Rozhovor s Karlem Schwarzenbergem na téma uprchlíci a Erdogan

Pane Schwarzenbergu, nemáte strach, že mezi uprchlíky budou také islamisté?

Ale vůbec, strach je nejhorší poradce, podívejte se, do sousední země, do Rakouska dorazilo uprchlíků sto tisíc a bezvadně to zvládají, terorista může být samozřejmě jeden mezi nimi. Teroristé jsou úspěšná organizace, mají hromadu peněz, můžou využít uprchlictví, může ale přijet také velice elegantní pán se samopalem do Prahy, tomu nezabráníte. A štvanice proti lidem, kteří prchají před těmi vrahy a jejich označení jako spojence těch vrahů, to je opravdu největší sprostota.

A jaký si myslíte, že je jejich ekonomický přínos? Existují hlasy, že by bylo dobré, aby zde uprchlíků bylo co nejvíce – třeba 40 miliónů?

Čísla z Německé spolkové republiky a Rakouska ukazují, že ten veliký rozkvět, by nikdy nebyl bez uprchlíků, kteří po desetiletí přicházeli. Dnes máme v obou zemích velice dobrou hospodářskou situaci, ale bez těch lidí by se to neobešlo.

Dříve ale na Západ utíkali lidé ze střední a východní Evropy, kteří měli stejný kulturní vzorec (často nejchytřejší z vysokoškoláků).

Ne, já jsem mluvil o uprchlících z Balkánu.

Já mluvím o uprchlících z Afriky nebo Afghánistánu (často analfabeti), nemáte obavy, jak dopadne jejich začlenění?

Ne, když to budeme dělat rozumně, nebudeme je vylučovat, nebudeme předem tvrdit, že jsou nepoužitelní, jsou stejně inteligentní a blbí jako my.

Tak myslíte, že když se to nedaří ve Francii a Belgii, tak to prostě dělali špatně. A kdyby to dělali líp, tak by to bylo dobré?

Samozřejmě. Oni udělali stejnou chybu jako my s Romy, že vznikla ghetta, tam potom je spirála dolů. Dnes v Rakousku v malých městečkách nebo u mě v Murau, když se ti uprchlíci rozdělí, tak se poměrně rychle integrujou. Před čtvrt stoletím byl v Krumlově velmi rozumný starosta, který nevyloučil Romy a domluvil se s nimi, že převezmou úklid města a zvládli to bezvadně. Mezi tím jsou jedna nebo dvě romské restaurace, kam chodím rád, protože to není taková ta navoněná bída, jako v některých restauracích ve městě. Člověk se musí snažit o integraci a brát je vážně.

Rád bych se zeptat ohledně Turecka, prezident Erdogan

To víte, jak se jmenuje ten turecký prezident? Erdo-GAN. Směje se. (gan v anglické výslovnosti = pistole).

U něj jsou pochybnosti, na které straně ve skutečnosti je a ví se, že má sklony k islamismu. V Turecku mají takovou tradici, že když islamismus přesáhne určitou míru, tak armáda zasáhne (vojenské puče na záchranu demokracie). Nyní armáda…

On tu armádu zbavil vedení, podívejte se, kolik generálů zavřel, těch bylo bezpočet. To byly vykonstruované procesy, on prostě celé vedení armády vyměnil.

A nemáte obavu, jakým směrem jde v Turecku vývoj?

Vývoj v Turecku nejde demokratickým směrem.

Nebo např. prezident Erdogan dává rovnítko mezi ateisty a teroristy.

Samozřejmě, a taky jak potlačuje svobodu tisku – to je nedobrý vývoj.

Nehrozí, že by pro svoji popularitu udělal něco, z čeho hrozí 3. světová válka?

Mnoha lidem když stoupají nahoru, tak jim ta moc vstoupí do hlavy. Pamatuji si, že na začátku byl VÝBORNEJ starosta Istanbulu. Všichni byli šťastní, když byl starostou, jenže bohužel propadl tomu pokušení.

Rozhovor vedl Viktor Vereš

0 0 hlas
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
abx
abx
29. 11. 2015 10:51

objavila sa kompromitujuca fotka erdoganovho syna Bilala ako sa kmotri so sefmi islamskych teroristov. jedna sa o biznis s kradnutou syrskou ropou…
http://vladtepesblog.com/wp-content/uploads/2015/11/Google-ChromeScreenSnapz001.jpg

abx
abx
29. 11. 2015 10:52

turci zasobuju zbranami islamskych teroristov, prebieha proces s novinarom, ktory to prezradil. vie to tom spaci pytel?
http://www.liveleak.com/view?i=127_1432921870

abx
abx
29. 11. 2015 10:54
asym
asym
29. 11. 2015 11:04

Kchárl nepřekročí vlastní stín. Ten bude při své I ntenzitě Q vokání neskrývaně drmolit věci které má ve své palici zafixované z bildrberku.

nonsens
nonsens
29. 11. 2015 12:16

KHF se svými hnědými názory skončí na politickém hřbitově. Vždy jsem myslel, že je jenom hluchý, ale on je i slepý jako patrona. Bohužel pro něj, někteří migroš-terorist si zapomněli vymazat své profily o tom, jak bojovali za ISIL a současně oholení jak migrují do EU. Už i čr generálové přiznávají, že je to velmi nebezpečné a není to žádná sranda. On už prostě vodchází tak ještě blekotá!

Béda
29. 11. 2015 12:54

Spolehlivým indikátorem toho, co je pro český národ špatné je to, co chce tento pán. Společně s jiným „dobrákem“ z pražské kavárny byl tento Bilderberg při prolamování restituční tečky, omlouvání se Ladsmanschaftu, zvacím listu č.2, podpoře všech amerických (migračních) útočných válek, inicioval podporu vzniku kosovského narkostátu, byl na Majdanu, kde vznikal (fašistický) kyjevský stát, , nyní obhajuje evropskou islámskou sebevraždu a integraci teroru.

Megafon
Megafon
29. 11. 2015 12:54

Kníže opět nezklamal. Nezbývá, než mu popřát příjemný odchod do důchodu se zákazem jakékoliv politické, či veřejné aktivity. To samé je však nutno popřát i jeho soukmenovcům z Římského klubu. Jak je vidět na probíhající oligarchizaci vyspělého západu skrytou za projekt EU, tak se těmto samozvaným intelektuálským velikánúm nedostává zejména empatie a smyslu pro realitu.

Béda
29. 11. 2015 13:23

Co na to Schwarzenbergův vítězný protikandidát? http://www.novinky.cz/domaci/387762-zeman-navrhuje-uzavrit-hranice.html

asym
asym
29. 11. 2015 14:27

O tomto „věrozvěstovi“ podlých intrik, obhajujícím fašismus, štětinu, kalouska, tačiho či jím uloupené Kosovo se není třeba více rozepisovat. Jen doufám, že ho spravedlnost dostihne.

vinetou
vinetou
29. 11. 2015 21:36

Pane byvaly predsedo,jiste prislovi rika : I kdyby jsi zlate zuby svini vsadil ,porad bude smrdet hnojem.
Pravdu neutajis, at delas, co delas.

Béda
30. 11. 2015 4:32

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/387785-komise-navrhne-dobrovolne-presidlovani-syrskych-uprchliku-do-eu.html

Podle německé kancléřky Angely Merkelové musí Unie s Ankarou těsněji spolupracovat kvůli válce v Sýrii, boji s Islámským státem i s ohledem na ilegální migraci. „Hlavní kapitolou akčního plánu EU-Turecko bude to, jak ilegální migraci nahradit migrací legální a jak můžeme zlepšit situaci uprchlíků v Turecku,“ podotkla.

Béda
30. 11. 2015 4:37

Česko přispěje do finančního balíku pro Ankaru v přepočtu téměř 700 milióny korun…. A další miliardy budou náklady na migranty, které za „nás dobrovolně“ přijme vláda, která k tomu nedostala žádný přímý mandát voličů a usídlí je někde než vytvoří svá ghetta poblíž natěšených domorodců. Bude to v Praze? Bude to na Orlíku? Bude to poblíž bydliště Slávka, Dienstbiera, Štětiny, Petry Procházkové anebo poblíž posranecké sněmovny? Jistěže nebude.

ray
ray
30. 11. 2015 11:24

Béda je místní nástěnkář?

Béda
30. 11. 2015 11:42

ray napsal

Béda je místní nástěnkář?

Copak jste tím chtěl říct „křižáku“?

Gatta
Gatta
30. 11. 2015 12:27

http://zpravy.idnes.cz/papez-ve-stredoafricke-metropoli-navstivil-mesitu-fxo-/zahranicni.aspx?c=A151130_110038_zahranicni_fka

Papežský pastýř mě poněkud zneklidnil, naštěstí lidové stádo, v diskuzi pod článkem, rozum neztratilo.

racek
racek
30. 11. 2015 17:18

No, Bédo, já bych velkou část peněz přesměroval do něčeho jako je civilní obrana. Školit, vysvětlovat, učit. Ne politiku, ale konkrétně: co dělat v případě nebezpečí ter. útoku, jak se chovat k muslimským mladíkům, kam se můžu obrátit o radu, kde mi pomohou, kde jsou nejbližší služebny policie, jak se chovat na večejných shromážděních, základy sebeobrany při napadení atd. Tentokrát bych doporučil článek z minulého týdne v Týdnu, resp. rozhovor s Izraelským velvyslancem, ten by si měl Kchárl přečíst. Ne že bych Izrael miloval, to ne, už jen za zacházení s původním obyvatelstvem, ale učit bychom se měli. Pomoci Turecku?… Číst vice »

racek
racek
1. 12. 2015 1:11

Chci dodat, nejlepší by bylo vytvořit a vycvičit domobranu. Ovšem, to je utopie. To by naše protektorátní vláda nemohla dovolit. Nesmí. Protektor by to nedovolil. To by tak scházelo, aby lidé rozhodovali o tom, jak a komu se bránit. Co kdyby …
Ani zvětšení armády nám nedovolí. Nikomu z nových zemí, kromě spolehlivého Polska. Prostě spojenci za všechny prachy. Bylo nutno totiž rozbít funkční armádu, která rozhodně obranyschopná byla a přeměnit jí v expediční sbor. Takže dnes armáda nebojuje za krále a vlast, ev, za republiku, ale za USA a ….nevyslovené…ehmm peníze. Fantastický pocit, že ano?