Diskuze k článku


 • idiotronic • 9. srpna 2018

  Nástup predátorů jsem zažil na (kdysi) německé vesnici v polovině 90. let. Protože naše země nedokáže generovat zákony, které by se nemusely novelizovat co dva roky, nebudeme se pouštět do právnických detailů. Prostě na pozemku, který dle katastrální mapy patřil obci byl na studnu napojen soused, jenž tvrdil, že tak tomu je odjakživa a že můj dům na studnu nikdy napojen nebyl (jeho majitelem jsem byl rok, předchozího majitele hledala policie, po Klausově amnestii byl propuštěn a zastřelen, takže svědectví nebyla k dispozici). Přesto jsme před svědky předvedli napojení našeho domu na studnu .Šlo o hotové vývrty v pískovci z minulé doby, které vedly k (odstraněnému, ale nahraditelnému)
  ponornému čerpadlu. Soudružka ( teď už paní) starostka se zmohla jen na výrok,,musíte se s pánem domluvit“. Sousedé reagovali, jak bylo v rodovém zřízení zvykem. Podnikli sérii fyzických útoků na ,,cizáka“ , policie vyšetřovala přestupek přes 200 dní a po celou tuto dobu mi blokovala příjem (nemocenské dávky za zmrzačenou ruku). Nakonec jsem vykopal (v intaktním pískovci!) přívod pro vodovod a studnu ponechal na pospas osudu . Vybudovali ji vysídlení tzv. Sudetští
  Němci , o nichž nepochybuji, že by mi do ní přístup umožnili. Ostatně s těmi neodsunutými jsem si mohl o celé záležitosti popovídat v polovině 90. let. Na rozdíl od soudedů- Čechů – kteří se mnou nemluvili, protože jsme nebyli příbuzní,
  ti Němci měli několik set let civilizačního náskoku. Otázka kde hledat pomoc v případě nouze je pro mne jasná. Událost se odehrála v hlubokém míru !

 • Dana • 9. srpna 2018

  Kdyby vysychal, nebo byl kontaminovan radioaktivnim zarenim rybnik Rozmberk a Machovo jezero, pak uz bude v zemi hrozny hladomor a zacne vladnout pravo silnejsiho, ozbrojene gangy a predatorske zakony. Civilisace ma tenkou slupku, jak nazorne vidime v ruznych mistech na svete, kde je voda nejvzacnejsi komoditou.
  V dobach miru , ale v krizove situaci jako je devastujici sucho by mel stat pozastavit na urcitou dobu majetkove pravo pozemku a prevzit kontrolu nad timto. My mame v Americe zkusenosti s majetkem a vodnim pravem, hlavne v Kalifornii. U nas v Severni Karoline by pak v v katastrofalnim suchu platil zakon Eminent Domain, kde by statni sprava prevzala pudu se zdrojem vody a kontrolovala by to. Dovedu si predstavit, jak Narodni Gardy-obcanska milice naseho statu- dohlizeji na odber vody z nejake studne, to aby se nekteri jedinci nesnazili vodu „kreckovat“ a pak ji pokoutne prodavat. Tenhle zakon Eminent Domain plati vsak jen pro specificke narizeni, podlozene soudnim prikazem.
  Vseobecne zakonne pravo na zdroj vody a jeji uzitek je domena mest a obci, to jsou vlastnici, starostove pak mohou vydat zakaz na zalevani ci zakaz plneni bazenu, pod hrozbou pokuty.
  Jinak v odlehlych castech na jihu Ameriky je bezne, ze farmari na svych pozemcich maji vice nez jednu studnu, vodni zdroje, o kterych vi jen clenove rodiny.

 • idiotronic • 9. srpna 2018

  Dovětek. Autor se s tématem trefil. Řešíme inkluzívní školství, státní maturity, dotace obnovitelných zdrojů, ale až vypadne ten nedotovaný zdroj, město ochrne, protože od lékárny po benzínovou pumpu končí jakýkoliv prodej. A to ještě v té vodě máme mimořádně příznivou pozici, např ve srovnání s jižními státy USA.

 • Aleš • 9. srpna 2018

  Hluboký mír nastolený Nadnárodní americkou teroristickou organizací, hýčkající si svoje místní, regionální i globální Trautnberky, co chtějí poroučet i větru a dešti a mezi jejichž velké soupeře krom pana Putina můžeme zařadit už zase i čtvero ročních období, nám zaručí, že Golanské výšiny a formy války o ně, můžeme mít kdekoliv, kde si korporace zamanou. Naše menší kontinentalita klimatu ani vyznávání těch jediných správných HODNOT nás v tomto nespasí.
  To jsou neveselé vyhlídky nicméně. Meziřádkové vyhrožování teroristických tro(t)llů o zamoření či vysychání však patrně vážně brát nemusíme, ti si ani neporadí s pár beduíny v chudičkém Jemenu, NATOž aby svedli něco sofistikovanějšího. Jejich provokace pod falešnou vlajkou už taky nikdo nebere vážně.
  Je na evropských jelitech, zda zruší svojí poddajnost ke globální záštitě Trautnberků a uvolní si ruce k jiným možnostem v nakládání se svým přírodním bohatstvím. První vlaštovka sice jaro nedělá, ale jakékoliv odstavení od neomezené moci omezenců a jejich vlivu na koloběh životodárné tekutiny číslo 1, je pozitivní zprávou.
  Nakonec jedna polopatická zpráva pro emerického tro(t)lla. Návrat ke státnímu vlastnictví a správě mnoha věcí je nevyhnutelné, nicméně to není totéž, když jistý DEEP STATE si prostřednictvím různých předpisů zaměřených proti vlastním občanům jen snaží upevňovat svoji pohasínající moc, do které někdo investuje tolik miliard a tolik zničených lidských životů. Je tragikomické, že někteří se ještě snaží zdůrazňovat demokratičnost státu, kde tahá za nitky ten zmíněný DEEP STATE, který se rozhodl kritickou vodní bilanci na svém území vyřešit vybudováním kanadsko-mexického PRŮLIVU.

 • pedro • 10. srpna 2018

  Takhle jsem to udělal já!
  Na pozemku jsem nechal vyvrtat hlubokou studnu a nad ní postavil dům. Takže studánku mám ve sklepě a nikdo kromě rodiny o ní neví.

 • Martin (už bez taky m) • 10. srpna 2018

  Kdykoliv na obecní části kdys samostatné vísky v níž žiji vypadne voda, je to většinou kvůli příliš velkému počtu bazénů lufťáků, které nějaký „místní blázen“ moc nezajímá. Nikdy mi nedělalo potíže vypomoci vodou ze své nedokonale zajištěné, leč i nyní stále funkční studny komukoliv kdo potřeboval. I nyní hodí sousedé mají kýble ode mne a svůj bazén napuštěný z poloviny vodou ode mne aby nezatěžovali pokoutní místní zdroj. To jsme ale výjimka.
  Podotýkám, že bych nikdy neodmítl vodu dodat ani těm s nimiž nevycházím či jsem nevycházel. Samozřejmě ne na blblosti jako by bylo např. kropení suchem spáleného „angličáku“.
  Obávám se že „na slova některých došlo“ a přesouváme se do jiné doby co se vody týče. Je mi to líto, ale co udělal stát „bezuzdného okrádání člověka člověkem“ v posledních cca 30 letech pro doplňování spodních vod??
  Kritika lesního hospodaření i intenzivního zprůmyslněného „zemědělství“ celých 25 let…nikoho nezajímala….
  Mimochodem předchozí obyvatelstvo „Sudet“ zadělalo přeměnou lesů jedlobukových na smrkové plantáže i na část toho dnešního problému se suchem a nedostatkem vody. To je tak, když se hledí na „ekonomiku“ (povýšenou ovšem na dogmatické „náboženství“) jen a především…
  Stačí se na internetu podívat na majetkovou držbu půdy vyjádřenou mnohdy také prostou velikostí „lánů“ v příhraničních oblastech. Ať se kouknete do blízkého Rakouska či Polska, najdete NEJEN velkolány, najdete mnohem větší sepětí s půdou a přírodou u prostého venkovského obyvatelstva.
  Problém je po staletí v nepříliš vhodném hospodaření s částí krajiny (lesy),, vodními toky a nivami i řadou polí- který byl v posledních třech dekádách ještě výrazně zesílen bohužel naprostou neúctou k tomu co nás živí- zemědělské půdě, skutečným zemědělcům, lesníkům, ovocnářům, chovatelům…

 • Martin (už bez taky m) • 10. srpna 2018

  Tupé upřednostňování technokratů při „správě krajiny) kterou ve skutečnosti nedělá skoro nikdo (není myšleno jako útok na techniky), byrokratizovaná společnost odsouvající řešení skutečných problémů na… „maňaňa“…
  Velká města (i „jen“ větší sídla) jsou zásobována z velkých přehrad či hlubinných zdrojů, tak teprve až ty budou skoro prázdné některým se rozsvítí…
  Otázkou je nebude-li tehdy už pozdě…
  Jak že to řekl onen velký náčelník a člověk kdysi?? „Teprve až bude poslední ryba ulovena, poslední bizon či jelen zmizí, teprve poté poznáte, že peníze se nedají jíst…“ (volná parafráze)… lze to ovšem „urychlit“ – pokud nebude co pít…
  Zatím u většiny stále jde o „nespokojenost“ s nemožností napustit si vlastní bazén, či postupovat podle debilního „příkladu doby“ – že vše „vyřeší soukromé vlastnictví“…tj. každý ať má svou studnu…co a tom že bychom pak NIKDO NEMĚLI ŽÁDNOU VODU??
  Neoliberalismus duše znamená skoro absenci skutečné lidskosti i duše a posedlost démonem…
  Soudím, že většina našich pravicujících rusofobních neoliberálů problémy s vodou nezná, nemá, neřeší…
  Dotace „na údržbu krajiny“ či „zalesňování“ jsou přednější…
  Co na tom že šlo a jde v drtivé většině případů o surové spekulativní vykořisťování venkova i krajiny, že místo lesů nám mnohde na velkých plochách nejméně 30 let vznikaly „porosty“ které nikdy nebudou skutečným lesem – LESEM JAKO ZÁŠTITOU…
  Nějak se vytratil onen lidský člověk…

 • Bety • 10. srpna 2018

  Možná že to Tribun vidí příliš černě. Myslím, že by valná většina lidí neodmítla
  se v případě opravdové nouze o vodu podělit. Ale reagují předrážděně kvůli
  formě – tím myslím, že je jim opět něco rozkazováno, nařizováno a že se otevírá
  další prostor úřední buzeraci.
  Tribun sám podotýká, že je další takový zákon zbytečný, protože pro případ
  ohrožení už nástroje existují. Takže obavy z úřední buzerace mají své oprávnění,
  zvlášť proto, že už jsme všemi těmi příkazy a zákazy dá se říct zavaleni, malé
  firmy by mohly povídat a povídat…

 • jogín • 10. srpna 2018

  Studna někomu patří, někdo si ji vykopal nebo zaplatil. Ale co ta voda, kdo ji má v majetku? Je to přírodní zdroj, když si soused studnu prohloubí, můžete být na suchu. Pro případ nouze není jiné řešení, než vodu sdílet. A v souladu s Martinem upozorním na návrh jednoho ze zakladatelů ekologie. Administrativní řešení aneb řízení území by mělo být ne podle lidského osídlení, ale podle povodí.

 • idiotronic • 11. srpna 2018

  jogín napsal

  Studna někomu patří, někdo si ji vykopal nebo zaplatil

  Znovu zdůrazňuji, že studna, do které mne v rozporu s vydržecím právem nechtěli Češi v 90. létech pustit a neváhali mi mrzačit ruce, byla vybudována odsunutými Sudetskými Němci. Nejstarším blbečkům, kteří do mne tenkrát mlátili klacky, mohlo být v roce 1945 asi třicet let. Studnu nevykopali, dostali se k ní bez námahy.

 • Tom1622 • 11. srpna 2018

  Už za ČSSR jsme měli nařízeně napojeny sousedy na naši studnu . Byli jsme povinni jim umožnit přístup na náš pozemek na opravy a údržbu . Padlo to až vybudováním městského vodovodu cca před 15 lety .

 • Martin (už bez taky m) • 13. srpna 2018

  Jedno z mála možných řešení- částečného řešení problému s nedostatkem pitné vody zejména pro velká sídla:
  Český vynálezce: Z jakékoliv chemikálie uděláme pitnou vodu
  https://magazin.aktualne.cz/cesky-vyzkumnik-z-jakekoliv-chemikalie-udelame-pitnou-vodu/r~9cda05b03cba11e48445002590604f2e/?redirected=1534144515

 • Martin (už bez taky m) • 13. srpna 2018

  Pitnou vodu v určitém objemu „pořešíte“.
  Jak ale zachránit krajinu??
  Sucho v Česku: Bude hůř. Na vesnicích dochází voda, problém čeká i města. Hrozí nám vystěhovávání, říká odborník
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Sucho-v-Cesku-Bude-hur-Na-vesnicich-dochazi-voda-problem-ceka-i-mesta-Hrozi-nam-vystehovavani-rika-odbornik-540908
  Čtyři roky zpět…
  http://www.asz.cz/cs/zpravy-z-tisku/rostlinna-vyroba-puda/prichazi-sucho-vedci-varuji-pred-devastaci-prirody-cesku-se-rychle-krati-cas-1.html
  Až na alibistickou výmluvu na komunisty… ve skutečnosti je na vině bezbřehá technizace a „závody“ ve výnosech odstartované Západem, který „sceloval lány“ zejména v koloniích a bývalých koloniích… Současné kolonie pak již vůbec neřešil…

 • Martin (už bez taky m) • 13. srpna 2018

  Podrobnější, ucelenější informace:
  http://portal.chmi.cz/aktualni-situace/sucho

 • Aleš • 13. srpna 2018

  https://www.denik.cz/hoffmanuv_denik/den-ivana-hoffmana-prilis-hezky-20180809.html
  Nejen řepkou a kukuřicí se dá urychlovat odvodňování krajiny. Zatím nikdo nezavřel penězovody k dotacím na technická opatření, která vedou k přímému odvodňování lesů pohraničních horstev, kde naprší většina srážek, na budování a tzv. rekonstrukce cest, které spočívají ve zpevňování povrchů a prohlubování a budování příkopů podél cest, které vede k pouštění žilou lesů.

 • idiotronic • 13. srpna 2018

  Vzpomínám na článek ze Sedmé generace (tenkrát se jmenovala Poslední generace) o odborníkovi v USA,který organizoval bourání přehrad. Začínal slavnostně – poklepáním kladívkem.

 • Gatta • 13. srpna 2018

  … „Bude hůř. Na vesnicích dochází voda, problém čeká i města. Hrozí nám vystěhovávání, říká odborník“…

  Jak čtu slova „říká odborník“ tak si často vzpomenu na jeden komentář z webu, že: „… takovejch odborníků nadělá můj pes za odpoledne plnou zahradu …“.

  Tím pochopitelně nemyslím skutečného odborníka Aleše, kterého tímto srdečně zdravím.