Diskuze k článku


 • idiotronic • 17. července 2018

  Před pár lety začala (na Kubě, později v EU) kampaň za zavedení úporných zářivek.
  Jejich pořizovací cena hodiny svitu je známa až po skončení životnosti a obvykle nepřekračuje 6000 hodin u značkových výrobků a u těch ostatních se jedná o zdražení provozu. Osmnáct wattů rovná se sto wattů, huláká obchod.
  Tyčkové (lineární ) zářivky pak mají životnost 22 000
  hodin (Osram, Narva, Philips) při toku cca 2000 lumenů/21W, nebo při stejném příkonu se tyto parametry tají ( výrobky no name). Cena plus minus stejná, ačkoli u těch horších se zřejmě jedná o demonstrační kusy , aby se lépe prodávala elektronická zářivková tělesa (pokladní vás upozorní, že trubice není účtována a nevztahuje se na ni záruka). Kudy se dostaly do prodeje, nikdo neví. Kudy se dostaly do prodeje SD karty 64 GB za 190 Kč, když jen poplatek ,,za zneužití autorského zákona“ činí 120 Kč? Mimochodem, nápis Philips se před mýma očima tiskl na žárovky v Tesle Králíky (48 let tomu nazad). Štítky s tímtéž nápisem se pak lepily na ČB obrazovky v Tesle Rožnov. Na označení štítkem bych nepřísahal, ale důvěřovat, to ano. (nejde o SOMY, MANNESSMAM a jinou Asii)

 • Gatta • 17. července 2018

  Re idiotronic – ještě v 90. lech jsem byl něco technicky řešit v Tesle Králíky, a prošli jsme i výrobu. Na lince tam tehdy zrovna jely žárovky „Made in Finland“.

 • Bety • 18. července 2018

  Já jsem zase v osmdesátých letech mluvila s řidiči od české firmy vyvážející nábytek do švédské
  Ikey. Tam sice štítky na nábytek netiskli, ale vyváželi ho bez označení výrobce.
  To byla ale jiná situace. Naše výrobky se takto vyvážely ne proto, že by to byl
  laciný brak, nebyl. Málokdo si uvědomuje, že se takto, samozřejmě za nižší,
  možná přímo výrobní ceny vyváželo zboží aby se obešly západní sankce a získaly
  se valuty mimo jiné i na ty pitomé mandarinky a třeba cestování. Tady se jen
  vrčelo na to, že je valut na tyto věci málo, zatímco západní firmy takto i v dobách
  socialismu na nás bohatly.
  Teď bohatnou zase na tom, že nám prodávají ty jejich šmejdy.

 • Honza999 • 19. července 2018

  idiotronic
  Vám se podařilo na SD 64 Gb zapsat 64 Gb dat? V drtivé většině případů to jsou karty s kapacitou 8 (nebo ve šťastném případě 16) Gb, jejichž elektronika se tváří jako 64 Gb. Po zaplnění reálné kapacity karta dále zapisuje jako magnetofon s nekonečnou smyčkou a stará data zmizí.
  Jinak k těm ostatním věcem – téměř všechny firmy vyrábějící v 60 a 70 letech sálové počítače je vybavovaly – pod svou značkou – snímači děrné pásky z československé Tesly. A víte v čem byl vtip? Pokud Československo kupovalo západní sálový počítač, kupovalo si s ním zpátky svoje snímače děrné pásky za cenu, která mnohodesetinásobně překračovala cenu za kterou je na západ vyváželo. A když některý z těch snímačů po záruce „odešel“, nesměli jsme v Tesle vzít jiný a nahradit ho – opět jsme museli od výrobce počítače za mnohodesetinásobek ceny koupit svůj vlastní k němu vyvezený výrobek, jinak by zanikla záruka na centrální jednotku. Snímač byl optomechanická záležitost (docházelo tedy k mechanickému opotřebení při provozu) a tak na něj byla záruka rok, na centrální jednotku (čistě elektronika) byla záruka 5 let. Takže z obavy před ztrátou záruky na část v hodnotě desítek milionů jsme kupovali za statisíce zpět naše vlastní výrobky vyvážené za „pár šušňů“.

 • Martin (už bez taky m) • 19. července 2018

  Tady mi chybí slušná slova… Profesor Keller se vyjádřil k zásadnímu tématu, o kterém se příliš nemluví…
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Tady-mi-chybi-slusna-slova-Profesor-Keller-se-vyjadril-k-zasadnimu-tematu-o-kterem-se-prilis-nemluvi-544377

 • orinoko • 19. července 2018

  Pánové, a damo….. povidejte mi o tom. Z důvodu sníženého odbytu výrobků ve firmě, kterou Nemec prodal zabozroutum, protože o něm dělali, jak slepice o flusu, makam ted jinde. Končila mi smlouva, a tak jsem přešel průtokové do jiné firmy. Po měsíci mužů konstatovat, ze cela slavná robotizace je úplně v prd eli, nebýt povestnych českých ručiček.
  Mašina výrobu KURVI a člověk to opravuje. Tam i tady.
  A budete se divit. Vlastni český vývoj, světové patenty, crash centrum. Nové se přihlásily další slovutne auto značky. V rukách to maji Češi. Ale firma patří Španělům.

 • orinoko • 19. července 2018

  Jen tak na okraj. Oscilují mezi dvěma linkami. Mercedes a BMW. CNC zařízení, které se neobejde bez člověka. Prvovyroba az po montáž. Pro auto samozřejmě dílčí.. Některých stelaku je mi upřímně líto. A tak se pokousim hrabat i v PC ovládání. To jsem se naučil tady.
  NA OM. Cosi jako NA EX.

 • idiotronic • 19. července 2018

  Abychom se nesešli pod Nuselákem:
  Před lety založila Dr. Ida Rozová spotřebitelskou organizaci a hlavně časopis
  D-Test. Vlastně je to taky nepříliš veselé čtení, ale drží se reality a tak jeden volný citát na téma NiMH akumulátory :
  Na obal můžete natiskout libovolně vysoké (nepravdivé) číslo, pokud se kapacity týče.
  A 1000 cyklů nevydrží žádný. Ale pokud jste na pochybách, který si vybrat, vhoďte jej na váhu a berte ten těžší. Ida Rozová už nežije, ale časopis žije dál…

 • idiotronic • 20. července 2018

  Orinoko:
  Orinoko vyvrací žvásty úřadů práce, které skřehotají songy o tom, že volných míst je víc, než nezaměstnaných, že nezaměstnanost vlastně není a že musíme přijímat pasáčky koz, aby neobsazená místa šla obsadit. Úřady práce by měly urychleně dodat pracovní síly pro neobsazená místa na ministerstvech, aby se ukázalo, jak to funguje (vnitro, spravedlnost) do doby, než budou obsazena vládními profesionály, kterých má premiér nedostatek. Jenom nevím, jestli by se to nakonec neosvědčilo a nezačalo to fungovat o poznání lépe, pak bych byl opravdu na rozpacích…
  Ale teď si zatím myslím, že úvaha, že nezaměstnaný = kus jako kus – je taky jenom kupecké šizeníčko, i když v abstraktní oblasti. Šizeníčko, které má zlevnit kvalifikovanou práci, jejíž existence je dozvukem socialistické minulosti.
  ,,Odborníci nové doby“ , specialisté na multimediální techniku, jejichž reklamy se hemží pravopisnými chybami a obtěžují konzumenty, ti už nic nevytvářejí. Racionálně k věci přistupují studentky, které vyfasují přepáskovaný balík reklam, který za dvěma rohy vhodí do kontejneru na tříděný papír, aby se s tím nemuseli obtěžovat nájemníci okolních domů. Racionální, ekologické.