Nalistujete- li si ve wikipedii heslo Rožnov pod Radhoštěm, najdete tam zmínky o starých, dávno zapomenutých šlechtických rodech, pivovaru, lázeňství a průmyslovém areálu, ale pojem ,,TESLA“ se v historii města vůbec nevyskytuje. Je to nepochybně zvláštní, protože podnik byl hlavním zaměstnavatelem pro blízké i vzdálenější okolí (i severozápad Slovenska) po II . světové válce a jeho výroba kryla embargovaný sektor průmyslové výroby, v němž spatřoval Západ i Východ nejprve vojenský a teprve potom i jiný, nikdy však okrajový význam.
Úplně na začátku však byla snaha industrializovat chudý kraj zavedením ,,cotonářského“ průmyslu (viz obr.), ale ze záměru zůstala jen jedna budova, která se od ostatních lišila stylem a šedivou barvou, a přestože se sbíraly podpisy lidí, kteří se zavazovali, že do nové továrny půjdou pracovat, textilka nakonec zůstala ve Varnsdorfu a plánovaný výrobní program byl změněn na elektroniku.
Nakolik se to povedlo, to se dá odhadnout z dobových fotografií jejich porovnáním se současným stavem, nebo prostým porovnáním počtu obyvatel, který se , výhradně vlivem Tesly zečtyřnásobil.
Na stránkách pořadatele, kterým je Valašské muzeum v přírodě v Rožnově, se snadno proklikáte jak k průvodci výstavou (volně ke stažení), tak i k besedě s pamětníky rozvoje epitaxně planární technologie (Vladislav Chmelař) nebo vzpomínce zástupce Tesly Orava. Uslyšíte i o tom, co se rozumí pod pojmem sériovost, kdy polovodičová výroba (ON Semiconductors) zaměstnává sice méně lidí než dříve, ale namísto 300 miliónů systémů v dřívější době produkuje v současnosti 3 miliardy čipů ročně. Pro srovnání – v Tesle Piešťany byli v roce 2009 jen 4 zaměstnanci (likvidátoři). Transformace socialistických podniků byla věcí šťasné (či jiné) náhody…
Rozhovory a besedy jsou vedeny zajímavě, ovšem politicky korektně. Dramatické změny, jako například vliv sjednocení Německa, které vedlo k zastavení výroby polykrystalického křemíku ze dne na den (šestinásobná cena vstupní suroviny), budování drobných provozoven s odloženým nárokem na mzdu, jen z nezlomné vůle náhle propuštěných lidí, že se přece poctivou prací lze vždycky uživit – mikrofiltrované rezisty pro polovodičovou výrobu sloužily pro produkci běžných plošných spojů – to jsou vzpomínky, které výstava ani nenaznačuje.
Pokud se chcete dozvědět ještě něco z historie výroby elektronek, nevýroby germania (to není překlep), vývoje technologie polovodičového křemíku, sáhněte po publikaci Tesla – náš celý život autora Ing. Bedřicha Rouse (navštivte rovnou nejbližší vědeckou knihovnu).
Ještě by neškodilo napsat, jak je výstava otevřena a kde (místo, ulice, objekt) se koná. Je třeba kupovat vstupenku do areálu muzea? Kdy se konají besedy? Nemám to daleko, ale jet jen tak naslepo se nehodí.
Besedy byly součástí vernisáže.Jejich videa,stejně jako ostatní podrobnosti jsou na adrese
http://www.vmp.cz (v článku vyšel odkaz zkomoleně,googlit by se ale dal)
Sušák je textilácký název budovy šedé barvy,je tam vchod do muzea a vstupenku NETŘEBA.
Vchod: 49° 27´ 42´´N
18° 08´ 58´´E
Tu útlou knížečku (BedřichRous) doporučuji, vyšla sice nákladem snad 300 výtisků, ale on ten hlavní technolog není žádný mejdlo.Série knih VK, která je stále pro zájemce v síti prodejen Levné knihy k dnešnímu datu přichystána,ta vám ji asi nenahradí…
Jelikož do Rožnova mám blíž než jeden den cesty pěšky a dokonce jsem se tři roky živil přenášením obrazovek ze stroje A do sušáku B a dál do stroje C (14kg jedna, cca 700x zvednout za dopolední směnu) tak mne výstava zajímala. Byla pro mne obrovským zklamáním, většinou textové panely s minimem obrazové dokumentace, několik hrstí polovodičů, model barevné obrazovky, stolek s brožurkami – katalogy výrobků, texty pomíjející důležité momenty v historii Tesly. Za deset minut jsem byl venku. Umístěné je to ve výstavním prostoru pro příležitostné výstavy v „sušáku“ – budově proti vchodu do městské části muzea ze které… Číst vice »
Pche – na plakátku se vstup zdarma neprezentuje, ani v programu na letošní rok – na netu jsem to sice našel
http://www.vmp.cz/cs/programy-a-vystavy/vystavy/ne-zapomenuta-tesla.html
ale platil jsem – ostatně jak jinak – když už jsem sešel z hvozdů od mého brlohu – bych se podíval na opravenou Bilovu chalupu s novou expozicí, když byla nucena přežit plný zásah padajícím ztepilým smrkem.
nerad simuluji diskusi pod vlastním příspěvkem,ale po vstupu přes Sušák
(šedá budova,souřadnice viz výše,ukazatel nechybí) mne poslali do prvního patra a peníze NECHTĚLI.(za vstup do jiných objektů muzea je pochopitelně chtějí)I já mám osobní zkušenost s prací na obrazovkách,
jako studenti jsme se legálně-nelegálně pohybovali po vývojových odděleních , měli přehled o produkci a váš názor,že výstava Teslu podceňuje sdílím a jsem rád, že jsem jej nikomu nenapověděl předem.Videa ještě před minutou byla přístupná z mnou udané adresy
kliknutím na (NE)ZAPOMENUTÁ TESLA
Nepřu se – majíce již zaplaceno byla debata se slečnou u turniketu zda je nutné platit bezpředmětná, za pozornost stojí spíš ostatní expozice v sušáku a když se už někdo do Rožnova vypraví tak celé museum – což je na celý jeden den.
Jaký je formát pro hledání na seznamu? Je to 49°27´42´´N, 18°08´58´´E
Je třeba zadat tento řetězec 49°27’42.000″N 18°8’58.000″E
Dvojitý apostrof je špatně. Před 14 dny jsem v této budově byl, ale ničeho jsem si nevšiml.
Poštovní adresa: Palackého 147 , pokračovat ještě asi 60 metrů směrem od náměstí. Šedá budova s označením Valašské muzeum v přírodě,napravo nápis POKLADNY, SUVENÝRY. Na dosah jsou parkoviště, v ulici je i zastávka MHD.(nápis o pokladnách se netýká zmiňované výstavy.).
Fotky-
houbovyfotky.rajce.idnes.cz/Ne_zapomenuta_Tesla/
odkaz je i na
http://www.zvedavec.org
i s diskusí