Praskne další velká technologická bublina?

Technologická „bublina“ je dnes nafouknutá víc, než byla například v době tzv. dot-comů (ta bublina praskla v roce 2001), a její exploze může vyvolat obrovské ztráty pro „jednorožce“.*) Varoval před tím profesor „Villanova School Business “ (univerzita u Philadelphie) Keith Wright v článku pro CNBS.

Jednorožci“ se nazývají neveřejné technologické společnosti, jejichž hodnota – podle mínění investorů – představuje víc než 1 mld. USD. Tento termín navrhla v roce 2013 zakladatelka venturového fondu „Cowboy ventures“ Aileen Li.

Vrcholu technologické bubliny „jednorožci“ už dosáhli, domnívá se Wright. „Dál následuje pokles. Rozsáhlé ztráty čekají „startupy“, financované venturním kapitálem – v některých případech jsou nadhodnocené až o 50 %.“

V roce 1999 představovala průměrná doba fungování technologických organizací (před tím, než se staly veřejnými), dnes takové společnosti přicházejí na trh v průměru po 11 letech. Nová tendence spočívá ve zvýšení základního kapitálu, dostupného „jednorožcům“.

76 % společností, které v loňském roce vyšly na akciový trh, se dostaly do ztráty hodnoty akcií rok před vstupem na IPO (Initial Public Offering).**) Ukázaly to údaje shromážděné prof. Jay Ritterem z Warrington University na Floridě. To je maximální ukazatel od vrcholu boomu dot-comů v roce 2000. Kdy se stalo ztrátovými 81 % společností, které vstoupily na IPO.

Profesor Ritter k tomu dodal:

„Miliardové hodnoty startupů***) nejsou ukazatelem bezpečnosti. Představují obrovské riziko všeobecného nadhodnocení.“

Ceny akcií „jednorožců“ vážně ovlivnilo obnovení tržní volatility v roce 2018, poznamenal.  Stejně tak je ovlivní konec éry mimořádně nízkých úrokových sazeb FED. Vzhledem k pokračujícímu růstu těchto sazeb v roce 2018,to jen zpomalí růst „jednorožců“.

„Připravte se na podívanou na větší počet mrtvých jednorožců,“

prohlásil dále prof. Ritter.

Jak napsal The Wall Street Journal, několik „jednorožců“ včetně BuzzFeed, Vice Media a Credit Karma nedosáhly na své cíle v tržbách ke konci roku 2017, a to vede k rozkolu mezi nimi a jejich investory, orientovanými na výsledek.

Soukromé technologické firmě Uber s nejvýše oceněnou hodnotourychle rostou tržby, nicméně je i nadále ztrátová. V roce 2016 při tržbách 5,5 mld. USD vykázala čistou ztrátu 2,8 mld. Loni dosáhla čistá ztráta společnosti skoro 4,5 mld. USD.

„Pokud hodláte v blízké době investovat do IPO „jednorožce“, dvakrát si to rozmyslete,“

varoval Wright.

Rostoucí počet start-upů s vysokým oceněním hodnoty v technologické sféře už dlouho znepokojuje Komisi pro cenné papíry (SEC) USA.

V roce 2016 tehdejší šéfka SEC Marry Whiteová poznamenala, že většina takových start-upů své akcie na burzy neumísťuje. Situace vcelku hrozí jak investorům, tak i pracovníkům oněch společností.

„Společnosti, které nejsou na burze obchodovány, nemohou zájmy investorů ignorovat, ale naopak mají vůči investorům a trhům velkou odpovědnost,“

prohlásila Whiteová. A dodala, že technologické společnosti mohou nadhodnocovat svoji reálnou hodnotu, ve snaze získat statut „jednorožců“.

*) Jednorožec (unicorn) – mladá firma, která překročila miliardovou hodnotu (u nás viz. odprodej slevového portálu Slevomat britské firmě za 1,5 mld Kč) – lákavá , ale zároveň riskantní proinvestory.

**) IPO – první veřejná nabídka akcií. Důvodů, proč společnosti chtějí realizovat IPO, je několik, mezi nejvýznamnější však patří potřeba navýšit kapitál společnosti, tedy získat dodatečné finanční zdroje

**) Start-up – pojem označující nově vznikající projekt či začínající firmu, často ještě ve fázi tvorby podnikatelského záměru.

Zdroj: Chazin.ru

Překlad: st.hroch 180528

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
31. 5. 2018 15:15

Je to docela možné, protože od posledních krizí se ve fungování „ekonomiky“ prakticky nic nezměnilo.

I oficiální čísla „růstu“ jsou děsivá … https://tradingeconomics.com/

A že se o tom nemluví ?
Stejně jako se nemluví všech ostatních nepříjemných věcech, jejichž skutečné řešení by patrně způsobilo žaludeční potíže, těžké spaní a hlavně snížení zisků a neomezené moci.

Apropo … neví někdo, jestli už je to Řecko ekonomicky z nejhoršího venku … ???