Americký vojenský odborník, bývalý armádní plukovník Jack Jacobs, v rozhovoru, který se objevil 2. října v saúdských médiích, oznámil, že USA nedokážou v ničem Rusům v Sýrii zabránit, neboť Rusko fakticky vytvořilo nad Sýrií uzavřenou zónu a zahradilo tam přístup jakýmkoliv letadlům svými systémy protivzdušné obrany rozloženými na souši a lodích ruského námořnictva ve Středozemním moři. To znamená, že jakékoliv vojenské letadlo, které by vstoupilo do zóny bojových akcí, může být okamžitě sestřeleno jako hrozba pro ruské letecké síly.
Americké zdroje přitom tvrdí, že RF prostřednictvím systémů protivzdušné obrany umístěných na souši zřídila uzavřenou zónu nad celým syrským vzdušným prostorem. Kromě toho také přístupy k ruské letecké základně v Latákiji z moře do vzdálenosti 100-250 km od břehu uzavřelo ruské námořnictvo, které v současné době provádí ve Středozemním moři cvičení. Takže USA ani jejich spojenci ani nemohou provádět výzvědné lety, a zjišťovat tak rozmístění protivzdušné obrany RF.
Z vojenských kruhů amerického kontingentu v Turecku oznámili, že letadla NATO, která se pokoušela dostat do blízkosti sil RF, byla detekována radary, přičemž zdroj signálu se ani nepodařilo zjistit. „Rusové nám dali najevo, že vše vidí a nemáme se přibližovat, jinak budeme sestřeleni“, poznamenal Američan. „Abych pravdu řekl, byli jsme překvapeni ruskými systémy protivzdušné obrany, nejspíše tam mají rozmístěné nejnovější komplexy S-400. Jinak nevím“, řekl dále Jack Jacobs.
O vytvoření bezletové zóny nad Sýrií píše i Bloomberg s odkazem na vysoce postavené americké vojáky. Hlavní velitel sil NATO v Evropě, generál Philip Breedlove, řekl, že nová vojenská infrastruktura Ruska v Sýrii, která zahrnuje i systémy protivzdušné obrany, fakticky vytvořila bezletovou zónu. Podle slov Breedlova Rusko vytvořilo nad Sýrii „sféru negace“, kam již americká letadla nemohou vstupovat. Generál Breedlove si myslí, že ruská protiletecká obrana rozmístěná v Sýrii je velice složitá a není zaměřená proti ISIL (v Rusku zakázaná organizace), který vůbec nemá k dispozici letectvo. „Je to zaměřeno ještě proti někomu jinému“, poznamenal hlavní velitel sil NATO v Evropě. „Po několika letech, kdy se v USA jednalo o tom, zda vytvořit nad Sýrií bezletovou zónu pro ochranu povstalců a civilistů, se objevil Vladimir Putin a za několik dní tam vytvořil svou bezletovou zónu.“
V USA se dvě politické strany dlouho přely a nemohly se dohodnout na tom, jakou podobu by ta bezletová zóna měla mít a Putin prostě přišel a vytvořil ji, sarkasticky píše autor článku v Bloomberg.
Pentagon přiznal rozměr ruské bezletové zóny v Sýrii, když začal s Ruskem jednat o tom, jak se vyhnout konfliktům při provádění vzdušných operací. Diskuse mezi vojáky obou stran byla vedena 1. října prostřednictvím uzavřeného videokanálu a trvala okolo hodiny. Za americkou stranu se jí účastnila asistentka ministra obrany pro mezinárodní bezpečnost Elissa Slotkin. „Diskuse byla zasvěcena tomu, jak mohou USA a RF spolupracovat kvůli předcházení konfliktů v Sýrii. Takovéto diskuse budou pokračovat“, oznámil na základě výsledků z jednání oficiální představitel Bílého domu Josh Earnest.
Také je známo, že Elissa Slotkin při jednání vyjádřila své znepokojení nad tím, že Rusko nanáší vzdušné údery nejenom po bojovnících ISIL, ale i po ostatních teroristických uskupeních, které USA považují za „umírněnou Asadovo opozici“, a podporují je.
Co na to doslova odpověděli zástupci ruského ministerstva obrany, není známo, ale soudě podle všeho byl obecný smysl jejich odpovědi asi takový: „My se v těch jejich odlišnostech h..no vyznáme, a proto na základě žádosti, podle které se zde nacházíme, semeleme všechny, kdo střílejí po vojácích legitimní syrské vlády.“
Američané to museli přijmout. Tiskový mluvčí Pentagonu Peter Cook oznámil, že americká vláda nebude používat své vzdušné síly k ochraně „umírněných povstalců“. Soudě podle všeho „dobrá vůle“, kterou USA prokazují svými ústupky Rusku, není tak úplně „dobrá“ jako spíše způsobená úplným fiaskem amerických ozbrojených sil, které v posledních dvaceti letech bombardovaly pouze domorodce a zapomněli, co to znamená mít co do činění s reálným vysoce technologicky postaveným protivníkem, který je vyzbrojený moderními námořními, leteckými a protivzdušnými komplexi. Teď Američané jednoduše ztratili hlavu, protože nevědí, jak se mají chovat k někomu, kdo jim to dokáže vrátit.
Zdroj: Politikus.ru
Překlad: Irena
Zdravím,
tohle není z mé hlavy, dávám to sem jen pro pobavení :
… Telefonický dotaz na Ministerstvo obrany Ruska:
-Ako rozlišujete pri bombardovaní obyčajných teroristov od umiernených?
-Na radikálnych teroristov používame normálnu muníciu a na umiernených umiernenú muníciu.
-„Naozaj?“
-„Slovo ruského oficiera!“
– A ako sa odlišuje umiernená munícia od normálnej?
-Tak ako sa odlišuje radikálny terorista od umierneného teroristu – je natretá inou farbou v svetlejších a umiernených odtieňoch – odpovedal oficier a zavesil.
Díky za neobyčejně potěšující článek. Nepotřebuje vůbec žádný komentář. (Svět se mění – nejenom k horšímu.)
Do Sýrie přivezli Krasuchu-4. Nová zbraňj Krasucha-4, kterou vytvořili odborníci z koncernu Radioelektronnye technologii, je obávaná zbraň pro boj prakticky s jakýmikoliv vzdušnými cíli nepřítele. Nevítězí nad nimi výkonnými raketami ani rychlopalnými zbraněmi či protiletadlovými velkorážními kulomety. Díky Krasuše se letadla stávají doslova slepými a hluchými. Takticko-technické charakteristiky Krasuchy-4 jsou vojenským tajemstvím, avšak z otevřených zdrojů je známo, že její akční rádius je 300 km. Díky unikátnímu vybavení může komplex zasahovat prakticky jakékoliv vzdušné cíle stejně efektivně, přičemž rychlost ani výška letadla nepřítele bojové kvality Krasuchy neovlivní. Zbraň umožňuje detekovat cíl ve vzduchu, provést jeho zachycení-sledování a v případě nutnosti… Číst vice »