Retro: Vodní víry v našich peněženkách

29. dubna 2008

Miliardy korun prošustrovali naši komunální politici,  kteří hlasovali o zavedení tzv. provozních modelů ve vodárenských společnostech. Přestože občanské iniciativy i drobní akcionáři protestovali, odehrál se tento proces za nezájmu mainstreamových médií a blahosklonného přihlížením ministerských úředníků, kteří za tento resort odpovídají. Jak se to mohlo stát?

Podle typické šablony, kterou jsem popsal v minulém díle. Státem vlastněné Vodovody a kanalizace byly z velké části převedeny do majetku obcí. Menší část podílů byla privatizována kupónovou privatizací. Obce společně s menšinovými akcionáři vytvořily akciové společnosti, v nichž měl stát tzv. „zlatou akcii“, která mu měla zachovat určitý vliv v těchto akciových společnostech. Bylo to logické, protože vodárenská infrastruktura byla z velké části budována ze státních dotací.Postupem času však vláda navrhla a parlament přijal zákony, které omezily práva státu spojená se „zlatými akciemi“. Následoval proces divoké privatizace českých vodovodů a kanalizací, jehož důsledky jsou pro běžné české občany velmi negativní: zvýšené ceny vodného a stočného, ztráta vlivu občanů či jejich volených zástupců na hospodaření zprivatizovaných či outsourcovaných podniků, odčerpání miliardových zisků do zahraničí a ztráta velké části již slíbených dotací z EU, určených především na výstavbu nových čističek, které měly být vybudovány, abychom splnili naše závazky v této oblasti.

Popišme si, jak tento proces většinou probíhal:

  1. Představenstvo VAKu vypíše poptávkové řízení, jehož deklarovaným cílem má být nalezení strategického partnera, který má investovat do rozvoje a pomoci k zefektivnění provozu a  lepšímu získávání evropských dotací
  2. Ve zmanipulovaném řízení zvítězí předem domluvený vítěz (v ČR to byly většinou společnosti Veolia a Suez).
  3. S vítězem jsou podepsány smlouvy o prodeji movitého majetku, pronájmu nemovitého majetku a o založení provozní společnosti, v níž má většinový podíl vítěz poptávkového řízení. Tato firma převezme movitý majetek, pronajme si nemovitý majetek, převezme zaměstnance a místo VAKu bude vykonávat jeho hlavní činnost a především fakturovat vodné a stočné. V této provozní společnosti má majoritu soukromý vlastník.
  4. Původní VAK se změní v „realitku“, která pronajímá svůj majetek, za částku jen o něco málo vyšší než odpisy, což při neustálém zvyšování cen stavebních prací nestačí ani na jeho prostou reprodukci
  5. Zastupitelé jsou zmanipulování nepravdivými tvrzeními, sliby o investicích právě do jejich obcí a dalšími, těžko doložitelnými metodami k tomu, aby tyto smlouvy schválili. Veřejnost je informována o výhodnosti smluv, která má spočívat ve snížení provozních nákladů, zvýšení tržní ceny akcií VAKu, lepším přístupu k evropským dotacím a pojistkám proti nadměrnému zvyšování cen.
  6. Provozní model je odsouhlasen a po relativně krátké době občané zjišťují, že ceny vody rostou závratným tempem, akcie VAKu jsou neprodejné a proto jsou staženy z finančního trhu, že Evropská unie nedá do takto „zprivatizovaných“ vodovodů a kanalizací ani Euro a že se s tím nedá nic dělat, neboť smlouvy byly uzavřeny na 30 let.
  7. Místo kritických článků od nespokojených občanů a menšinových akcionářů se v novinách objeví celostránkové inzeráty od nového provozovatele.

Pořad ČT Reportéři z 29. 4. 2008 více než dobře podpírá má tvrzení.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
18. 7. 2015 19:07

Stane, mnohem užitečnější by byla rada, jak z tohoto podvodem a korupcí dosaženého stavu ven.

idiotronic
18. 7. 2015 23:01

Podle výše vodného se na první pohled občanům zdá všechno v pořádku. Ceny se liší,. jako třeba ceny zeleniny. Teprve v okamžiku nutné rekonstrukce (havárie)
se zjistí, že ,,peníze nejsou“ , což si ovčané vykládají jalko důsledek přírodních dějů, nikoli špatného hospodaření(Kalouskova škola). Asi by se jim to dalo vysvětlit i jako důsledek diskriminace ze strany EU, která, na rozdíl od jiných obcí, nám odmítla dotaci. To je zkušenost s názory lidí v městě, kde funguje Veolia.
Vodovody jsou v dobrém stavu, do problému zbývá dost času…

VK
VK
18. 7. 2015 23:15

Článek plně k tématu:

Trolům, Kalouskovi, Putnovi, ale i panu Babišovi!
http://svobodnenoviny.eu/trolum-kalouskovi-putnovi-ale-i-panu-babisovi/

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
18. 7. 2015 23:28

idiotronic napsal Podle výše vodného se na první pohled občanům zdá všechno v pořádku. Ceny se liší,. jako třeba ceny zeleniny. Teprve v okamžikunutné rekonstrukce (havárie) se zjistí, že ,,penízenejsou“ , což si ovčané vykládají jalko důsledek přírodních dějů, nikolišpatného hospodaření(Kalouskova škola). Asi by se jim to dalo vysvětlit i jako důsledek diskriminace ze strany EU, která, na rozdíl od jiných obcí, nám odmítladotaci. To je zkušenost s názory lidí v městě, kdefunguje Veolia. Vodovody jsou v dobrém stavu, do problému zbývá dost času… EU odmítá dotovat soukromé vodárenské firmy. Veřejné nikoliv a v tom bude ten váš zakopaný pes.… Číst vice »

Sio
Sio
19. 7. 2015 10:32

Jak z toho ven, to je těžká rada. Možná je tu prostor pro spřísnění zákonů požadujících udržbu vodovodní a kanalizační sítě v dobrém stavu, nevím. Muselo by to být doprovázeno také zákonnou regulací ceny vodného a stočného s omezením na nějakou maximální ziskovost. Například pokud zisk klesne pod 5% povolit zvýšení cen, ne dříve. Ale to jsou konstrukce, možná podle zákonů EU nepřípustné. Každopádně každý, kdo pro privatizaci za „nápadně nevýhodných podmínek“ zvedl ruku, by měl být obviněn a souzen za zločin.

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
19. 7. 2015 11:32

Sio, co bývalý zaměstnanec SmVaK-u Vás uvedu do problematiky. Cena vodného a stočného regulována je. Malá ukázka praxe. Když se ostravské firmy SmVaK zmocnila tlupa finančníků Penta, tak ta nejdříve racionalizovala provoz. Všechny možné zbytné i nezbytné movitosti i nemovitosti rozprodala. Proto třeba vodárníci z Vítkova přišli o své středisko a každé ráno museli dojíždět do Opavy vyzvednout si vozidla a stroje. Po zásazích ve Vítkově pak zase vše vraceli do Opavy a jeli pěkně a spokojeně domů. Enormně navýšené provozní náklady byly vhodným podkladem pro žádost regulačnímu úřadu o zvýšení ceny vodného a stočného, aby firma byla zisková v… Číst vice »