Saúdští princové požadují změnu režimu

Členové královské rodiny Saúdské Arábie jsou znepokojeni situací, která nastala poté, co 79letý Salman na královském trůnu nahradil Abdulláha, který ve svých 90 letech zemřel po dlouhodobé nemoci. Změny, které proběhly za necelých devět měsíců vládnutí Salmana, vyvolaly hodně otázek jak v Saúdské Arábii, tak za jejími hranicemi. A nespokojenost obyvatelstva se zvýšila na novou úroveň.

To vše vyplývá z dopisu, který obdrželi členové královské rodiny od jednoho z mladších princů (vnuků zakladatele království Abdul-Azíze). Princ, který z bezpečnostních důvodů nezveřejnil své jméno, v dopise zdůvodňuje nutnost změn a fakticky vyzývá ke státnímu převratu. Ten by mělo podle něj provést 13 žijících synů Abdul-Azíze.

„Král se nachází v nestabilní pozici a království v podstatě řídí jeho syn“, píše princ. „Vyzýváme syny Ibn Saúda, od nejstaršího Bandara po nejmladšího Mukrína, aby svolali mimořádnou schůzku, prošetřili situaci a zjistili, co je možné udělat pro záchranu státu. Měla by se také provést řada změn ve vyskokých funkcí a provést expertízu rozhodnutí členů královské rodiny, nezávisle na tom, ze které generace pocházejí.“

Autor dopisu poukazuje na důvody, proč by měl být král Salman a jeho syn odstaveni ze svých funkcí. Jedná se o neschopnost zvládnout současnou těžkou ekonomickou situaci, která byla vyvolána poklesem cen ropy, nepopulární válka v Jemenu a také nedávná tragédie v Mekce, kde zemřelo více než 800 lidí. „Bohužel, vláda přehazuje odpovědnost na nižší úroveň. A přitom například říká: ‘Kde jsou záchranka a doktoři?’,“ píše dále princ. „Snaží se odvrátit pozornost od skutečných důvodů neštěstí.“

Stejně se to má s válkou v Jemenu. Podle autora dopisu začali válku proto, aby odvrátili pozornost obyvatel od špatné ekonomické situace, která vznikla po poklesu cen ropy na polovinu. Podle názoru prince má vpád nejbohatšího arabského státu do nejchudšího arabského státu negativní vliv na zahraniční politiku a válka se vede nikoli proti povstalcům, ale proti celému jemenskému národu. Od března během vojenských operací zahynuly více než 4 tisíce lidí a stovky lidí byly nuceny opustit své domovy poté, co je vybombardovala koalice v čele se Saúdskou Arábií.

Autor dopisu nenapsal, koho by chtěl za krále a korunního prince. Je jasné, že málokterý z Abdul-Azízových synů by se jen tak nechal vyřadit z fronty na trůn. Obzvláště se to týká sedmdesátiletého prince Mukrína, který byl v roce 2014 králem Abdulláhem na místo náměstka korunního prince. A tím se stal druhým v následnictví trůnu. Po smrti Abdulláha postoupil ještě o stupínek výše a stal se korunním princem. Dlouho se však v této pozici neudržel, v dubnu nový král Salman jmenoval korunním princem svého synovce Mohameda Ibn Najífa a Mukrína odvolal z funkce.

Na tento dopis, který byl zveřejněn v největších světových médiích, zatím královský dvůr nereagoval. A třináct princů, kterých se tento dopis týká, raději drží bobříka mlčení, přestože čas pracuje proti nim. Nezávisle na tom, jestli Salmana svrhnou z trůnu a jestli se některý z bratrů ujme vládnutí, šlape jim na paty fronta vnuků Abdul-Azíze. Znamená to, že největší boj o trůn je čeká v budoucnosti.

Zdroj: http://www.vesti.ru/doc.html?id=2680118

Překlad: V. Kostik

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Kamil Mudra
Kamil Mudra
2. 11. 2015 21:55

Mnojo… Pro ty co sedí dále od trůnu už nejsou koláčky tak dobře vypečené a tak by se rádi na ten trůn posadili, dokud ještě královská pekárna peče. Tipoval bych že tohle nejspíš bude ten hlavní důvod pro „změnu režimu“.