Pussy Riot inkluzivně aneb Ochočené punkerky

S velkým a stále rostoucím zájmem jsem sledoval Exkluzivní rozhovor ČT zastupované moderátorkou Zuzanou Tvarůžkovou s členkami Pussy Riot Naděždou Tolokonnikovou a Marií Aljochinovou. Chtěl bych ho tímto doporučit čtenářům OM jako velmi zdařilý kus propagandistické práce „naší“ České televize.

„Nepokojné kočičky“ se v rozhovoru snažily prezentovat jako sympatické a inteligentní mladé dámy, které berou našeho pana prezidenta s velkým nadhledem a dokonce jistou empatií  (M. A.: „…teď český prezident sám na sobě pocítit, jaké to je, když je člověk označován za amorálního…“), bojovnice za lidská práva a reformu „sovětského“ vězeňství v současném Rusku a velké ctitelky odkazu Václava Havla a české politické kultury, z niž jim je nadmíru sympatický Karel Schwarzenberg.

Na rozhovoru oceňuji téměř dokonalou přípravu, nebylo v něm téměř jediné zbytečné slovo. Rozhovor se vyhnul všem ožehavým témátům, např. pornografické „performanci“ v Národním biologickém muzeu (viz níže uvedený odkaz na video), trestnosti a přiměřenosti trestu za jejich jednání v Chrámu Krista Spasitele, rusko-ukrajinskému konfliktu…), otázky byly pečlivě vybrané a stejně tak pečlivě a naprosto cíleně odpovězené. Také kostýmy, gesta, mimika, výběr prostředí, to vše bylo naprosto profesionální, až jsem z toho měl dojem, že vše bylo několik dní nacvičováno s režisérem, který měl na starosti čistě uměleckou stránku díla.

Jedinou drobnou vadou na kráse dle mého názoru je, že se všechny tři dámy účastněné v rozhovoru nechovaly přirozeně. Šlo o falešnou hru, Zuzana Tvarůžková dělala svoji práci a snažila se co nejlépe přečíst připravené otázky a „kultivované punkerky“ velmi dobře věděly, co mají odpovídat, aby si zasloužily svůj honorář. Uznávám však, že cílová skupina tohoto rozhovoru jím může být zasažena skvěle a zamýšleného důsledku může být úspěšně dosaženo.

Nezbývá tedy, než na závěr udělat tři věci:

  1. Poblahopřát ČT k dalšímu potvrzení přední pozice mezi českými i evropskými propagandistickými žumpami.
  2. Zasadit celý rozhovor do kontextu, což můžete, laskaví čtenáři, pokud jste dovršili věk 18 let, udělat kliknutím zde či zde. Pospěšte si, protože ten první příspěvek jednoho z našich autorů tam dle mého odhadu nebude viset příliš dlouho.
  3. Zjistit, kdo rozhodl o natočení tohoto rozhovoru a zeptat se ho, kolika nedobrovolně vynaloženými penězi z kapes koncesionářů ČT toto vrcholné propagandistické dílo zafinancoval.

Foto: Petr Ďoubalík, www.douba.cz

Přejít do diskuze k článku 28 komentářů