RIP Pavel Dremov: Lépe je zemřít jako svobodný, než žít jako otrok

Kozácký polní velitel Pavel Dremov (39 let, přezdívka Baťa) zahynul 12. prosince na silnici mezi Pěrvomajskem a Stachanovem. Příčinou byl výbuch bomby, která byla umístěna v jeho autě, jež prý dostal jako svatební dar.

Kozácký polní velitel Pavel Dremov (39 let, přezdívka Baťa) zahynul 12. prosince na silnici mezi Pěrvomajskem a Stachanovem. Příčinou byl výbuch bomby, která byla umístěna v jeho autě, jež prý dostal jako svatební dar. Pavel Dremov se podle oficiální verze den předtím oženil s ruskou novinářkou v Petrohradě. V sobotu 14. měla být v Luhanské oblasti svatební hostina. V kritický okamžik ale Dremov nejel na oslavu, ale byl povolán do štábu ve Stachanově. Cestou v autě vybuchla bomba, Dremov zahynul na místě, jeho řidič cestou do nemocnice.

Zabíjení polních velitelů a klíčových postav boje za svobodu Donbasu pokračuje. Po zavraždění legendárního velitele Brigády Přízrak Alexeje Mozgovoje (In memoriam legendárního velitele brigády Přízrak ) následovala vražda Jevgenije Iščenka, který byl starosta Pervomajska a nejlepší přítel Dremova. Toto video ukazuje, že drtivá většina komentátorů skloňuje dvě jména: kliku kolem Plotnického napojenou na ruského oligarchu Achmetova.

Populární ataman kozáků Dremov chtěl vstoupit do politiky , aby od Achmetova a jemu podobným dostali ekonomický podíl na uhelných dolech, které mu vydobyli svými životy od ukrajinských oligarchů. A jejich města a vesnice jsou zničené válkou, lidé trpí nouzí. Je celkem logické, že místní velitelé chtějí jménem trpících lidí podíl na zisku z výnosných uhelných dolů v této oblasti. Jak se ukazuje (a platí obecně), ani ruští, ani ukrajinští oligarchové nemají chuť se dělit o získaný majetek. Vstup populárních novoruských velitelů do politiky končí politickými vraždami.

Bývalý velitel Kozácké národní gardy LNR Nikolaj Kozicyn, který už předtím utekl do Ruska, ve svém prohlášení řekl, že Dremova varoval před chystaným atentátem a že auto, ve kterém byla bomba, dostal Dremov jako dárek krátce před tragédií. Kozycin nikoho přímo neobvinil, ale Dremovovi příznivci potichu ukazují prstem na Igora Plotnického, nejvyššího představitele LNR, kterého v minulosti Dremov obvinil z krádeží, čistek a toho, že s Kyjevem nelegálně obchoduje s uhlím.

Dremov je dalším v řadě povstaleckých polních velitelů, který nezahynul v boji, ale při atentátu. Úkladně zavražděni byli Žeňa Iščenko, Batman, Mozgovoj… Žádný z těchto činů nebyl řádně vyšetřován, natož vyšetřen,“ tvrdí jeden ze spolubojovníků zabitého kozáckého velitele.

Skutečné důvody atentátu jsou v kostce čtyři, viz tento článek : Ukrajinci, Plotnický, interní spory mezi kozáky, převoz výbušnin. Přestože uběhlo už několik dnů od Dremovy vraždy, dosud se nikde neobjevila jeho legendární „fleška“, kterou vyhrožoval Plotnickému. Díky ní se asi cítil tak bezpečně, že neměl žádnou ochranku. Plotnický sám vyjádřil soustrast rodině i spolubojovníkům Dremova a označil jej za „jednoho z nejlepších velitelů LNR„. Prokuratura LNR oznámila, že vyšetřuje různé verze – akci ukrajinské diverzní skupiny, vyřizování osobních účtů či neopatrné zacházení se zbraní. Jednou se snad dozvíme pravdu, ale teď to není příliš pravděpodobné. Je jisté, že klika Plotnického v Luhansku se dostala do silného podezření a to v době, kdy se ukropové připravují na další vojenskou ofenzívu.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
34 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
fajt
22. 12. 2015 11:30

comment image?oh=64722cd28a2d047b1ac7fdc78f1a9efb&oe=56E29AC0 – škoda jich … ale odešli jako lidé. ..

abx
abx
22. 12. 2015 12:49

clanok o vrazde opolcenskeho velitela je tentoraz podlozeny, doveryhodny. tentoraz aj pri predoslych vrazdach stopy viedli cez Plotnickeho na niektorych oligarchov, najma k Rinatovi Achmetovovi. oligarchovia mozu byt narodovci, ale v prvom rade im ide o svoj vlastny propech – to si treba uvedomit aj v suvislosti s nasimi oligarchami. z hladiska ruskych zaujmov je Achmetov konom v hre o Krym, nakolko ma vplyv na tamojsich tatarov, preto asi nedovolia opolcencom Achmetova odstranit…

abx
abx
22. 12. 2015 12:50

Cest pamiatke Pavla Dremova – najlepsi ochadzaju ako prvi…

peter.
22. 12. 2015 16:13

Bývalý minister Janukovičovej vlády Olexander Klimenko ktorý musel z Ukrajiny ujsť do Ruska spolu s Janukovičom,sa otvorene postavil na stranu Chunty.
http://www.politnavigator.net/bezhavshijj-v-rossiyu-oligarkh-yanukovicha-otkryto-pereshel-na-storonu-khunty.html
Už sa všetci oligarchovia zliezajú ako hyeny na zdochlinu a preventívne vyvražďujú každého,kto by sa im v budúcnosti mohol postaviť do cesty pri drancovaní Ukrajiny, hlavne Donbasu.Bez pomoci z Ruska by si to dovoliť nemohli.

Sio
Sio
22. 12. 2015 19:03

Článek naznačuje, co se tam stalo a proč. Ale jsou to spekulace, skutečnost zná asi málokdo. Takže, co s tím …

hudryper
hudryper
23. 12. 2015 8:24

Sio napsal Článek naznačuje, co se tam stalo a proč. Ale jsou to spekulace, skutečnost zná asi málokdo. Takže, co s tím … Opakované vraždy frontových velitelů dokazují ideologickou slabost obrany národních zájmů Novorosie,kdy z taktických (a možná i třídních) důvodů jsou Moskvou podporováni ve svých funkcích gangsterští úředníci proti těm,kteří se nezištně účastnili a účastní bojů s ukrajinskými vojsky. Zájmy oligarchů doslova válcují to nejlepší,čím je proslavena obrana Rusů na Ukrajině a já se obávám,že nepříliš jinak by tomu bylo i v případě,že by se podobný chaos objevil v Rusku. Jen pravoslavná víra a pěstování nacionálního vlastenectví v boji… Číst vice »

peter.
23. 12. 2015 8:51

hudryper napsal
Zde není na co čekat,pokud Putin propásne dnešní příležitost,prohraje nakonec vše.

p.hudryper:
+++++ !

fajt
fajt
23. 12. 2015 9:42

peter. napsal
p.hudryper:
+++++ !

obavam se, ze Putin se uz rozhodl ( spise ani jinou volbu nedelal ), jsme za horizontem prilezitosti, ktera tak moc evokovala neco noveho, evolucniho – skoda. ..)

Sio
Sio
23. 12. 2015 10:22

: Jsem přesvědčen, že Putin se svým think-tankem zvažuje všechna pro a proti. Disponuje nesouměřitelně lepšími informacemi než my, geopolitickým nadhledem a velkými zkušenostmi. Předpokládám že i vyšší inteligencí tudíž schopnostmi stratéga než kdokoli z nás.
Takže – co vypadá jednoduše, tomu nevěřím. Viz článek o Luně, na který tu u článku „Demokracie“ odkazovala Irena spojený s konspirační teorií na téma fyzika. Obsahuje spoustu nedomyšleností a chyb, přesto může působit věrohodně.
Doporučuji si přečíst článek o Hannibalovi ve Wikipedii, je to doslova učebnice strategie v kostce. Kdo se vrhl bezhlavě do útoku, prohrál. Mj. velmi zajímavé čtení.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Hannibal

orinoko
orinoko
23. 12. 2015 10:34

Nejtezsi boje mozna ted neprobihaji v Syrii, ackoli kdo vi.
Iracka armada podporovana siitskymi i sunnitskymi ozbrojenymi oddily prave dobyva zbytek Ramadi. Neco udesneho – bojuje se o byty, domy, ulice, ctvrti …
Jemen trefil saudskou uterku do ovaru, a ta je vzteklejsi nez Erdragonuv hemeroid. Bombarduje, co se da, predevsim jemenskou civilni infrastrukturu.

Na syrsky Idlib se nakonec mozna pujde od Allepa. Vlastne je to nejblize. Ruske T90 jsou rezistentni vuci emerickemu TOW a kolem Allepa patrily k nejvetsim vyhodam v pozemni ofenzive.

To jsou vanoce. Blejt a neprestavat.

peter.
23. 12. 2015 11:31

Šampión premárnených príležitostí? http://aloban75.livejournal.com/1440477.html Toto je kritika zľava a aj keď s hodnotením Putina ako“najhoršieho vodcu Ruska“hlboko nesúhlasím,predsa len to čo sa v článku píše o premárnených príležitostiach,treba brať do úvahy.Ani jeden z tu diskutujúcich nepraje Rusku nič zlého a každý vkladá do Ruska zosobneného v Putinovi nejaké neurčité,nejasné a zahmlené nádeje.No nikto nevie konkrétne vyjadriť,čo je obsahom týchto nádejí.Je podľa mňa dôležité uvedomiť si,že ani jeden z nás nemôže vyjadrením podpory Putinovi alebo hocikomu inému,nič zmeniť ani ovplyvniť na tom,čo sa vo svete deje.Môžeme o týchto procesoch len diskutovať a vyjadrovať svoje sympatie jednej zo zúčastnených strán.To aj robíme,keď… Číst vice »

Sio
Sio
23. 12. 2015 12:59

@peter.: Jestliže někdo má na Putina skeptický názor, neznamená to pro mě, že je troll. Lidé by si měli utvořit vlastní názor a držet se ho, stát si za ním. Proto vás za trolla v žádném případě nepovažuji, respektuji váš názor, jen s ním nesouhlasím a nehodlám to skrývat. Něco jiného je to u fajta, tam cítím z příspěvků něco víc, než jen snahu prezentovat vlastní názor, je z toho cítit snaha o mazanou manipulaci. Rozhodně nejsem nějakým nekritickým vyznavačem Putina. Pro mě je rozhodující, jaké má politik výsledky a to vcelku. Počítám ty, které jsou v zájmu jeho lidu.… Číst vice »

abx
abx
23. 12. 2015 14:29

my, ktori sme svojho casu absolvovali ci uz dobrovolne alebo nasilu studium marx-leninizmu vieme, ze Putina si vybralo Rusko a niezeby Putin si vybral Rusko – cize najprv Rusko, nejaka konkretna epocha, situacia – a az potom Putin. je to logicke a samozrejme, napriek tomu opominane a nerespektovane. pokial Putin dokaze hybat vecami v prospech Ruska, nie je dovod na jeho odstranenie a nahradenie niekym inym. zle sily v pozadi utocia alebo rafinovane vyckavaju na svoju prilezitost, maloverni odpadavaju v mdlobach, lebo veci nejdu podla ich predstav – to je len folklor, nic take, co by Putina problematizovalo. pokial sa… Číst vice »

hudryper
hudryper
23. 12. 2015 20:10

peter. napsal
Citovat

peter. • 23. Prosinec 2015

https://www.youtube.com/watch?v=auHudtCK-9A

peter.Citovat

Tak se závěrem písně zásadně nesouhlasím, Putin není slepá cesta pro Rusko,ba právě naopak je cestou k znovunabytí zdravého sebevědomí po létech alkoholického spánku a zmrtvýchvstání. Bez
tohoto procesu neměli bychom my v Evropě ani tu nejmenší naději na slušnou budoucnost našich dětí a vnoučat. Myslím si,že se pomyslná číše trpělivosti s konáním oligarchů na Novorusii naplnila
a co nevidět uvidíme jak vypadá reakce Putinovy vlády na změnu kvality přetečením první kapky…

peter.
23. 12. 2015 21:02

hudryper napsal co nevidět uvidíme jak vypadá reakce Putinovy vlády na změnu kvality přetečením první kapky… p.hudryper: Veľmi si prajem aby sa naplnilo skutkami to o čom píšete.My sme boli štyria bratia a častokrát sme sa pobili medzi sebou tak,až to nebolo pekné.Nikdy sme ale nepripustili aby nás rozoštvával niekto cudzí.Ten potom ani nevedel,z ktorej strany priletel prvá facka a kopanec do riti.Preto sa neviem zmieriť s tým vzájomným zabíjaním sa.Len preto,že to v konečnom dôsledku prinesie osoh nejakým oligarchom,ktorí nie sú ani Rusi ani Ukrajinci.Taký Jaceniuk vyhlásil,že nepociťuje túžbu žiť na Ukrajine,lebo sa geneticky necíti byť Ukrajincom.A tiež si… Číst vice »

hudryper
hudryper
23. 12. 2015 21:28

peter. napsal A tiež si myslím,že starší brat(Rusko) má byť vždy ochrancom mladšieho brata(Rusov ktorí sa historickou krivdou stali súčasťou iného národa).Je pravda otázkou,či Ukrajinci vôbec sú iným národom. Jistě, p. Peter, Ruská vláda se na Ukrajině dopustila nedůslednosti,za kterou tvrdě platí. Celých 20 let viděli co se tam děje,ukrajinský nacismus se nezrodil na majdaně,ale dávno předtím za značného úsilí a peněz darebáků a jejich organizací ze zahraničí. Nechali ten proces běžet bez toho, aby jej ovlivnili,popřípadě otočili pomocí rusky cítících Ukrajinců. Obávám se,že za to může zase jen ten oligarchický režim,kterému vyhovoval ten vývoj,jenž proběhnul. Zdá se,že začal proces… Číst vice »

hudryper
hudryper
23. 12. 2015 21:31

vykopán z útulného křesílka. Uznejte, že jde o hodně závažnou novelu, ze které přímo čiší „Putinova totalita“.

Krom toho se musí nyní i municipální úředníci i poslanci zbavit VŠECH zahraničních účtů, a to včetně členů jejich rodin. Dříve tak museli činit pouze federální činovníci a úředníci, teď už to schytali všichni. Protože pro municipální úředníky je to novinka, dostali 3měsíční odklad na to, aby účty zlikvidovali – oni i jejich rodinky.

Dodejme, že předkládat jsou úředníci povinni nejen stavy svých příjmů, ale také investic, neboli výdajů. A případný nesoulad jÚředníci panikaří, Putin jim přistřihl korupční brka ….

Viky
Viky
24. 12. 2015 19:45

V článku je jedna možná příčina nazvána, ale vlastně moc ne. O co jde? Technicky to nazvěme „vnitřní třenice“. To, co se za tím skrývá, je dosti různorodé. Ale jedna věc nebyla zmíněna ani náznakově. Z dobrovolnických oddílů se formuje pravidelná armáda. A to zcela mění status jednotlivých velitelů. Místo rozestřené autonomie by měla nastoupit plná velitelská podřízenost. Jenže ona autonomie velení znamená také jakousi politickou autonomii. Plná vojenská subordinace neumožňuje nějakou“jinou politickou činnost“ jednotlivých velitelů . A zrovna tohle se mnoha velitelům moc nelíbí. Je taková transformace nutná? eeeee… Ano, je. V případě porušení „Minských dohod“ (ony se porušují… Číst vice »

merlin
merlin
24. 12. 2015 19:56

Připojuji se k přání příjemně prožitých svátků :-)

Sio
Sio
24. 12. 2015 20:35

hudryper napsal vykopán z útulného křesílka. Uznejte, že jde o hodně závažnou novelu, ze které přímo čiší „Putinova totalita“. Krom toho se musí nyní i municipální úředníci i poslanci zbavit VŠECH zahraničních účtů, a to včetně členů jejich rodin. Dříve tak museli činit pouze federální činovníci a úředníci, teď už to schytali všichni. Protože pro municipální úředníky je to novinka, dostali 3měsíční odklad na to, aby účty zlikvidovali – oni i jejich rodinky. Dodejme, že předkládat jsou úředníci povinni nejen stavy svých příjmů, ale také investic, neboli výdajů. A případný nesoulad jÚředníci panikaří, Putin jim přistřihl korupční brka …. @hudryper:… Číst vice »

peter.
25. 12. 2015 7:41

hudryper napsal
Putin není slepá cesta pro Rusko

p.hudryper:
Putin nie je slepou cestou pre Rusko…súhlasím.
Ale platí to aj pre Novorusko? Lebo tá pesnička je o Novorusku.

Sio
Sio
25. 12. 2015 8:39

peter. napsal p.hudryper: Putin nie je slepou cestou pre Rusko…súhlasím. Ale platí to aj pre Novorusko? Lebo tá pesnička je o Novorusku. Předmětem sporu je, zda si Rusko (mimochodem zesílilo díky Putinovi) může vůbec dovolit připojit Doněckou a Luhanskou republiku. Opravdu jsou ochotni občané Ruska (a bez nich toto rozhodnutí je vyloženě nebezpečné) nést náklady s tím spojené? Region vyžaduje značné investice, je ovládán oligarchy, kteří by to jenom tak nenechali, západ by také neseděl se založenýna rukama a v informační válce by zasadil drtivý úder jak vně tak zevnitř Ruska. V těch oblastech žije i dost zblblých Ukrů, Rusů… Číst vice »

peter.
25. 12. 2015 12:39

Sio napsal Co se týče Minsk II, tak provokace jsou tu stále, ale v podstatě se dodržuje a to opravdu znamená pro Ukry porážku. Ukrajina se rozpadá, jak dlouho se může Dohody z Minsk II končia 31.12.2015.Predpokladá sa,že lehota ich naplnenia sa predĺži minimálne o pol roka,lebo do vtedy boli predĺžené protiruské sankcie.Kyjev jednoznačne počíta s tým,že LNR a DNR kapituljujú a Rusko zase žiada pre Donbas širokú amnestiu a autonómiu.Údajne aj predstavitelia Donbasu by boli ochotní pristúpiť na podmienky Kyjeva,ak by mali garanciami zaručenú svoju bezpečnosť. http://ukraina.ru/news/20151225/1015166105.html (posledný odstavec a posledné vety pod ním) A ak sa toto ukáže… Číst vice »

Sio
Sio
25. 12. 2015 13:04

Jednu věc tedy nechápu. Pokud to, a všechno tomu nasvědčuje, jsou/byli významní velitelé, proč nemají lepší jištění? To jim má Putin osobně poslat ochranku?

peter.
25. 12. 2015 13:44

Sio napsal

Jednu věc tedy nechápu. Pokud to, a všechno tomu nasvědčuje, jsou/byli významní velitelé, proč nemají lepší jištění? To jim má Putin osobně poslat ochranku?

Nie.To isto nemusel.Ale stačilo aby sa im vyjadril svoju podporu a ocenil ich bojové zásluhy.Potom by sa potkany ako Pušilin,Dejnega a Plotnickyj držali od nich ďalej.

Irena
25. 12. 2015 14:22

peter. napsal
Nie.To isto nemusel.Ale stačilo aby sa im vyjadril svoju podporu a ocenil ich bojové zásluhy.Potom by sa potkany ako Pušilin,Dejnega a Plotnickyj držali od nich ďalej.

Idealisto.

Bety
Bety
25. 12. 2015 16:26

Peter. jste mi sympatický, ale Putin není vševědoucí a všemohoucí Bůh, který pohne malíčkem a vše se děje podle jeho vůle. Něco musí také dělat jiní. Proč se lidé v Novorossii sami nepostarají o odstavení Pušilina a ostatních od moci? Pokud přátelé Mozgového a ostatních ví, kdo za těmi atentáty stojí, proč jim to minimálně neomlátí o čumák, případně neoplatí stejným? Proč čekají až to za ně vyřeší někdo jiný? Přece víte, že řešení, která přicházejí zpoza hranic jsou téměř vždy problematická a do budoucna vytváří nepříjemné problémy. Já právě proto, že si z Putina modlu nedělám, věřím tomu, že… Číst vice »

peter.
25. 12. 2015 18:34

Bety napsal
Prostě si myslím, že ti lidé tam si vytváří podmínky sami. Mají přece zbraně, nejsou bezmocní demonstranti jako

Gennadij Dubovoj.Významný veliteľ motostreleckého bataliónu „Vikingovia“ armády DNR,sa „rozhodol“ nasledovať Bezlera a Strelkova. Opúšťa armádu DNR.Asi mu to niekto doporučil,aby neskončil ako Dremov.
http://rusvesna.su/news/1450804581

peter.
25. 12. 2015 19:10

peter. napsal
Gennadij Dubovoj.Významný veliteľ motostreleckého bataliónu „Vikingovia“ armády DNR,sa „rozhodol“ nasledovať Bezlera a Strelkova. Opúšťa armádu DNR.Asi mu to niekto doporučil,aby neskončil ako Dremov.
http://rusvesna.su/news/1450804581

https://www.youtube.com/watch?v=D123Ww3x7dA

Sio
Sio
25. 12. 2015 20:27

No, to, co se děje na Ukrajině je ohromný proces, který hýbe milióny lidí. Novorosija by bez podpory Ruska (potažmo Putina) dávno padla, o tom asi pochybuje málokdo. Podtrhnout to a sečíst stále nejde, je příliš brzy. Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet. Hodnocení za deset let snad už bude mít větší vypovídající hodnotu.