Retro: Železářství Microsoft

17. dubna 2008

Jak by to vypadalo, kdyby Microsoft nepodnikal v oblasti IT, ale třeba v prodeji domácích potřeb?

Vstupuji do perfektně architektonicky řešené budovy hrdě nesoucí velkou ceduli Železářství Microsoft inc. Stylové průčelí budovy a profesionální personál napovídají, že jde o firmu velmi úspěšnou. Po vstupu mě však překvapí poměrně malý výběr zboží, které tu je vystaveno vždy ve velkém množství kusů od každého. Potřebuji však koupit motyku a tu mají, to je hlavní.

Jdu k regálu s motykami. Je ohromný – táhne se přes celou prodejnu. V téměř každé poličce leží s pedantskou přesností narovnány naprosto stejné motyky. Cenovky se ale liší, ty nejlevnější jsou jen za 40 Kč, ty nejdražší pak stojí 13 500 Kč. Úplně na konci řady je pak prázdná polička s cenovkou 4 700 Kč. Je mi to divné a jdu se zeptat prodavače:

„Prosím vás, můžete mi říct, jaký je rozdíl mezi motykami za 40 a těmi za 13 500?“

„Ale samozřejmě, vůbec žádný, ty motyky jsou stejné.

„No to vidím, že jsou stejné, ale nejsou třeba z jiného materiálu, nejsou ty za 40 s výrobní vadou, nebo tak?“

„Nikoliv, ty motyky jsou opravdu úplně stejné.“

„Takže je vlastně úplně jedno, kterou si koupím…“

„Jistě.“

„…udělají úplně stejnou práci.“

„No tak v tom se prosím pletete.“

„Chcete říct, že ty motyky jsou stejné, ale každá udělá jinou práci?“

„V zásadě ano, tady jde totiž o licenci. Motyku za 40 si můžete koupit, ale pokud nejste jednooký nezletilý nezaměstnaný sirotek, tak ji nesmíte používat.“

„No a která je tedy vhodná pro mě?“

„No to záleží, jestli ji budete používat jen pro vlastní potřebu, nebo ji i půjčovat, jestli s ní budete pěstovat nekomerčně, nebo vypěstované plodiny prodávat, na jak velkém pozemku s ní budete kopat a jak dlouho ji máte v plánu užívat.“

„No já bych asi bral ten typ, který byl v tom prázdném regále, ten už jste nejspíš vyprodali a tudíž je o něj největší zájem, proto bude asi nejlepší.“

„I tentokrát se mýlíte, tam žádné motyky nikdy nebyly, to je regál s licencemi na motyku.“

„Aha a k čemu mi ta licence bude, když nemám žádnou motyku?“

„No k ničemu, to je spíš pro lidi, kteří motyku ukradli sousedovi a teď by ji chtěli zlegalizovat…“

„Tak dobře, řekněme, že bych chtěl motyku na celý zbytek života, co bych si s ní třeba mohl i na stará kolena vydělávat a co bych ji mohl půjčit tolika lidem, kolika budu chtít.“

„No tak takové motyky tu zrovna nemáme, ale mohu ji pro Vás přiobjednat. Víte co, než uděláte to závažné rozhodnutí a koupíte si motyku za 68 990 korun, nechcete si radši nejprve zkusit naši demo-motyku?“

„Demo-co?“

„Demo-motyku – jde o trial čili zkušební verzi motyky, kterou dostanete zdarma, ale musíte ji po uplynutí lhůty třiceti dní přestat používat.“

„No a co se stane po těch třiceti dnech?“

„Nic, ale pokud ji nepřestanete používat, bude vaše další okopávání záhonků v rozporu se zákonem…“

No co vám mám povídat, vzal jsem tu trial-motyku zdarma a víckrát už mě tam neviděli.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
23 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
1. 7. 2015 6:35

Ode dneška máme v Česku něco podobného. Potichu a dokonce s posměšnými vyjádřeními poslanců byla uzákoněna povinnost zaplatit šmejdům,kteří si to v parlamentu zařídili, za vystavení tak zvaného energetického štítku. Když tento evidentní nesmysl procházel jednotlivými čteními, vyjádřil se dokonce i ministr průmyslu,že se tento „zákon nemusí respektovat“ atd,a ejhle, oni ho nejen prohnali všemi čteními i senátem, podepsal ho i prezident a ode dneška platí. Když se člověk rozhodne nabídnout svůj rodinný domek k prodeji,zpravidla bývá chudý a dělá to proto,že chce za něj peníze s tím,že se ve svém bydlení uskrovní. Takže doslova vyhodit několik tisíc za pár… Číst vice »

mirror
mirror
1. 7. 2015 6:55

hudryper napsal
Potichu a dokonce s posměšnými vyjádřeními poslanců byla uzákoněna povinnost zaplatit šmejdům,kteří si to v parlamentu zařídili, za vystavení tak zvaného energetického štítku.

Začalo to u budov v majetku měst. Štítek nevypracovával místní každému známý projektant, který si nemůže říci o cokoliv, ale firma z dost vzdáleného města. Už tehdy jsem ODS podezíral, že má zvláštní informační systém pro své sympatizanty. Ti však nebudou stálí a přebíhají. Nyní k socdem nebo Babišovi.

abx
abx
1. 7. 2015 8:54

energeticke stitky u novostavieb su na Slovensku povinne pri kolaudacii uz par rokov. je to typicky biznis pre smejdov, date im nejake podklady, zaplatite 100-300€ a daju vam certifikat a vas dom nikdy nevideli…

hudryper
hudryper
1. 7. 2015 9:00

Zvláště pikantní bude důsledné dodržování tohoto lobystického produktu v kooperaci s dalšími cizopasníky na těle společnosti – s exekutory a jejich právníky na soudech a jinde. To si zřejmě exekutor objedná na účet exekutovaného posudek za 10 000 od firmy na druhém konci republiky,takže ještě bratru 350 + 350 km po 9,9o Kč – a máme to s dopravou 16.930 bez DPH, s DPH 20.310 Kč ! A je to, posudek bude zpracován samozřejmě společně s dalšími,takže to nasype rovnou do kapsy dopravné za několik posudků při ceně nákladů jedné zpáteční rychlíkové jízdenky a půjčovnému za auto v místě konání.… Číst vice »

cnemo
1. 7. 2015 9:09

Naprosto perfektní, geniální!

Problém je téměř filosofický, informaci totiž nelze vlastnit a všechny pokusy vedou buď k otroctví nebo do blázince:)

zedd
zedd
1. 7. 2015 9:31

Joj licencování Microsoft „produktů“ je zcela nepřehledná a stále se měnící jungle. Je to už obor IT se specifickými podobory. Na to je navázáno těžko čitelné rozlišení produktů. Výsledek je ten, že praktické základní škole je vnucen balík M$ Office Pro Master Ultra a to i přes to, že tam nikdo nikdy neužije nic jiného než zcela základní funkce tabulkového a textového editoru. Zbylý gigabyte kódu se jen válí na hdd s tím, že vystavuje své ošklivé díry potenciálním intruderům.

Amenre
Amenre
1. 7. 2015 9:48

hudryper napsal
Když se člověk
rozhodne nabídnout svůj rodinný domek k prodeji,zpravidla bývá chudý

To nemyslite vazne, ze ne :)

idiotronic
1. 7. 2015 11:38

Amenre napsal Když se člověk rozhodne nabídnout svůj rodinný domek k prodeji,zpravidla bývá chudý To nemyslite vazne, ze ne Každopádně k cenové deformaci to povede. Neprodejných domů ,,na prodej“ máme ve městě spoustu, část sami prodíávající překvaliikovali ,,ke zbourání“. Myslíte, že společnost bouráním domů celkově bohatne? A pak někdo chce po doktorech, kterým nikdo nenabídne bydlení, aby platili za vzdělání,když jdou jinam. Neměli by spíše platit ti, kdo vystudovali medicínu a pak moderovali TABU, nebo předávali manželce k potrestání řidiče autobuasů, kteří je (v souhlasu s přáním cestujících) opatřili dodatečně tykadly?Pamatujte: porodnost , menší , než ,2,11 vede ke zhroucení… Číst vice »

hudryper
hudryper
1. 7. 2015 12:05

Když jsem napsal rodinný domek,nečtěte to Amenre jako palác. Zvláště v Čechách je rozšířena chudoba,která se skrývá za vozy s vyšší kubaturou (sebevědomí z druhé ruky),přičemž tito lidé žijí v havlovských králikárnách a na weekend dojíždějí do chatových osad,které mají blíže k favelám než k chatám a vyhrají si tam na 4-6 čtverečních metrech. Při enormním zadlužení obyvatel ČR a zhruba milionu běžících exekucí se může majitel domku stát chudým bezdomovcem raz dva. Je třeba vzít na vědomí,že se ten darebácký zákon týká všech bytů , i těch v panelácích , celoročně obyvatelných chat,nejen rodinných domků. Takže odpovím : „Ano,… Číst vice »

zedd
zedd
1. 7. 2015 16:15

V tomhle musím hudrypera podpořit. Už deset let žiju na venkově a setkal jsem se tu i onde s dosti drastickými příklady chudoby rodin vlastnících nějakou nemovitost. Asi bych je nenazýval „majiteli rodinných domků“, protože často jde o 100 a více let staré chalupy, které často neodpovídají modernímu životnímu standardu. Sousedova čtyřčlenná rodina žije ve zdevastované chalupě o dvou místnostech, bez koupelny a se suchým záchodem. Koupili to, protože na nic jiného neměli a snaží se to nějak dát dohromady. V jejich případě by energetický štítek koupi prodražil o 8%. A to zcela nesmyslně, protože každému trotlovi musí být jasné,… Číst vice »

zedd
zedd
1. 7. 2015 16:17

…. Fakt, že budou muset při prodeji vypláznout 4% z prodejní ceny nějakému úředně nadiktovanému podvodníkovi dřív, než vůbec nějaké jednání zahájí, je pro ně těžko představitelná. Těch 10.000 by si museli půjčit od lichváře, protože žádná banka jim „seriózní“ úvěr nedá.

fajt
1. 7. 2015 17:11

hudryper napsal
Od posledního společenského podvodu uplynulo více jak 20 let,myslím že začíná být
na čase další tradiční změna,tentokrát ale zase zaměřená proti nenažraným megalomanům a
zkorumpovaným ZASTUPITELSKÝM DEMOKRATŮM

nebojte, ISIL tuhle nespravedlnost dá do pořádku. ..)

zedd
zedd
1. 7. 2015 17:25

Myslím, že energetické štítky jsou perfektním příkladem toho, co US/UK pravičáci nazývají dost zkresleně „nanny state“. Stát se tu ale nestará o blaho celku občanů – s přihlédnutím k možnostem těch nejslabších – , ale o blaho úzce definovaných zájmových skupin, které jsou schopné vyrobit byznys z vakua via zákon na úkor právě těch nejslabších. Energetický audit má smysl u velkých budov, nikoliv tam, kde kouknu a vidím. Ale i v případě těch velkých by neměl zákon zasahovat tam, kde je shoda mezi prodávajícím a kupujícím. Lze to velmi elegantně vyřešit tak, že prodávající může a nemusí provést audit, pokud… Číst vice »

Sio
Sio
1. 7. 2015 17:53

Tohle je podobné zoufalství jako daň z automobilů starších 10 let při prodeji. Takové malé sociální inženýrství ve prospěch státu a korporací. Jednak se tím chce ztížit prodej starých domů (postav nový, budou kšefty a oživí to ekonomiku, budou daně atd., podívej, jakou to má spotřebu tepla) a jednak je v tom kus sociálního inženýrství, které chce přinutit lidi aby dělali zateplení, renovace atd. S auty je to podobné (nekupuj staré, kup si nové), v menším totéž každoroční výměna předpisů co má být v autolékárničce a co ne. Teď tu máme povinné čištění komínů 2x ročně, poplatky z deště podle… Číst vice »

Sio
Sio
1. 7. 2015 17:57

A Microsoft? (Anglicky malý měkký). Jde tu také o naše pohodlí. Kdyby to nešlo ukrást, dávno by všichni používali Linux, ten je zdarma. K tomu třeba OpenOffice, také zdarma. Pro běžného uživatele nebo kancelářskou práci prakticky není rozdíl. Bohužel, občas problémy s kompatibilitou dat a většina má ty wokna a offisy od MS … ale Linux se stále vyvíjí …

zedd
zedd
1. 7. 2015 18:02

Přesně tak Sio. A podobně se to má s „globálním oteplováním“. Skončíme daní z hlavy, protože exhalujem oxid uhličitý. Jen by mne zajímalo, zda budou žrouti nějak penalizováni za nadměrnou produkci metanu.

zedd
zedd
1. 7. 2015 18:29

K Win/Linux: Dělám pro středně velkého ISP. Všechny naše servery jedou na Linuxu, stejně jako drtivá většina routerů a obecně té infrastruktury, co nemá display a klávesnici. Přesto všichni moji kolegové používají na desktopech Windows. Mezi anarchisty se primárně z ideových a sekundárně z bezpečnostních důvodů začal u nás Linux prosazovat až v posledních letech. Jednak jde o nechuť učit se něco nového, pokud už člověk prošel martyriem užívání a správy Windows, jednak jde o hry. V obou případech se za posledních 5 let situace radikálně změnila. Většina distribucí Linuxu je pro užití a správu podstatně pohodlnější než Windows a… Číst vice »

zedd
zedd
1. 7. 2015 18:42

Dnes už jde navíc o dost výraznou energetickou/investiční úsporu. Většina uživatelů nepotřeboje žádný enormní výpočetní výkon a Linux je obecně v této oblasti daleko „rozumnější“. Pokud železo drží, není u Linuxu potřeba s každou novou verzí OS navyšovat výkon. Prostě to spokojeně funguje s polovinou RAM/CPU, co Widle.

Sio
Sio
1. 7. 2015 20:35

Je to tak, servery linux, klientská PC Windows. Popravdě, donedávna jsem jel v práci Windows a na linuxové servery chodil třeba přes putty, popřípadě měl na PC nějaký ten virtuál s linuxem. Teď to mám půl roku obráceně, ale do Windows stejně musím, spousta korporátních aplikací má jen windowsího klienta. A je fakt, že zvyk je železná košile. Zatím z OpenOffice nedokážu vymáčknout totéž, co z Office, mluvím o Wordu a Excelu. Potřebuju dělat ne študovat tyhle nástroje. Ale vím jistě, že časem nebude co řešit. Kdybych to měl platit za svého, tak windowsy a offisy nekoupím. I když grafiku… Číst vice »

jogín
jogín
1. 7. 2015 20:44

Navrch je na Linuxu výskyt viru naprostá rarita a je zadarmo- maximálně stovku za CD.

Irena
2. 7. 2015 6:56

Tady od 24 minuty reportáž, kde Julian Assange mluví o odposlouchávání francouzských prezidentů. A mimo jiné se v té reportáži také říká, že v google chromu je software na odposlouchávání všeho, co se děje v blízkosti počítače.
https://www.youtube.com/watch?v=jiUvUjcnUT0
Budu muset víc nadávat nahlas.