás zavlékají do nové Evropy, plné šťastných utečenců před sluníčkem z Afriky. A díky, pane Slámo, za povolení vyjadřovat se k duševnímu stavu na dálku – ve vašem případě je to jednoduché i pro laika. To je tak super, že máte vždycky pravdu. Co kdybyste třeba s Čulíkem a Pehem obnovili pořad Komik a jeho svět?

*Je to stará dobrá škola Jarosława Kaczyńského, který se vyjádřil, že křik a brekot ho nedonutí věřit, že bílá je bílá a černá je černá.

*Kolik času zbývá v Polsku do začátku protiukrajinských pogromů? Ukrajinsko-polské „strategické partnerství“ se dostalo na novou úroveň.

*V západní žurnalistice se napevno zachytila tvrzení politiků Západu jako nevyvratitelné pravdy a téměř náboženská dogmata. Jistě, Západ porazil sovětský komunistický režim, ale neporazil Rusko – což je přetrvávající dogma, podle níž by snad mělo být něco jako kolonií pod správou moudrého Západu, jehož cesta je jediná správná a patrně neomylná.

*To není novinář, ale jen nějaký obchodník s informacemi, míní mediální analytik Žantovský.

*Autoři mediálních výstupů, které lze koupit, bývají označováni za presstituty, neboť za úplatu dělají, co by dělat neměli. Na rozdíl od prostitutek jejich pracovištěm není E 55, ale redakce a studia.

*Jiří Kobza: Myslím, že mohu svůj přístup například k České televizi shrnout slovy: Když nějakou informaci vysílá Česká televize, je téměř jisté, že je to jinak.

*Mark Twain: Máme mnoho zákonů na ochranu tisku, ale žádný na ochranu před tiskem.

*Když hodně lidí chtělo transparentní poměry, vynořila se neviditelná ruka trhu a protože byla neviditelná, nebylo nikomu, kromě jejích majitelů, jasné, jak vypadá, až to všechno skončilo velkou amnestií.

*Rozumkova představa, že blízkovýchodní uprchlík se na osm hodin postaví k českému soustruhu nebo bude provádět výkopové práce, je poněkud úsměvná.

*Celý svět ví, že dnes na hranici s Ruskem stojí mnohem větší síly, než měl Hitler. My víme, kolik jednotek stojí na hranici s Ruskem, ale nevíme proč. O svých záměrech nás nikdo neinformoval, dodal Kusturica.

*Karel Sýs: Jan Masaryk svého času hlásil z Londýna: „V době Lidic jsem byl v USA a už jsem s naší propagandou nevěděl jak dál, protože jsem vyčerpal všechny možnosti. Pak přišly Lidice, a pro mne začal nový život. Československo se zase vrátilo na mapu a nadále jsme to už měli snadné.“ Je strašné přiznat, že Lidice přišly jako na zavolanou. Masaryk ale taky řekl Angličankám, když nad osudem Lidic plakaly: „Ale nemyslete si, v Indii byste takových Lidic našli…“

*Británie, Francie, Holandsko, Belgie, Itálie, Německo i USA na barevných podlidech založily svá bohatství. Obsazování filmových rolí černoušky to nespraví, ani v Hollywoodu, kde se zoufale snaží párovat bílého s černým a naopak, dnes pokud možno přihřáté. Chaloupka strýčka Toma v obludné karikatuře 21. století! Poručík Dub dával zavírat vojáky, až zčernali. V Británii možná zčerná i královna. A snad se dočkáme i žlutého Ježíška. A radu Vacátka si zahraje Hotentot. V Zemanově Vynálezu zkázy se celý svět ještě spojil proti zločinnému hraběti, dnes se scukl pod hraběcí fangle. Platí ideologie vedoucího berana ženoucího ovečky do masokombinátu. Jehněčí je přece nejzdravější a dámské časopisy přinesou chutné a ještě chutnější recepty! Unipolární svět však vyžaduje ještě konečný fenomén: jednotné pohlaví! Dost na tom, že zeměkoule má dva póly – Arktidu a Antarktidu. Když už neporučíme větru dešti, poručíme pohlaví. Čeští samci se však zatím vzpouzejí. Přehřátá pražská kavárna hledá viníky. Vzala si na mušku i Ondřeje Sekoru. Hlavně však zplodil mravence se zavrženíhodnou sexuální orientací. Ferda neúnavně dolejzá za Beruškou, místo aby se teplil se samečkem nějakého exotického moskyta. Pro pořad Zázraky přírody režiséři hledají tučňáky-gaye. Kdybychom se tak mohli před Bruselem blýsknout aspoň Homobroukem Pytlíkem! Češi přece neměli kde hrabat. Slováci sice tvrdí, že jsme různými Slovnafty, Slovakofarmami a Novými huťami a baňami nepozorovaně kolonizovali jejich vlast, leč už jen seznam politiků před převratem svědčí o opaku.

*Rusko se definovalo jako vyzyvatel Spojených států amerických v řadě oblastí. Budou to konkurenti, dokud Rusko nezmění svůj postoj, zmínil pak Romancov k rusko-americkým vztahům.

*Jandák: Dnes už skutečně takové ty řeči těch pitomců a hlupáků, kteří nám vykládají o tom, jak se na nás řítí ruské hordy, na tu Evropu… Co by tu dělaly, prokristapána? Evropa je vybrakovaná. Evropa je stará dáma, nechci být vulgární… A nikoho moc už nezajímá. Dnes máme jiné kusy světa. Dnes hrajeme úplně jiný druh politiky, jiné zájmové sféry… Tohle už nikoho nezajímá.

*Karel Dolejší: Pokud se Putin nerozhodne zbavit Asada nějakou zpravodajskou operací, syrský diktátor s krví půlmilionu spoluobčanů na rukou navzdory šestileté válce povládne dál.

*Blisty: Západ se v Sýrii snažil neopakovat irácké omyly – definované jako vtažení do nekonečné války na Blízkém východě. Tento přístup vedl k přihlížení se založenýma rukama, zatímco režim Bašára Asada masakroval pokojně protestující a vylidňoval antická města s použitím stíhacích bombardérů a otravných plynů; k exodu, který šíří nestabilitu do Evropy a umožnil strategickým protivníkům jako Írán a Rusko zisky, které jim do té doby západní politika upírala. Román Mustafy Khalify The Shell z roku 2008 pomáhá pochopit tuto morální iluzi spočívající na protikladu džihádistické organizace, která odhaluje svou brutalitu, a režimem, který ji provozuje potichu, se systémem takřka nepopsatelné krutosti a v měřítku, o němž si IS může nechat jen zdát.

*Senátoři John MacCain a John Huwen v roce 2014 napsali do The Wall Street Journal komentář, který vyzýval USA, aby využily svého potenciálu v produkci zkapalněného zemního plynu k „osvobození našich spojenců z tohoto železného sevření, kterým Moskva drží evropský trh“. Ale Evropané nejsou příliš chtiví být osvobozeni, nakupovat plyn z Ruska je výhodnější, než ze Spojených států.

*Kancléřka Angela Merkelová rovněž podporuje výstavbu Severního proudu 2, přestože před pouhými dvěma lety označila tento plynovod za ďábelský projekt.

*Ono to totiž vypadá, že nejlepší současní manažeři kapitalismu jsou komunisté. A to je tragédie. Kapitalismus stále méně a méně potřebuje demokracii k dosažení své ideální podoby. Možná, a tohle je můj bytostný pesimismus, se blížíme nové fázi kapitalismu, který funguje mnohem lépe v depolitizované, lehce autoritářské společnosti, dodal Žižek.

*Martin Koller: Za svržení Kaddáfího je zodpovědná především vláda USA. Moderátorka v německé televizi dále uvedla, že podle svědectví příslušníků Frontexu plují lodě různých organizací zachraňujících migranty nedaleko pobřeží Libye pod americkou vlajkou. Ptá se, proč zrovna USA se zabývají organizováním migrace z Afriky do Evropy, především do Německa přes Itálii, jestliže samy chrání svoje hranice s Mexikem víceřadým plotem o délce 3 169 km, kamerami, drony, vrtulníky, 17 000 ozbrojenými strážci a ještě dobrovolníky. Jak by se vládě USA líbilo, kdyby lodě z Evropy začaly vozit do amerických přístavů migranty z Mexika? K tomu je třeba dodat, že migranti z Mexika přicházejí do USA pracovat, a nikoli šířit násilí, islám, krást, loupit, znásilňovat a ještě parazitovat na sociálních dávkách.

*Ovšem to nejsilnější přišlo nakonec a hvězdy vystupující jako loutky pod vedením redaktorů v ČT24 by pravděpodobně neudržely svěrače. Moderátorka označila migraci za průmysl, který umožňuje vydělat na každém migrantovi 10 000 eur, přičemž organizátoři sedí daleko a sotva budou vypátráni. Celá migrační krize je uměle vyvolána z USA jako finanční válka amerických elit a oligarchů proti Evropě, především proti Německu. Evropa má být uvedena do stejného zmatku a rozložena jako mnohé země v Arábii. I podle veřejně dostupných informací se migrační krize zhoršuje. Je evidentní, že Merkelová se v Evropě dopustila něčeho podobného jako Gorbačov s Jelcinem, kteří rozvrátili Sovětský svaz. Když šlo o rozbití Jugoslávie, která byla štítem Evropy na Balkáně a vraždění Srbů, německé vedení takový ostych nemělo. Je otázka, zda je současná migrační krize či islámská invaze součástí dlouhodobého plánu, nebo jen odpovědí Německu na drzou žádost o vrácení zlatého pokladu z USA, kam byl převezen po obsazení Německa, přičemž kdosi zlato pravděpodobně kamsi odklonil.

*V dubnu 2015 požádala syrská vláda oficiálně o označení ISIL za teroristickou organizaci. USA, Británie, Francie a Jordánsko to odmítly. Stejně jako kdysi nebyla prohlášena za teroristickou kosovská osvobozenecká armáda UCK se svými bojovníky z al-Kájdy placenými ze Saúdské Arábie.

*Italské náklady na migranty jsou astronomické. Dostávají 30 eur na den, dále se za ně platí měsíční pojištění 600 eur a jejich ubytovatel dostane za každého měsíčně od státu 900 eur. Měsíční náklady na migranta jsou celkem 2 400 eur, zatímco základní plat italského policisty je poloviční. V roce 2017 plánuje Itálie vynaložit 1,9 miliardy eur na důchody pro svoje občany a na výstavbu sociálního bydlení pro svoje stále chudší občany 4,5 miliardy, zatímco 4,2 miliardy na migranty. Italský postoj a žádosti jejích politiků jsou evidentně velmi pokrytecké.

*Tereza Spencerová: Rusko prodává Turecku S400. A co NATO? Možná se rovnou hraje vabank. Turecko má po té americké druhou největší armádu v rámci NATO a pro stratégy v Kremlu musí být představa, že ze struktury NATO odeberou právě tuhle kostku domina, nesmírně lákavá. A k tomu je tu navíc i skutečnost, že ruský S400 v Turecku s konečnou platností zhatí americké plány obklíčit Rusko aliančním protiraketovým deštníkem, nemluvě o tom, jak dopadnou snahy prosadit trvalou americkou vojenskou přítomnost v Černém moři. Čína, která aktuálně s Ruskem podepsala dohodu o komplexní vojenské spolupráci do roku 2020, průnik Moskvy do NATO jednoznačně vítá. Rusko se tím prý dostává k NATO do ložnice…

*Podle mého názoru, neoliberální ekonomové, kteří ovládají ruskou hospodářskou politiku, jsou mnohem větší hrozbou pro suverenitu Ruska, než ekonomické sankce a raketové základny USA. Chcete-li přežít Washington, Rusko zoufale potřebuje lidi, kteří nejsou romantikové ve smýšlení o Západu. Chcete-li to říci dramaticky, pokud mi prezident Putin poskytne ruské občanství a dovolí mi, abych jmenoval Michaela Hudsona a Nomi Prins jako mé zástupce, vezmu operace ruské centrální banky do svých rukou a vyřadím Západ z provozu. Další pátá kolona jsou USA a Německem financované nevládní organizace. Tito američtí agenti jsou maskovaní jako organizace pro lidská práva, jako organizace bojující za práva žen, a dalšími vznešenými tituly, vysvětlil v RT mimo jiné Roberts.

*Chris Uhlman, politický editor australské televize ABC: Trump je vážnou hrozbou světu, ničí globální postavení USA. Na tom shromáždění v Hamburku byl nejistou, osamělou, trapnou figurou a získali jste z toho silný pocit, že se někteří vedoucí politikové snaží najít nejlepší způsob, jak ho obejít. Jediné, na čem mu záleží, je to, aby mohl pořád mluvit a aby všichni hovořili o něm. Jeho slova nemají žádnou hodnotu. Takže to, co řekne jeden den, může být druhý den zrušeno. Co jsme se tedy dověděli? Dověděli jsme se, že Donald Trump zmáčkl knoflík „Rychle kupředu“ směrem k úpadku Spojených států jako globálního vůdce. Podařilo se mu izolovat svou zemi, zmást a odcizit své spojence a umenšit Ameriku. Předá tu moc Číně a Rusku – dvěma autoritářským státům, které pro jednadvacáté století vytvoří úplně jinou soustavu pravidel. Někteří budou nad úpadkem Spojených států jásat. Ale myslím, že nám budou Spojené státy chybět, až zmizí. A to je ta největší hrozba hodnotám Západu, které, jak Trump tvrdí, jsou mu tak drahé. (To je jasná a přesná analýza, konstatují Blisty.)

*Peskov okomentoval slova Trumpa o ruském energetickém monopolu v Evropě: Otázky mezinárodní spolupráce v oblasti energetiky nelze řešit politickou cestu, o všem rozhoduje trh. V Evropě neexistuje energetický monopol. Evropa má hlavní hráče, druhořadé hráče, ekonomicky účelné hráče a neúčelné hráče.

*Jan Moláček, držitel Sorosovy ceny: Trump i Zeman využívají dezinformace, fake news a hoaxy. Novináři jsou ti, kdo proti nim brání správnou stranu.

*Trump nemá zájem na kolapsu dolarového světa – jak on, tak o něco dříve Obama, řekli otevřeně, že americká ekonomika nemá prostředky na podporu globálního finančního systému založeného na dolaru. To je prostě nemožné.

*Trump je doslova jediný člověk, kterého znám, kdo nevěří, že Rusko napadlo naše volby 2016, řekl Graham televizi NBC. A skutečnost, že Trump není schopen přijmout fakt, že Putin je špatný chlapík, podle senátora poškozuje jeho prezidentství.

*Nikki Haleyová a Hillary Clintonová: Důkazy! Nepotřebujeme žádné smradlavé důkazy. Víme, že Rusko ovlivnilo naše volby!

*Velvyslankyně USA při OSN Nikki Haleyová v rozhovoru pro televizní stanici CNN: Nemůžeme důvěřovat Rusku a nikdy Rusku důvěřovat nebudeme. Ale držíme se těch, komu nedůvěřujeme, abychom je vždy měli pod dohledem. A myslím si, že právě o to se teď snažíme s Ruskem, oznámila velvyslankyně USA při OSN.

*P. C. Roberts: Vždyť ve stejný den, kdy prezident Trump řekl, že přišel čas pohnout se ke konstruktivnímu vztahu s Ruskem, a den poté, co prohlásil: „Měl jsem včera ohromnou schůzku s prezidentem Putinem“, stupidní Haleyová zcela úmyslně prohlásila cosi naprosto protikladného: „Nemůžeme Rusku důvěřovat a nikdy mu též důvěřovat nebudeme!“ A představte si, že tato imbecilka – a to jako důkaz Trumpovy bezmoci – zůstává i nadále v úřadě! Je dementní? Ztratila rozum – to za předpokladu, že kdy nějaký měla?

*Pán Bílého domu se pouze seznamoval se svými kontragenty a zároveň šokoval Evropany novým požadavkem nejen plnit závazky financování NATO, ale i zaplatit dosavadní nedoplatky plynoucí z těchto závazků.

*Igor Lukeš: V Americe v posledních dvou letech roste počet takzvaných hate groups i krajně pravicových skupin. Potom přišel Trump a začal mluvit jako tihle lidé. Viděli, že nejsou sami, že nejsou úplní vyvrhelové společnosti. Samozřejmě se k němu upnuli jako k člověku, který bude legitimizovat jejich špinavé myšlenky, jejich jazyk a jejich hodnoty.

*Šílený Joe Scarborough a Mika blbá jako tágo nejsou špatní lidé, ale jejich málo sledovaný pořad ovládají jejich šéfové z NBC, napsal Trump, který o pár dní předtím o Brzezinské přes twitter sdělil světu, že při jejich setkání ošklivě krvácela z faceliftu.

*Senátor John McCain se bude muset na nějakou dobu odmlčet, což je rána zejména pro republikány, kteří se ocitli tváří v tvář své historicky snad největší ostudě v podobě nepředvídatelného a vulgárního prezidenta Donalda Trumpa. McCain je hlasem rozumu vzácně respektovaným napříč jinak těžce rozbratřeným americkým politickým spektrem. Jeho straně, která je bez velkého přehánění vlajkonošem konzervatismu na naší planetě, bude tento výrazný muž chybět – a to zejména pokud se republikáni budou snažit uchovat si tohle renomé a nesklouznout definitivně do bahna populistického, izolacionistického nihilismu, píše v komentáři pro server iHNed.cz Marjanovič. Autor textu lituje, že senátorův hlas teď z americké politické scény vymizí.

*Milan Faltus: Donald Trump snad už ztratil veškeré zábrany. Přišlo se na to, že se v Hamburku znovu setkal a bavil s Putinem, aniž se kohokoliv dovolil. Během večeře na G20 v Hamburku se klidně zvedl od stolu a předstíral, že jde za manželkou Melanií. Přitom se šel vybavovat s Vláďou Putinem, vedle kterého manželka Melanie seděla. To si prostě nesmí dovolit, vzkazují mu někteří bdělí američtí, ale i čeští političtí komentátoři, kterým toto chování připravilo bezesné noci. Nejasné je, zda si Donald Trump uvědomuje, že podobnými schůzkami takzvaně mezi čtyřma očima, o nichž nikomu nic nehlásí, může dávat všanc transatlantické hodnoty a klestit cestu autoritářům. Můžeme se potom probudit v okamžiku, kdy budou americká i evropská kina plná ruských filmů, v rádiu budou slyšet samé častušky a taneční studia budou muset povinně vyučovat kozáčka, to už bude pozdě. Otázkou je také, zda by se od Trumpa taky neodvrátili jeho kamarádi v Hollywoodu!?

*Tereza: Ve Washingtonu pořád někdo – Trump, jeho lidi z Bílého domu, ministerstvo zahraničí, Pentagon, CIA, ta divná paní v OSN, média – něco říká; většina slov, která odtud zaznívají, si vzájemně protiřečí, až odporuje, občas se sice zdá, že ministerstvo zahraničí a Pentagon jako by spolu „jely“ proti Bílému domu a Kongresu, ale ten pocit za chvilku vyprchá pod dalším matoucím prohlášením. Trump je v tom velký fachman, protože umí změnit názor i třikrát týdně a pořád si přitom připadá OK. Vsadit si na to, co lze vnímat jako skutečnou politickou linii, co je vnitropolitickým mocenským bojem a co jen mlácením prázdné slámy na principu „plkám, tedy jsem“, je čím dál těžší. Nedivím se, že ministr zahraničí Rex Tillerson už dává najevo, že by s funkcí nejradši praštil, protože mu pořád někdo – ať už slovně, nebo i činy – hází klacky pod nohy a nenechá ho nezávisle pracovat. Je ironií, že zrovna tenhle bývalý „petrolejářský princ“ z ExxonMobilu je třeba podle slavné Naomi Kleinové snad největším intelektuálem v celé Trumpově administrativě. Takže pokud funkci položí, „lépe už nebude“. Už bude fakt jen hůř.

*Sněmovna reprezentantů USA schválila nové sankce proti Rusku. Pro návrh se vyslovilo 419 poslanců, proti tři. „Návrh zákona, který jsme právě přijali za většinové podpory obou stran, je jedním z nejširších paketů sankcí v historii. Utahuje opasky našim nejnebezpečnějším protivníkům s tím, aby Američané byli v bezpečí,“ stojí v prohlášení Ryana.

*Britská ministerská předsedkyně M. Thatcherová na ropném institutu v Houstonu: SSSR nebyl pro Západ vojenskou hrozbou, protože ten měl proti němu co postavit, ale v 80. letech byl tak velkou hrozbou ekonomickou, že hrozilo, že nás vystrnadí ze světových trhů. Pro Margaret Tatcherovou se Rusko stalo zemí, kde postačí, aby zůstalo 20-30 milionů obyvatel k zajištění dodávek surovin pro zlatou miliardu. Madeleine Albrightová: Rusko má příliš mnoho nerostného bohatství, což není spravedlivé. A při jiné příležitosti totéž v podobě mírně obměněné: Za Uralem leží nerostné bohatství příliš velké na to, aby patřilo jen jedné zemi. Senátor McCain ocenil Rusko jako benzinovou stanici, která předstírá, že je státem.

*Lubomír Man: Takže už víte, kdo se na hranici mezi Litvou a Ruskem a Lotyšskem a Ruskem chystá loupežně zaútočit? A to i za účasti naší armády a tedy i našeho státu, národa a tedy nás všech Čechů, jak 12. července tohoto roku odhlasovala na návrh naší české vlády naše česká sněmovna? Sněmovna, kterou jsme si v dobrém duchu sami zvolili a která ten dobrý duch zlovolně i zrádně včera dopoledne zabila.

*Mike Whitney: Problémem je Washington – a ne Severní Korea. Americká novinářka Blaire Hagdunová napsala: „V průběhu tří válečných let jsme zabili zhruba 20 procent severokorejské populace“. A letecký generál Le May, velitel strategického letectva v Koreji, prozradil v roce 1984 Deanu Ruskovi, někdejšímu ministru zahraničí USA (1961-1969): „Rozbombardovali jsme v Koreji všechno, co se hýbalo, dokonce i každou cihlu, která ještě ležela na cihle druhé.“ Při nízkých letech nad městskými cíli ničily americké bombardéry jak vodní přehrady hydroelektráren, tak přehrady zavlažovací, takže miliony hektarů zemědělské půdy se ocitly pod vodou – samozřejmě s následkem ničivého hladu. Většina lidí má dnes za to, že za problém Severní Koreje si může Severní Korea sama, což je ovšem hluboký omyl. Problém spočívá ve Spojených státech. V jejich neochotě o čemkoli se Severní Koreou jednat, skončit válečný stav s ní, který už trvá 64 let a nebyl dosud uzavřen, i v jejich neochotě poskytnout severu základní bezpečnostní záruky. Aby si zachovaly obraz „tvrdého muže“ a daly svým občanům na vědomí, že se slabšími zeměmi nediskutují, ženou USA svět do nukleární války. A přitom: vztahy se severem je možno normalizovat, vazby je možno posílit, důvěru je možno obnovit a nukleární hrozbu rozptýlit. Potřebuje to jen maličkost. Změnit americkou politiku a dát moc těm jejím politickým vůdcům, kteří touží po míru víc než po válce.

*Ideologicko-propagandistická doktrína svobody je zneužívána právě k okrádání a zotročování člověka.

*Když Henry Kissinger v roce 1975 sledoval, jak se americká armáda rychle stahuje z Vietnamu a nechává za sebou spousty svých místních spolupracovníků, takříkajíc na pospas Vietkongu, poznamenal: „Je nebezpečné být nepřítelem Ameriky, ale být jejím přítelem je smrtící.“

*Výrok Kurta Vonneguta: Nic se nezdaří podle plánu. Ale tolik? Nebo se změnil plán?

*I prostý občan musí znát dějiny. Smíří ho to s nedokonalostí chodu věcí jako jevu obvyklého ve všech obdobích. Poskytnou mu útěchu při strádání státu, neboť podávají svědectví, že k tomu docházelo i dříve, bývalo to někdy ještě hroznější, a přesto se stát nerozpadl. (Karamzin N. M.: Dějiny Ruského státu)

*Revoluce (VŘSR) napomohla vzniku množství ambiciózních plánů a lze se jen dohadovat, jaké kroky by přijaly evropské velmoci po rozdělení Ruské říše, pokud by nebyly zaměstnány válkou s Německem. Je to podivný historický paradox, ale válka, která byla hlavní příčinou toho, že se v Rusku objevili a zvítězili bolševici, zachránila zemi před rozpadem. (Ruský velvyslanec v Japonsku, D. I. Abrikosov)

*Zbořil: Návrat k západním hodnotám? Věrozvěsti ale přišli z Východu!

*Kissinger řekl na oslavě Brzezinského narozenin: „Třicet let jsem musel vydržet, než jsem mohl říci, jak velký jsi pitomec.“ A odešel.

*Pjakin: Izrael a židy jako takové globální prediktor už v podstatě vůbec nepotřebuje. Jedná se o již opotřebovaný nástroj, prostředek řízení.

*Martin Koller: Summit G20 se mohl klidně jmenovat Summit G4, protože na něm rozhodovaly Čína, Německo, USA a Rusko. Ostatní tam byli jen do počtu. Kdyby některé americké elity nežily pod vlivem dávno vyčpělých představ, spojily by se s Ruskem a vyřadily EU jako nejslabšího hráče ze hry. Turecká a saúdská armáda jsou silnější a brzy budou i lépe vyzbrojené, než celá EU. Kromě toho do Německa a dalších zemí dorazily miliony muslimů, kteří budou poslouchat spíš hlas z Mekky v Saúdské Arábii, než multikulturní žvásty z Berlína.

*Není to summit dvaceti nejvyspělejších zemí světa, ale těch nejšpinavějších zemí světa, hřímal z pódia africký řečník.

*Michal Gulyáš: Faktem je, že je to takové loutkové divadlo na přehlídce, která se jmenuje G20. Jsou tam králové, šašci, čarodějové, princezny, ježibaby a ty mají svoje texty, svoje úkoly řídící, vedlejší, průběžné, svoje komparzní pozice a hlavní role. Můžou loutky samy o sobě chodit a mluvit?

*Kreml vzal na vědomí zprávy médií o „masové popravě“ lidí v Čečensku, oznámil tiskový mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov. „Ano, viděli jsme tyto zprávy zveřejněné v novinách, vzali jsme je na vědomí. Také jsme vzali na vědomí dementování těchto informací, které vydaly orgány vnitra Čečenské republiky.“

*Osnují války po celém světě přesto, že mají majetky rovné bohům. Je normální, aby společnost řídili lidé na prášcích a sedativech? Z jistého úhlu pohledu to vypadá, že si sadomasochisticky chrochtají a přímo se pasou na likvidaci kultury, ze které vzešli. Představa o jednotě megaboháčů, korporátních magnátů s miliony lidí v bídě je asociální, zvrácená drzost všech politiků, žurnalistů a propagátorů rovnosti.

*František Kuba: Západní křesťanství, evropské hodnoty. Kde domov můj? Termín evropský člověk je nestydatá lež, doslova merkelovina. Postupná likvidace dosažitelného zdravotnického, sociálního systému; včetně důchodů, které se mají v ČR změnit jen na příspěvek k eutanázii. Jiným přirovnáním by mohla být sborová melodie harfenistů silného jádra EU brnkajících na obrazově rozjitřené televizní emoce. Je to do nekonečna opakovaná Óda na radost. Na Čí radost a Čí škodu a úpadek? Vatikánu s jeho mnoha tvářemi.

*Czeslaw Milosz cituje starého haličského žida o pravdě a pocitu vlastní jistoty: Má-li někdo pravdu na 55 procent, je to pěkné a nic proti tomu. Má-li někdo pravdu na 60 procent, je to skvělé, navíc štěstí a díky Bohu za to. Ale co si mohu pomyslet o tom, kdo má pravdu na 75 procent? Moudří tvrdí, že je to podezřelé. A co když má někdo pravdu na 100 procent? Kdokoliv říká, že má na 100 procent pravdu, je fanatik, zločinec a nejhorší lotr.

*Ivo Šebestík: Významná část konferencí, veřejných slyšení, přednášek, filmových promítání a fotografických vernisáží je pořádána výhradně za účelem naprostého zamlžení faktů, s cílem zakrýt skutečné příčiny konfliktů a jiných neštěstí, odvést pozornost od viníků směrem k někomu, kdo za celou situaci vůbec nemůže. Nejoblíbenější součástí těchto svatých koncilů je pak přetížit všechny účastníky obrovskou spoustou marginálií a nepodstatných informací. Nemá to prostě chybu! Není třeba zdůrazňovat, že tisíce a tisíce takovýchto konferencí, veřejných slyšení, přednášek, filmových festivalů ad hoc, vernisáží fotografií a jiných akcí, též ad hoc, nemá ani ten nejmenší vliv na vyřešení problémů, o kterých se na nich hovoří. Ano, všechna impotentní moc patří lidu! K tržnímu systému patří dosažení zisku za každou cenu a na něčí úkor. Politický marketing překreslí jakýkoliv problém k nepoznání.

*Tereza Spencerová: Mne spíš fascinuje samotná ta idea obrany Pobaltí. Třeba Litva od roku 1990 emigrací ztratila asi milion obyvatel. A to jich měla na „začátku“ necelé čtyři miliony. Nejnovější čísla ukazují, že 29 procent tamních občanů, co zůstali, živoří na hraně chudoby. Podobné je to i v Lotyšsku a Estonsku, nemluvě o tom, že masová migrace z Pobaltí jen navyšuje poměr ruskojazyčného obyvatelstva v těchto zemích. A teď do toho všeho slavnostně – jako rytíř v maskáčích – přichází NATO, které chce před Ruskem chránit lidi, kterým je to z valné části šumafuk, protože je trápí mnohem horší každodenní existenciální problémy vyvolané nikoli Moskvou, ale Bruselem a Washingtonem. To je fakt na hlavu…

*G. B. Shaw: Jsou vládcové z Boží milosti a jsou vládcové z božího dopuštění.

*Výrok bývalého významného německého kancléře Helmuta Schmidta, který učinil krátce před svou smrtí v rozhovoru o terorismu pro německý list Die Zeit 30. srpna 2007: „Mám dojem, že všichni teroristé, ať už mluvíme o německé RAF, italských Brigate Rosse, nebo o francouzských, irských, španělských a arabských skupinách, jsou ve svém nerespektování lidských hodnot ještě relativně zdrženliví. Některé formy státního terorismu jsou daleko horší.“ Když se ho novinář zeptal: „Myslíte to vážně, koho tím míníte?“ Schmidt: „Nechme to jen tak. To co říkám, myslím doopravdy.“

*NATO prohlásilo pomahače nacistů za hrdiny. Autoři videa poznamenávají, že duch „lesních bratří“ žije v současných zvláštních jednotkách ozbrojených sil tří pobaltských zemí.

*Ivan David: Podle Stropnického je nebezpečné konstatování, že „politika je svinstvo a stát se o své občany nedokáže postarat“. To je ovšem konstatování zjevně pravdivé. Politika sama o sobě svinstvo není, ale konkrétní politici „svině“ jsou.

*Petr Robejšek: Události v Hamburku byly dalším dokladem toho, že v Evropě již válka a mír nejsou jednoznačně odlišitelné stavy, ale že se mohou časově a prostorově velmi rychle prolínat.

*Lenin se mýlil, když nedůvěřoval ruské inteligenci a vystupoval proti ní, zatímco lidové vrstvy si idealizoval. Maxim Gorkij mu to marně vymlouval – šlechtic nedal na bosáka. Srovnáme-li Trumpa, Porošenka nebo Berlusconiho s Putinem, prezidentem Si Ťin-pchingem nebo Gramscim, případně Lenina s Franzem Josefem I., ukáže se, na které straně je převaha intelektuálních schopností.

*Mojmír Grygar: Od dob Reaganovy ekonomické reformy v sedmdesátých letech začíná v USA vznikat dědičná kapitálová aristokracie – dřív takových rodin bylo málo, bránily tomu zákony o dědictví i puritánská mentalita. Nejvyšší třídu v naprosté většině doplňují její potomci. V Británii, kde stále přežívají pozůstatky aristokratických a koloniálních časů, levicovým demokratům vadí, že nejvyšší vzdělání je stále vyhrazeno dětem z bohatých rodin. Pro chlapce a děvčata z chudých poměrů je představa, že by mohli studovat na univerzitě v Oxfordu, jak to vyjádřil jeden chlapec z přistěhovalecké rodiny, stejně nereálná jako cesta na Mars. Nuzný původ se za chudými vleče jako neviditelná přítěž. V dřívějších dobách přehledného, třídně vyhraněného dělení společnosti se lidé již na první pohled rozlišovali – hned jste věděli, kdo kam patří. Dnes se lidé, kteří stojí na opačných stupních společenského schodiště, na ulici vůbec nepotkají.

*Tony Atkinson, nedávno zesnulý profesor Oxfordu a proslulé Londýnské ekonomické školy, vypracoval návrh daňové reformy šitý na poměry v Británii. V případě, že by parlament návrh přijal, došlo by k zásadní změně systému – bez bojů na barikádách, bez výstřelu Aurory. Odstraněním privilegií nejbohatších by vznikl fond, který by v dosažitelné možné míře zajišťoval lidem všech tříd rovné startovní životní podmínky. Nikdo si nemyslí, že by se dal takový plán v dohledné době uskutečnit. Pro takovou reformu, či spíš revoluční změnu, by bylo zapotřebí získat dostatečnou politickou oporu nejen v Anglii, ale i v mezinárodním měřítku. Dobře víme, že to dnes není možné. Co na to říct? Dějiny mají dost času.

*Tereza: A ano, máte pravdu, že dnes už ani nevíme, jestli je Turecko ještě v NATO jako člen, nebo už jen jako „vyzvědač“ v žoldu Ruska a Číny. Většina tureckých důstojníků ve štábu NATO v Bruselu už požádala o azyl, protože se bojí domů, zatímco Ankara kupuje protiraketové systémy z Ruska a nově prostřednictvím médií i „líkuje“ místa, kde mají USA na severu Sýrie své základny.

*Pár poznámek k Liouvi. Disident Liou Siao-po nositel Nobelovy ceny míru. V jedné ze svých esejí chválil americkou okupaci Afghánistánu, invazi do Iráku a navrch oslavoval i války v Koreji a ve Vietnamu. Všechno jsou to příklady, kdy USA zabíjely po stovkách tisíc a milionech a trhaly lidská práva na cucky, ale Liou ve svém článku nazvaném Poučení ze studené války napsal: „Svobodný svět vedený Spojenými státy bojoval takřka se všemi režimy, které pošlapávaly lidská práva. Velké války, kterých se USA účastnily, lze eticky obhájit.“ A během americké prezidentské kampaně v roce 2004 na dálku varoval George Bushe, že jeho tehdejší soupeř, John Kerry, nepodporuje americké válčení dostatečně náruživě. Obhajoval současně nutnost naprosté westernizace Číny, protože „zvolit si západní styl znamená zvolit si být lidskou bytostí“. Může se pak někdo divit, že zrovna takový obhájce amerických válek, agresí a okupací – včetně souvisejícího zabíjení a destrukce – dostal nobelovku za mír? Je přitom určitou ironií, že chlapík, který na svém národě nenáviděl snad téměř vše, prý uměl opravdu jen čínsky, a byl tak neodvratně „utopený“ v té nenáviděné čínské kultuře… Ale k vaší otázce: kdo kondoloval, kondoloval. Kdo nekondoloval, asi věděl. Nezapomínejme přitom, že vlaky z Pekingu po Nové Hedvábné stezce končí hned vedle, v Německu… Ale „čínská“ Slávie prý nakupuje hráče jak divá, takže třeba v Edenu začnou hrát fotbal na evropské úrovni. Kdo ví? A proč ne?

*Mahathir, bývalý malajský premiér, se do Sorose pustil s tím, že je to „debil, který má hodně peněz“ a obvinil ho z útoku na malajský ringit, aby dosáhl neproduktivních, nemorálních zisků ze spekulace. Nevynechal ovšem ani zmínku o židovském původu Sorose. Nyní, s odstupem času, není pochyb o tom, že Soros vydělal obrovské peníze na tom, že sázel proti asijským měnám. A je také jasné, že region byl zpustošen. Měny v Malajsii, Thajsku, Indonésii a Jižní Koreji se propadly, firmy bankrotovaly kvůli splácení zahraničního dluhu, miliony lidí ztratily práci, tisíce z nich spáchalo sebevraždu a vlády padaly. Nejvíce postiženou zemí byla Indonésie, které se HDP propadlo za rok o 13,1 %, její měna ztratila vůči dolaru 83 %. Suharto byl donucen v roce 1998 rezignovat a zdálo se, píší FT, že doktrína otevřených trhů podpořená biliony spekulačních peněz se změnila v trestající sílu. Asie se ale prý z krize vynořila silnější a odolnější. Čína s hrůzou pozorovala, jak měny regiony padají, ale držela svůj yuan pevně jako skálu proti americkému dolaru. Dodnes Čína dovoluje finančnímu kapitálu připlout jen za jejích podmínek. Asijská krize ukázala destruktivní sílu západního kapitálu. A tak dvacet let po krizi Peking stále vykonává kontrolu nad svým kapitálovým účtem a hodnotou yüanu, liberalizace je jen velmi částečná. Jeden z cílů je zajistit, aby zahraniční kapitál hrál v domácích finančních trzích jen marginální roli. Pro zbytek světa je taková politika velice důležitá. Znamená to, že druhá největší burza světa a třetí největší trh s dluhopisy jsou tak nějak „mimo“ globální kapitálové toky. Takto Čína přijímá mezinárodní kapitál jen za svých podmínek a neutralizuje moc takových Sorosů. Je to vize kapitalismu, v níž je kapitál spoután. Je vidět, že Asie zvažovala argument bývalého malajského premiéra.

*Amerika, která v padesátých letech produkovala polovinu světového HDP, nyní přes její ohromnou ekonomickou kapacitu, její výkon představuje zhruba pouze 17 procent.

*Filipínský prezident Rodrigo Duterte oznámil, že nikdy nepojede na návštěvu do prašivé Ameriky, nehledě na pozvání od amerického prezidenta Donalda Trumpa, uvádí agentura France Presse. „Nikdy během svého prezidentského období ani po něm nepojedu do Ameriky. Viděl jsem Ameriku a je prašivá. V mnohém porušují lidská práva,“ oznámil Duterte.

*Horst Seehofer jednou řekl skvělou věc: Ti, kdo jsou voleni, o ničem nerozhodují, a ti, kdo rozhodují, nejsou voleni!

*Thomas Jefferson: Banky jsou v dnešním systému více nebezpečné než stojící armády.

*Výrok papeže Františka, zaznamenaný v jeho první encyklice: Realita je víc než idea.

*Admirál Tom Moorer, náčelník námořních operací a předseda náčelníků štábů námořnictva řekl: Žádný americký prezident se nemůže postavit Izraeli.

*Tereza: Teherán smlouvu dodržuje, ale „porušuje ducha dohody“. Washington prohlásil, že za to Teherán „nemůže zůstat nepotrestán“. Přeloženo: Íránci dohodu o svém jaderném programu sice dodržují, ale to jim jen tak neprojde! Zaríf poukázal na skutečnost, že americkému Kongresu trvalo déle schválit prodej evropských airbusů do Íránu než prodej amerických boeingů tamtéž.

*Pjakin: Existuje lež, nestydatá lež a statistika. Jestliže po Velké vlastenecké válce bylo všechno zničeno až k Volze, tak Putin přebíral zemi, která byla zničena celá. Od Baltského moře do Tichého oceánu! To bylo to, s čím začínal. Nakolik Rusko posílilo? Jak daleko teď má do devadesátých let? V krabicích od xeroxového papíru roznášeli černé peníze, aby si zajistili potřebné výsledky ve volbách? Kdy byla Státní duma plná cizinců. Kdy naši ministři a poslanci ze Státní dumy nejezdili podávat hlášení do Kremlu, ale na americké velvyslanectví. Je to pryč? Je to pryč.

*Idea Sorokina je, že do dějin vstoupily časy grotesky. Vladimir Sorokin v románu Den opričnika naznačil, že se v Rusku režim může změnit v opričninu jako za Ivana Hrozného.

*Dnes máme systém, kdy ani poslanci v parlamentech nečtou ty zákony, pro něž následně zvedají ruku.

*Petr Žantovský: A faktem je, že ne všechny přednesené příspěvky byly úplně plodem zdravého rozumu, opravdu se nestavím do role nějakého fanatického přívržence všeslovanských a podobných národopisných až etnografických myšlenek. Všichni jsme studovali dějepis a víme, jak vznikaly moderní národy. Zajímalo by mě, zda je Polsko slovanský stát, nebo není, nebo to je slovanský stát nepřátelský slovanskému státu. Pan Kadlec v doporučené literatuře uvádí Martina Putnu, což je dalším důkazem toho, z jakého intelektuálního zdroje čerpá.

*Pamatuji, jak se za komunistů váleli po ulicích desítky tisíc bezdomovců, feťáci, STB naháněla lidi exekutorům atd. Ještě že žijeme v demokracii.

*V sobotu odpoledne se otevřel trh s volnými hráči v NHL a zájem byl i o české hokejisty.

*Radek Kalousek, Žamberk: Biologický realismus. V tom jsou intelektuálové jako ryby ve vodě. Kde vládne zdravý selský rozum, tam intelektuálové chřadnou a trpí malomyslností, ale jak zavládne intelektuálština, tak ožijou a nikdo už je nezastaví. Kupředu, profesore, kupředu, docentko!

*Vladimír Franta: O výchovu skrze sex a násilí se postaral právě Hollywood, Byla to hollywoodská studia – továrny na sny, která způsobila kulturní dominanci Západu. V ČR se každé druhé (!) manželství rozvádí a pomalu každý významnější politik v jistém klíčovém okamžiku své politické kampaně „upgraduje“ svou manželku způsobem, jakým německý profesor mění svoje osobní auto a čistotný školáček ponožky.

*Putin: Západní politici téměř nepřetržitě nadužívají sílu v mezinárodních vztazích, v důsledku čehož se nikdo nemůže cítit v bezpečí.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bety
Bety
29. 7. 2017 12:42

BBC a Netflix připravují nový seriál o Trojské válce. V rámci politické korektnosti budou např. role Dia a Achillea obsazeny černošskými herci.

petr
petr
29. 7. 2017 16:10

Díky za Perličky. Jsou tam i velké perly.

idiotronic
30. 7. 2017 23:54

Bety napsal

BBC a Netflix připravují nový seriál o Trojské válce. V rámci politické korektnosti budou např. role Dia a Achillea obsazeny černošskými herci.

Drobná nepřesnost. Zeus bude představován lesbickou Afroameričankou.
Jméno páně Kadubcovo budiž pochváleno.

Béda
31. 7. 2017 1:50

http://www.rukojmi.cz/clanky/4321-abyste-byli-v-obraze-zde-jsou-jmena-poradcu-organizace-think-tank-evropske-hodnoty-poradci-pornoherce-jakuba-jandy

– LIBOR ROUČEK (bývalý místopředseda Evropského parlamentu)
-Jan Bubeník (generální ředitel Bubenik Partners)
– ŠIMON PÁNEK (spoluzakladatel a ředitel Člověk v tísni)
-Libor Grubhoffer (bývalý rektor Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích)
-Milena Jabůrková (manažerka vládních programů ČR a SR ve společnosti IBM)
-MARTIN C. PUTNA (literární historik, kritik a profesor Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy)
-TOMÁŠ HALÍK (profesor Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a prezident České křesťanské akademie)Martin
-Jan Stránský (lékař, vydavatel, pedagog a zakladatel Kanceláře Ombudsmana pro zdraví)