Právo na bankovní účet

Tak nám chce Brusel nadělit právo na bankovní účet. Vlastně už nadělil, teď se implementuje a fungovat by mělo od roku 2016. Pro všechny obyvatele EU, nejen pro občany, ale třeba i pro čekatele na azyl. Nejsem banka, tak by mi to mohlo být vlastně jedno, ale ono není. Není mi jedno, že na právo na práci nesmíme pomalu ani pomyslet, ale právo na bankovní účet mít budeme. Není mi jedno, že právo na zdravotní péči je všelijak omezováno, podmiňováno a rozlišováno, zatímco právo na bankovní účet máme mít všichni bez rozdílu. A nepřesvědčí mě, že bankovní účet skoro nic nestojí. Co je to za způsoby garantovat lidem to, co nutně nepotřebují jenom proto, že je to levné, a přitom jim upírat právo na něco, co je fundamentální podmínkou dobrého žití jenom proto, že je to drahé?

A kde takové právo vůbec skončí? Bude následovat právo na platební kartu, nebo dokonce právo na hypotéku? „Bez bankovního účtu se nemohou evropští občané podílet na životě společnosti,“ prohlašuje eurokomisař pro vnitřní trh a služby M. Barnier. A bez práce snad mohou? Nebo bez zdravotní péče či důchodového zabezpečí? To jsou přece mnohem závažnější překážky plnohodnotného podílení se na životě společnosti, které EU ovšem neřeší buď vůbec, nebo řeší jejich privatizaci a liberalizaci, tedy faktické omezování. Jestli ono nakonec nepůjde spíš o to, že existují „bezpečnostní a praktické důvody pro to, aby se v platebním styku stále méně používala hotovost.“ Tedy o větší kontrolu Evropanů. Tedy spíše o povinnost, než o právo.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vlastimil
Vlastimil
24. 6. 2015 17:06

Jak to bude s lidmi bez domova? Jak se starými lidmi? Jak s těmi, co ono „právo“ vlastnit účet odmítnou s poukazem na neústavnost. Není možné, aby někdo v Bruseli nařídil, aby si svobodný občan zřídil účet u soukromníka! Vždyť ani jediná z bank operující na našem území naše není .
Se zaťatými zuby bych ještě strpěl mít účet v bance ve vlastnictví našeho státu. Doufám, že se Řecko, Maďarsko a Slovensko se pochlapí a z eurosajuzu vystoupí. A doufám, že naši vládní trpaslíci se v tom pak svezou a my vystoupíme, jak je zvykem, jako jedni z posledních.

mirror
mirror
24. 6. 2015 21:23

Po sametu jsme získali lidské právo být okrádán, po kapitalisticky vykořisťován. Před pár léty pomatenci na levicových fórech psali o životaschopnosti kapitalismu. Dosud si za to nikdo nenasypal popel na hlavu.

nikdo
nikdo
25. 6. 2015 4:47

Je to samozřejmě příprava na zrušení hotovosti a zavedení povinnosti platit vše bezhotovostně, pod absolutní kontrolou a s poplatkem pro soukromníka. Ale má to i jednu světlou stránku. Před časem proběhly zprávy, že německé banky někomu zrušily/odmítly zřídit účet z politických důvodů. Snad měl být podle jejich názoru neonacista, nevzpomínám si už přesně. S právem na účet toto možné nebude.
Čekejme právo na internet, před zavedením povinnosti elektronické komunikace s úřady.

Béda
25. 6. 2015 5:13

Bankéři zajisté nejsou žádní lidumilové a nic nedávají zadarmo. Když poskytují státům svou formu pomoci, tyto se obvykle již z jejich dluhových chapadel nevymotají. Právo na bankovní účet je potřeba vidět v několika kontextech. Tím prvním je zisk soukromých finančních ústavů. Tím druhým je současně utajená povinnost (protože práva se začasté spojují s povinnostmi) mít povinně zřízen bankovní účet. Tím třetím je absolutní nadvláda (ve skutečnosti finanční totalita) soukromého bankovního sektoru (centrální banky již pozbydou prakticky jakýkoliv význam) nad měnovou oblastí – souběžně běží nucení států k přijetí jednotné nadnárodní měny (tím pádem je jakákoliv kontrola států nad měnovou oblastí… Číst vice »

Gatta
Gatta
25. 6. 2015 7:02

Jak píše „nikdo“ a Béda. Vše to jsou dílčí kroky a jako u všeho to jde postupně: „zvláštnost – výhoda – běžná věc – nutnost – povinnost“. Dnes třeba auto, či mobil … Tedy vše jde postupně – předkládá se to jako výhoda, usnadnění a bezstarostná pohodlnost pro uživatele – tvoří se podmínky: mobilní konektivita – časem tedy přijde i to „právo na internet“. Právo na bankovní účet – s tím se jistě se vrátí i jiná podoba „S-karet“, které jinde běžně fungují. Dále bezkontaktní platební karty, převádění finančních služeb na mobily, elektronické doklady, sběry dat o všem a o… Číst vice »

idiotronic
25. 6. 2015 12:15

Devíti telefonáty mi vnutila nejmenovaná banka účet s tím, že budu mít slevu na jisté krafací služby.
Podmínkou slevy bylo zaplatit kartou jeden nákup týdně. No problem. Až na to, že limit účtu byl nastaven na 1000 Kč, při překročení sankce 2000 Kč. Karta je přes rok nepoužívaná, neplatná, ale oni si účtují náklady za její vedení a vedení účtu, novou kartu mi nenabídli, softvér na rozeznání data je asi příliš drahý. Je třeba něco dodávat? Uvědomují si zákonodárci, jakou POLITICKOU příchuť má takováto tahanice v kontextu se ,,socialisty“ podpořeným (možná vytvořeným)
exekutorským zákonem v zádech?