Retro: Až vyrostu, budu bankéřem

6. listopadu 2009

Rodiče, není-li jim lhostejná budoucnost jejich potomstva, pečlivě sledují, jaké povolání si jejich ratolest pro sebe volí, kým nebo čím chce být. Pokud uslyší: „Až vyrostu, budu bankéřem,“ vědí, že se o budoucnost svých potomků nemusejí obávat.

Bankéři to mají dobré.

Když se jim daří, dostávají tučné bonusy. Když se jim nedaří, dostávají tučné bonusy. Jsou-li propuštěni z práce, dostávají tučné odstupné a sadu zlatých padáků, které později výhodně zpeněží.

Bankéři – samozřejmě, že jen ti skuteční bankéři, ne každý, kdo chodí do banky zadním vchodem, je bankéř – pijí lahodná vína, jedí vzácné pokrmy, jezdí rychlými auty, žijí ve velkých domech a baví se ve společnosti luxusních žen. To je zasloužená odměna bankéřů za jejich poctivou a tvrdou dřinu, bez které by nebyl náš svět takový, jaký ho známe a jaký ho máme rádi.

Všechny ty drobné odměnky, o kterých byla řeč, si mohou bankéři (podobně jako manažeři, kteří na žebříčku lukrativních povolání zaujímají za bankéři těsně druhé místo) užívat především díky tomu, že nemají žádnou odpovědnost, protože důsledky jejich rozhodnutí až do nadoblačných výšin ‘haute finace’ dolehnou jen zřídkakdy a že ovládají tajemství delikátního umění žit na cizí dluh.

Proto moudří rodiče nenamítají nic proti kariéře bankéře, ale rychle zbystří, chce-li se jejich potomek stát požárníkem, zdravotní sestrou, učitelem, či dokonce – ano i takové smutné příběhy jsou známy – popelářem. To je okamžik, kdy dobrý rodič neváhá a snaží se všemi silami zabránit nejhoršímu a takovou hloupost svému potomkovi vyhnat z hlavy.

Požárníci, zdravotní sestry, učitelky a popeláři to mají špatné.

Požárníci, zdravotní sestry, učitelky a popeláři jsou totiž mezi těmi, na jejichž účet bankéři žijí a kteří na svých bedrech nesou tíži odpovědnosti za rozhodnutí bankéřů. To oni pracují, oni platí daně a oni bojují ve válkách, ve kterých se spaluje nadbytečný kapitál, který nelze, na rozdíl od obilí, spálit v kamnech.

Víte už, milí rodičové, co je pro vaše děti dobré? Nepouštějte to ze zřetele a nešlapte svým dětem po štěstí. Až se dozvíte, že se váš malý princ či princezna pokusili uplatit učitele matematiky, ze které mu hrozilo propadnutí, lahví od tatínkovy dvanáctileté whisky naplněnou čajem, nekárejte ho, ale naopak ho pochvalte a povzbuďte – je na dobré cestě stát se bankéřem.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
J. Hruška
J. Hruška
13. 11. 2016 20:31

Zase tak moc bych nejásal. Už to, že se bankéři často utopí ve vaně nebo zastřelí třemi ranami zezadu. Ale hlavně: Bankéři jsou stejnými otroky finančního systému jako ostatní, navíc v přímém styku s otrokářem. Z finančního systému se stal samoúčel, „jednající“ podle vlastních zákonitostí a i bankéři jsou v jeho vleku.

Bety
Bety
14. 11. 2016 10:27

I bankéři se dělí na ty privilegované a ostatní. A ti privilegovaní se ještě dělí na ty viditelné a neviditelné. Jen velmi zřídkakdy je postižen někdo skutečně privilegovaný a ti neviditelní? Ti samozřejmě postiženi být nemohou. Ale je pravda, že obyčejné, i třeba všeho schopné děcko do těch nejvyšších pater vystoupat nemůže, do těch je třeba se narodit. Nedávno byl u nás na návštěvě známý, který ještě za Kaddáfího strávil dva roky v Libyi. Podle něj si Libyjci žili velmi dobře. A k těm bankéřům – jeden jeho známý Libyjec si umínil, že si postaví až megalomansky velký dům. Vzal… Číst vice »

peter.
14. 11. 2016 11:00

Bety napsal
Podle něj si Libyjci žili velmi dobře.

Aj v Sýrii a Iraku mali ľudia na pomery BV,slušnú životnú úroveň.Len dovtedy,kým do ich štátov nezačali strkať svoj svinský rypák USA.

Martin (už bez taky m)
14. 11. 2016 11:45

peter. napsal Aj v Sýrii a Iraku mali ľudia na pomery BV,slušnú životnú úroveň.Len dovtedy,kým do ich štátov nezačali strkať svoj svinský rypák USA. Všeho jenom dočasu… V Prešove, Praze i v Texasu… Kharl a Kiska i Clinton čumí v úžasu… Stojíce v nevábném do pasu… Hledají u Halíka či Mc.Caina spásu… Kraďousek ohlíží se po stéble i v nečasu… Evropských hlodnot by se chyt – i vlasu… Pro záchranu svého marasu… Jsou schopni všeho – a nejen v Dallasu… A proto: lidé bděte a byť v malém na lokální úrovni konejme! I malé skutky mohou mít velký význam. Zítra… Číst vice »

Sio
Sio
14. 11. 2016 12:19

J. Hruška napsal

Zase tak moc bych nejásal. Už to, že se bankéři často utopí ve vaně nebo zastřelí třemi ranami zezadu.Ale hlavně: Bankéři jsou stejnými otroky finančního systému jako ostatní, navíc v přímém styku s otrokářem. Z finančního systému se stal samoúčel, „jednající“ podle vlastních zákonitostí a i bankéři jsou v jeho vleku.

To jen znamená, že jsou aristokracií, elitou mezi otroky. Že by jich nějaké významnější procento umíralo, o tom nevím.

Sio
Sio
14. 11. 2016 12:22

Bety napsal I bankéři se dělí na ty privilegované a ostatní. A ti privilegovaní se ještě dělí na ty viditelné a neviditelné. Jen velmi zřídkakdy je postižen někdo skutečně privilegovaný a ti neviditelní? Ti samozřejmě postiženi být nemohou. Ale je pravda, že obyčejné, i třeba všeho schopné děcko do těch nejvyšších pater vystoupat nemůže, do těch je třeba se narodit. Nedávno byl u nás na návštěvě známý, který ještě za Kaddáfího strávil dva roky v Libyi. Podle něj si Libyjci žili velmi dobře. A k těm bankéřům – jeden jeho známý Libyjec si umínil, že si postaví až megalomansky velký… Číst vice »

Aleš
Aleš
14. 11. 2016 12:56

Saúdská Arábie již obchoduje s ropou v juanech. Instituty plné politruků v Praze či Brně již nikdo nebude sponzorovat, autoři lex babiš taky dostanou vox popapuli. S bankéři, co se mnou studovali na gymplu, se nikdo nebaví. Já nemám o čem a ostatní, co nic nechápou, tak jim možná i závidí. Ne, že by měli co, bankéři kolaborují víc, než ti snaživější z ostatních… Libye byla poslední nezachráněná obětovaná země zničená orgiemi Wallstreetu a NATO, před vypršením mandátu ještě Ohavova administrativa škodí na Ukradině. Yankee murders go home.
Nedotknutelnost hybridů skončí, jako jejich virtuální ekonomika.

peter.
14. 11. 2016 13:43

Bety napsal
I bankéři se dělí na ty privilegované a ostatní.

V mojich predstavách je obrovský rozdiel medzi výrazom „bankár“ a „zamestnanec banky“ alebo „bankový úradník“.Aj riaditeľ banky je zväčša zamestnanec banky.Bankárom je podľa mňa vlastník banky.

Aleš
Aleš
14. 11. 2016 13:51

Proč zaměstnanci banky obhajují současný systém?

Svoboda
Svoboda
14. 11. 2016 14:32

Aleš napsal

Proč zaměstnanci banky obhajují současný systém?

Jsou naivní a blbí jak troky. To je celá záhada.

Trochu inteligentněji to vysvětluje Jan Keller :

https://www.novinky.cz/kultura/salon/226381-jan-keller-bily-limecek-johanna-pinneberga.html

peter.
14. 11. 2016 14:36

Aleš napsal
Proč zaměstnanci banky obhajují současný systém?

Lebo v bankách dobre platia.

Aleš
Aleš
15. 11. 2016 5:26

Díky, že potvrzujete moje myšlenky, v tomto je úplně jedno zda pod jménem bankéř myslíme zaměstnance či majitele. Zaměstnanci banky v tomto totiž oddaně bojují za zájmy vlastníků. Nadprůměrné platy, kterými si vlastníci tyto zaměstnance uplácí jsou zárukou, že se otec či matka od rodiny pracující v bance stávají celospolečenskými škůdci pracující proti zájmům svých dětí a svým dětem se to snaží vynahrazovat podílem, kdy dostávají ohlodanou kost z obří legalizované lichvy….