Pitva mrtvé Demokratické strany v USA

Dem 1 V roce 2016 bylo na Demokratické národní úmluvě celkem 712 nedemokraticky jmenovaných tzv. “superdelegátů”, tedy celých 15 procent. Nejméně 63 z nich bylo v dané době registrováno jako lobbisté na federální nebo státní úrovni. Pak je jasné, kdo velí této partaji a komu vlastně patří.


Alternativním členům Demokratické strany USA trvalo celý rok, než vypracovali kritiku prohraných voleb a celkového debaklu partaje ukončeného prezidentskými volbami 2016, které vyhrál Trump. Pracovní skupina vypracovala analýzu nazvanou Pitva aneb Demokratická strana v krizi. Pitevní komando vedli novinář a mediální kritik Norman Solomon, demokratický delegát v roce 2008 a v roce 2016. Karen Bernalová byla v předsednictvu progresivního křídla kalifornských Demokratů. Pia Gallegos je dlouholetý občanský právník a aktivista v Novém Mexiku. Sam McCann je komunikační specialista z New Yorku zaměřený na otázky mezinárodní spravedlnosti. Autoři analýzy nepodporují žádného kandidáta do roku 2020, ačkoli jsou zjevně spříznění s Berniem Sandersem a podporují jeho reformní agendu. Celé PDF s kompletní pitvou prakticky mrtvé korporátní partaje má 8 kapitol a celkový rozsah 30 stran. Shrňme v bodech hlavní závěry, které přes kopírák odpovídají debaklu českých socanů v posledních parlamentních volbách 2017.

  • Partaj je nepoučitelná a od roku 2016 neudělala žádné závěry z volebního debaklu v prezidentských volbách.
  • Demokratický národní výbor a kongresové vedení strany se soustředily na získání náladových a nespokojených republikánských voličů. Přitom strana ztratila svou základní voličskou základnu, tedy chudé lidi, barevné, mladé a dělnickou třídu.
  • Dále partaj ztratila klasické voličské jádro Afroameričanů a žen, protože v těchto klíčových skupinách klesla podpora o 11 procent. Současný počet nerozhodnutých černošských žen, které tvrdí, že je nezastupuje žádná z obou stran, stoupl ze 13 procent v roce 2016 na 21 procent v roce 2017.
  • Mladí lidé nemají důvod volit Demokraty, kteří se podílejí na ekonomickém propadu a mlčí nebo spolupracují s úsilím Republikánů o vyloučení aktivních voličů z voleb.
  • Strana dostala do mocenského autu všechny hlavní skupiny kritiků hospodářské nespravedlnosti, institucionalizovaného rasismu a nerovnosti.
  • Partajním vůdcům nevadí ničení životního prostředí a bojí se kritizovat korporace.
  • Volební zastupitelé Demokratů odmítli ukončit nedemokratických praktiky provozované během primárek v roce 2016.
  • Manipulace během kampaně zničily důvěru mnoha aktivistů a odebraly voliče v hlavních volebních obvodech.
  • Boj proti omezení hlasovacích práv má obrovský význam. Přesto Demokratický národní výbor nedokázal, aby se tato činnost stala jeho prioritou.

Strana se prodala korporacím a lobbistům. Partajní bafuňáři nechtějí bojovat především za práva žen, které se nyní staly nejutlačovanější a nejchudší složkou společnosti. Místo apelu na drobné dárce vzala Clintonová peníze od korporací. Tím obešla základní voličské jádro, které ji za tuto zradu potrestalo při hlasování. Papaláši partaje mlčeli k zastřeleným černochům při policejní zvůli. Jejich poslanci v Kongresu většinově hlasovali proti zájmu voličů.

Náš článek z roku 2014 nazvaný Předpovězený konec demokratů, nástup nové levice v USA shrnul zásadní posun mladých k ideji socialismu, což vlastně v USA znamená levici na způsob naší komunistické strany. Bafuňáři tyto mladé odmítli a jejich ideje také. Partajní bossové nakonec Sanderse vyšachovali z kandidatury na prezidenta. Pak šla partaj do kytek. V roce 2008 se celkem 45 % mladých identifikovalo jako Demokraté, v roce 2016 to bylo již jen 37 %. Přitom příklon k idejím socialismu u mladých stoupl zásadním způsobem, viz tento průzkum voličů z ledna 2016.

Demokratický socialismus je v módě u mladých, avšak nikoli u starých a u prodaného vedení partaje. Prodané vedení mlčelo k enormnímu dluhu mladých za vzdělání, viz naše články o americkém školném. Nelze sloužit dvěma pánům. Vedení partaje je na obojku korporací, proto jasně vybralo svého volebního páníčka. Pak je jasné, že partaj nebyla schopna zmobilizovat mladé a nerozhodné voliče. To ukázala rekordně nízká volební účast, která zásadně poškodila Demokraty. Strana prodaná jednomu procentu superbohatých nedovedla přesvědčit chudé voliče, aby šli k urnám, a ti zůstali doma. Osobní zasazení za politickou a sociální věc se změnilo v osobní zasazení za peníze a za politický vliv pro korporace. Výsledkem byly klíčové volební prohry v klasických baštách Demokratů.

Prodané vedení strany se zásadně militarizovalo a odmítlo protiválečnou základnu. Velká skupina Demokratů trvale a zásadně odmítá současné imperialistické války USA provozované bez souhlasu RB OSN. Tyto disidentské mírové proudy byly při partajním volebním sjezdu umlčeny a izolovány. Hnutí Demokraté za spravedlnost šli do primárek s tím, že USA udržují ve světě 800 vojenských základen a rozpočet na jejich udržování stojí 100 miliard dolarů ročně. Tyto a další opoziční proudy představovaly hlavní volební potenciál partaje a byly na volebním sjezdu umlčeny.

A poslední klíčový bod je a bude nedemokratičnost samotné Demokratické partaje. V roce 2016 bylo na Demokratické národní konvenci (kongresu) celkem 712 nedemokraticky jmenovaných tzv. “superdelegátů”, tedy celých 15 procent. Podle nadace Sunlight bylo nejméně 63 z nich v dané době registrováno jako lobbisté na federální nebo státní úrovni, často jako poskoci velkých korporací a dalších skupinových zájmů. Pak je jasné, kdo této partaji velí a komu vlastně patří. Volební debakl Demokratů, a stejně tak našich socanů vypadá podle toho.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin (už bez taky m)
5. 11. 2017 20:13

Velmi přesně napsáno. Pokrytectví, faleš, lži, služba korporacím místo občanovi… Zbytky normálnějších obyvatel USA militarizovaná parta legálně korumpovaných (lobbujících) mafiánů prodala… Snad si jednou vybojují něco na způsob své verze socialismu… Tak jak „jedou“ dosud, jedou USA do… Prosím, ale nemají právo tam strhávat celý svět! Bublina virtuální „ekonomiky“ na tom nic nemění. „Data“ bohapustě falšovaná… Jsem zvědav, zda infrastrukturu bude zachraňovat „republikánská“ vláda… a zda je to vůbec ještě reálné. Zajímala by mne bezpečnostní situace US JE a skutečné zajištění a jeho zajištění na další desetiletí u úložišť radioaktivních materiálů, „vyhořelého“ paliva JE, demontovaných hlavic ZHN. Skoro má člověk… Číst vice »

Dana
Dana
5. 11. 2017 21:29

Upadek a zoufale sebepozirani Demokratu je vitane. A zabavne. Zvlast ta utopicka socanska cast, co preferovala Bernieho a ted vinni Hillary. Samo, ze Bernieho vystipali, byli pragmaticti. Stejne by prohral. Bernie tvrdil, ze ma 10 milionu volicu a sam navrhl, (aby nevyhral Trump), ze maji bernici volit formalni kandidatku. I kdyby Bernie-marxista, co se hlasi k judaismu, oslovil lidi svym hrozenim pesticek Wallstrytu, pozadovanim vysokych skol zadarmo, navyseni socialnich programu, rasovych inkluzi a podobych reforem, i kdyby oslovil tech deset milionu, tak to je v 320 milionove Americe kapicka v kyblu. Proto nenamitam proti socialistickemu obrozeni uvnitr Demokraticke strany, nove… Číst vice »

fajt
5. 11. 2017 21:41

emeričtí kryptofašisti – koho dnes berou vážně, snad jenom žoldáckého lobotomana karla alias danu. ..)

senil
senil
6. 11. 2017 5:19

Trump teď schválí daňovou reformu a Ameriku bude čekat silný ekonomický růst. To bude další hřebík do rakve demokratů. Pokud bude v roce 2020 Americká ekonomika silná tak Trump opět vyhraje.

http://www.epshark.cz/clanek/194/usa-konecne-danova-reforma

Admirál
Admirál
6. 11. 2017 6:12

Mám rád Jacka Londona. Jeho povídky a romány ze zlatého severu, z tichomoří, o zvířatech jsou geniální a vyrostl jsem na nich.

Je zajímavé, že celé jeho dílo je oslava síly jedince, nespoutaného svobodného člověka, tedy takový výluh pravicových ideí a oproti tomu jeho politicky se silně klonil k socializmu. Jeho předpověď nástupu nadvlády oligarchie (Železná pata) vyšla.

Je zajímavé, že nástup (ne jinak než pravicové) oligarchie zdupal všechny přitažlivé atribudy pravice promlouvající z Londonova díla.

zedd
zedd
6. 11. 2017 11:34

London je spíš anarchista než libertarián v tom karikovaném a v US dnes nesmírně populárním pojetí Ayn Rand.

Většina jeho díla tématizuje život na okraji, pokud ne přímo utlačovaných. Ostatně „dobrodružné“ kusy ze severu výběrem postav i jejich vývojem odpovídají. Skoro až obsesi těmi „za hranou“ perfektně ilustruje „Mocný malomocný“, v originále „Koolau the Leper“.