Proč by měl být Bůh?

Před asi padesáti lety probíhala filosofická diskuse na téma: Je Bůh skutečně mrtev? Poměrně nedávno tu zase byla polemika nad Huntingtonovým dílem Střet civilizací (rozuměj náboženství).

Na světě je řada náboženství. Pokud naše křesťanské učí, že Bůh je jen jeden, tak se ostatní náboženství buď mýlí, nebo při nejmenším toho jediného Boha uctívají pod jiným jménem.

Proč tedy náš jediný všemohoucí Bůh dopustí takový zmatek? Kdyby šlo jen o jméno, dalo by se to pochopit podle známého výroku Gertrudy Steinové. Když ovšem jedno z těch náboženství vystupuje násilně proti náboženstvím ostatním a zvláště pak proti křesťanskému až vražděním, tak by to jediný všemohoucí a nejvýše slitovný Bůh nemohl dopustit.

Pesimistický závěr je, že Bůh buď není, nebo přinejmenším není všemohoucí, což rovněž tak zpochybňuje jeho existenci. Snadno se tak dospěje k závěru, že boha si lidé vymysleli, aby už v pradávnu měli vysvětlení pro tehdy jim nepochopitelné jevy. A s rostoucími vědomostmi lidstva se náboženství (a především jeho samozvaní reprezentanti) muselo loučit s radou takových“ božích vysvětlení“ za popírání kterých se – když tito reprezentanti byli ještě mocní – i upalovalo a dávalo přinejmenším do klatby.

Lid tu pochybnost o boží existenci vyjádřil už dávno rčením: Bože, ty to vidíš a ty to necháš?

K tomu, aby lidé byli slušní, poctiví a spravedliví, není víra v boha nutná, ba naopak prostřednictvím zpovědi a následného „odpuštění hříchů“ si ti nehodní žijí docela v pohodě.

Komunistické učení bez víry v boha mělo přestavovat ten ideální stav slušnosti bez vyvyšování, jenže … když tento stav budou prosazovat ti nepoctiví (a právě ti se vždy prosazování něčeho nového chopí) a to vražednou formou (kdo není s námi, je proti nám), pokroutí to ve svůj prospěch a ejhle … místo šlechty a prelátů tu budeme mít ústřední výboráře, dobrá pracovní postavení jen pro vlastníky rudé knížky a obchody jen na legitimaci z ÚV, zatímco ti „nepřizpůsobiví“ budou pod kytičkami nebo nejméně v gulazích, tak co? Pokrok lidstva bude zase v troubě, jak jsme to už zažili.

Z těch různých náboženství je dost sympatický buddhismus, který hlásá, aby se každý sám za sebe stal lepším. Ovšem ti mazaní se zahalí do žlutého prostěradla, modlí se a nechají se od těch ostatních, co dobývají chléb v potu tváře své, živit. Protože jsou skromnější než křesťanští preláti, prochází jim to.

Pokud se dnes rozhořčujeme nad vražedností islamistů, uvědomme si, že toto náboženství vzniklo v sedmém století a je tedy stejně staré, jako bylo křesťanství ve století čtrnáctém. A to nebyla doba míru a blaženosti. Tehdy křesťanská vojska dobývala svět a s neznabohy a čarodějnicemi slitování neměla, jak to doložily příklad ukrutnosti při osvobozování Božího hrobu v Jeruzalémě, nebo při dobývání Ameriky vůči původnímu indiánskému obyvatelstvu či braní neznabožských černochů do otroctví, nemluvě o upalování čarodějnic a kacířů v Evropě.

Takže se dnes střetává islamismus s křesťanstvím, které již zmoudřelo (protože muselo – při pokroku vědy – ustoupit ze své bohorovnosti). Bohužel křesťanský Západ nepochopil, že politickou demokracii nelze zavádět v prostředí náboženského středověku.

A tak – protože na zásah asi tedy neexistujícího Boha se nelze spoléhat a ani si ho vymodlit – budeme nadále zaznamenávat teror ve jménu náboženství. Pokud naši politici nepochopí, že demokratické metody a doufání v asimilaci nemohou účinkovat, a nedojdou k závěru, že jediné řešení je zeď mezi námi a jimi, dokud za tou zdí oni sami nedojdou k pochopení, že dogmatické náboženství není cestou k poznání a že všichni lidé jsou především LIDÉ.

A k tomuto pochopení jsou cestičky zarúbané …

83
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
83 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
21 Autoři komentářů
hudryperasymSiofajtjan123 Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
J. Hruška
Člen
J. Hruška

Ani jsem to nečetl, ono je to pořád dokola. Bůh, kterého si vymysleli ateisti, aby měli do čeho kopat samozřejmě není. Zato je Bůh, který nám dal svobodu. Dokonce Ho můžeme vinit z toho, co jsme zneužitím svobody natropili.

Admirál
Člen
Admirál

„Takže se dnes střetává islamismus s křesťanstvím, které již zmoudřelo (protože muselo – při pokroku vědy – ustoupit ze své bohorovnosti). Bohužel křesťanský Západ nepochopil, že politickou demokracii nelze zavádět v prostředí náboženského středověku.“ Neúspěch zavádění politické demokracie není v přímé souvislosti s náboženským středověkem, je v souvislosti se stupněm vývoje společnosti vývoje společnosti a výrobních vztahů, přičemž platí, že zrození politické demokracie je důsledkem tohoto vývoje. Zavádět politickou demokracii v prostředí, kde vládne rodové zřízení je blbost a to věděli i ti, co si vývozem demokracie vyplachovali ústa. Pouze tím ospravedlňovali jiné cíle. Veškeré církve jsou reliktem středověku, ať… Číst vice »

orinoko
Člen
orinoko

Asi šokuji.
Bůh je!
Nanejvýš žádoucí. Čím jiným by se asi tak katcirkev zivila?
Satanská církev je jenom její odnoží.

Pravím, ze Bůh existuje jen v lidské hlavě. Například koně maji Boha na háku. A daleko vice rozumí svým Oracum a jockeyum.

Bůh byl stvořen lidským mozkem, tedy molekularni materii.
Myslenka je produktem hmoty. Myslenka sama nic nestvorila.
Na počátku všeho byl obří vesmírný prd.

V te chvíli se ovšem nad vodami nevznasel ani chudák bůh KYSLIK.

Ten musel byt teprve stvoren.

Jestli Bůh existuje, pak je to Slunce
Ale to už je jiná kapitola.

peter.
Člen

Prečo by mal byť Boh?
Aby sa ľuďom ľahšie žilo.Aby sa mali komu vyžalovať a od koho očakávať nádej na pomoc.Keď im nedokážu pomôcť nimi zvolení politici,lekári a boháči…kde inde majú hľadať pomoc (nádej na pomoc) ak nie u Boha?Je na svete veľa ľudí,ktorí sa v nešťastí obracajú práve na neho.

Jan Kristek
Člen
Jan Kristek

Nemám za to, že by křesťanství zmoudřelo. Jak říkám, žádný imám ještě netvrdil, že chrám sv. Víta je mešita, kterou mu ukradli komunisti. …A pokud je pravda, co píšete (a nejen vy), tak na tu úroveň se islamisté dopracují až za dalších 700 let.

orinoko
Člen
orinoko

Veliká nejistota zachvatila Zemi.

Vážení, možná jsme az po uši, v další „karibské krizi“.

Poválečného uspořádání kdesi se neúčastní světový policejní army kreten.
Chapete? Dějiny se mu už vyhýbají. Jeho hystorii daly vale.

orinoko
Člen
orinoko

Milý Jene, dobra reakce. Ten článek ma svoji hodnotu. Vsimni si, jak každý z nás reaguje jinak. Možná byl napsán v dobře VIRE, ale presto víře.
My oblude onacejsiho ritu uprednostnujeme DUVERU.
Duvera uprednostnuje ODVAHU.
Víra vyžaduje nekompromisně SLEPOTU. …. DUCHA!!!!!!

Gatta
Člen
Gatta

Re peter: To jste řekl velkou pravdu – „Aby sa ľuďom ľahšie žilo.“ Strach z neznáma, z prostoru za hranicí poznání a ze sil, které jsou silnější než člověk – to vše jsou síly Boží. Dobře to bylo zřejmé u řeckořímských božstev – ty i když byly perzonifikovány a tesány z mramoru, tak to pořád byly jen ty lidmi nepoznané a nezvladatelné přírodní, lidské a také společenské síly. A ten lidský strach z nich, ten je i dnes plně na místě! Monoteistická náboženství přišla s představou jakéhosi jednoho „báťušky Cara“ – samojediného Stvořitele, který vše centrálně řídí a je možné… Číst vice »

Ruprecht
Člen
Ruprecht

Bůh samozřejmě je, uvědomTe si ateisté, že nic živého nemůže vzniknout z něčeho neživého a dále, řízená evoluce je možná jen do určité malé míry- DNA nedovolí nic dalšího a také kde jsou zákonitosti, tam MUSÍ BÝT i Zákonodárce. To, že se dějí věci hovadné připisuji ne tomu, že by byl lhostejný Bůh, který nám dal svobodnou vůli a kterého prostě nenásledujeme, ale tomu, že je bohužel i jeho protipol a rival Dˇábel, kterého dobrovolně následují skoro všichni a RÁDI. Pokud zde vzpomínáte inkvizici, kat. církev, papeže a krutosti křestˇanského středověku – ANO – MÁTE PRAVDU – kterou předpověděl i… Číst vice »

Gatta
Člen
Gatta

PS Z článku: „Proč tedy náš jediný všemohoucí Bůh dopustí takový zmatek? Když ovšem jedno z těch náboženství vystupuje násilně proti náboženstvím ostatním a zvláště pak proti křesťanskému až vražděním, tak by to jediný všemohoucí a nejvýše slitovný Bůh nemohl dopustit.“ Doporučuji četbu Starého Zákona – už zde Jahve trestá Izraelity za jejich bezbožnost a odklon od Jahve … a jak? … poslal na ně Asyrské a později Babyloňany. Jejich rukou trestal Jahve své nehodné vyvolené. Ono je to vůbec zajímavé: Jusdaismus – Křešťanství – Islám. Takéví tři nesnášenlivý příbuzní z jednoho hnízda. No a ten Budhismus – to je… Číst vice »

hudryper
Člen
hudryper

Všechny církve s celou jejich hierarchií mají s Bohem společné jen to,že berou „jméno boží nadarmo“. Boha chápu podle kategorií C.G.Junga jako vztah kolektivního nevědomí a kolektívního vědomí s individuálním vědomím. “ Naše vědomí samo sebe nevytváří,nýbrž pramení z neznámé hloubky. Probouzí se pozvolna v dítěti a probouzí se každého rána z hlubin spánku z nevědomého stavu.Je jako dítě,které se denně rodí z mateřského prazákladu nevědomí.“ 1/K.G.Jung : Duše moderního člověka , Atlantis 1994 ISBN 80-7108-087-X

koloděj
Člen
koloděj

No nevím, ten článek je plytký ažaž .. staví na premisách, které v úvodu popíra … ale k věci :

Existuje Bž ? Záleží na tom, co pod Bž tázající se myslí. Má-li to být mocná bytost pobývající na „nebesích“, která žárlivě střeží, aby jsme nebyznávali jiné Bž, no, pak myslím, že takové Bž neexistuje. Je výtvorem lidské fantazie

Rado Miko
Člen

„rozhořčujeme nad vražedností islamistů“? „rozhořčujeme nad vražedností Němců“? Není žádné „dnes uznávané“ náboženství či národ, více či méně vražební. Jsou jen patologičtí jedinci kteří dokáží správně manipulovat a využívat stížených životních podmínek jiných lidí způsobených čímkoliv. Rozvratem, přírodou, ekonomickou chamtivostí druhých atd. „Takže se dnes střetává islamismus s křesťanstvím, které již zmoudřelo“ Opravdu? Nebyl to nějaký Bush který rozpoutal všechny ty války na ochrany „víry“ nevzíval „boha“? Bush (jedno který) patří k militantním ortodoxním křesťanským skupinám. Je to takový náš „islamista“. Místo kamiónu používal dron. Každý se tady(myšleno na politické scéně) hrdě bije do prsou na ochranu křesťanských hodnot. Přitom… Číst vice »

koloděj
Člen
koloděj

fantazie a TOUHY PO MOCI. Takové Bž je jen maskot pro hlupáky, něco jako Člověk v tísni. Bž, které stvořilo všeobjímající vesmír, život v něm je možná skutečné. Takové Bž sere na to , co vyznáváme a koho vraždíme. Naše činy ne obrátí proti nám, až to bude potřeba. Není to ale msta. Jako když hulákáte v džungli a rafne vás tygr .. V takové Bž snad i věřím

Gatta
Člen
Gatta

Re hudryper – jen poznámka mimo.

Nějaké dílo C.G.Junga už tady před časem citovala merlin … no já nevím … Už jsem takové podobné věci párkrát absolvoval a četl a snažil se pochopit a najít v tom tu logickou linku sdělení. No, dnes při určitém počtu po sobě jdoucích abstraktních pojmů a slovních novotvarů, seřazených podle autorových krkolomných abstraktních konstrukcí vycházejících z nějakého jeho subjektivního niterného poznání, to vše prezentováno jako osvícení čirou pravdou poznání … … prostě číst přestávám. Byť je to třeba i velmi zajímavé téma.

hudryper
Člen
hudryper

Gatta napsal
… prostě číst přestávám.

Vaše přiznání je sice sympatické, nevede však k poznatkům vědce,jež by měl člověk prostudovat
a společně se zkušenostmi z vlastního života konfrontovat. Je třeba prožít a hlavně přežít několik
skutečně mezních životních situací, nikoliv před obrazovkou či filmovým plátnem,nýbrž osobně
na vlastní kůži a teprve poté sdělovat ostatním podstatu poznatků,kterým věří a ke kterým došel.

Gatta
Člen
Gatta

Re koloděj – pěkně Boha popsal Saint-Exupéry v Citadele:

http://mjos.sweb.cz/citadela/kapitola56.html

Druhá polovina kapitoly od: „A právě tehdy, unavený tím prázdným pokřikem, který mi neměl co říci, právě tehdy jsem měl ten sen …“

Gatta
Člen
Gatta

hudryper napsal Vaše přiznání je sice sympatické, nevede však k poznatkům vědce,jež by měl člověk prostudovat a společně se zkušenostmi z vlastního života konfrontovat. Je třeba prožít a hlavně přežít několik skutečně mezních životních situací, nikoliv před obrazovkou či filmovým plátnem,nýbrž osobně na vlastní kůži a teprve poté sdělovat ostatním podstatu poznatků,kterým věří a ke kterýmdošel. Doufám že jste to nebral na sebe, tak to myšleno nebylo. S Vámi napsaným souhlasím, jen odmítám takovou formu – nastavovat si mozek do režimu chápání podle kdejakého možná i částečně vyšinutého intelektuála, či jiného podivína. To i když se tato forma myšlení dnes… Číst vice »

peter.
Člen

koloděj napsal
Bž je jen maskot pro hlupáky,

Povedali by ste to ruskej,ukrajinskej alebo americkej materi,ktorá sa denno denne úpenlivo modlí k Bohu,aby jej uchoval pri živote syna ktorého odviedli do vojny?

Gatta
Člen
Gatta

PS hudryper – k té výše uvedené bakalářské práci – kdysi jsem si ji masochisticky skoro celou přečetl. Abych pochopil, že stav našeho školství je mnohem horší než jsem si uměl představit. Z přešteného jsem pochopil jak obsah, tai to, co tím mělo být sděleno. Ale už opravdu odmítám takové slátaniny číst a to i od věhlasných autorů. Pokud na sdělení, které se dá shrnout do deseti vět někdo potřebuje takové litánie, tak je to buď nějaké postižení nebo vyrábění peněz za délku textu a počet slov. Protože kdo o popisovaných (obecně) věcech něco VÍ – ten to pochopí z… Číst vice »

jogín
Člen
jogín

Přírodní zákony jsou kacířství, protože popírají všemohoucnost Boží. Pro blbce to platí čtyřikrát, je jednodušší věřit než myslet. A porovnejte si panství Alláhovo s mapou IQ.

hudryper
Člen
hudryper

Gatta napsal Protože kdo o popisovaných (obecně) věcech něco VÍ – ten to pochopí z těch deseti vět. V padesátých a šedesátých létech vyšla útlá příručka jakéhosi Leontěva,ve které bylo systémem Vašich 10 vět obsaženo vše důležité z celé tzv. marxistické politické ekonomie. Stačilo si jenom zapamatovat těch 10 vět a zkoušku z politické ekonomie jste nejméně za 3 udělal i na slavné VŠE. Čili pro pragmatickou realizaci osobní kariéry stačilo takto vystudovat už tenkrát systémem nám dnes známého studia práv v Plzni. Přesně tak studoval na této škole dnes politický gigant Štětina. Když už jsme u těch Vámi oslavovaných… Číst vice »

Bety
Člen
Bety

Už nevím, kde jsem to četla, ale líbilo se mi to:
Bůh dal kromě duše člověku i rozum. S tím druhým darem se dodnes církve nesmířily a vehementně ho odmítají.

Bety
Člen
Bety

Co se týče budhismu moc o něm nevím. Snad jen to, že jeho tibetská odnož si rozhodně na bohatství a moc potrpěla, a karavana, s jejíž pomocí si dalajláma odvážel zlato a diamanty při svém útěku do Indie byla pořádně dlouhá.

Béda
Člen
Béda

„Pokud naši politici nepochopí, že demokratické metody a doufání v asimilaci nemohou účinkovat,..“ Řekl bych, že to co „civilizovaný“ Západ dlouhodobě provádí v zemích Afriky a Asie, aktuálně na středním a blízkém východě, nemá s demokracií nic společného, že jde spíše o DIKTÁT. A akce jak známo vyvolává reakci. Kdyby se tam nebyly s prominutím sr..y, mohl být dodnes v Evropě klid. Pak bychom se nemuseli divit tomu, že „umírněný“ terorista najel v Berlíně kamionem mezi lidi na vánočním trhu. Podobné a horší věci provádějí „civilizovaní západní demokraté“ v muslimským zemích dnes a denně již po řádku let. Za každou… Číst vice »

Botičky od Diora
Člen
Botičky od Diora

SLOVA JEŽÍŠE KRISTA K ŽIDŮM:
VÁŠ OTEC JE ĎÁBEL A VY CHCETE DĚLAT, CO ON ŽÁDÁ. ON BYL VRAH OD POČÁTKU A NESTÁL V PRAVDĚ, PONĚVADŽ V NĚM PRAVDY NENÍ. KDYŽ MLUVÍ, NEMŮŽE JINAK NEŽ LHÁT, PROTOŽE JE LHÁŘ A OTEC LŽI.
EVANGELIUM SV. JANA 8, 44

Béda
Člen
Béda
koloděj
Člen
koloděj

peter. napsal
koloděj napsal
Bž je jen maskot pro hlupáky,

Povedali by ste to ruskej,ukrajinske

Petře, k vašemu podlému vytrhávání z kontextu a změny mých slov, vsazování toho co jsem (ne)napsal do kontextu, ve kterém to vůbec nebylo myšleno … se ani nebudu vyjadřovat. Jste tím, co činíte. Jinak řečeno : To, co děláte vás definuje. Howgh.

peter.
Člen

koloděj napsal Howgh. Originálne. Tak si to rozoberme.Dali ste na známosť,že v mocnú bytosť,Boha na nebesiach,ktorý kontroluje v koho a čo veríme,vy …neveríte.Taký Boh je podľa vás len maskot pre hlupákov.A viete čo? Práve v takého Boha všemohúceho sediaceho na nebesiach verila moja dobrá mať na ktorú si práve v týchto predvianočných dňoch s láskou spomínam.Možno je to už mojim vekom,ale z roka na rok,takto pred Vianocami sú tie spomienky čoraz jasnejšie.Bola to veľmi múdra,starostlivá,hlboko veriaca žena a vždy,keď sme nadlho odchádzali z domu,ešte aj v dospelom veku nám urobila prstom na čele krížik.Možno aj preto nedokážem povedať so skalopevnou… Číst vice »

Gatta
Člen
Gatta

Re hudryper: Dobrá – pokud lidé jako merlin nebo Vy mají pocit, že je autor svým dílem myšlenkově obohatil, tak odložím předsudky získané na základě ukázek se kterými jsem se setkal, a toho C.G.Junga zkusím – sehnat i přečíst. 10 vět – Ono vše je věcí míry a každá věc, či vlastnost je pěkná jen do určité míry. Tedy i když tu nejlepší myšlenku (či cokoliv) přeženete do její krajnosti tak dojde vždy k její deonestaci a zesměšnění. (Celkem běžný komunikační trik.) Stejně tedy s tou formou vyjadřování myšlenek, poměru slov a myšlenek v určitém textu a jeho obecné srozumitelnosti.… Číst vice »

Béda
Člen
Béda

Halík aktuálně. Doporučuji poslech s prázdným žaludkem.

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3767461

hudryper
Člen
hudryper

Gatta napsal
Re hudryper:
Dobrá – pokud lidé jako merlin nebo Vy mají pocit, že je autor svým dílem myšlenkově obohatil, tak odložím předsudky získané na základě ukázek se kterými jsem se setkal, a toho C.G.Junga zkusím – sehnat i přečíst.

To uděláte dobře. Jsem přesvědčen,že budete příjemně překvapen. V tomto čase okolo vánoc a Nového roku je pro takové studium vhodná doba s uklidněním a myšlenkama,jimiž se člověk nezabývá v každodenním shonu.

Gatta
Člen
Gatta

Re hudryper – Máte tip s čím u něj začít ?

Alena
Člen
Alena

častý argument ateistů- jak bůh tohleto může dopustit?
A což si položit otázku- jak to člověk může dopustit? Války, utrpení, atentáty?
Kdo jiný si udělá pořádek než my sami?
Vymlouvat se na Boha je pošetilé

hudryper
Člen
hudryper

Jistě,Gatta,už jsem uvedl anonci v mé první reakci. Ale zopakuji : Opatřte si knihu DUŠE MODERNÍHO ČLOVĚKA od Carl Gustava Junga. Vyšla v nakladatelství Atlantis v r. 1994
v překladu pana Karla Plocka. ISBN 80-7108-087-X
Na samém začátku této knihy jsou dva citáty autora : „Opravdové dějiny ducha nejsou uchovávány v učených knihách,nýbrž v živoucím duševním organismu každého jednotlivce “

“ Nechtěl bych nikomu jinému předznamenávat cestu,protože vím,že mně cestu předepsala ruka, která mě daleko přesahuje….
Pokouším se jen být skromným nástrojem a cítím,že jsem všechno jiné,jen ne veliký.“

hudryper
Člen
hudryper

http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/9415-britska-vlada-priznala-test-bakteriologicke-zbrane
Všem,kdož ještě stále nejsou ochotni uvěřit barbarství chemtrails vřele doporučuji přečíst článek
napsaný na základě odtajněných dokumentů britské vlády.

Gatta
Člen
Gatta

Re hudryper – Děkuji – až přečtu určitě dám vědět.
Zrovna mám rozečtenou knihu od hnutí Krišna – velké zklamání – takže potom si nechám nějakou dobu s normální beletrií – bez duchovních teorií. No a potom třeba ten Jung …

orinoko
Člen
orinoko

Nabit tezkotonazne temeatickymi porady musím se zeptat: Velký třesk zapříčinil Bůh. Pokud ano, co tím sledoval? My oblude jsme na tomto světě jen díky množině katastrof a neuvěřitelných nahod. Az náš táta Slunce spotrebuje svoji veškerou energii , tak se Zemí bude amen. Co bude Bůh dělat? To si nějaké spory, buňky,protoorganismy někde ve vesmiru zacnou psát svoji vlastni Bibli s příběhem o Gomore kdesi u Jupitera? Bůh je čas a prostor? Pak ho čeká konec na horizontu události, za nímž mizí i světlo. Jestli je něco nad našimi smysly, pak jsou to zákony matematiky, již lze aplikovat kupodivu i… Číst vice »

Gatta
Člen
Gatta

Re orinoko – o k vysloveným otázkám: Velký třesk zapříčinil Bůh? – ANO, to byl on, jen nevíme který z nich to byl. Co tím sledoval? – Bůh ví … Co bude Bůh dělat po vyhasnutí slunce? – NIC, Bůh nemusí dělat nic, protože je Bůh. No trochu zmatku do toho vnáší stoupenci boha Krišny, neboť ti tvrdí , že právě on to byl, kdo svým vstoupením svého nekonečného ducha na scénu vytvořil hmotu a stvořil tak celý vesmír – a že každých (tuším) 4.600.000 roků zase vše do sebe pohltí a pak znovu expanduje a vytvoří vesmír nový …… Číst vice »

peter.
Člen

„Prečo by mal byť Boh“? Tak znie otázka v nadpise článku.Nejde primárne o to,či Boh existuje,alebo neexistuje. Takže …má byť Boh,alebo ho treba zrušiť,zakázať,odstrániť? A tento Boh ľuďom pomáha,alebo škodí? Nie, táto imaginárna bytosť ..Boh..nepomáha ani neškodí.Je ale známe,že viera v Boha môže človeku pomôcť.Môže fungovať podobne ako funguje v medicíne placebo efekt.Ak je Boh imaginárnou bytosťou,nemôže mať na svedomí ani žiadne zločiny.Ak uverí v existenciu imaginárnej bytosti jeden človek,je označovaný za blázna.Ak uverí v existenciu imaginárnej bytosti mnoho ľudí vznikne cirkev.Takže viera v Boha,môže uzdravovať a preto sa ľudia k nemu modlia.No v mene viery v Boha sa môžu… Číst vice »

Gatta
Člen
Gatta

Re peter- Ještě jedna věc přínosnosti Boha – a to jako vyššího principu přesahující jak osobní individualistické Ego, tak i pocit lidstva jako konečného vladce vesmíru. Na toto zapomněli třeba i staří Řekové a Římané – začali uctívat své staré bohy jen formálně a díky svým technickým a organizačním úspěchům uvěřili ve svoji všemocnost. Zapomněli, že lidé jsou jen malou a lehce zranitelnou částí mnohem většího celku a své bohy nechali pomalu zemřít. Neuvědomili si, že síly které jejich bohové představovali existují stále a stále a že je nutno se k nim stále chovat s uctivým respektem. A v mnoha… Číst vice »

orinoko
Člen
orinoko

Je zvláštní, ze v žádném z tv poradu nezasznelo, co se samo nabízí.
Co když za horizontem události, to jest pádu relativne znamrho sveta do Černé díry, následuje Big Bang se vstupem do alternativního vesmíru. Ostatně … když cosi zapadne mezi zenske nohy / a nemyslím tím cyklistické
nebo jiné sedlo/ … a něco dalšího pak doletí na horizont události, tak leckdy také nastává Big Bang.
Zrod Vesmiru, to je zatracene velký sex.

peter.
Člen

Gatta napsal
A v mnoha případech je opravdu jedinou možnost jak tyto věci „ovlivnit“ – motlitba. Nepomůže , ale uleví

https://www.youtube.com/watch?v=UmpztcKH1Ik

Alena
Člen
Alena

Gatta napsal
A v mnoha případech je opravdu jedinou možnost jak tyto věci „ovlivnit“ – motlitba. Nepomůže , ale uleví

Jak si bezvěrec dovoluje bez vědeckých ověření zpochybňovat sílu modlitby?

Gatta
Člen
Gatta

Re peter – pamatuji u babičky jako kluk – obraz rozbouřeného moře – tam malý ostrůvek s křížem a trosečník chytající se útesu – a nad tím nápis „Když je nouze nejvyšší, pomoc Boží nejbližší“.
Na sílu moře měl ovšem ten tosečník myslet, než vlezl na tu loď – zváště když kapitán vypadl divně, loď byla letitá a počasí tou dobou nejisté.

Víte, čím více o tom vím, tím větší jsem atheista, který stále zůstává částečně agnostikem. A to vše s uctivou pokorou k silám, které jsou silnější než já.

https://www.youtube.com/watch?v=thlEyEdjYis

orinoko
Člen
orinoko

Cely život se modlim za černou sexuální partnerku …. cernosku … a kde nic tu nic. Ve kraksne právě bezi cosi božského. – Historie piva. Paráda, když to vypraveji ženské. A ještě větší, když ho pijí.
Africké pivo – unkomboti. – Duchovní sila. Je to piti a jídlo zároveň. Je to vice než božský nektar.

Gatta
Člen
Gatta

Alena napsal
Jak si bezvěrec dovoluje bez vědeckých ověření zpochybňovat sílu modlitby?

Bezvěrec ? To je jednoduché – prostě tomu nevěří :-)

To je jak ten školník co za určitou sumu sliboval lidem přijetí na VŠ.
Když byl žák přijat – peníze si nechal a chlubil se zásluhami.
Když přijat nebyt – „To víte snažil jsem ,ale nešlo to“ – a peníze vrátil.

Gatta
Člen
Gatta

Re orinoko – člověče Vánoce Boží na krku a Ty tady básníš o pivu, jídle a černoškách. A co nějakou brazilku, těch je u nás celkem všude dost … ?

K rozjímání a pokání posílám jednu vánoční píseň. Měl jsem to nachystané na zítřek, ale kdo ví co bude zítra …
https://www.youtube.com/watch?v=V5v07eIFfNY

orinoko
Člen
orinoko

Njn, malo platné, Bůh zavede moje kroky do hospody. Právě zaznělo, ze božský ležák pochází z Německa a Česka. Nema ve světě konkurenci. Porad je britský.
Průvodkyně pohledné a chmel proniká pres obrazovku.
Je to prostě bozi zboží.

Martin (už bez taky m)
Člen
Martin (už bez taky m)

I indiáni měli svého Velkého ducha…
Universum existuje – a v jakých všech podobách či dimenzích a kde všude – to víme???
Jsme JEHO součástí…
Víra slepá snad slepotu ducha vyžaduje, ale obávám se, že taková „víra“ už není vírou, ale něčím jiným…
Každý v něco věříme…
Každý v někoho věříme…
Určitý pevný bod/ „osnovu“ potřebuje každý, nejen člověk.
I zvířata či rostliny se podle něčeho orientují…
https://www.youtube.com/watch?v=xp_JXizAyB4