Proč Kreml vrací staré dluhy?

Velkou vlnu výkřiků nevole vyvolalo nedávné rozhodnutí ruského prezidenta o zjednodušení procedury získání ruského pasu pro obyvatele Donbasu. A to takové, že americký říšský protektor pro Ukrajinu Kurt Wolker tento krok nazval „ruskou agresí“, a Rada bezpečnosti OSN se na žádost Ukrajiny jala Rusko pranýřovat, že porušuje „Minské dohody“aniž vynesla jakýkoli důkaz – narazila ovšem na tvrdé a věcné stanovisko ruského stálého zástupce Něbenzy… Domnívám se, že docela trefný komentář k tématu napsal bloger Pavel Šipilin, a proto se o něj s vámi dělím:

Ukrajina se nestane civilizovaným státem ještě dlouho – pokud je to vůbec možné…

Zelenského tým řekl svoje první pádné slovo na téma dalších vztahů Ukrajiny s Ruskem a Donbasem.

Výnosem o vydávání ruských pasů občanům Ukrajiny, nacházejícími se na dočasně námi nekontrolovaných územích, Ruská federace přiznala svoji odpovědnost jako okupačního státu, říká se na jeho TV kanálu Telegram.

Z nějakého důvodu všechny vzrušuje otázka, proč Rusko nevyčkalo inaugurace Zielenského, a přijímá závažná rozhodnutí, jako by se na Ukrajině nic důležitého nestalo. Medveděv vystoupil s prohlášením o kontrasankcích před druhým kolem ukrajinských prezidentských voleb. A ještě jakých! – Pokud se přestane dodávat ropa, pak v „nezávislé“ začnou skutečně černé dny. A teď Putin oznámil rozdávání ruských pasů na Donbasu.

Je naprosto zřejmé, že v Moskvě čekali na konec vlády nepříčetného Porošenka, a přijde vláda, se kterou bude možné krok za krokem rozplétat nahromaděné problémy. Ale proč nepočkali na oficiální inauguraci nového prezidenta?

Odpověď je jednoduchá: na Ukrajině skutečně nedošlo k ničemu důležitému. Kurs se nezmění. Jakmile se o tom Kreml definitivně přesvědčil (mám za to, že využil nejen otevřené zdroje, třebaže i jich bylo dost), tak začal vracet staré dluhy…

Možnost přijetí ruského občanství obyvateli Donbasu dávno přezrála. Ukrajině poskytovali šanci změnit situaci a změnit se v civilizovaný stát. Byly k tomu určeny „Minské dohody“. Za Porošenka žádné perspektivy reintegrace DNR/LNR do velkého tělesa „nezávislé“ nebyly.

Byla naděje na nového prezidenta. Ale ten najednou v interview pro RBK-Ukrajina prohlašuje, že je proti poskytnutí zvláštního statusu republikám. Přestože v „Minských dohodách“ je napsáno jednoznačně:

Bod 11. Provedení ústavní reformy na Ukrajině se vstupem v platnost ke konci roku 2015 nové ústavy, předpokládající jako klíčový element decentralizaci (s přihlédnutím ke zvláštnostem jednotlivých regionů Doněcké a Luhanské oblasti, odsouhlasených s představiteli těchto regionů), ale také přijetí trvalé legislativy o zvláštním statusu regionů Doněcké a Luhanské oblasti v souladu s opatřeními uvedenými v poznámce č.1, do konce roku 2015.

Ukrajina se nastane civilizovaným státem ještě dlouho, je-li to vůbec možné. Proto se Rusko musí samo zabývat humanitárními problémy Donbasu. Jak řekl Vladimír Putin, jsou zde lidé zbaveni základních práv, dokonce i volebních.

Měl na mysli skutečnost, že obyvatelé LNR/DNR se nemohli zúčastnit voleb ukrajinského prezidenta – takže budou volit ruského.

Zdroj: Livejournal

Překlad: st.hroch 190426

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments