Retro: Česká armáda zveřejnila vlastní špióny

3. srpna 2010

Oficiální zdroje v pondělí potvrdily, že česká vojenská rozvědka neúmyslně zveřejnila identitu některých svých vlastních agentů.

Trapas se stal v dubnu, kdy státní pražský Ústav pro studium totalitních režimů zveřejnil na svých webových stránkách seznam špiónů z komunistické éry, které jim poskytla vojenská rozvědka této země.

Ministerstvo obrany však potvrdilo, že 380 z těchto špiónů zůstalo v aktivní službě i po konci studené války v roce 1989.

Ústav v červnu stáhnul tento seznam poté, co byl upozorněn rozvědkou, že obsahuje jména špiónů, kteří jsou stále aktivní, oznámil deník Mladá fronta Dnes.

Tyto noviny uvedly, že někteří z agentů na seznamu jsou aktivní dodnes, ministerstvo však popřelo toto tvrzení.

„Nikdo z nich nebyl aktivní v době, kdy byl na jaře seznam publikován,“ řekl mluvčí ministerstva Jan Pejšek německé tiskové agentuře DPA.

„Nikdo z nich v té době nepracoval pro vojenskou rozvědku, ani nebyl ve spojení s ní. Aktivity rozvědky nebyly ohroženy,“ řekl.

Někteří bývalí špióni ze seznamu však byli kompromitováni při své práci v diplomacii a při podnikání. „Může to způsobit osobní problémy některým z nich,“ uznal Pejšek.

Zpravodajští experti řekli České televizi, že publikace seznamu mohla také pomoci zahraničním rozvědkám rozkrýt informátory kompromitovaných špiónů a poškodit důvěryhodnost rozvědky mezi partnery a zaměstnanci.

Mezi prozrazenými agenty je i jméno Františka Masopusta, který byl českým Charge d’Affaires v Moskvě až do roku 2002 a v současnosti vede pražskou obchodní komoru pro Společenství nezávislých států, skupinu bývalých sovětských zemí.

„Vždy jsem věděl, že mě zkompromitují,“ poznamenal dle deníku MfD Masopust. „Zda mě to uráží nebo mám vztek? To je slabé slovo. Je to něco, co by se v normální zemi nemohlo stát.“

Rozvědka i ÚSTR si teď mezi sebou přehazují obvinění, kdo je odpovědný za tento únik.

Převzato z Global Research

Překlad: Stan

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
7. 8. 2017 15:29

Kdo je za to odpovědný … ?
Řekl bych, že nějaký konkrétní člověk …

Bety
Bety
7. 8. 2017 19:24

Tak rozvědka jim ten seznam dala k dispozici – co asi čekala, že s tím udělají? A pak je upozornila, že je vlastně tajný – no buď je naše rozvědka plná idiotů, nebo nebyla spokojena se zprávami, které jim byly dodávány, možná nebyly – ty zprávy – zrovna takové, aby nepůsobily našemu politickému vedení žaludeční potíže??? Nejlépe bude prostě špióny zlikvidovat a zprávy o tom co se děje přebírat z CNN?? Ostatně pochybuji, že v tom seznamu rozvědčíků zůstal někdo důležitý, náš první sametový ministr vnitra pan Sacher si přece na prohlídku kartoték s nimi pozval náš i zahraniční tisk.… Číst vice »

fajt
7. 8. 2017 20:02

špion v kapitalismu je obzvláště nebezpečný ( a snaživý) idiot . ..)

fajt
7. 8. 2017 20:03

comment image?oh=26d6b537410b30aafee60dab4ede91ff&oe=59EF2452

idiotronic
7. 8. 2017 22:12

Bety napsal
sametový ministr vnitra pan Sacher si přece na prohlídku kartoték s nimi pozval náš i zahraniční tisk.

Podrobněji se zmiňuje o tom, koho ke svému úžasu potkal v převratových dnech na chodbách ministerstev i Miroslav Polreich v knize Utajená zákulisí (vychází jako e-kniha). Došlo k nepřátelskému převzetí státu (lidovci a klerikály).

Aleš
Aleš
7. 8. 2017 22:38

idiotronic: Modlitba pro Martu zpívaná v převratových dnech z jejich úst zní podobně nepřátelsky jako pomyslné ržání jzdce apokalypsy z Denverského letiště. Nezbývá než ve volbách ty nepřátelské zmetky a jejich mutanty poslat do propadliště dějin. Taková retro výzva, ale naplnění se koryfejové bojí jako čert kříže. Lide…

Admirál
Admirál
8. 8. 2017 6:07

„že česká vojenská rozvědka neúmyslně zveřejnila identitu některých svých vlastních agentů“

V tomto případě je „neúmylsně“ naprostá zhvadilost. Rozvědka by měla být profesionálně organizovaný útvar a né připomínat partu kluků, co si staví v lese bunkr.

Měly následovat odvolání konkrétních lidí a trestní postih. V případě vedení rozvědky mělo dojít k výměně – neprofesionalita je jeho vizitka.