Právo na vodu

V uplynulém týdnu vyvolala pobouření zpráva, že lidé i firmy se budou muset dělit o své studny nebo rybníky s celou obcí. Jak k tomu chudák, který má, přijde, že by se měl dělit s někým, kdo nemá? Ta zpráva je zajímavá hned ze dvou důvodů.

Tím prvním je přístup úředníků, kteří jakýkoliv problém chtějí hned řešit novým ad hoc zákonem, aniž by hledali způsob, jak využít zákony stávají, v tomto případě zákony o krizovém řízení, bezpečnosti státu etc, které všechny znají povinnost právnických i fyzických osob v případě vyhlášeného stavu nebezpečí, nouze či ohrožení – a fatální sucho takovým stavem, stejně jako povodeň či požár, jistě je – poskytnout prostředky (věcné či práci) k řešení situace. A soudě podle paniky, jež propukla kolem toho, že by lidem měla přibýt nová zákonná povinnost, to nedochází ani veřejnosti, a to ani té jinak poměrně poučené.

Tím druhým a mnohem podstatnějším důvodem je však názorná ukázka toho, jak lidé přemýšlejí. U nikoho z těch, co reagovali, jsem totiž nezaznamenal ani stín pochybností, že to budou oni, kdo bude tu vodu mít a komu ji budou chtít stát a sousedé „ukrást“. Nikoho ani na okamžik nenapadlo, že by to mohli být oni, kdo zůstane bez vody a existenčně závislý na sousedovi, který vodu má. Nikdo z nich nenapsal, že pokud by o vodu měl přijít on, tiše a pokorně zahyne i se svou rodinou, hlavně když „majetek“ souseda zůstane nedotčený. A nikdo také nepsal nic o tom, jestli se bude s uspokojením dívat na to, jak kousek od „jeho“ vody umírají druzí žízní, nebo jestli se někam schová, aby se na ty trapné scény, které budou jeho méněcenní sousedé nejspíš předvádět, nemusel dívat. Nikdo se také nezamyslel nad tím, jak bude chtít tu „svoji“ vodu bránit proti lidem, kteří nemohou nic ztratit, jenom získat, a jestli je tak zásadový, že se už z principu o vodu i všechno ostatní raději rozdělí se žoldáky, které si bude muset najmout na její hlídání, než se sousedy. A to nemluvím o tom, že pokud by k takové situaci došlo, tak by nastal stav tzv. krajní nouze, kdy trestnost činů jinak trestných zaniká, takže žádná krádež by se nekonala, ani kdyby si sousedi pro tu vodu i přes nesouhlas „majitele“ přišli.

Lidé si podle všeho zkrátka nedokáží představit situaci skutečné nouze, kdy by voda či jiný fundamentální předpoklad přežití chyběla reálně, a ne jen ekonomicky, stejně jako si nedokáží představit sami sebe jako ty méně šťastné a závislé na lidskosti svých bližních. Přitom skutečnost, že vám vyschne studna, nijak nesouvisí s tím, jestli jste se dobře učili a kolik vyděláváte. Zatím byl vody dostatek a nebylo třeba to řešit, ale to se může změnit (a nejspíš už se to i mění) a jako společnost bychom proto měli začít promýšlet a připravovat takový přístup k vodě, jaký máme ke vzduchu. Rozhodně ne naopak!

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
idiotronic
9. 8. 2018 15:06

Nástup predátorů jsem zažil na (kdysi) německé vesnici v polovině 90. let. Protože naše země nedokáže generovat zákony, které by se nemusely novelizovat co dva roky, nebudeme se pouštět do právnických detailů. Prostě na pozemku, který dle katastrální mapy patřil obci byl na studnu napojen soused, jenž tvrdil, že tak tomu je odjakživa a že můj dům na studnu nikdy napojen nebyl (jeho majitelem jsem byl rok, předchozího majitele hledala policie, po Klausově amnestii byl propuštěn a zastřelen, takže svědectví nebyla k dispozici). Přesto jsme před svědky předvedli napojení našeho domu na studnu .Šlo o hotové vývrty v pískovci z… Číst vice »

Dana
Dana
9. 8. 2018 17:45

Kdyby vysychal, nebo byl kontaminovan radioaktivnim zarenim rybnik Rozmberk a Machovo jezero, pak uz bude v zemi hrozny hladomor a zacne vladnout pravo silnejsiho, ozbrojene gangy a predatorske zakony. Civilisace ma tenkou slupku, jak nazorne vidime v ruznych mistech na svete, kde je voda nejvzacnejsi komoditou. V dobach miru , ale v krizove situaci jako je devastujici sucho by mel stat pozastavit na urcitou dobu majetkove pravo pozemku a prevzit kontrolu nad timto. My mame v Americe zkusenosti s majetkem a vodnim pravem, hlavne v Kalifornii. U nas v Severni Karoline by pak v v katastrofalnim suchu platil zakon Eminent… Číst vice »

idiotronic
9. 8. 2018 22:13

Dovětek. Autor se s tématem trefil. Řešíme inkluzívní školství, státní maturity, dotace obnovitelných zdrojů, ale až vypadne ten nedotovaný zdroj, město ochrne, protože od lékárny po benzínovou pumpu končí jakýkoliv prodej. A to ještě v té vodě máme mimořádně příznivou pozici, např ve srovnání s jižními státy USA.

Aleš
Aleš
9. 8. 2018 23:56

Hluboký mír nastolený Nadnárodní americkou teroristickou organizací, hýčkající si svoje místní, regionální i globální Trautnberky, co chtějí poroučet i větru a dešti a mezi jejichž velké soupeře krom pana Putina můžeme zařadit už zase i čtvero ročních období, nám zaručí, že Golanské výšiny a formy války o ně, můžeme mít kdekoliv, kde si korporace zamanou. Naše menší kontinentalita klimatu ani vyznávání těch jediných správných HODNOT nás v tomto nespasí. To jsou neveselé vyhlídky nicméně. Meziřádkové vyhrožování teroristických tro(t)llů o zamoření či vysychání však patrně vážně brát nemusíme, ti si ani neporadí s pár beduíny v chudičkém Jemenu, NATOž aby svedli… Číst vice »

pedro
pedro
10. 8. 2018 7:51

Takhle jsem to udělal já!
Na pozemku jsem nechal vyvrtat hlubokou studnu a nad ní postavil dům. Takže studánku mám ve sklepě a nikdo kromě rodiny o ní neví.

Martin (už bez taky m)
10. 8. 2018 16:55

Kdykoliv na obecní části kdys samostatné vísky v níž žiji vypadne voda, je to většinou kvůli příliš velkému počtu bazénů lufťáků, které nějaký „místní blázen“ moc nezajímá. Nikdy mi nedělalo potíže vypomoci vodou ze své nedokonale zajištěné, leč i nyní stále funkční studny komukoliv kdo potřeboval. I nyní hodí sousedé mají kýble ode mne a svůj bazén napuštěný z poloviny vodou ode mne aby nezatěžovali pokoutní místní zdroj. To jsme ale výjimka. Podotýkám, že bych nikdy neodmítl vodu dodat ani těm s nimiž nevycházím či jsem nevycházel. Samozřejmě ne na blblosti jako by bylo např. kropení suchem spáleného „angličáku“. Obávám… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
10. 8. 2018 17:06

Tupé upřednostňování technokratů při „správě krajiny) kterou ve skutečnosti nedělá skoro nikdo (není myšleno jako útok na techniky), byrokratizovaná společnost odsouvající řešení skutečných problémů na… „maňaňa“… Velká města (i „jen“ větší sídla) jsou zásobována z velkých přehrad či hlubinných zdrojů, tak teprve až ty budou skoro prázdné některým se rozsvítí… Otázkou je nebude-li tehdy už pozdě… Jak že to řekl onen velký náčelník a člověk kdysi?? „Teprve až bude poslední ryba ulovena, poslední bizon či jelen zmizí, teprve poté poznáte, že peníze se nedají jíst…“ (volná parafráze)… lze to ovšem „urychlit“ – pokud nebude co pít… Zatím u většiny stále… Číst vice »

Bety
Bety
10. 8. 2018 19:17

Možná že to Tribun vidí příliš černě. Myslím, že by valná většina lidí neodmítla
se v případě opravdové nouze o vodu podělit. Ale reagují předrážděně kvůli
formě – tím myslím, že je jim opět něco rozkazováno, nařizováno a že se otevírá
další prostor úřední buzeraci.
Tribun sám podotýká, že je další takový zákon zbytečný, protože pro případ
ohrožení už nástroje existují. Takže obavy z úřední buzerace mají své oprávnění,
zvlášť proto, že už jsme všemi těmi příkazy a zákazy dá se říct zavaleni, malé
firmy by mohly povídat a povídat…

jogín
jogín
10. 8. 2018 19:25

Studna někomu patří, někdo si ji vykopal nebo zaplatil. Ale co ta voda, kdo ji má v majetku? Je to přírodní zdroj, když si soused studnu prohloubí, můžete být na suchu. Pro případ nouze není jiné řešení, než vodu sdílet. A v souladu s Martinem upozorním na návrh jednoho ze zakladatelů ekologie. Administrativní řešení aneb řízení území by mělo být ne podle lidského osídlení, ale podle povodí.

idiotronic
11. 8. 2018 0:30

jogín napsal

Studna někomu patří, někdo si ji vykopal nebo zaplatil

Znovu zdůrazňuji, že studna, do které mne v rozporu s vydržecím právem nechtěli Češi v 90. létech pustit a neváhali mi mrzačit ruce, byla vybudována odsunutými Sudetskými Němci. Nejstarším blbečkům, kteří do mne tenkrát mlátili klacky, mohlo být v roce 1945 asi třicet let. Studnu nevykopali, dostali se k ní bez námahy.

Tom1622
Tom1622
11. 8. 2018 17:12

Už za ČSSR jsme měli nařízeně napojeny sousedy na naši studnu . Byli jsme povinni jim umožnit přístup na náš pozemek na opravy a údržbu . Padlo to až vybudováním městského vodovodu cca před 15 lety .

Martin (už bez taky m)
13. 8. 2018 7:20

Jedno z mála možných řešení- částečného řešení problému s nedostatkem pitné vody zejména pro velká sídla:
Český vynálezce: Z jakékoliv chemikálie uděláme pitnou vodu
https://magazin.aktualne.cz/cesky-vyzkumnik-z-jakekoliv-chemikalie-udelame-pitnou-vodu/r~9cda05b03cba11e48445002590604f2e/?redirected=1534144515

Martin (už bez taky m)
13. 8. 2018 7:36

Pitnou vodu v určitém objemu „pořešíte“.
Jak ale zachránit krajinu??
Sucho v Česku: Bude hůř. Na vesnicích dochází voda, problém čeká i města. Hrozí nám vystěhovávání, říká odborník
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Sucho-v-Cesku-Bude-hur-Na-vesnicich-dochazi-voda-problem-ceka-i-mesta-Hrozi-nam-vystehovavani-rika-odbornik-540908
Čtyři roky zpět…
http://www.asz.cz/cs/zpravy-z-tisku/rostlinna-vyroba-puda/prichazi-sucho-vedci-varuji-pred-devastaci-prirody-cesku-se-rychle-krati-cas-1.html
Až na alibistickou výmluvu na komunisty… ve skutečnosti je na vině bezbřehá technizace a „závody“ ve výnosech odstartované Západem, který „sceloval lány“ zejména v koloniích a bývalých koloniích… Současné kolonie pak již vůbec neřešil…

Martin (už bez taky m)
13. 8. 2018 7:41

Podrobnější, ucelenější informace:
http://portal.chmi.cz/aktualni-situace/sucho

Aleš
Aleš
13. 8. 2018 8:22

https://www.denik.cz/hoffmanuv_denik/den-ivana-hoffmana-prilis-hezky-20180809.html
Nejen řepkou a kukuřicí se dá urychlovat odvodňování krajiny. Zatím nikdo nezavřel penězovody k dotacím na technická opatření, která vedou k přímému odvodňování lesů pohraničních horstev, kde naprší většina srážek, na budování a tzv. rekonstrukce cest, které spočívají ve zpevňování povrchů a prohlubování a budování příkopů podél cest, které vede k pouštění žilou lesů.

idiotronic
13. 8. 2018 8:40

Vzpomínám na článek ze Sedmé generace (tenkrát se jmenovala Poslední generace) o odborníkovi v USA,který organizoval bourání přehrad. Začínal slavnostně – poklepáním kladívkem.

Gatta
Gatta
13. 8. 2018 10:20

… „Bude hůř. Na vesnicích dochází voda, problém čeká i města. Hrozí nám vystěhovávání, říká odborník“…

Jak čtu slova „říká odborník“ tak si často vzpomenu na jeden komentář z webu, že: „… takovejch odborníků nadělá můj pes za odpoledne plnou zahradu …“.

Tím pochopitelně nemyslím skutečného odborníka Aleše, kterého tímto srdečně zdravím.