Retro: Pro koho se dělá důchodová reforma?

„… chcete vsadit budoucnost svých státních penzí na to, že za třicet let vše odpracují stroje?“, ptá se Vladimír Bezděk, ředitel pojišťovny Aegon Česká republika a předseda tzv. Bezděkovy komise pro reformu důchodového systému v ČR ve svém komentáři k důchodové reformě v Hospodářských novinách.

Když se nad touto otázkou my, věční šťouralové, zamyslíme, musí nás napadnout, jak je možné, že při neustálem růstu produktivity práce a HDP není tento stát schopen zajistit důchodcům důstojné stáří. Další otázkou k našemu zamyšlení potom je, jak je možné, že předsedou komise, která má reformovat důchodový systém, je ředitel pojišťovny. To je jednoznačný střet zájmů a musí to nutně vyvolat pochybnosti o tom, jestli výstupy z této komise nejsou upraveny tak, aby vyhovovaly bankovní a pojišťovací lobby.

V okamžiku, kdy se na svět žene finanční krize velkého rozsahu a penzijní fondy hlásí zhodnocení vložených prostředků blízké nule, v okamžiku, kdy centrální banky nalévají do bank stamiliardy dolarů, aby zabránily jejich krachu, se zdánlivě rozumný nápad na převedení velké části plateb z průběžného do fondového systému začíná jevit také v naprosto novém světle.

Průběžný systém má jistě mnoho nedostatků. Málo oceňuje výši příspěvku, negarantuje ani velikost vyplácené penze, ani okamžik, kdy může pojištěnec začít čerpat ze systému peníze. Ale má jednu velkou výhodu. Dnes odvedené peníze plátců pojištění se zítra objeví na účtech důchodců. Tento systém snižuje riziko, že peníze na důchody budou někým vytunelovány.

Pokud občany přinutíme, aby polovinu odvodů platili penzijním fondům, jako to bylo zavedeno na Slovensku, může se nám velice snadno stát, že jednak nebudeme mít peníze na výplatu současným důchodcům, jednak po určité době zjistíme, že slibované penze od těchto penzijních fondů společně s minimálním důchodem od státu jsou pod existenčním minimem. Potom bude mít stát dvě možnosti – nechat takové „nezodpovědné“ důchodce tiše umřít pod mostem hlady, nebo je nějakým způsobem dotovat z prostředků, určených na sociální výdaje. Nehledě na to, že stát může být lehce vydírán velkými bankovními holdingy, v jejichž rámci drtivá většina penzijních fondů funguje, tvrzením, že pokud jim stát nedá peníze, zkolabuje celý bankovní systém.

A abych nebyl jen věčným šťouralem, zde jsou některé návrhy na řešení problémů důchodového systému, s nimiž se ztotožňuji:

  • Oddělit důchodový systém od státního rozpočtu tak, aby vzniklé přebytky byly rozumně uloženy pro případ příštích deficitů. Do takto vzniklého státního fondu také směrovat všechny příjmy z privatizace státního majetku.

  • Zvýšit principy zásluhovosti tak, že výše důchodu bude více závislá na množství odvedených peněz.

  • Nestanovovat datum odchodu do důchodu direktivně, ale ponechat toto rozhodnutí na plátcích. Toho lze dosáhnout systémem tzv. virtuálních účtů, kdy dejme tomu po dvaceti pěti odpracovaných letech začne chodit plátci výpis, z něhož se dozví, jaký důchod by obdržel v případě, že se rozhodne do roka a do dne odejít do důchodu.

  • Ponechat na svobodném rozhodnutí občanů, jak si zajistí nadstandardní příjem v důchodu a jestli k tomu použijí investice do penzijních fondů, životního pojištění, podílových fondů nebo třeba nemovitostí.

  • Valorizovat důchody v závislosti jak na inflaci, tak na zvyšování HDP tak, aby i důchodci měli podíl na hospodářském růstu.

  • Nastartovat propopulační opatření, například zavedením systému, kdy děti mají možnost část svých daní adresovat na důchody svých rodičů.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
84 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
7. 7. 2015 14:05

Hned v úvodu bych Bezděkovi řekl – ano za předpokladu, že ty stroje budou:
a) patřit státu b) příjem majitelů těch strojů bude progresivně zdaněn v ČR.

Béda
7. 7. 2015 14:13

Jedné věci stále nejsem schopen porozumět. Proč se stále omílá mantra propopulačních opatření, když mladá generace postrádá pracovní perspektivu a je již při narození obtížena dluhem? Že by projektanti důchodového systému počítali s nějakými zásadními změnami ve fungování kapitalistického systému ? Anebo si myslí, že budou viset jako nezaměstnaní na krku chudým (a chudnoucím) důchodcům?

Béda
7. 7. 2015 14:26

Já bych se pana Bezděka zeptal: co a jak zhodnotí vložené prostředky v soukromých bankovních fondech, když to nebudou stroje (anebo lidská práce)? Má být budoucnost důchodců, závislá snad na virtuální ekonomice (beze strojů)? Jaké garance poskytnou soukromé fondy důchodcům, že jim po x letech (desetiletích) vyplatí důchody? To si myslí, že za třicet let ještě bude fungovat vortuální finanční letadlo? V průběžáku garanci nějakých důchodů od státu mají. A peníze jsou podloženy reálnou prací vlastní ekonomiky oproštěny od různých úžerníků.

Gatta
Gatta
7. 7. 2015 14:49

Vidím to trochu jinak. Průběžný systém ano, ale osobně bych garantoval VŠEM stejný důchod na nějaké místně přiměřeně nízké hranici. Kdo má malé příjmy – hlady neumře a pod most nemusí, kdo má víc -může si šetřit podle svého vlastního uvážení. Progresivnost placení do systému je stejný politický probném jako u progresivnosti daně – je to věc společenské domluvy a potřeby peněz. Druhá věc – pokud jsme jedno EU s volným pohybem osob, tak by se měly odpracované roky započítávat v každé zemi zvlášť (pro toho kterého člověka) a pak i výpočet důchodu vypočítat podle místních zákonů a sazeb těchto… Číst vice »

Béda
7. 7. 2015 14:54

Gatta,

já bych to ještě zjednodušil, aby to propočítávání nebylo tak obtížné. Taky stejnou mzdu v celé EU za stejnou práci a stejné pracovní podmínky.

orinoko
7. 7. 2015 15:06

Já osobně mám na háku dobytek typu Bezděk, Filip, defraudant Kolouch, anebo soudruh Babiš. Já sám můžu sledovat vývoj svého účtu v jiném státě, ale tam se chodí na lavičku v parku až v 65ti letech. A jedná se tam úplně jinak. Mnoho věcí nevím, ale několik vím zcela určitě. Mzdová a důchodová nivelizace je horší než za komunistů. Soudruhu Havle, jdi se vysrat. Svoboda slova je možná na úrovni ožíraček největšího ze všech chartistů. Soudruhu Havle, jdi se vysrat. Ty jsi neobelhal jen tento národ, ty jsi obelhal spoustu lidí, kteří mají jinak srdce na správné straně. A to… Číst vice »

Gatta
Gatta
7. 7. 2015 15:08

Béda napsal

Gatta,

já bych to ještě zjednodušil, aby to propočítávání nebylo tak obtížné. Taky stejnou mzdu v celé EU za stejnou práci a stejné pracovní podmínky.

To by bylo ideální, ale nejdív by se musely vyrovnat podmínky.
Ale možná ne, pokud by byl jednotný důchod, tak by se důchodci mohli přesouvat – a přivážet peníze, do chudších oblastí. Což se nakonec už děje.
Opět je otázkou jak moc velký nebo malý by ten jednotný důchod byl – jak by se z něj kde dalo vyžít.

Alena
Alena
7. 7. 2015 16:07

Orinoko se rozjel. Vidím to na protestsong

orinoko
7. 7. 2015 16:37

Aleno, k tomu už jen codu. Dovětek. Soudruh Havel se nechtěl stýkat s Cecilem Perolessem. Vždycky prý to bylo nepříjemné. Dneska můžeme dovodit proč. Cecila nemusím ani náhodou, ale byl to právě Cecil, který pochopil, že Vašek je vlastně zbabělec. Dětina a dítě emerických dementních snů – American dream. Dany a lehovisté jsou vlastně také jenom takové infantilní infanterie. Zlom nastal, když se „Vaškovi udělal prezident“. – Doslovná citace Stanislava Miloty, který vzápětí poté rezignoval na funkci poradce soudruha Koloběžky. Cecil neměl rád, když mu někdo hulil pod kňouračem. Tak si Vašek dával prásky na hajzlu mezi zhrzeností a dalším… Číst vice »

Bety
Bety
7. 7. 2015 17:00

Fondový systém byl od začátku dobrý nápad jen a pouze pro ty fondy. Zhodnocení vložených peněz naprosto iluzorní, jen krmení dalších vyžírků. Když se jim dostatečně zakulatí pupky a konta v daňových rájích, tak přijdou se známou písničkou špatného odhadu podnikatelských rizik. Žádný postih na to není, vždyť ruka trhu je neviditelná a tudíž na ní náramky nasadit nelze. V době třetího důchodového pilíře jsem náhodou doprovázela syna do banky, kam si šel něco vyřídit. Sedím a vidím, že paní za okénkem jede pusa jako kolovrátek a předkládá synovi jakési papíry. I přešla jsem tam také a pravím: !Doufám, že… Číst vice »

orinoko
7. 7. 2015 17:11

Bety, a takhle to má vypadat při jednání se zasranými soukromníky. Nedávno jsem skládal v jedné bance peníze na čísi účet. Všechno proběhlo v pořádku, já jsem zaplatil celkem mastný poplatek , aby prasátka mohla chrochtat … a následovalo, jestli si nechci v dotyčné bance založit účet. – Ale já už ho tu měl, povídám. Dneska ho mám jinde. Tam mi strhávají jen poplatky za výběr z cizího bankomatu. Koukala jak kapr na nůž ze speciálně legované oceli, a mně jí bylo nějak líto. Tak jsem jí uklidnil. Že dělám pro podobná kravatozní hovada a vím, že čím větší dement… Číst vice »

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
7. 7. 2015 18:59

Bety napsal Fondový systém byl od začátku dobrý nápad jen a pouze pro ty fondy. Zhodnocení vložených peněz naprosto iluzorní, jen krmení dalších vyžírků. Když se jim dostatečně zakulatí pupky a konta v daňových rájích, tak přijdou se známou písničkou špatného odhadu podnikatelských rizik. Žádný postih na to není, vždyť ruka trhu je neviditelná a tudíž na ní náramky nasadit nelze. V době třetího důchodového pilíře jsem náhodou doprovázela syna do banky, kam si šel něco vyřídit. Sedím a vidím, že paní za okénkem jede pusa jako kolovrátek a předkládá synovi jakési papíry. I přešla jsem tam také a pravím:… Číst vice »

Sio
Sio
7. 7. 2015 19:32

Oponovat Bezděkovi je udělit pozornost podvodníkovi. (Dále si domyslete vodopád sprostých slov). Průběžný důchodový systém má několik sporných bodů. 1. Princip zásluhovosti je potlačen příliš silně už na úrovni nižších středních tříd, které na výši důchodu závisí. Jejich odvody mohou být násobné, důchod se pak liší třeba jen o 10% Tohle bude vždy vyvolávat útoky na průběžný důchod ze strany těchto lidí. Považuji za dostatečně solidární, pokud by při odvodech ze trojnásobku průměrné mzdy byl důchod dvojnásobný oproti průměru při odpracování 35 let. Školy bych do počtu odpracovaných let nepočítal. Každý rok odpracovaný nad 35 let by měl znamenat progresivnější… Číst vice »

Rejpal
Rejpal
7. 7. 2015 21:58

Třeba pan Bezděk předpokládá, že ty stroje budou v majetku jeho důchodových fondů!

Alena
Alena
8. 7. 2015 4:21

fakt je jeden, jako národ vymíráme. To není dobře. Je zapotřebí zvolit takový důchodový systém, který by podpořil rozhodnutí mít více dětí v rodině. Lidi tvrdě pravicového myšlení Vám řeknou- neplatit nic, ať se každý o sebe postará. Pak by nastala doba, kdy by se o rodiče starali jejich děti. Samozřejmě, rodina s dvěma a více dětmi by měla v budoucnu výhodu a lepší možnosti se o rodiče postarat. Pokud se ne jedna rodina, ale celé společenství lidí stará o důchodce v rámci průběžného systému, nelze pominout skutečnost, že někdo má 7 dětí a někdo žádné, což dnes zohledňováno není.… Číst vice »

Béda
8. 7. 2015 4:53

Alena, Mít anebo nemít děti – to přece zdaleka není pouze otázka nastavení důchodového systému. Mít děti v systému, který se utápí ve vleklé systémové krizi, kdy ubývá (a perspektivně bude dál ubývat) práce, který se propadá k fašismu a k válce – k čemu přispěje ekonomice víc nezaměstnaných a k čemu přispěje důchodcům, když v rodině bude víc hladových krků? Vždyť je to celé o změně systému, tak aby mladí měli budoucnost, jistotu práce, aby se obecně změnily návyky, počínaje stravovacími, preference pohybových aktivit – pak to celé dává nějaký smysl. Pak se možná zvýší porodnost a mladí budou… Číst vice »

Alena
Alena
8. 7. 2015 5:00

Béďo, jste marxista v praxi. Zkuste se od toho oprostit, a používat pouze selský rozum.
Více dětí znamená více sunarů, dalších kojeneckých výrobku, oblečení, a tak lze postupovat dále s věkem dítěte. V učebnicích ekonomie se mluví o multiplikátorech které znásobují HDP, především v oblasti stavebnictví případně vojenství. Obrovským multiplikátorem je ale boom v rození dětí

Béda
8. 7. 2015 5:08

Alena napsal Béďo, jste marxista v praxi. Zkuste se od toho oprostit, a používat pouze selský rozum. Více dětí znamená více sunarů, dalších kojeneckých výrobku, oblečení, a tak lze postupovat dále s věkem dítěte. V učebnicích ekonomie se mluví o multiplikátorech které znásobují HDP, především v oblasti stavebnictví případně vojenství. Obrovským multiplikátorem je ale boom v rození dětí Alena, ale na to musí mít rodina peníze, aby ty děti uživila. Když je mít nebude, děti budou hladové, odkázané na žebráckou humanitu a sbírky. Anebo se rodiče budou muset zadlužit s rizikem exekuce a ztráty střechy nad hlavou. A latentně zde… Číst vice »

Alena
Alena
8. 7. 2015 5:12

právě proto jsem psala o tom, že rodiny s více dětmi by měli být zvýhodněni, a to ne jen v rámci důchodového systému.
Zvyšování porodnosti dává smysl, a to pro rodiny samotné, dále pro obchodníky jak se zbožím, tak se službami.
Hlavně mi, pane Béďo, neodpovídejte, protože vy nenasloucháte, vy melete jako kolovrátek pořád to samé. Naučte se i naslouchat, bude to jen ve Váš prospěch

Béda
8. 7. 2015 5:24

Alena, paní Aleno vy jste ekonomka. V Řecku (a nejenom v Řecku) mají velký problém co s mladými lidmi. Myslíte, že to perspektivně nečeká i ČR, myslíte že se to parametrickými úpravami systému nějak změní? Říkáte, že rodiny s dětmi by měly být zvýhodněny. Budiž. Jenomže zvýhodnění jedněch (zadluženým státem) znamená znevýhodnění jiných, anebo ještě větší zadlužení státu. Znevýhodnění druhých znamená vážnou změnu v systému. Řekněme, že stát by ty peníze vybíral u bohatých bezdětných, případně, že by byli politici dotlačeni progresivně zdanit a znemožnit daňové úniky svým korporátním lobistům a sponzorům a tyto peníze by byly použity ve prospěch… Číst vice »

Alena
Alena
8. 7. 2015 5:31

pane Béďo, bavíte se o Řecku, který je v eurozóně. Tam nás tlačí i naše vrchnost. Celá eurozóna je špatně nastavená, kdy slabší státy mají stejné podmínky jako ty silnější . Aby se podmínky vyrovnaly, musel by finanční transfer směřovat do slabších států, což se dnes neděje, teda děje se , ale prostřednictvím půjček.
Doufám, že EU se rozpadne dříve, než naši horliví papaláši nás do EU euro prostoru vnutí

Béda
8. 7. 2015 5:38

Alena,

paní Aleno, ale my (ČR) jsme také nepoučeni s velkou vítězoslavou byli v pozici kolonie po přijetí diskriminačních ekonomických podmínek devastujících zdejší ekonomiku natlačeni do EU. Ten rozdíl je prozatím pouze v tom, že nemáme Euro (zaplaťpánbůh alespoň zato a nemuseli jsme přijmout povinně některé podmínky – kupř. euroval související s Eurem). I toto se někteří snaží (viz kupř. prezident Zeman) rychle „napravit“. Jinak dneska je významný den. Dneska bude EU přijímat diskriminační prokorporátní smlouvu TTIP. Jestli ji přijme, budou se dí věcí nevídané. Národní stát a tzv. parlamentní demokracie se změní v otevřenou korporátní diktaturu.

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
8. 7. 2015 7:30

Paní Aleno, jsem přesvědčen, stejně jako Béda, že bez důkladných změn systému to nepůjde. Podmínky pro výchovu dětí jsou stále horší už i tím, že i nároky na kvalitu vzdělání rostou – pokud naši potomci nemají být nic jiného než nesvéprávní nevzdělaní nevolníci v nadnárodních podnicích. Já jsem z pěti dětí, s manželkou jsme vychovali už jen tři a naše dcera – zubařka stejně jako její manžel – bude mít co nevidět druhé dítě a to má být poslední, poněvadž jsou přesvědčeni po ročních zkušenostech s tím prvním to u nás na tři kvalitní potomky už není.

Sio
Sio
8. 7. 2015 7:31

Béda napsal Alena, ale na to musí mít rodina peníze, aby ty děti uživila. Když je mít nebude, děti budou hladové, odkázané na žebráckou humanitu a sbírky. Anebo se rodiče budou muset zadlužit s rizikem exekuce a ztráty střechy nad hlavou. A latentně zde zůstane otázka – co s těmi mladými bude až ukončí vzdělávací proces. V systému, kde práce ubývá (a bude ubývat), který žije na dluh (buduje Potěmkinovskou vesnici jenom díky narůstajícímu dluhu) kde inflace zahání lidi do bídy, kde je setrvalý tlak na zvyšování efektivity a přitom současný pokles mzdy, zvyšování porodnosti (důchodový systém je přitom pouze… Číst vice »

Béda
8. 7. 2015 7:40

Sio, o tom, že práce je dost jsem v tomto smyslu psal několikrát i já. Jenomže, jak plyně z kontextu vašeho příspěvku, práce není samoúčelem. Práce, kdy třeba kopete díru a nemáte z toho žádný užitek nedává žádný smysl. Práce musí mít smysl – užitek pro toho co pracuje, i pro toho který případně tu práci (její výsledky) konzumuje. Jinak i vy sám (nemýlím li se) jste dospěl k tomu, že v takto nastaveném systému je něco zatraceně špatně. I když ze své pozice mluvíte o tom, že hlad nehrozí, že je to nadsázka (nebyl bych si tím tak jist,… Číst vice »

Alena
Alena
8. 7. 2015 7:53

Georgius z Raduně napsal Paní Aleno, jsem přesvědčen, stejně jako Béda, že bez důkladných změn systému to nepůjde. Podmínky pro výchovu dětí jsou stále horší už i tím, že i nároky na kvalitu vzdělání rostou – pokud naši potomci nemají být nic jiného než nesvéprávní nevzdělaní nevolníci v nadnárodních podnicích. Já jsem z pěti dětí, s manželkou jsme vychovali už jen tři a naše dcera – zubařka stejně jako její manžel – bude mít co nevidět druhé dítě a to má být poslední, poněvadž jsou přesvědčeni po ročních zkušenostech s tím prvním to u nás na tři kvalitní potomky už… Číst vice »

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
8. 7. 2015 8:16

Paní Aleno, špatně jste mne pochopila. To mé „nároky na kvalitu vzdělání rostou“ znamená, že nekvalifikovaní nenacházejí práci. I kvalifikovaných je dnes potřeba omezený počet tam, kde výrobu přebírají automaty. Díky pravičákům však rostou náklady na vzdělání. Na studium našeho nejmladšího dítěte – té dcery zubařky – jsme se už museli skládat všichni. A ještě jeden důležitý ekonomický jev připomenu. Tím je za tohoto systému nenažranost výrobců, kteří při volné cenové tvorbě schlamstnou bez uzardění většinu sociálních příspěvků rodinám s dětmi a invalidům. Když se podívám například na ceny dětských botiček, tak nemohu nezvolat: Zlatí komunisti! Když cena jednoduchého mechanického… Číst vice »

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
8. 7. 2015 8:21

Sio, Váš na studium vysoké školy si přivydělávající student je pro mne typický pravičácký a zcela nepřijatelný argument. Ne že by to nebylo možné. Jenže bez ztráty kvality vzdělání to není nikdy. Jsem už takový maximalista, že když něco dělám, tak s plným nasazením a co nejkvalitněji. A Vaše případné námitky neberu, poněvadž člověk má také žít a ne jen neustále otročit, jak se už mladému člověku dnes pokoušejí nakukat.

Alena
Alena
8. 7. 2015 8:22

No, vidíte pane Georgiusi, vy srovnáváte dnešní dobu s tou komunistickou, já jdu dále, a srovnávám dnešní dobu s 20. tými lety minulého století. Není to tak těžké, jsou stále pamětníci.
Na vesnici bylo v každé rodině cca 6 dětí, takže pro děti a jejich hry ráj. Děti ovšem musely plnit i své povinnosti, práce kolem hospodářství bylo více než dost.
Je zajímavé, že je jejich rodiče uživily, a to neměli vysokoškolské vzdělání. Jo islámisté nás převálcují, a dobře nám tak

Béda
8. 7. 2015 8:30

Sio,

V USA a VB si jsou studenti ke stúdiu „motivováni“ a hodně z nich si je nuceno brát kvůli tomu půjčku. V USA vzrůstá kvůli tomu počet zadlužených absolventů, ve VB kvůli vzrůstajícím nákladům na studium proběhly vlny studentských stávek.

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
8. 7. 2015 8:32

Paní Aleno, ještě k té pohodlnosti. Mám tady v Raduni exkolegu – vývojáře elektroniky s manželkou učitelkou. Oba jsou to katolíci a mají už pět dětí. Rozhodně žádné z nich netrpí hladem nebo jiným viditelným nedostatkem a předpokládám, že nebude nevzdělané. Jsou to opravdu vzorní ale viditelně rychle stárnoucí rodiče. Po desetileté péči o ochrnutou manželku si však myslím, že tu jejich otrokárnu nemůže rozumný člověk po nikom chtít. Tak jako ti dva může svůj život uspořádat jen fanatik.

Béda
8. 7. 2015 8:35

Alena napsal No, vidíte pane Georgiusi, vy srovnáváte dnešní dobu s tou komunistickou, já jdu dále, a srovnávám dnešní dobu s 20. tými lety minulého století. Není to tak těžké, jsou stále pamětníci. Na vesnici bylo v každé rodině cca 6 dětí, takže pro děti a jejich hry ráj. Děti ovšem musely plnit i své povinnosti, práce kolem hospodářství bylo více než dost. Je zajímavé, že je jejich rodiče uživily, a to neměli vysokoškolské vzdělání. Jo islámisté nás převálcují, a dobře nám tak Alena a co ty děti pak dělaly? Obstojí takové děti i v dnešní vysoce technologické společnosti? Jinak… Číst vice »

Alena
Alena
8. 7. 2015 8:37

Hm, nejsem katolík, sama mám tři dospělé děti. Děti jsou starostí í radostí, a těžko na proběhlý život pohlížet očima, kolikrát jsem mohla být u moře, nebýt dětí, atd. atd.
Lidi bez dětí naopak lituju

Alena
Alena
8. 7. 2015 8:38

Béda napsal Alena a co ty děti pak dělaly? Obstojí takové děti i v dnešní vysoce technologické společnosti? Jinak s tou porodností to není jednoduché. První faktor je ekonomický – zajištění veškerých potřeb a s tím spojených nákladů, včetně nákladů na studium těch dětí. Další je uplatnění těch dětí po studiu, jejich ekonomický přínos (terminologií vás ekonomů)pro rodinu a společnost. Další faktor je biologický – vývoj porodnosti a vlivy, které na to vplývají. Krom ekonomických, taky biologické = proč stále víc párů je neplodných? S tím související stravovací návyky (včetně kvality potravin a jejich možný vliv na porodnost), způsob života… Číst vice »

Alena
Alena
8. 7. 2015 8:41

bédo, doufám, že před vstupem do postele , kde čeká milenka, si ty tři faktory povinně zopakujete, pokud možno nahlas

Béda
8. 7. 2015 8:42

Alena napsal
bédo nežvaňte

Alena,

Díky za diskusi.

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
8. 7. 2015 8:43

Alena napsal No, vidíte pane Georgiusi, vy srovnáváte dnešní dobu s tou komunistickou, já jdu dále, a srovnávám dnešní dobu s 20. tými lety minulého století. Není to tak těžké, jsou stále pamětníci. Na vesnici bylo v každé rodině cca 6 dětí, takže pro děti a jejich hry ráj. Děti ovšem musely plnit i své povinnosti, práce kolem hospodářství bylo více než dost. Je zajímavé, že je jejich rodiče uživily, a to neměli vysokoškolské vzdělání. Jo islámisté nás převálcují, a dobře nám tak Paní Aleno, obracíte se na dobře informovaného. Moje babička z Drahanské vrchoviny – ročník 1889 a vždy… Číst vice »

Alena
Alena
8. 7. 2015 8:53

to by chtělo, pane Georgiusi, rozebrat si, kdo je to dobrosrdečný a nenáročný primitiv. Životní moudrost aspoň u těch lidí je obdivuhodná. Je to víc než 1000 akademických titulů.
Já se naopak domnívám , že primitivové jsou ti “ vzdělanci“ , kteří se tím pyšní, že mají VŠ vzdělání, ovšem v porovnání s dřívější dobou tak na úrovni Baťovy průmyslovky, ale schází jim ten přirozený- primitivní instinkt ubránit se před multikulti a přistěhovaleckou invazí.

Béda
8. 7. 2015 9:07

Sice nevím, kdo se pyšní svým vzděláním, ale v souvislosti s migračními vlnami bych řekl, že bez ohledu na vzdělání, primitivové jsou ti, kteří puzeni představou loupežného zisku použili „klacku“ na slabší, které chtěli jako v pravěku o něco připravit. A to následně spustilo vlnu migrace.

idiotronic
8. 7. 2015 9:11

Georgius z Raduně napsal primitivové, jejichž veškeré aktivity souvisí téměř výhradně s holým přežitím. Konečně správný postřeh. Počet obyvatel se může ztrojnásobit za jednu generaci jen tehdy,. je-li k dispozici Česko pro cikány. Lidé se nesmějí rozlišovat a musejí se počítat jako dobytek, na kusy.Češi se již v této bídě obnovovat nemohou, dokud se nevzdají svých dějin a tradic, gramotnosti, kvalifikace. Cikáni a zbohatlíci plní herny našeho města (knihkupectví a sklenářství už jsme zavřeli). Dnes mne ještě nikdo nenapomenul za ulámané větve a listí na chodníku před domem. (cikáni byli ,,na třešních“).K tématu: http://www.olser.cz Neber sociální dávky, neber sociální dávky,… Číst vice »

Béda
8. 7. 2015 9:11

Dovětek,

migraci se nedá čelit tím, že se migrantům otevřou dveře dokořán, když příčina migrace zůstane zachována. Akorát jich přibude. V podstatě se ji nedá čelit ani tím, že se dveře zabouchnou (i když pri „hostitele“ je to lepší) – tím migrační tlak nepovolí, bez toho že by se současně nezačala řešit skutečná příčina migrace. Jediné řešení je odstranit příčinu migrace a dát najevo, že v budoucnu se to již nebude opakovat.

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
8. 7. 2015 11:48

Alena napsal to by chtělo, pane Georgiusi, rozebrat si, kdo je to dobrosrdečný a nenáročný primitiv. Životní moudrost aspoň u těch lidí je obdivuhodná. Je to víc než 1000 akademických titulů. Já se naopak domnívám , že primitivové jsou ti “ vzdělanci“ , kteří se tím pyšní,že mají VŠ vzdělání,ovšem v porovnání s dřívější dobou tak na úrovni Baťovy průmyslovky, ale schází jim ten přirozený- primitivní instinkt ubránit se před multikulti a přistěhovaleckou invazí. Paní Aleno, to je nedorozumění. Právě ta moje milovaná babička, které vděčím za své vzdělání, poněvadž mne naučila brzy číst, měla jen pár tříd školy obecné… Číst vice »

Alena
Alena
8. 7. 2015 12:16

Pane Georgiusi, mám podobné zkušenosti, moje prababička byla bezvadná žena.
Ale dnes to není jiné. Vzdělání je dobrá věc, ale člověk nesmí ustrnout na úrovni, kdy končil VŠ. Prostě život je pohyb, což platí nejen pro ten tělesný

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
8. 7. 2015 12:53

Alena napsal Pane Georgiusi, mám podobné zkušenosti, moje prababička byla bezvadná žena. Ale dnes to není jiné. Vzdělání je dobrá věc, ale člověk nesmí ustrnout na úrovni, kdy končil VŠ. Prostě život je pohyb, což platí nejen pro ten tělesný Paní Aleno, když čtu Váš příspěvek, tak si znovu uvědomuji, že vzdělání a moudrost jsou velice rozdílné kategorie, poněvadž školy nám poskytují většinou jen technologické vzdělání a některé ani to ne, jelikož nám do hlav cpou často ideologicky zatížené nesmysly. Ovšem moudrým být – to se musí naučit každý sám. A tak mne napadá, že celý svůj život čelím intenzivnímu… Číst vice »

Sio
Sio
8. 7. 2015 13:04

Georgius z Raduně napsal Sio, Váš na studium vysoké školy si přivydělávající student je pro mne typický pravičácký a zcela nepřijatelný argument. Ne že by to nebylo možné. Jenže bez ztráty kvality vzdělání to není nikdy. Jsem už takový maximalista, že když něco dělám, tak s plným nasazením a co nejkvalitněji. A Vaše případné námitky neberu, poněvadž člověk má také žít a ne jen neustále otročit, jak se už mladému člověku dnes pokoušejí nakukat. Všimněte si, že to nepropaguji, ale někde to je prostě nutnost. I já jsem za socíku minimálně měsíc každé prázdniny makal, pravda ne kvůli obživě, prostě… Číst vice »

Sio
Sio
8. 7. 2015 13:08

Béda napsal Sio, V USA a VB si jsou studenti ke stúdiu „motivováni“ a hodně z nich si je nuceno brát kvůli tomu půjčku. V USA vzrůstá kvůli tomu počet zadlužených absolventů, ve VB kvůli vzrůstajícím nákladům na studiumproběhly vlny studentských stávek. Bédo, to dobře vím. Ale pokud je více dětí už dnes není jiná možnost. To neznamená, že to každý musí hned vzdát, když nedostane každý měsíc od rodičů 10k. Rozdíl mezi vašimi, popřípadě Georgovy argumenty a mými je v tom, že vy hovoříte o tom, co by mělo být (co to současným chudým studentům pomůže?) a já hovořím… Číst vice »

Sio
Sio
8. 7. 2015 13:09

Georgius z Raduně napsal

Paní Aleno, ještě k té pohodlnosti. Mám tady v Raduni exkolegu – vývojáře elektroniky s manželkou učitelkou. Oba jsou to katolíci a mají už pět dětí. Rozhodně žádné z nich netrpí hladem nebo jiným viditelným nedostatkem a předpokládám, že nebude nevzdělané. Jsou to opravdu vzorní ale viditelně rychle stárnoucí rodiče. Po desetileté péči o ochrnutou manželku si však myslím, že tu jejich otrokárnu nemůže rozumný člověk po nikom chtít. Tak jako ti dva může svůj život uspořádat jen fanatik.

Nebo ten, kdo hodně miluje své děti.

Sio
Sio
8. 7. 2015 13:15

Béda napsal

Dovětek,

migraci se nedá čelit tím, že se migrantům otevřou dveře dokořán, když příčina migrace zůstane zachována.Akorát jich přibude. V podstatě se ji nedá čelit ani tím, že se dveře zabouchnou (i když pri „hostitele“ je to lepší) – tím migrační tlak nepovolí, bez toho že by se současně nezačala řešit skutečná příčina migrace. Jediné řešení je odstranit příčinu migrace a dát najevo, že v budoucnu se to již nebude opakovat.

Ale než se vyřeší příčina migrace, je nutno „zabouchnout“. Migrační tlak se dá ustát, i když nepovolí.
Ostatní je z oboru utopického multikulti socialismu

Sio
Sio
8. 7. 2015 13:20

Georgius z Raduně napsal Paní Aleno, když čtu Váš příspěvek, tak si znovu uvědomuji, že vzdělání a moudrost jsou velice rozdílné kategorie, poněvadž školy nám poskytují většinou jen technologické vzdělání a některé ani to ne, jelikož nám do hlav cpou často ideologicky zatížené nesmysly. Ovšem moudrým být– to se musí naučit každý sám. A tak mne napadá, že celý svůj život čelím intenzivnímu humanitárnímu bombardování – a to už dlouho před Havlem. Vybavil se mi totiž výrok, že žádný učený z nebe nespadl – ale blbé jakoby shazovali. A kolikrát si říkám, že být blbým není zas tak špatné. Po… Číst vice »

Béda
8. 7. 2015 13:28

Sio,

„…Ale než se vyřeší příčina migrace, je nutno „zabouchnout“. Migrační tlak se dá ustát, i když nepovolí…“ To tvrdím také – od samého začátku. Ovšem doposud není nikde ani náznak toho, že by se měly řešit příčiny té migrace = skoncovat s válkami, dodávkami zbraní a peněz, výcvikem a podporou různých bojůvek, + začít budovat rozbité země za peníze těch co je rozmlátili svými zbraněmi…. Naopak někteří (jako kupř. zahraničněpolitický „génius“ Zeman, by nejraději ještě přitvrdili, jako kdyby právě přitvrzování nebylo tím, co stále víc radikalizuje tamní odpor proti cizímu vměšování a okupacím.