Smlouva TTIP jako příklad toxického spiknutí korporací

Tzv. „Trans-Atlantic Trade and Investment Partnership“ (TTIP) připravuje celou sérii ujednání mezi korporacemi, které ohrozí nejen suverenitu států, ale i fungování velkých mezinárodních organizací chránících naše zdraví. Viz článek Transatlantická a transpacifická smlouva připravuje novodobé otroctví(external link). Příkladem jsou neveřejné dodatky k TTIP, které unikly ze sídla EU ohledně jednání vedených do srpna 2014. Organizace chránící životní prostředí a zdraví obyvatel jako Center for International Environmental Law (CIEL), ClientEarth, and Natural Resources Defense Council (NRDC) zveřejnily části připravované smlouvy TTIP, které jsou naprosto alarmující. Nevládky analyzovaly připravované smlouvy v rámci TTIP a jejich dokument se jmenuje Toxic Partnership Revealed(external link).

Celkem 110 velkých mezinárodních organizací zabývajících se ochranou zdraví, právy spotřebitelů a životním prostředím se okamžitě po úniku dodatků k TTIP obrátilo veřejným dopisem na velvyslance USA u EU (Michael Froman) a EU komisaře pro obchod(external link) (Karel De Gucht). Dopis byl publikovaný ještě před prázdninami v červenci 2014. Citované analýzy byly publikovány o dva měsíce později, až byl znám celý rozsah připravovaných dohod a až byly odborně zpracovány dopady na naše zdraví. Důvod znepokojení velkých mezinárodních organizací je úplně jednoduchý. EU má vcelku přísnou regulaci zakázaných nebo zdraví škodlivých látek všeho druhu. V USA je tato regulace naopak velmi slabá, nebo prakticky neexistuje. Viz příklad frakování, kde jsou v USA systematicky manipulovány studie ukazující devastující dopad použitých chemikálií na lidské zdraví, hlavně na pitnou vodu. Článek Jak si korporace koupily vědu i s vědci(external link) ukazuje příklady této manipulace.

Chemické korporace v EU a v USA se spojily do tzv. „toxické aliance“ a v rámci TTIP mají přímý vliv na tvorbu zákona postaveného nad pravomoci států. Tento zákon pochopitelně umožní americkým společnostem a jejich pobočkám v EU, aby obešly legislativu EU tím, že do ní zavedou podřadné americké zdravotní a průmyslové standardy. Fakticky by se tím zničila míra ochrany obyvatel a životního prostředí. Protože stejný zájem a strategii sledují i korporace podnikající na poli GMO, tlak této spojené lobby na změny v TTIP je velmi silný.

Dodatky a jednání probíhají fakticky v utajeném režimu a občané o nich téměř nic neví. Další pole činnosti pro EU-komisařku Věru Jourovou. Její portfolio spravedlnosti, spotřebitelské politiky a rovnosti pohlaví by mělo přispět ok tomu, aby NNO dostaly konečně přímý a ničím neomezený přístup ke všem jednáním TTIP, kde už dávno sedí zástupci všech světových korporací.

Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
r.m.
r.m.
14. 10. 2014 22:05

Těmhle snahám vychází vstříc letošní posthavlovské Fórum 2000, na které Schwanz von Berg pozval Chodorkovského alias Jelcina II. Sponzoruje ho výrobce systémů pro rakety Tomahawk NED a organizuje Vondrovo ProMoPro. Prča ne?

Aleš
Aleš
15. 10. 2014 5:37

Vynikající článek. Položme si základní otázku. Které politické strany se vymezují proti TTIP? Kteří politici se postavili proti TTIP? Kdyby Spejbl byl co k čemu, tak i za cenu darování několika ministerstev hnutí ANO si na pozici eurokomisaře vydupal Jana Kellera. V šachové hantýrce bych Babišův tah nazval obětování kvantity a následný mat dámou… Pozice „méně důležité“ eurokomisařky nepadla Jourové náhodou. Přesně o tenhle post Monsantu přeci jde.

Alena
Alena
15. 10. 2014 6:08

překvapil mne komentář pana Kellera v sobotním Právu. On tu smlouvu TTIP četl, a nechápe, proč je okolo toho takový povyk. Snad jsem tomu rozuměla dobře. Není už náhodou, jako vždy, rozhodnuto?

brtník v brlohu
brtník v brlohu
15. 10. 2014 6:19

Bezpečně proti je Ransdorf (proto asi tolik útoků proti němu), Konečná … a to je z českých snad vše. Doma KSČM… a nekonzistentní piráti co byli proti ACTA ale nebyli proti Khorlovi který je jednoznačně podporoval.
Jo a kolik toho R. naspí — http://www.ransdorfmiloslav.com/prace-v-ep/cinnost-v-ep-od-13.10.-do-27.11.2014

Aleš
Aleš
15. 10. 2014 7:34

Alena napsal překvapil mne komentář pana Kellera v sobotním Právu. On tu smlouvu TTIP četl, a nechápe, proč je okolo toho takový povyk. Snad jsem tomu rozuměla dobře. Není už náhodou, jako vždy, rozhodnuto? Proto bylo tolik povyku před a kolem minulých parlamentních voleb a povolebních tahanic. V těch zmatcích nešlo občas nešlápnout do lejna. Se ctí a zdravým rozumem v republice tím proplulo tak pár jedinců kolem om. Teď už nenajdeme dostatek posranců, kteří by smlouvu bojkotovali. Eurokomisařka vykoná dozor nad realizací. Leda že, by lid osvítilo: A na demonstraci vynesl ortel. Babiši. Buď do smlouvy nepůjdeš anebo přestaneme… Číst vice »

hudryper
hudryper
15. 10. 2014 10:25

Alena napsal
překvapil mne komentář pana Kellera v sobotním Právu.

Paní Aleno, mohla byste mi dát link na Kellerův článek v Právu ? Obvykle jeho články posílá šéfredaktor Práva k přetištění na prvnizpravy,jenže
tentokrát tam nic není a dokonce ani ne Kellerova rubrika s články.
Děkuji předem a myslím,že Vám poděkují i další,kteří už dávno nečtou,
tedy nekupují, český tištěný papír..

fajt
fajt
15. 10. 2014 10:31

ono je taky dobře vědět koho sponzorují spojené státy, to nejsou žádné holubičí povahy http://www.redakcja.mpolska24.pl/6737/holokaust-chrzescijan – text je trochu mimo ,ale fotky jsou svou brutalitou jasně výmluvné. ..

Alena
Alena
15. 10. 2014 11:02

hudryper napsal Paní Aleno, mohla byste mi dát link na Kellerův článek v Právu ? Obvykle jeho články posílá šéfredaktor Práva k přetištění na prvnizpravy,jenže tentokrát tam nic není a dokonce ani ne Kellerova rubrika s články. Děkuji předem a myslím,že Vám poděkují i další,kteří už dávno nečtou, tedy nekupují, český tištěný papír.. nemohu ho na internetu najít, mám sobotní tištěné právo z 11.10.(kupujeme ho kvůli TV programu). Název článku: Stydliví vyjednavači- Jan Keller nebudu ho z časových důvodů celý opsat, tak aspoň stručný výtah ode mne( je možné, že jsem třeba nepochopila ironii toho článku, nevím).v uplynulých dnech byl… Číst vice »

Karla
Karla
15. 10. 2014 11:30

Keller – Stydliví vyjednavači Ještě počátkem tohoto měsíce nesměli europoslanci nahlédnout do dokumentu, kterým se vymezuje pozice těch, kteří za Evropu vyjednávají o transatlantické smlouvě o obchodu a investicích se Spojenými státy (TTIP). V uplynulých dnech byl celý text zčistajasna odtajněn. Po přečtení jeho necelých dvaceti stránek člověk kroutí hlavou nad tím, kvůli čemu byl vlastně materiál uchováván v tak přísné tajnosti. Tím spíše, že Evropské komisi se v textu ukládá vést v průběhu jednání pravidelný dialog se všemi příslušnými zúčastněnými stranami z řad občanské společnosti. V dokumentu se praví, že smlouva nesmí snížit existující evropské standardy v oblasti trhu… Číst vice »

Karla
Karla
15. 10. 2014 11:31

Pokrač. Keller Proč se tvrdilo, že by to mohlo ohrozit probíhající jednání? Je pravda, že některé body znějí poněkud záhadně. Tak například, když se konstatuje, že pravidla, na kterých se smluvní strany dohodnou, musejí obsahovat zákaz nepřiměřených, svévolných anebo diskriminačních opatření. V pohledu na to, co je svévolné a diskriminační, se mohou nadnárodní korporace výrazně lišit od názoru států, či třeba právě odborů. Také třeba pasáž o zdravotní nezávadnosti potravin by bylo možno číst s určitými pochybnostmi. Zdraví spotřebitelů má být chráněno s využitím všech vědeckých poznatků. Zároveň však má být respektováno právo každé ze stran uvážit, jak velkou míru… Číst vice »

Karla
Karla
15. 10. 2014 11:56

Alena
Nebyla oddtajněna smlouva TTIP, ale dokument, „kterým se vymezuje pozice těch, kteří za Evropu vyjednávají o transatlantické smlouvě o obchodu a investicích se Spojenými státy“.

Alena
Alena
15. 10. 2014 12:13

Karla napsal

Alena
Nebyla oddtajněna smlouva TTIP, ale dokument, „kterým se vymezuje pozice těch, kteří za Evropu vyjednávají o transatlantické smlouvě o obchodu a investicích se Spojenými státy“.

díky

hudryper
hudryper
15. 10. 2014 13:23

Děkuji paní Aleně i paní Karle. Pokusím se o to,aby články Jana Kellera
mohly být po uveřejnění v Právu zveřejňovány i u nás na outsidermedia.

Irena
15. 10. 2014 13:37

Hudryper
No oni se dají najít v archivu Práva, ale objevují se tam až asi po 14 dnech.

mirror
mirror
15. 10. 2014 22:19

Karla napsal
Nebuďme však paranoidní a předpokládejme, že zájmy občanů jsou pro obchodníky a investory nejméně tak důležité jako výše jejich zisku.

V diskuzi pod článkem o minimální mzdě jsem uvedl odkaz na text o globálních trendech v publikování
http://unctad.org/en/publicationslibrary/wir2013_en.pdf
Na tento odkaz upozornili na nové republice.

V roce 2011 v Česku dosáhli zahraniční investoři návratnosti svých investic 13%, zatímco v rozvinutých zemích to bylo jen 4,8% a v rozvojových zemích jen 8,4%. Jak se jim to podařilo, když se u nás netěží nic cenného, vyjma kvalifikované lidské práce, kterou musíme prodávat podhodnocenou?

Chytrému napověz, hlupáka trkni:

mirror
mirror
15. 10. 2014 22:26

mirror napsal
v publikování

správně v investování …

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
17. 10. 2014 11:17

Kellerův text chápu jako těžkou ironii – ironii směřovanou na nesoulad smlouvy se „zadáním vyjednavačů“…
JK není idiot, aby „přes noc“ uvěřil na „korporace čisté jako lilie, jednající jako Ježíš…“