Retro: Takové to kupecké šizeníčko

8. 7. 2011

S poctivostí nejdál dojdeš, ale nevyděláš. Proto kupčíci vymysleli celý arzenál triků, jak kořena utáhnout na vařené nudli a draze mu prodat i to, co by ani levně, kdyby měl přesné a nezkreslené informace. Zejména v potravinářství jsou to přímo šibalské dostihy.

Však to znáte: Ve snaze nenechat se doběhnout kupujete „tradiční“ značku a vůbec si neuvědomujete, že značka je zcizitelná a nevypovídá vůbec nic o tom, kdo, kde a jak dané zboží vyrobil, kupujete menší balení za stejně peněz, naddimenzovaný obal vytváří iluzi, že si kupujete více, „vylepšená“ receptura znamená použití levnějších surovin, masné výrobky jsou vyrobeny bez použití masa, zboží prodávané pod stejnou značkou se liší svým složením pro západní a východní trhy (pro nás übermensche z východu je samozřejmě méně kvalitní), utajování výrobce, utajování země původu, etc…

Co mě ovšem dorazilo, bylo balení sušených hub, kde byla na jedné straně uvedena firma „České houby a.s.“ a z druhé strany „země původu Polsku“.  Tak sakra, jaké jsou ty houby? Polské, nebo české? Jak se mám jako spotřebitel kvalifikovaně rozhodovat, když nemám informace, a ty, které mám, jsou zkreslené, nebo irelevantní? Já vám řeknu jak: nijak. Jsme rukojmím kupčíků, kteří chtějí prodat stůj co stůj a neváhají kvůli tomu tak trošičku lhát a tak trošičku šidit. A proč by ne, když i spotřebitel je svým způsobem lidský zdroj a místo toho, aby obchodníci sloužili spotřebiteli, slouží spotřebitelé obchodníkům?

Převzato z blogu Tribun

9
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
9 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Autoři komentářů
idiotronicorinokoMartin (už bez taky m)Honza999Bety Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
idiotronic
Člen
idiotronic

Před pár lety začala (na Kubě, později v EU) kampaň za zavedení úporných zářivek. Jejich pořizovací cena hodiny svitu je známa až po skončení životnosti a obvykle nepřekračuje 6000 hodin u značkových výrobků a u těch ostatních se jedná o zdražení provozu. Osmnáct wattů rovná se sto wattů, huláká obchod. Tyčkové (lineární ) zářivky pak mají životnost 22 000 hodin (Osram, Narva, Philips) při toku cca 2000 lumenů/21W, nebo při stejném příkonu se tyto parametry tají ( výrobky no name). Cena plus minus stejná, ačkoli u těch horších se zřejmě jedná o demonstrační kusy , aby se lépe prodávala elektronická… Číst vice »

Gatta
Člen
Gatta

Re idiotronic – ještě v 90. lech jsem byl něco technicky řešit v Tesle Králíky, a prošli jsme i výrobu. Na lince tam tehdy zrovna jely žárovky „Made in Finland“.

Bety
Člen
Bety

Já jsem zase v osmdesátých letech mluvila s řidiči od české firmy vyvážející nábytek do švédské Ikey. Tam sice štítky na nábytek netiskli, ale vyváželi ho bez označení výrobce. To byla ale jiná situace. Naše výrobky se takto vyvážely ne proto, že by to byl laciný brak, nebyl. Málokdo si uvědomuje, že se takto, samozřejmě za nižší, možná přímo výrobní ceny vyváželo zboží aby se obešly západní sankce a získaly se valuty mimo jiné i na ty pitomé mandarinky a třeba cestování. Tady se jen vrčelo na to, že je valut na tyto věci málo, zatímco západní firmy takto i… Číst vice »

Honza999
Člen
Honza999

idiotronic Vám se podařilo na SD 64 Gb zapsat 64 Gb dat? V drtivé většině případů to jsou karty s kapacitou 8 (nebo ve šťastném případě 16) Gb, jejichž elektronika se tváří jako 64 Gb. Po zaplnění reálné kapacity karta dále zapisuje jako magnetofon s nekonečnou smyčkou a stará data zmizí. Jinak k těm ostatním věcem – téměř všechny firmy vyrábějící v 60 a 70 letech sálové počítače je vybavovaly – pod svou značkou – snímači děrné pásky z československé Tesly. A víte v čem byl vtip? Pokud Československo kupovalo západní sálový počítač, kupovalo si s ním zpátky svoje snímače… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Člen
Martin (už bez taky m)

Tady mi chybí slušná slova… Profesor Keller se vyjádřil k zásadnímu tématu, o kterém se příliš nemluví…
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Tady-mi-chybi-slusna-slova-Profesor-Keller-se-vyjadril-k-zasadnimu-tematu-o-kterem-se-prilis-nemluvi-544377

orinoko
Člen
orinoko

Pánové, a damo….. povidejte mi o tom. Z důvodu sníženého odbytu výrobků ve firmě, kterou Nemec prodal zabozroutum, protože o něm dělali, jak slepice o flusu, makam ted jinde. Končila mi smlouva, a tak jsem přešel průtokové do jiné firmy. Po měsíci mužů konstatovat, ze cela slavná robotizace je úplně v prd eli, nebýt povestnych českých ručiček.
Mašina výrobu KURVI a člověk to opravuje. Tam i tady.
A budete se divit. Vlastni český vývoj, světové patenty, crash centrum. Nové se přihlásily další slovutne auto značky. V rukách to maji Češi. Ale firma patří Španělům.

orinoko
Člen
orinoko

Jen tak na okraj. Oscilují mezi dvěma linkami. Mercedes a BMW. CNC zařízení, které se neobejde bez člověka. Prvovyroba az po montáž. Pro auto samozřejmě dílčí.. Některých stelaku je mi upřímně líto. A tak se pokousim hrabat i v PC ovládání. To jsem se naučil tady.
NA OM. Cosi jako NA EX.

idiotronic
Člen
idiotronic

Abychom se nesešli pod Nuselákem:
Před lety založila Dr. Ida Rozová spotřebitelskou organizaci a hlavně časopis
D-Test. Vlastně je to taky nepříliš veselé čtení, ale drží se reality a tak jeden volný citát na téma NiMH akumulátory :
Na obal můžete natiskout libovolně vysoké (nepravdivé) číslo, pokud se kapacity týče.
A 1000 cyklů nevydrží žádný. Ale pokud jste na pochybách, který si vybrat, vhoďte jej na váhu a berte ten těžší. Ida Rozová už nežije, ale časopis žije dál…

idiotronic
Člen
idiotronic

Orinoko: Orinoko vyvrací žvásty úřadů práce, které skřehotají songy o tom, že volných míst je víc, než nezaměstnaných, že nezaměstnanost vlastně není a že musíme přijímat pasáčky koz, aby neobsazená místa šla obsadit. Úřady práce by měly urychleně dodat pracovní síly pro neobsazená místa na ministerstvech, aby se ukázalo, jak to funguje (vnitro, spravedlnost) do doby, než budou obsazena vládními profesionály, kterých má premiér nedostatek. Jenom nevím, jestli by se to nakonec neosvědčilo a nezačalo to fungovat o poznání lépe, pak bych byl opravdu na rozpacích… Ale teď si zatím myslím, že úvaha, že nezaměstnaný = kus jako kus –… Číst vice »